Doğayla iç içe olmak ve şehrin gürültüsünden bir süreliğine de olsa uzaklaşmak isteyenler için çadır kampı yapmak harika bir fikir olabilir. Kurulumu kolay, fonksiyonel ve mevsim şartlarına uygun kamp çadırları eşliğinde siz de hayalinizdeki kamp tatilini gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Birbirinden renkli görünümlere ve özelliklere sahip kamp çadırı modelleri arasından size en uygun olanını tercih etmeniz yeterli. Ancak kamp tatilinizin dört dörtlük geçmesi adına, kamp çadırı seçerken birkaç farklı unsuru göz önünde bulundurmalısınız. “Kamp çadırı seçimi nasıl olmalıdır?” sorusuna yanıt arıyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Kamp Çadırı Çeşitleri Nelerdir?

Kamp yapmak isteyen doğa tutkunları için üretilen pek çok farklı çadır türü bulunur. Farklı kullanım amaçlarına ve kamp planlarına yönelik olarak tasarlanan bu ürünlerin her biri işlevsel tasarımlara sahiptir. Kamp yapmak için tercih edebileceğiniz farklı çadır türlerini aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz:

 • Katlanır kamp çadırı: Kompakt tasarımı sayesinde kolay kurulup kaldırılabilir ve size zamandan tasarruf sağlar.
 • Araç üstü kamp çadırı: Sadece araç üzerine kurulabilen bir modeldir. Kamp yapmak için uygun zemine sahip olmayan ortamlarda bile konforlu bir şekilde konaklamanıza olanak tanır
 • Şişme kamp çadırı: Klasik çadırlardan farklı olarak, pompa ile şişirilebilen kirişleri bulunur.
 • Çok odalı kamp çadır: Birden fazla bölüme ayrılması sayesinde kalabalık gruplar ve aileler için ideal bir seçenek olabilir. Oldukça geniş bir iç alana sahip olduğu için, özellikle uzun süreli konaklamalarda maksimum konfor arayanlar tarafından da tercih edilebilir.

Kamp çadırlarını birbirlerinden ayıran temel fark yalnızca tasarımları değildir. Bunun yanı sıra, farklı boyutlarda ve mevsimlere göre tasarlanan modeller de mevcuttur. Dilerseniz, bunları da kısaca inceleyelim.

Mevsimine Göre Kamp Çadırı Çeşitleri

Her mevsimde hava koşulları ve kampçıları zorlayabilecek unsurlar birbirinden farklı olduğu için, kamp çadırları da mevsimlere göre üretilir. Mevsime göre çadır türleri de 3, 4 ve 5 mevsim olmak üzere üç başlığa ayrılır.

 • 3 mevsim kamp çadırları: İlkbahar, yaz, sonbahar mevsimlerinin yağış durumuna ve hava koşullarına göre üretilen modeller 3 mevsim kamp çadırları olarak adlandırılır. Havalandırma, ısıtma, rüzgara karşı koruma, su geçirmezlik gibi bazı özelliklere sahip olabilirler. Ancak kış şartları için yeterli donanımları yoktur. Bu sebeple en hafif kamp çadırları da bu kategoride yer alır.
 • 4 mevsim kamp çadırları: Kış da dahil olmak üzere, dört mevsim boyunca kullanıma uygun olan ürünlerdir. Yılın dilediğiniz zamanında kamp yapmak istiyorsanız, 4 mevsim kamp çadırlarını tercih edebilirsiniz. Ancak kar fırtınası, sağanak yağmur ya da çok şiddetli rüzgarlar için yeterli dayanıklılık sunmazlar.
 • 5 mevsim kamp çadırları: Eğer ekstrem sporlarla uğraşıyor ya da gerçekten zorlu hava ve zemin koşullarında kamp yapmayı düşünüyorsanız 5 mevsim kamp çadırlarını tercih etmelisiniz. Bu kategoride yer alan ürünler maksimum dayanıklılığa sahip kumaşlar ve materyaller kullanılarak tasarlanır. Sizi dağcılık ve kaya tırmanışı gibi spor aktivitelerinde doğada konaklamanız gerektiğinde bile yarı yolda bırakmazlar.

Kişi Sayısına Göre Kamp Çadırı Çeşitleri

Kişi kapasitesine göre seçeneklere ayrılan kamp çadırlarının boyutları birbirinden farklıdır. Aralarındaki temel farkları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • 2 kişilik kamp çadırları: Genel olarak 130×210 cm standartlarında üretilir. Tek ya da iki kişilik konaklamalar için tercih edilebilir.
 • 3 kişilik kamp çadırları: Tek çocuklu aileler ya da uzun süreli konaklamalarda biraz daha geniş bir konaklama alanına sahip olmak isteyen çiftler için ideal seçenek olabilir.
 • 4 kişilik kamp çadırları: Çoğunlukla 210 cm yükseklikte ve 240 cm genişliğinde üretilir. Ortalama 60 cm’lik 4 adet matın yan yana sığabileceği ebatlara sahiptir.
 • 5 kişilik kamp çadırları: Ortalama 5 m² ‘lik yaşam alanı sunar. Kalabalık aileler ya da arkadaş grupları tarafından tercih edilebilir.

Siz de tek başınızla, ailenizle ya da arkadaş grubunuzla çıkacağınız kamp tatilleri için ideal boyuttaki kamp çadırını tercih etmelisiniz.

Kamp Çadırı Seçimi Nasıl Yapılır?

Öyle bir kamp çadırı düşünün ki içinde konaklayabilir, misafirlerinizi ağırlayabilir ve hatta erzaklarını muhafaza edebilirsiniz. Ancak bunun için kamp çadırınızı doğru seçmelisiniz. Sizin için hazırladığımız kamp çadırı seçilirken dikkat edilecekler listesine göz atmak, seçim sürecinizi kolaylaştırabilir ve hızlandırabilir.

 • Öncelikle çadır türünü belirleyin: Genellikle kamping işletmelerinde ya da şehir koşullarında konaklamayı düşünüyorsanız, 3 mevsim kamp çadırları olarak da adlandırılan standart ve hafif ürünleri tercih edebilirsiniz. Ağır kış koşullarında kamp çadırı kurmak içinse 4 ya da 5 mevsimlik ürünler daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Kullanım amacına göre uygun kamp çadırı seçin: Uzun yürüyüşlerde ya da seyahatlerde otostop, motosiklet veya bisiklet kullanırken belirli duraklarda konaklama ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu gibi durumlar için tek kişilik ve kolay kurulan çadırları değerlendirebilirsiniz.
 • Dayanıklı ve kaliteli olmasına dikkat edin: Defalarca kurulup sökülebilen çadırlar, aşınmaya, suya, güneşe ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdır. Uzun süreli kullanım için çadırların hangi malzemelerden üretildiğine ve kullanıcıya nasıl bir deneyim vadettiğine göz atmalısınız.

Doğru kamp çadırı seçimi yapmak, size uzun konaklamalardan hafta sonu kaçamaklarına kadar her kamp tatilinde maksimum konfor ve pratiklik kazandırır. Konforunuzdan ve keyfinizden ödün vermeyeceğiniz bir kamp deneyimi için siz de ideal çadırı tercih etmeyi unutmayın.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
evinize televizyon secimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler teknosa
Devamını Oku

Evinize Televizyon Seçerken Bilmeniz Gerekenler!

Evlerimize televizyon seçimi sırasında karar vermekte çoğunlukla zorlanabiliyoruz. Marka sayısının fazlalığı, markaya göre değişen televizyon özellikleri ve fiyatları…
Ofis Programları Nelerdir? Neden Gereklidir?
Devamını Oku

Ofis Programları Nelerdir? Neden Gereklidir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte boyut atlayan ofis programları, kullanıcı ihtiyaçlarını büyük oranda karşılamaya başladı. Genellikle iş yerlerinde kullanılarak belge…
elektrikli scooter nasil kullanilir teknosa
Devamını Oku

Elektrikli Scooter Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza oldukça farklı araçlar ve alternatifler girdi. Bunlardan biri de scooterlar. Son yıllarda dünya çapında yaygınlaşan…