Hem yazın hem kışın gerek evlerde gerek iş yerlerinde sıklıkla kullanılan elektronik cihazlardan olan klimalar, belli dönemlerde bakımı yapıldığında uzun süreler güvenle kullanılabiliyor. Klima bakımı nasıl yapılır, sorusunun cevabını vermeden önce bu cihazlarda oluşabilecek arıza durumlarından haberdar olmakta fayda var. Örneğin kışın odayı ısıtması için ayarladığınız klimanız, sıcak yerine soğuk mu üflüyor? Klima çalışırken garip sesler mi çıkarıyor? Klimanız soğuk üfleme modundayken kötü kokular mı yayıyor? Bu belirtilerden açıkça anlaşılıyor ki klima bakım onarım zamanınız gelmiş de geçiyor bile. Uzmanların yılda en az iki kere temizlenmesi gerektiğini söylediği klimaların bakımında dikkat edilmesi gereken ip uçlarını sizin için derledik. Yazının devamını okuyarak detaylı klima temizliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Klima Bakımında Neler Yapılır?

Ev, iş yeri, AVM, seyahat araçları gibi kapalı alanların iklimlendirme araçları olarak uzun yıllardır kullanılan Sigma, Mitsubishi, GE Appliances, Hotpoint Ariston, Sharp ve Baymak klima temizliği yapmak için farklı noktalara dikkat etmek ya da işin uzmanından destek almak önemli. Temizliği siz ya da bir başkası yapacak olsun “Klima bakımında neler yapılır?” konusunda bilgi sahibi olması gerekir. İlk olarak cihazın yüksek gerilim girişlerine bakılır. Burada herhangi bir sorun gözlemlenmezse ürünün hava filtresi sökülerek nazikçe yıkanır. Bu işlemi yaparken filtrelere temizlik kimyasalı sıkıp 10 bekledikten sonra nemli bir bezle filtreleri silmeniz yeterli. Son aşamada güzelce duruladığınız filtreleri kurumaya bırakabilirsiniz. Filtre bakımı yapılırken klima bakteri temizliği de yapılırsa cihazın uzun vadede düzgün çalışmasının yolu açılır ve klimanızı gönül rahatlığıyla yaz kış kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kontrol devresine bağlı olan alçak gerilim hattının voltajını da denetlemeniz oldukça mühim. Zira bakır boru hatlarında ezilme ya da deformasyon oluşursa cihaza giden elektrik yolunun tıkanması söz konusu olabilir. Bu da klimanızın düzgün çalışmamasına sebep olur. Bundan sonraki adımsa klima evaporatör temizliği. Evaporatör hava emiş filtrelerinin de denetlenip temizliği yapıldıktan sonra gaz ölçümü yapılarak cihazın bakımını tamamlayabilirsiniz.

Klima Bakımı Neden Önemlidir?

Markası ya da modeli ne olursa olsun klimalar ortamların ısısını ve nem dengesini düzenlemenin yanı sıra ortamın hava kalitesini de sağlayan cihazlardır. Dolaysıyla onların bakımını olması gerektiği sıklıkta ve düzende yapmak ortamda yaşayan bireyler için son derece önemli bir konu. Zira havada gözle görülmeyen tozlar veya partiküller klimanın ön filtresinden geçerek zamanla iç ünite içine yapışır. Drenajda uzun süre kalan bu partiküller lejyoner hastalığına sebep olan bakteriler için ideal ortamı hazırlar. Ciddi sonuçları olabilecek bu hastalık, cihazın düzenli bakımının yapılmasıyla ortadan kaldırılabilirken hem bireylerin sağlığı hem de ortamın hava kalitesi güvence altına alınmış olur. Klima bakımı neden önemlidir, sorusunun cevaplarından biri de enerji sarfiyatını asgari düzeye indirmesidir. Zira periyodik olarak yapılan klima fan temizliği, filtre bakımı ve gaz değerleri ölçümüyle cihazın performansını artırarak enerji sarfiyatını minimize etmek mümkün. Bununla beraber klimanızın bakım ve temizliğini belli aralıklarla yaptırdığınızda, beklenmedik bir anda ortaya çıkabilecek drenaj tıkanmalarından ve dolayısıyla masraflı tadilatlardan kaçınabilirsiniz. Siz de klimanızın bakımı hakkında gerekli bilgileri edinerek gerekli aksiyonları alabilir, ortamların havasının kalitesini artırabilirsiniz.

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Klima bakımı yapılmazsa ne olur, diye soruyorsanız yazımızın geri kalanını okumaya devam etmenizde fayda var. Kapalı alanlarda yazın serinlemek kışınsa ısınmak için kullandığınız klimalar, belirli sıklıkta temizlenmezse en temel işlevi olan ısıtma ve soğutma işini gerektiği gibi gerçekleştiremez. Ayrıca ideal bir klima temizliği ile yakıt tüketimini de en aza indirmeniz mümkün. Gereken inceliklerini öğrenip gerek kendi başınıza gerek işin ehli birinden destek alarak klimanızın filtre bakımını yaptırdığınızda cihazın harcayacağı yakıt miktarını azaltabilirsiniz. Diğer yandan uzun süreler sıklıkla kullanıldığında kötü kokular yayan klimaların sırf bu sebeple bile temizlenmesi önerilir. Zira kötü koku, bir klimanın bakım zamanının yaklaştığını gösteren güçlü bir belirti olabilir. Kısacası ısıtma ve soğutma performansı, yakıt sarfiyatı, kötü koku, solunan havanın kalitesi gibi konularda ideal seviyelere ulaşmak için klimanızın markası ne olursa olsun bakımını ve temizliğini en uygun biçimde yaptırmanız hem sizin hem de aile bireylerinizin sağlığı için son derece önemlidir.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
ilk tv ne zaman icat edildi teknosa
Devamını Oku

İlk Televizyon Ne Zaman İcat Edildi?

Eskiden beri evlerimizde vazgeçemediğimiz beyaz eşyaların başında televizyonlar geliyor. Her akşam ailece vakit geçirdiğimiz, dostlarımızı ağırlarken eğlendiğimiz ya…