Son aylarda elektrik faturalarına gelen zamlar sonrasında hepimizin en büyük şikayeti yüksek gelen faturalar oluyor. Elektrik giderlerini azaltmak için neler yapacağımızı düşünmeye başlıyoruz. Aslında bazı kullanım alışkanlıklarımızı değiştirdiğimizde elektrik tüketimimizi ciddi anlamda azaltabiliyoruz. Normalde dikkat etmediğimiz bazı küçük detaylar elektrik sarfiyatımızı gereksiz yere artırıyor. Bunların farkına varmamızla birlikte sadece elektrik faturalarımızın düşmesini sağlamıyor, aynı zamanda doğayı da korumuş oluyoruz. Çünkü kullandığımız fazla elektrik dünyanın doğal dengesini de olumsuz olarak etkiliyor. O halde hem doğayı korumanın hem de elektrik faturası düşürmenin yolları neler gelin birlikte bakalım.

Günün Hangi Saatlerinde Elektrik Maliyeti Daha Fazla

Ülkemizdeki elektrik faturalandırmasında iki tarife bulunuyor. Bunların isimleri faturalarda tek zamanlı ve çok zamanlı tarife olarak geçiyor. Elektrik faturalarında yeni yapılan düzenleme ile birlikte artık ev kullanımında 3 farklı zaman dilimine ayrılıyor ve her bir zaman dilimi için farklı fiyat tarifesi uygulanıyor. İlk zaman dilimi 06:00 ile 17:00 saatleri arasındaki gündüz dönemi oluyor. Gündüz dönemindeki fiyat tarifesi ortalama bir değer oluyor. İkinci zaman dilimi olan 17:00 ile 22:00 saatleri arası ise puant dönemi olarak geçiyor ve elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi olarak dikkat çekiyor. Üçüncü zaman dilimi ise, elektriğin en ucuz olduğu saat 22:00 ile 06:00 saatleri arası oluyor. Bu zaman dilimine de gece dönemi deniyor.

Elektrik faturalarınızda tasarruf yapmak ve faturanızı düşürmenin yollarını arıyorsanız gün içerisinde kullanacağınız elektriğin büyük bir bölümünü gece dönemine kaydırmanız oldukça faydalı oluyor. Daha ucuz tarifeden ücretlendirildiğiniz için aynı miktar kullanıma daha az fatura ödüyorsunuz. Özellikle çamaşır makinesi ve bulaşık makinesini çalıştıracağınız zaman bu saat dilimlerini tercih ederseniz ay sonunda faturanızda farkını görebiliyorsunuz.

Elektrik faturanızı düşürmek için sadece saat dilimine göre hareket etmeniz yeterli olmuyor. Asıl önemli olan elektrik tüketiminizi azaltmaktan geçiyor. Bunu sadece faturanızı düşünerek değil çevrenizi düşünerek de yapıyorsunuz. Çünkü dünyanın ekolojik dengesini bozan unsurlardan biri enerji tüketimi oluyor.

Üstelik elektrik tüketimini azaltırken, günlük yaşantınızda herhangi bir kısıtlamaya bile gerek kalmadan yapabiliyorsunuz. Sadece elektronik cihazların gizli elektrik tüketimlerini önlediğinizde ay genelinde ciddi bir miktar enerji tasarrufu yapmış oluyorsunuz.

Fişleri Prizde Takılı Tutmayın

Genellikle birçok elektrikli aletin fişlerini prizde takılı tutuyoruz. Bir sonraki kullanımda hemen hazır olsun istiyoruz. Ancak cihazımız prizden az da olsa sürekli olarak elektrik çekmeye devam ediyor. Bu nedenle kullanmadığınız elektrikli eşyaların fişlerini prizden çıkarmak en mantıklı çözüm oluyor. Eğer her defasında fişe takıp çıkarmak zor geliyorsa ya da unutuyorsanız prizlerinizi tasarruflu olanlarla değiştirebiliyorsunuz. Dimmer priz ya da anahtarlardan kullanarak prizin elektrik vermesini engelleyebiliyorsunuz. Bu da genel anlamda elektrik tüketimine büyük fayda sağlıyor.

Evin Isıtırken Boşa Elektrik Harcamayın

Evlerimizin ısınmasını kombiyle ya da klimayla yapıyorsak yine elektrik harcıyoruz anlamına geliyor. Kış aylarında verimli bir ısınma yöntemi uyguladığımızda gereksiz elektrik tüketimini de azaltmış oluyoruz. Bunun için öncelikle binamızın ve evimizin yalıtımına dikkat etmemiz gerekiyor. Isı kaybını düşürdüğümüzde ısınmak için harcayacağımız elektrik miktarını da düşürmüş oluyoruz.

Ayrıca radyatörlerin önünü mutlaka açık tutuyoruz. Radyatörün verdiği ısının tüm eve rahatça yayılabilmesini sağladığımızda daha çabuk ve etkili ısınıyoruz. Kullanmadığımız odaların radyatörlerini kapatırsak oraları boş yere ısıtmamış oluyoruz. Odadan eve soğuk hava gelmemesi için de kapısını daima kapalı tutup altındaki boşluğu kapatırsak evin sıcaklığını düşürmemiş oluyoruz.

Elektrik Faturanızı Mutfakta Yapacaklarınızla Düşürebilirsiniz

Mutfak malzemelerini doğru bir şekilde kullanmadığımızda da gereksiz yere elektrik harcıyoruz. Evimizdeki sürekli olarak çalışması gereken cihazların başında buzdolabı geliyor. Buzdolabını doğru ayarda çalıştırdığımızda gereksiz elektrik harcaması yapmamış oluyoruz. Normal dolabın çalışma sıcaklığının 4 ya da 5 derece olarak ayarlanması gerekiyor. Derin dondurucunun sıcaklığını da eksi 18 derece tutuyoruz. Bu seviyelerden daha soğuk yapmanın genellikle elektrik tüketimini artırmaktan başka bir katkısı olmuyor.

Ayrıca kalan yemeklerinizi buzdolabına koyarken sıcak olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Sıcak yemeği dolaba koyduğunuzda, içerideki sıcaklık yükseliyor ve buzdolabı dengeyi koruyabilmek için daha fazla çalışıyor.

Fırını kullanırken de dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Fırında yemek yaparken pişip pişmediğini kontrol etmek için sürekli kapağını açmıyorsunuz. Çünkü her kapağı açtığınızda içerideki sıcaklık düşüyor ve fırınınız aynı sıcaklığa tekrar gelmek için ekstra çalışmak zorunda kalıyor. Aynı zamanda yemeğinizin pişme süresini ve kalitesini de olumsuz olarak etkiliyor.

Yemeklerinizi fırının üst rafında pişirirseniz pişme süresini kısaltmış oluyorsunuz. Eğer zor pişen yemekler değilse bu yöntemi kullanmak da oldukça fayda sağlıyor.

elektrik faturasini dusurmenin yollari teknosa

Elektrik Faturasını Düşürmek İçin Başka Ne Yapabiliriz?

Elektrik faturası düşürmek için çamaşır ve bulaşık makinenizin kullanımına da dikkat ediyorsunuz. Makineler tam dolmadan çalıştırdığınızda kısa bir süre sonra tekrar çalıştırmak zorunda kalıyorsunuz. Her ne kadar akıllı çamaşır ve bulaşık makineleri içerisindeki eşyalara yetecek kadar enerji harcıyor olsa da suyun sıcaklığını ayarlamak için harcayacağı elektrik miktarı aynı oluyor. Bu da gereksiz bir elektrik tüketimi yaratıyor.

Ütü yaparken de az sayıda kıyafetiniz varsa bekleyip toplu olarak ütü yapmanız elektrik tüketiminizi daha verimli hale getiriyor. Çünkü ütünün ısınması için belli bir süre boşa elektrik harcanıyor. Bu süreyi bir kere harcadıktan sonra ısınmış olan ütüyle daha fazla kıyafetinizi ütüleyebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra telefon ve mobil cihazlarımızı şarj ederken de fazla elektrik harcayabiliyoruz. Bunun için cihazlarımızı şarj ettikten sonra mutlaka fişlerini prizden çıkartıyoruz ve cihazlar dolduktan sonra şarjda takılı olarak bırakmıyoruz.

Yukarıda elektrik faturası düşürmenin yolları neler olduğunu anlatmaya çalıştık.

Siz de bütçenize katkı sağlayacak en tasarruflu beyaz eşyaları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

6 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
google asistan ne faydalar saglar teknosa
Devamını Oku

Google Asistan Ne Fayda Sağlar?

Özellikle son yıllarda büyük gelişmeler yaşanan sanal asistanlar birçok konuda bize yardımcı olmaya başladı. Sanal asistan dendiğinde dünyada…