Gündelik hayatımızda en fazla tüketilen kahve türleri arasında filtre kahve yer alıyor. Lezzeti ve farklı faydalarından ötürü filtre kahveye olan alaka gün geçtikçe artıyor. Yağ yakımında yardımcı olması, metabolizmayı hızlandırması, kolayca hazırlanabilmesi, doğal olması ve enerji vermesi gibi sebeplerden ötürü sık tercih edilen içecekler arasında yer alıyor.  Güne en dinç haliyle başlamak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Filtre kahvelerin seçiminden demlenmesine kadar pek çok hususu ele almak gerekiyor. Filtre kahvelerde en iyi içime ulaşmak için ne tür işlemlerin uygulanacağını bilmek oldukça önemli oluyor. Doğru şekilde yapılması halinde istenen lezzete kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahveler, öğütülen kahve çekirdeklerinin sıcak su eklenmesi sonrasında demlenmesi ile elde edilen kahve türü olarak adlandırılıyor. Filtre kavramıyla tanımlanması da demlenme sürecinde kahvenin kağıt ya da metal filtreden süzülerek var olan posalı kısmının ayrılması olarak tabir ediliyor. Süzülme işleminin gerçekleşmesiyle beraber daha farklı bir lezzet ortaya çıkıyor. Diğer kahvelerle kıyaslandığında daha berrak ve akışkan bir kıvama sahip olduğu görülüyor. Kahve çekirdeklerinin doğru öğütülmesi bu lezzetin ortaya çıkmasını destekliyor. Filtre kahveye yönelenlerin bu detayı bilerek, kahve seçimlerini bu doğrultuda yapmaları gerekiyor.

Filtre kahvenin popüler olmasıyla, hazır paketli olan kahvelere olan ilgi biraz daha azaldı. Yeni nesil kahve dükkanları da bu popülerliğe bağlı olarak ortaya çıktı. Giderek insanların günlük hayatının bir parçası haline gelen filtre kahveler, herkesin mutlaka gün içerisinde tükettiği içecekler arasında yerini aldı. Çalışma ortamlarında ve evlerde içilmesi giderek artıyor. Filtre kahvelerin dinç tutması, uyku giderici özelliğe sahip olması ve enerjik hissettirmesinden ötürü tercih ediliyor. Böylelikle kahve çeşitleri arasında öne çıkan bir ürün olarak sayılıyor. Oldukça lezzetli bir kahve olması da tüketimi önemli ölçüde arttıran bir detay olarak yer alıyor.

Filtre Kahve Yapım Yöntemleri

Filtre kahvelerin yapımı konusunda pek çok farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemler damak tadı ve kişilerin ihtiyacına bağlı olarak şekil alıyor. Demleme ekipmanları arasında french press, hario v60, chemex, aeropress ve syphon bulunuyor. En çok kullanılan ekipman olarak ise french press oluyor.

filtreli kahve nasil yapilir teknosa

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

French press ile filtre kahve yapım işlemleri son derecede kolay. Tüketecek kişi sayısına bağlı olarak öğütülmüş kahve ve sıcak su eklemek gerekiyor. Her bir kişi için 15 gram kalın öğütülmüş kahve tozlarıyla 300 ml su karışımını french press içerisinde birleştirmek söz konusu oluyor. Sonrasında da yaklaşık olarak 4 dakika boyunca dinlendirme işlemiyle birlikte pressleyerek bardağa dökülebiliyor. Böylelikle kolay şekilde filtre kahve tüketme imkanı sağlanıyor.

Makinesiz Filtre Kahve Yapımı

Filtre kahveyi demlemek için piyasada çok fazla cihaz ve ekipman bulunuyor. Filtre kahve demlemek için bu ekipmanlara gerek duyulsa da bunlar olmadan da filtre kahve yapmak mümkün.

Öğütülmüş filtre kahveleri küçük bir sürahi ya da kupa içerisine attıktan sonra kaynar suyu eklemek yeterli oluyor. 4-5 dakika boyunca ağzını kapatarak bekletmekle kahveler hazır hale geliyor. Demlenen kahvenin süzgeçten geçirilmesinden sonra içime hazır hale geliyor.

Filtre Kahve Faydaları Neler?

Filtre kahvelerin düzenli olarak tüketilmesi insan sağlığı açısından pek çok faydayı beraberinde getiriyor. Bünyenin sağlıklı olması, yağ yakılması ve enerji vermesi ile aynı zamanda lezzetli olmasıyla da dikkat çekiyor.

Filtre Kahve Yağ Yaktırır

Kahve içerisinde çokça bulunan kafeinin düzenli tüketilmesi durumunda metabolizmanın daha hızlı çalışması sağlanıyor. Bu durum daha fazla enerji harcamayı beraberinde getiriyor. Bu sebepten ötürü diyet yapanların fazla yağ yakmalarını ve kilo vermelerini destekliyor. Kilo kontrolünü elinde tutmak isteyenlerin düzenli olarak filtre kahve kullanmaları fayda sağlayabiliyor.

Filtre Kahve Enerji Verir ve Uyku Açar

Hayatını yoğun tempoda sürdürenlerin imdadına filtre kahve yetişiyor. İçerisindeki yoğun kafein oranına bağlı olarak uyanamayanların ve ayılamayanların en büyük yardımcısı olarak görülüyor. Öte yandan gün içerisinde nedensiz yere yorgunluk yaşayan kişilerin de bu sorununu çözmede etkili oluyor.

Daha Lezzetli Filtre Kahve Yapmanın Yolları

Filtre kahve demlerken bazı püf noktalarını atlamamak gerekiyor. Kahvenin aromasını daha güçlü hissetmek ve lezzeti büyük oranda almak adına bu kriterler önem teşkil ediyor. Küçük detaylar olmasına rağmen kahve tüketimi esnasında mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

Ön Demleme Mutlaka Yapılmalı

Kahvenin demlenmesi esnasında tüm kahve tozunu ıslatacak kadar suyu üzerine ekleyerek bekletmek gerekiyor. Ön demleme adı verilen bu evrede aromanın büyük oranda ortaya çıkması sağlanıyor. 30 saniye gibi bir sürenin sonrasında kalan suyun eklenerek demlenme süreci devam ettirilmeli.

Kahveyi Yakmayın

Suyu kaynadığı ilk anda dökmek yapılacak en büyük hatalar arasında bulunuyor. Suyun kaynamasıyla beraber 1 dakika kadar beklenerek az da olsa soğumasını sağlamak gerekli olarak ifade ediliyor. Kahvenin demlenmesinde en uygun sıcaklık 90 derece olarak belirtiliyor.

Kahvenin Tazeliğinden Emin Olun

Çoğu yabancı marka, çekirdekleri yurtdışında işlediğinden ötürü tüketicilere ulaşması uzun bir süre alabiliyor. Bu yüzden zincir firmalardan alınan kahvelerin bayat olma ihtimali artabiliyor. Markalar kahvenin tazeliğini korumak adına farklı paket teknolojileri geliştiriyor. Bu nedenle aldığınız kahvenin paketinin kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca paketin delinip delinmediği ya da hava alıp almadığı gibi noktaları da kontrol etmelisiniz.

Kahvenin Saklama Koşulları

Kahve, iyi şartlar altında olsa da kısa sürede bayatlayabiliyor. Saklama koşullarına uyulmaması halinde çok kısa sürede aromasını kaybedeceği belirtiliyor. Bunun için kahvenin hava almayan kavanozlarda saklanması önemli oluyor. Havayla temasını kesmek kahvenin taze kalabilmesi için çok önemli oluyor.

Kahvenin nemli ve sıcak ortamda bulunmaması da gerekiyor. Su buharıyla temasının kesilmesi ve kuru yerlerde saklanması, kahvenin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Kahveler buzdolabında tutulmaması gereken ürünler. Buzdolabında kalması aromasını ve kokusunu yitirmesine neden oluyor.

Filtre Kahveyi Tatlandırma Yöntemleri

Filtre kahveleri farklı eklemelerle damak tadına daha uygun hale getirmek mümkün oluyor. Örneğin hiç portakallı filtre kahve denediniz mi?

Aromalı filtre kahve yapımında portakal kabuğu tercih ediliyor. French press içerisine bir miktar portakal kabuğunu rendeleyerek kullanmak gerekiyor. Böylelikle kahveyle portakal aromaları karışıyor. Ekşi ve hoş bir tadın ortaya çıkmasını sağlıyor.

Diğer farklı bir filtre kahve alternatifi de tarçınlı filtre kahve olabiliyor. Filtre kahveye ilgi duyanlar için tarçın etkili bir aroma olarak kabul ediliyor. Silme çay kaşığıyla tarçını kahveye dahil etmek her zaman istenen lezzeti ortaya çıkarabiliyor. Daha çok diyette olan ve yağ yakımını hızlandırmak isteyen kişilerce tercih ediliyor.

Yukarıda filtre kahveyi daha yakından anlattık.

Siz de en iyi filtre kahve makinelerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
teknolojik yilbasi hediyesi teknosa
Devamını Oku

Teknolojik Yılbaşı Hediyeleri

Yılbaşı yaklaştıkça sevdiklerimizi mutlu edecek hediye arama heyecanımız da artmaya başlıyor. İş yerlerinde çekilişler yapılıp ekip arkadaşlarımız için…
firin fani ne ise yarar teknosa
Devamını Oku

Fırın Fanı Ne İşe Yarar?

Yemek yapmayı seviyorsanız evde en fazla vakit geçirdiğiniz yerlerden biri de mutfak oluyor. Sevdiklerimizle bir araya geldiğimizde onlara…
telefonu bebek telsizi yapma teknosa
Devamını Oku

Eski Telefonu Bebek Telsizi Yapma

Bir bebeğiniz olduğunda yaşantınızdaki her şey değişmeye başlıyor. Sürekli bebeğinizin yanında olmak istiyor, her zaman onunla ilgilenmek istiyorsunuz.…
En İyi Yumurta Pişirme Makineleri
Devamını Oku

En İyi Yumurta Pişirme Makineleri

Rafadan yumurta yapma imkanı sunan yumurta pişirme makinesi, pratik kullanımıyla kolaylık sağlar. Tercihe göre yumurtaları yumuşak, orta ve…