Türkiye’de kahve tüketimi her geçen gün artış gösterirken, insanlar da evlerine kahve makinesi almaya başladı. Özellikle pandemi döneminden bu yana birçok kişinin, evden çalışmaya başlaması, ofislerin de evlere taşınmasıyla birlikte genelde ofiste tüketilen kahveler, artık evde hazırlanır oldu. Bu anlamda herkesin kahve kültürü ve zevki değişkenlik gösterirken, filtre kahve de en çok tercih edilen türlerden biri. Hal böyle olunca insanlar da evlerine filtre kahve makinesi almaya başladı.

Ancak bu makineler ile her ne kadar ucuz ve pratik bir şekilde kahveler hazırlansa da bu ürünleri doğru kullanmak da bir o kadar önemlidir.  Aksi bir durumda yani yanlış kullanımlarda, makinelerinizin bozulma ihtimali bir hayli artar.

Filtre Kahve Makinesi Kullanırken Bunlara Dikkat:

1- Taze Kahve Kullanımı

Elinizde bulunan filtre kahve makinesinden eğer maksimum verimi almak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de kahvelerinizin taze olmasıdır. Kahve çekirdekleri, paketlerinden açıldıktan kısa bir süre aromasını ve tadını kaybetmeye başlar. Bu yüzden vakit kaybetmeden kahvenizi kullanmalısınız

Tazelik konusunda bir diğer öneri de çekirdekleri öğütebilmenizdir. Eğer kahve keyfinizi zirveye çıkarmak isterseniz, bu noktada bir öğütücü ya da değirmen alabilirsiniz. Genelde bu tür ürünler, dışarıdaki kahve satan yerler olsa da internet üzerinden ya da satıcılardan ev usulü bir ürün temin edebilirsiniz. Kısacası, kahvenizin taze olması sizin için her zaman iyi olacaktır.

2- Tatlı Su

Sadece filtre değil tüm kahve makineleri için önemli unsurlardan biri de tatlı su kullanımıdır. Bu uygulamanın, iki farklı şekilde faydasını görebilirsiniz. Yapılan araştırmalar doğrultusunda soğuk ve tatlı su, daha doğru bir tabir ile temiz su kullanmak, kahvenin tadında gözle görülür oranda bir iyileşme yapacaktır. Ayrıca tatlı sular, musluktan alınanlara göre bir filtrelenme aşamasından da geçirilir. Bu durumun, makinenin ömrünü uzattığı da tespit edilmiştir.

Öte yandan bilindiği üzere evinizde çay ya da kahve yaparken, zamanla makinelerinizin veya çaydanlıklarınızın, kireçlenme sorununa maruz kaldığını görmüşsünüzdür. Bunun en büyük sebebi, kullandığınız suyun musluktan alınmış olması ve filtrelenmemiş olmasıdır. Benzer problemler, filtre kahve makinelerinde de oluşabilir. Bu yüzden temiz su kullanmak, makinenizin ömrünü uzatacaktır. Hem de bu sayede kireçlenme gibi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

3- Bakım Her Zaman Şart

Teknolojik ve elektronik ürünler, birçok işinizi halledip, sizin hayatınıza pratiklik kazandırmak için üretiliyor. Ancak bu, onların sürekli ve kesintisiz bir şekilde çalışacağı anlamına gelmiyor. Az önceki madde doğrultusunda siz suya ne kadar dikkat etseniz bile ufak tefek kireçler, meydana gelebilir. Ufak tefek olarak nitelendirdiğiniz durumlar, zamanla büyür ve makinenin çalışma dinamiklerine doğrudan hasar verebilir.

Sadece kireç konusu yüzünden değil genel olarak 1,5 aylık periyodik aralıklar doğrultusunda makinenize genel bakım yapabilirsiniz. Bakım işlemini gerçekleştirirken, elektik akışını bozabilecek yerler dışındaki noktaları temizleyebilirsiniz. Bakım tamamlandıktan sonra kahve makinenizi kullanmadan önce, her noktanın kuru olduğundan emin olmalısınız.

4- Kısa Sürede Tüketmelisiniz

Kahve makineleri, her ne kadar size kusursuz bir deneyim yaşatmak istese de kahveleriniz olduktan sonra kısa bir süre içerisinde tüketmelisiniz.

Filtre kahveniz, demlendikten sonra maksimum 20 dakika içerisinde soğumaya başlayacaktır. O yüzden bu süre zarfında kahveniz, içilebilir sıcaklığa geldikten sonra tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

filtre kahve makinesi kullanimi teknosa

5- Sıcaklık Oranı

İdeal kahve makinelerinde, dikkat etmeniz gereken hususlarından biri, sıcaklık oranıdır. İdeal bir kahve, ortalama olarak 92 ve 96 derece arasında pişer. Eğer makineniz, zaman içerisinde aşınmaya uğramış ve hasar görmüş ise bu derecelerin altına düşebilir. Böyle durumlar yaşanması hem sağlığınıza hem de kahve keyfinize zarar verebilir. Eğer makineniz, artık soğuk kahveler veriyorsa, bakım zamanı gelmiş demektir.

6- Çok Fonksiyonlu Ürünler

Sabahları uyanıp, filtre kahvenizin hemen hazır olmasını istiyorsanız, makinenizi satın almadan önce özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Gelişen teknoloji doğrultusunda, her cihazda onlarca özellik var.

Filtre kahve makinesi içerisine eklenen son özelliklerden biri de ‘Zaman ayarı’ oldu. Bu özelliğe göre bir makine seçerseniz, size önemli bir zaman kazandıracaktır. Uyumadan ya da yatağa girmeden önce suyu ve kahveyi hazırladıktan sonra zaman ayarını, kendi istediğiniz saate göre ayarlıyorsunuz. Seçiminizi tamamladıktan sonra sabah kalkar kalkmaz makineniz, filtre kahvenizi hazırlamış oluyor.

7- Filtre Seçimi

Filtre kahve makinelerindeki en önemli noktalardan biri de filtre seçimi. Bilindiği üzere; metal, bez, naylon ya da kâğıt olmak üzere çeşitli filtreler bulunuyor. Yapacağınız seçim, kahvenizin aromasını ve yumuşaklığını dahi değiştirebilir. Bu yüzden doğru filtre seçimi, makinenin ömrünü uzatmakla kalmayacak ve kahvenizi keyifli bir şekilde içmenizi sağlayacaktır.

Genelde kahve severler tarafından en çok tercih edilen filtreler; metal ve kâğıt olanlardır. Ancak iki ürün arasında da önemli farklar var. Eğer filtre ile uğraşmayı pek sevmiyorsanız, metal filtre alabilirsiniz. Metal filtreler, daha uzun ömürlüdür. Yani sürekli olarak değişim yapmanıza gerek kalmayacaktır. Kağıtlar ise genelde kullan at şeklindedir.

Her makine, farklı özelliklere sahip olsa da neticede benzer bakımlara ve benzer kaliteye ihtiyaç duyar. Periyodik yapacağınız bakımlar, kullandığınız ürünlerin kalitesi, kahve seçiminiz, makinenizin ömrünü doğrudan etkileyen unsurlardır. Makineyi, en verimli şekilde kullanmak için bu maddelere uyulması yeterli olacaktır. Sonuç olarak filtre kahve makinesi kullanırken, bu maddelere dikkat etmeniz durumunda hem lezzetli kahveler demleyecek; hem de makinenizin ömrünü uzatacaksınız.

Filtre Kahve Makinesi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Filtre kahve makinesini kullanırken, dikkat etmeniz gereken birçok detay mevcut. Fakat bunlar kadar önemli olan bir diğer husus da makineyi almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğidir.

  • Filtre kahve makinesi seçerken, makinenizin parça kalitesini göz önünde bulundurmalısınız. Çelik kullanılarak yapılmış makineler hem koku bırakmaz hem de kireç tutmaz. Ayrıca plastik tarzı materyaller yüksek ısıya maruz kaldığında sağlığınız için tehlikelidir.
  • Makinelerin kahveyi boşalttığı hazneler cam veya termos şeklinde olabilir. Cam hazneler her ne kadar estetik bir görünüme sahip olsa da kahvenizin ısı derecesini koruyamayabilir. Kahvenizin uzun süre sıcak kalmasını istiyorsanız termos şeklinde olan haznelerden tercih edebilirsiniz.

Kahve keyfinize eşlik edecek sizin için en iyi filtre kahve makinelerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
bebek telsizi tavsiyeleri teknosa
Devamını Oku

Bebek Telsizi Alırken Bunlara Dikkat!

Bir bebek telsizi satın almayı düşünüyorsanız ancak bebek telsizleri dünyasında yeniyseniz elinizin altında kaç tane seçeneğin olduğunu görünce…
whatsapp web nedir Teknosa
Devamını Oku

Whatsapp Web Nedir?

Anlık mesajlaşma uygulamaları artık hayatımızın vazgeçilmez iletişim araçlarından birini oluşturuyor. Bu mesajlaşma uygulamaları arasında en çok kullandığımız ise…