Teknolojik cihazlar genellikle kullanım alışkanlıklarımıza ve yaşam tarzımızda oluşan ihtiyaçlarımıza göre gelişip şekilleniyor. Gelişmelerin yaşandığı ilk yıllarda teknolojik cihazlarımız nerede duruyorsa biz de orada olmak zorunda kalıyorduk. Ancak günümüzde artan hareket ihtiyacımız ve teknolojinin her zaman yanımızda olma arzusu mobil cihazlar alanında gelişmelerin yaşanmasını sağladı. Mobil cihazlarımızı hem iş amacıyla hem de eğlence amacıyla çok fazla kullanıyoruz. Gittiğimiz her yerde müzik dinleyebiliyor, iş toplantılarımıza ya da eğitimlere herhangi bir yerden rahatlıkla katılabiliyor ve boş vakitlerimizde bol bol film ve dizi izleme imkanına sahip oluyoruz. Genellikle yaptığımız aktivitelerde ses en önemli unsur oluyor ve çevremizi rahatsız etmemek için kulaklık kullanmayı tercih ediyoruz. Kulaklıklar hayatımıza girdiğinden beri kablolu kullanılıyordu ve cihazımızın hemen yanında bulunmak zorunda kalıyorduk. Ancak artan hareket özgürlüğü isteğimiz ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan kablosuz kulaklıklar son yıllarda kulaklık kullanırken serbest bir şekilde hareket etmemize olanak sağlıyor. Bu yazımızda kablosuz kulaklık her telefona uyar mı anlatmaya çalışacağız.

Kablosuz Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

Kablosuz kulaklık teknolojisi Bluetooth teknolojisi kullanarak çalışıyor. Bluetooth teknolojisine sahip cihazlar, radyo dalgalarını kullanarak kısa mesafe içerisinde bağlantı kurabiliyor ve veri transferi yapabiliyor.

Bluetooth teknolojisine sahip kulaklıkların içerisinde Bluetooth vericilerini içeren küçük bir bilgisayar çipi ve mobil cihazla arasındaki bağlantıyı sağlayan bir yazılım bulunuyor. Bu sayede cep telefonunuzla kulaklığınız birbirine belli bir mesafe yakın olduğunda eşleşme sağlanıyor ve bağlantı kuruluyor. Bu bağlantı ile birlikte cep telefonunuzdan müzik dinleyebiliyor ve aramalara cevap verip konuşabiliyorsunuz.

Kablosuz Kulaklık Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Cihazla bağlantı kurulması açısından kablosuz ve kablolu kulaklıkların aynı olduğu söylenebilir. Ancak kullanım kolaylığı açısından bazı farklılıkları bulunuyor.

Kablolu kulaklıkların kullanıcılarına yaşattığı en büyük sorunlardan biri kabloların birbirine dolanması oluyor. Ne zaman kullanmak isterseniz bıraktığınız yerden aldığınızda mutlaka birkaç dakikanızı kabloyu düzeltmek için harcamak zorunda kalıyorsunuz. Kablosuz kulaklıkları kullanmak istediğinizde sadece kulağınıza takmanız yeterli oluyor. Kulak içi ya da kulak üstü modelleri olması bu kolaylığı etkilemiyor. Telefonunuzu hemen cevaplamanız gerektiğinde ya da acil yapmanız gereken bir aktivitede size ciddi anlamda zaman kazandırıyor.

Hepimiz değişen yaşam şartlarında aynı anda birden fazla iş yapıyoruz. En sık yaptığımız şeylerden biri de telefonla konuşurken ya da müzik dinlerken başka işlerimizi halletmek oluyor. Kablolu kulaklık kullandığımızda bir işimizi yaparken yanımızda telefonumuzu da götürmemiz gerekiyor. Kablosuz kulaklık kullanırken yaklaşık 40 ya da 50 metre mesafede özgürce hareket edebiliyor, evin ya da ofisin diğer uçlarına gidip işlerimizi halledebiliyoruz.

Son çıkan Bluetooth kulaklıkların ses kalitesi normal kablolu kulaklıklardan çok daha iyi olmasıyla öne çıkıyor. Kablosuz kulaklıklarla gerçek ses deneyimini daha fazla yaşayabiliyoruz.

Bunların yanı sıra kulak içi kablosuz kulaklıkların taşıma kutusu da bulunuyor. Bu sayede kulaklığımızı güvenli ve kolay bir şekilde taşıyabiliyoruz.

Kablosuz kulaklıkların en büyük dezavantajı ise şarjlı bir cihaz olmasıdır. Bu yüzden kullanırken şarjına dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi durumda tam ihtiyacımız olduğu anda kulaklığımızı kullanamayabiliyoruz.

Bluetooth Kulaklık Telefona Nasıl Bağlanır?

Kablosuz kulaklığınızı kullanmaya başlamadan önce mutlaka şarjını kontrol ediyor olmalısınız. Yeni çıkan kablosuz kulaklıkların birçoğu kutusunda kendini şarj edebiliyor. Ancak bunun için de kutunun şarjının dolu olması gerekiyor.

Eğlencenizin ya da toplantılarınızın yarıda kesilmemesi için kablosuz kulaklığınızın şarjını her şartta kontrol etmeniz fayda sağlıyor olacaktır.

Kablosuz kulaklıkların temel çalışma prensipleri aynı olsa da bazı marka ve modellerde ufak tefek farklılıklar olabiliyor. Bu nedenle önce kulaklığınızın kullanma kılavuzunu okumanız iyi olacaktır.

Kablosuz kulaklığı kullanabilmek için ilk başta kulaklığınızı açma kapama tuşunu kullanarak açıyorsunuz. Kulaklık modellerinin hemen hepsi açıldığında Bluetooth bağlantısı yapmaya hazır oluyor. Herhangi ek bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

Daha sonra telefonunuzun ya da kullanmak istediğiniz mobil cihazınızın Bluetooth bağlantısını etkinleştiriyorsunuz. Mobil cihazlarda bu etkinleştirme sonrası yakın çevredeki Bluetooth bağlantı imkanı sunan tüm cihazları listeliyor olacaktır. Bu liste içerisinden kulaklığınızın ismini bulunuyorsunuz ve bağlantıyı gerçekleştiriyorsunuz.

İki cihaz arasında bağlantı kurulduktan sonra kulaklığınızı dilediğiniz gibi kullanabiliyor olacaksınız. Kablosuz kulaklık kullanımı diğer kulaklıklara göre daha işlevsel oluyor. Yaptığınız aktiviteyi bölmeden bulunduğunuz yerden yakın mesafelere gidip başka işlerinizi halledebiliyorsunuz. Bu avantajı sayesinde hem eğlenceniz bölünmüyor hem de işleriniz aksamıyor.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir başka özellik daha bulunuyor. Kablosuz kulaklıklar aynı anda sadece bir cihaza bağlı kalabiliyor. Yani kulaklığınızı telefonunuza bağladıktan sonra başka bir cihazda kullanmak istiyorsanız önce telefonla olan bağlantıyı kesiyorsunuz, daha sonra diğer kullanmak istediğiniz cihazı aynı yolları izleyerek bağlıyorsunuz.

Kablosuz Kulaklıklar Bütün Telefonlara Uyuyor mu?

Alımıza genelde şu soru geliyor. Kablosuz kulaklık her telefona uyar mı? Neredeyse bütün akıllı telefon üreticileri kendi kablosuz kulaklık modellerini de üretiyor. Bu nedenle telefonunuzla aynı markada kablosuz kulaklık bulma konusunda herhangi bir sorun yaşamıyor olacaksınız.

Ancak bazen kulaklık teknolojisinde daha ileri düzeyde bulunan bazı kulaklık markalarını tercih etmek istiyoruz ve alacağımız kablosuz kulaklığın telefonumuza uyumlu olup olmayacağını merak ediyoruz.

Genel olarak bakıldığında telefon ile kulaklık arasındaki bağlantı Bluetooth teknolojisiyle sağlanıyor. Kablosuz kulaklıkların yeni modelleri üretilirken en gelişmiş Bluetooth teknolojisi neyse o kullanılarak üretiliyor. Fakat daha önceki teknolojilere de uyumlu olmasına özellikle dikkat ediliyor.

Bu bilgiler ışığında alacağınız kablosuz kulaklıklar her telefona uyumlu olacaktır. Bunun tek istinası, telefonunuzda Bluetooth bağlantısı olmaması oluyor. Eğer telefonunuzda bir Bluetooth bağlantı teknolojisi bulunuyorsa eski bir teknoloji de olsa kablosuz kulaklığınıza yine uyum sağlıyor olacaktır.

İki cihaz arasındaki Bluetooth teknolojisi arasında çok fazla fark bulunuyorsa nadir de olsa seste gecikme sorunları yaşanabiliyor. Bunun için kablosuz kulaklık alırken Bluetooth teknolojisini kontrol edip telefonunuzun sahip olduğu teknolojiyle karşılaştırmanız faydalı oluyor.

kablosuz kulaklik teknosa

Kablosuz Kulaklığın Tüm Fonksiyonları Her Telefonda Çalışıyor mu?

Telefonunuz ve kulaklığınız hangi Bluetooth sürümünü kullanırsa kullansın, bir kulaklığın temel işlevlerini yerine getirmesinde bir sorun bulunmuyor. Kablosuz kulaklıklar temelde dinleme ve dahili mikrofunundan da konuşma işlevlerine sahip oluyor. Bu özelliklerinin yanında geliştirilmiş ses kalitesi ve sesle arama yapıp telefona müdahale etme gibi ek işlevleri de bulunuyor.

Bazı telefonlar sahip olduğu özellikler bakımından buna izin vermeyebiliyor. Genellikle farklı akıllı telefon markasının kablosuz kulaklığını kullandığınızda bu tarz sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Eğer kablosuz kulaklığınızın tüm işlevlerini kullanmak istiyor ve uyumluluk konusunda endişeler yaşıyorsanız, kulaklığınızı satın almadan önce markanın yetkili bir temsilcisinden bu konuda daha net ve detaylı bilgi almanız gerekiyor.

Kablosuz Kulaklık Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kablosuz kulaklık almak istediğimizde aklımızda birçok soru işareti beliriyor. Piyasada çok fazla marka ve model bulunduğu için aralarından en iyisini seçmek oldukça zor oluyor.

Bu nedenle kablosuz kulaklık almaya karar verdiğimizde ilk yapmamız gereken şey, kullanım amacımızı belirlemek olmalıdır. Hangi amaçlar ve nerede kullanacağımızı belirlediğimizde hangi model kulaklık alacağımızı da belirleyebiliyoruz.

Eğer kulaklığınızı daha çok kalabalık ortamlarda kullanacaksanız, ses yalıtımı iyi bir kulaklık tercih sıranızda üst sıralarda yer alıyor olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, dışarıda ses yalıtımı iyi bir kulaklık kullandığınızda dışarıdan gelen sesleri hiç duymadığınızda tehlikelere karşı da savunmasız oluyorsunuz. Bu durumu dikkate alarak seçim yapıyor olmalısınız.

Daha çok spor yaparken kulaklık kullanmak istiyorsanız, kulağınızdan kolay düşmeyecek ve suya karşı dayanıklı modelleri seçebiliyorsunuz. Hareket halindeyken kulaklığınızı düşürüp sporunuzun yarıda kalması ve bu durumun sık yaşanması oldukça can sıkıcı oluyor.

Kablosuz kulaklık alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaların başında pil ömrü geliyor. Kulaklığınızı uzun saatler boyunca kullanmak istiyorsanız pil ömrü uzun kulaklık modellerini seçmeniz gerekiyor.

Son olarak, kablosuz kulaklığınızı daha çok akıllı telefonunuzla birlikte kullanmak istiyorsanız, en verimli ve tüm işlevleriyle birlikte kullanabilmek için telefon üreticinizin tavsiye ettiği marka ve modelleri tercih ederseniz herhangi bir sorun yaşamıyor olursunuz.

Yukarıda kablosuz kulaklık her telefona uyar mı anlattık.

Siz de en iyi kulaklık modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin