Eski zamanlardan günümüze kalan geleneklerden biri de evlenirken gelinin çeyiz getirmesi oluyor. Bu eski gelenek, kadının evine yapacağı bir katkı olarak ortaya çıkıyor ve günümüze kadar geliyor. Ancak son yıllarda bu gelenekte bazı değişiklikler yapılıyor. Örneğin eskiden çeyizlerin vazgeçilmez eşyalarından olan dantel takımları artık evlerde kullanılmıyor. Kullanamayacak olan bir eşyanın bulunmasına gerek olmadığı için de çeyiz setlerinin içerisinden tamamen çıkmış durumda diyebiliyoruz. Artık gelinler, evlerinde kullanacakları eşyaları çeyiz olarak satın alıyor. Geleneklere göre kız tarafının ve erkek tarafının sorumlu olduğu ev eşyaları farklı oluyor. Kız tarafı çeyizinde yatak odası, mutfak ve banyo eşyalarından sorumlu oluyor. Bu eşyaların içerisine orada kullanılacak halı, perde ve beyaz eşyalar da dahil oluyor. Hem geleneklerinizi yaşatmak hem de bunları günümüze uyarlamak istiyorsanız ihtiyacınız olan ve kullanacağınız eşyaları almanız daha doğru oluyor. Bazı çiftler eşyalarını ortak almaya da karar verebiliyor. Kendi evleri için alacakları eşyaların bir listesini yaptıktan sonra birlikte oluşturacakları bütçeyle bunları karşılıyor. Ayrıca bu eşyaların tamamını evlenmeden önce almanız gerektiğine dair de bir kural bulunmuyor. Eğer yeterli bütçeniz yoksa acil olan eşyalarınızı önce alıp diğerlerini zaman içerisinde de tamamlayabiliyorsunuz. Bu aşamada en çok ihtiyacınız olan eşyaları belirlemek önem taşıyor.

Mutfak Eşyaları

Evlerin mutfak bölümleri her ne kadar diğer odalara göre daha düşük olsa da, içerisindeki eşyalar düşünüldüğünde çok fazla şeyi barındırıyor. Küçük ev aletleri yemek takımları, tencere ve tava takımları, baharatlıklar gibi çok fazla eşya bulunuyor. Büyük eşyalara baktığımızda ise buzdolabı, bulaşık makinesi ve yemek masası sayılabiliyor. Ayrıca fırın ve ocak gibi eşyalar da ayrı bir yer kaplıyor.

Bu kadar fazla eşya olunca mutfak malzemeleri çeyiz seti içerisinde en maliyetli başlık haline geliyor. Aynı zamanda her şeyi almış olsanız bile, evinize taşındıktan birkaç gün sonra da mutlaka bazı şeylerin eksik olduğunu fark ediyorsunuz. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza yönelik bir listeyi çok önceden hazırlayıp bu listeye göre hareket ederseniz işiniz biraz daha kolaylaşıyor. Bu listeyi ne kadar erken hazırlarsanız zaman içerisinde aklınıza gelen maddeleri ekleme şansınız oluyor ve böylece unutacağınız eksiklikler azalmış oluyor.

ceyiz seti icerisinde ne olmali teknosa

Çeyiz Setinde Hangi Mutfak Eşyaları Yer Almalı?

Mutfak eşyaları listenizi hazırlarken öncelikle büyük ve temel eşyalardan başlamak hazırlık için daha iyi oluyor. Bu nedenle listenizin ilk sıralarına mutfak masası, sandalyeler, perde ve halıları yazabiliyorsunuz. Beyaz eşya olarak buzdolabı, bulaşık makinesi, su ısıtıcısı, tost makinesi, fırın, davlumbaz ve ocak olması gereken temel eşyalarınız oluyor.

Yemek takımlarını belirlerken genellikle iki farklı takım tercih ediliyor. Bunlardan biri günlük kullanım için alınan ve genellikle 6 kişilik olan yemek takımları olurken, diğeri ise, 12 kişilik misafir yemek takımı oluyor. Bu yemek takımlarıyla uyumlu çatal bıçak setleri de aynı şekilde günlük kullanım ve misafir diye ikiye ayrılıyor. Çoğunlukla yeni evli çiftlerin misafirleri ilk aylarda oldukça fazla oluyor. Akrabaların ve arkadaşların ziyaretlerinde daha çok misafir takımları tercih ediliyor. Ayrıca masa örtüsü olarak da günlük ve misafir masa örtüsünü listeye ekleyebiliyorsunuz.

Yemek için ihtiyacınız olan malzemeleri listeledikten sonra içecek kısmına geçebiliyorsunuz. Su bardağı olarak misafir ve günlük kullanım için iki farklı takım su bardağını listeye eklemeniz gerekiyor. Bunun dışında çay bardakları, çay kaşıkları, kupalar, kahve fincanları, kadehler ve sürahi de bu başlık altında eklemeniz gereken eşyalar oluyor.

Yemek yapmak için tencere ve tava takımlarını unutmamanız gerekiyor. Çaydanlık ve kahve makinesi de her gün kullanacağınız eşyalar arasında olduğu için önemli kalemler arasında bulunuyor. Listenize bunlardan sonra ekleyeceğiniz eşyalar boyut olarak küçük ancak gerekli şeyler oluyor. Bunlar arasında sabunluk, süngerlik, kağıt havluluk, isteğe göre Amerikan servis, peçetelik, servis tepsisi, ekmek sepeti, kahvaltı takımı, salata kaseleri, tuzluk, biberlik, baharatlık, şekerlik, tahta kaşıklar, çerez kaseleri, bıçak seti, rende, saklama kapları, kesme tahtası ve çöp kovası sayılabiliyor.

Yatak Odası Eşyaları

Yeni evlenen çiftler için en önemli odalardan biri olan yatak odası da yine gelinin çeyiz setinde bulunması gereken eşyalardan oluşuyor. Hem gelinin hem de damadın zevkine göre olması gerektiği düşünülse de daha çok gelinin istekleri burada geçerli oluyor.

Yatak odası için mutfak eşyalarında olduğu gibi uzun bir liste bulunmuyor. Yatak odası için hazırlayacağınız listenin ilk sırasında çift kişilik yatak ve bunla uyumlu yatak odası takımı bulunuyor. Yatak odası takımında gardırop, iki tane komodin ve şifonyer olması gereken eşyalar arasında yer alıyor. Yorgan ve yastıklar, dolapta kullanacağınız askılar listenizin devamında yer alan ve öncelikli alınması gereken eşyalardan oluyor. Ayrıca birkaç çeşit nevresim takımı ve yatak örtüsü, yaz ayları için pike takımları da olması gereken eşyalar arasına ekleniyor.

Yatak odası eşyaları alınırken de yine misafirleri düşünmeniz gerekiyor. Birden fazla misafir nevresim takımı almanız yatıya gelen misafirleriniz karşısında zor durumda kalmamanızı sağlıyor.

Yatak odası için gerekli olan perde ve halı da liste hazırlanırken unutulmadan ekleniyor.

Banyo Eşyaları

Banyoda kullanacağınız eşyaları çeyiz setinize eklerken kendi tarzınızı yansıtacak şeyler bulabiliyorsunuz. Bunun için öncelikle banyonuzun modern, klasik ya da romantik tarzlardan hangisiyle tasarlamak istediğinize karar veriyorsunuz. Sonrasında alacağınız banyo takımları ve havluları buna uygun olarak seçiyorsunuz.

Banyo eşyası olarak çeyiz seti listenize öncelikle banyo havlularını ve bornoz takımlarını ekliyoruz. Ayrıca el ve ayak havlularının yanı sıra misafir havluları da bulunması gereken eşyalar arasında yer alıyor. Banyoda listenin ilk sıralarında bulunan havluların ardından banyo seti ve çöp kovasını ekliyorsunuz. Listenin diğer kalemleri ise taraklar, saç fırçası ve banyoda kullanacağınız halı oluyor.

Çeyiz Setinde Hangi Elektronik Eşyalar Olmalı?

Evde kullanılacak elektronik eşyalar da yine kız tarafına ait oluyor ve çeyiz setinde yer alması gerekiyor. Elektronik eşyalardan sadece televizyon erkek tarafına ait oluyor. Mutfakta kullanılacak elektronik eşyalar dışında çamaşır makinesi, ütü, elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi de çeyiz setine eklenmesi gerekiyor. Bunların yanı sıra elektrikli el süpürgesi ve saç şekillendiriciler de evlerinizde bulunması gereken eşyalar arasında yer alıyor.

Bir evin en önemli eşyaları arasında bulunan elektronik cihazları düğünden önce tamamlamanız evdeki işlerinizi oldukça kolaylaştırıyor. Birçok işi yapmanıza yardımcı olan bu eşyalar sayesinde daha konforlu bir hayat yaşayabiliyorsunuz.

Çeyiz Setinde Bulunması Gereken Diğer Eşyalar Nelerdir?

Her ne kadar mutfak, banyo ve yatak odasındaki eşyaları kız tarafı alıyor olsa da evin ufak tefek eksikliklerini de genellikle tamamlayan taraf oluyor. Bunlar daha çok evin düzenli olmasını ve güzel gözükmesini sağlayan eşyalar olarak öne çıkıyor. Bu eşyalar arasında ayakkabı dolabı, baskül, ütü masası, dikiş takımı, çamaşır kurutma askısı, çamaşır sepeti ve dış kapı paspası bulunuyor. Bu eşyalar evde olmazsa olmaz şeyler arasında olmadığı için isterseniz yeni evinize taşınmadan önce ya da daha sonra ihtiyaç duydukça alabiliyorsunuz.

Yukarıda çeyiz seti içerisinde neler olmalı anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi beyaz eşyaları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
Tablet-ile-Odevinizi-Nasil-Yapabilirsiniz-teknosa
Devamını Oku

Tabletten Ödev Yapma

Mobil cihazlar hayatımıza kısa bir süre öncesinde girmiş olsa da, son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler çok hızlı bir…