Neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan sorunlardan biri de istenmeyen tüylerden kurtulmak oluyor. Daha önce ilkel yöntemlerle bu tüylerden kurtulmaya çalışmak etkili sonuçlar vermiyordu. Kısa bir süre işe yaradıktan sonra tüyler eskisinden daha gür ve güçlü bir şekilde çıkmaya devam ediyordu. Güzellik sektöründe yapılan geliştirmeler sayesinde önce epilasyon cihazları hayatımıza girmeye başladı. Hem daha uzun süreli hem de daha etkili sonuçlar elde ediliyordu. Sorunun tamamen ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalar sonucu epilasyon cihazları gelişmeye devam ederek lazer epilasyon cihazları olarak karşımıza çıktı. Lazer ışınları herkesin kolayca kullanabileceği bir teknoloji oldu. Fakat yanlış bir kullanımda bazen hasarlara da neden olabiliyor. Bu nedenle evde herkesin rahatça kullanılabilmesi için lazer epilasyon cihazları IPL teknolojisiyle kullanılıyor. Böylece hem kullanımı kolay oluyor hem de ciltte herhangi bir soruna yol açmıyor. Biz de sizler için evde lazer epilasyon aleti nasıl kullanılır anlatacağız.

IPL Lazer Epilasyon Nedir?

Açılımı Intence Pulse Light olan IPL, yoğun ışık darbesi ile epilasyon olarak tanımlanıyor. Evde kullanılan yeni nesil lazer epilasyon cihazlarının tamamında bu teknik kullanılıyor.

Kalıcı olarak tüylerinden kurtulmak isteyen kadınların çoğunluğu günümüzde lazer epilasyonu tercih ediyor. Bu sayede cildin altında bulunan tüy kökleri tamamen yok ediliyor.

Yeni nesil IPL teknolojisi ise, eski yöntemlere göre daha az yan etkiye sahip oluyor. Ayrıca daha kısa süre uygulama yaparak daha hızlı sonuç alınabiliyor.

Neden Evde Kullanım İçin Lazer Epilasyon Aleti Almalıyız?

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için yaptıracağınız lazer epilasyonu birçok güzellik merkezi uygulamaya devam ediyor. Bu güzellik merkezlerine giderek işlem yaptırmak mümkün oluyor. Ancak bu işlemin maliyeti oldukça yüksek oluyor ve bununla birlikte hijyeninden de tam olarak emin olamıyorsunuz.

Evde lazer epilasyon uygulaması yaptığınızda ise hem kendinize hijyenik ve konforlu bir ortam yaratıyorsunuz hem de daha uygun maliyetlerle halletmiş oluyorsunuz.

Güzellik merkezlerine ya da kliniklere gittiğinizde birkaç seans için vereceğiniz ücret yerine kendinize alacağınız kaliteli bir IPL lazer epilasyon cihazıyla istenmeyen tüylerinizden evinizin konforunda kurtulabiliyorsunuz.

IPL Lazer Epilasyon Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Evde lazer epilasyon teknolojisi gelişmeye devam ettikçe kullanıcı sayısı da artıyor. Artık pek çok markanın yeni nesil teknolojiye sahip IPL lazer epilasyon cihazı piyasada yer alıyor. Çok çeşitli modeller bulunduğu için aralarından tercih yaparken bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Özellikle kullanım kolaylığı, fiyatı, yapılan işlemin kalıcılığı ve etkisi kontrol edilmesi gereken özelliklerin başında yer alıyor. Çünkü her bir modelin sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar bulunuyor. Bu konuda kendi isteklerinizi karşılayan modelleri belirleyip onların arasından tercih yapmanız çok daha faydalı oluyor.

Kendinize uygun bulduğunuz IPL lazer epilasyon cihazları arasından seçin yaparken öncelikle atış sayısını kontrol ediyorsunuz. Cihazla tüylü bölgenize uygulayacağınız her bir işlem için atış yapıyorsunuz. Bu nedenle atış sayısı fazla olan cihazın kullanım ömrü de diğerlerine göre daha uzun oluyor.

Ayrıca sadece genel vücut bölgeniz için değil farklı bölgelerinize de epilasyon yapmak istiyorsanız aynı lazer başlığını kullanamıyorsunuz. Vücudunuzun her bölgesinin hassasiyeti birbirinden farklı oluyor. Bu nedenle farklı bölgeler için uyumlu olan başlık seçeneklerinin olması da tercih konusunda etkili oluyor. Ne kadar fazla çeşide sahip olursa o kadar kullanım alanı fazla oluyor.

evde lazer epilasyon aleti teknosa

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Evde lazer epilasyon aleti nasıl kullanılır anlatırken, IPL lazer epilasyon cihazlarının kullanımı genel olarak oldukça basit ve güvenli oluyor. Çoğunluğunun tasarımı kendi başınıza kullanabileceğiniz şekilde dizayn ediliyor. Ayrıca içerisinde kullanılan teknoloji de tamamen sizin güvenliğinizi sağlayacak şekilde ayarlanıyor.

Vücudunuzun hassas bölgeleri için geliştirilmiş farklı başlıklarla derinizi yakmadan kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Ayrıca cildinize gönderilen ışın şiddeti farklı derecelere sahip oluyor. Cildiniz daha dayanıklıysa yüksek şiddette cihazı kullanabiliyorken daha narin bir yapıdaysa şiddetini düşürebiliyorsunuz.

Evde lazer epilasyon cihazlarının modellerine göre farklı kullanım şekilleri olabiliyor. Bunun için cihazınızın içerisinde bulunan kullanma kılavuzunu mutlaka okumanız gerekiyor. Oradaki adımları harfiyen uygulamanız, yapacağınız uygulamadan en iyi şekilde verim almanızı sağlıyor.

Genel olarak bütün modellerin ortak noktası, uygulamanın kuru ve temiz bir cilde yapılması gerekiyor. Cildinizi temizledikten sonra tamamen kuruduğundan emin oluyorsunuz ve ardından lazer epilasyon uygulamasına başlayabiliyorsunuz.

Uygulama yapacağınız bölgeye uygun başlığı cihazınıza taktıktan sonra gönderilecek ışının şiddetini cihaz üzerinden ayarlıyorsunuz. Daha sonra epilasyon yapacağınız bölgeye cihazı tutuyorsunuz. Cihazı tamamen cildinize yapıştırmanız gerekiyor ancak sıkı bir şekilde bastırmanıza gerek bulunmuyor. Bazı modellerde gönderilecek ışını siz düğmesine basarak yolluyorsunuz, bazı modellerde ise bu cihaz tarafından otomatik yapılır. Tetikleyicinin ateşlenmesi için epilasyonun ağzının tüm noktaları cildinize temas etmesini sağlıyorsunuz. Biraz bastırdıktan sonra cihaz otomatik olarak ışını gönderiyor.

Bir noktaya ışını gönderdikten sonra cihazı o noktanın hemen yanına koyarak devam ediyorsunuz. Bu işlemi epilasyon yapacağınız bölgenin tamamına uygulayana kadar devam ediyorsunuz. Eğer ilk uygulamada canınız yanıyorsa ışın şiddetini bir kademe düşürebiliyorsunuz. Canınız acıdığı halde işleme devam etmeniz cildinizi yakmanıza sebep olabiliyor.

Cihazı cildinize ne kadar tutacağınızın, hangi seviyelerde çalıştıracağınızın ve nasıl kullanacağınızın detaylı bilgileri cihazın kullanma kılavuzunda bulunuyor. Her cihaz için farklı şekillerde kullanım olacağı için kılavuzu okumadan uygulamaya başlamamanız gerekiyor.

Evde Lazer Yapmanın Püf noktaları

Evde lazer epilasyon yaparken bazı noktalara dikkat ettiğinizde daha verimli sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Lazer epilasyon cihazı cildinizdeki siyah renge duyarlı olarak ışın gönderiyor. Cihazı tuttuğunuz bölgede bulunan siyah noktaları tespit ediyor ve o noktalara yüksek derece ışık göndererek kıl köklerinin uyumasını sağlıyor.

Bu nedenle epilasyon yapmadan önce ağda gibi kılları kökünden alan uygulamalardan kaçınmanız gerekiyor. Epilasyon uygulayacağınız bölgeyi önce jiletle traş etmeniz ve ardından birkaç gün sonra lazer epilasyon yapmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlıyor. Bu şekilde kıl kökleri daha net ortaya çıkıyor ve bölgenin tamamen temizlenmesini sağlıyor.

Eğer vücudunuzda ben ya da siyah nokta varsa o bölgelere lazer epilasyon uygulamanız tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Siyah beni, cihaz kıl kökü olarak algılıyor ve ışını o bölgeye gönderip yakıyor. Benin ya da siyah noktaların yakılması cildinizde hasar meydana getirebiliyor.

Ayrıca yazın bronzlaştıktan sonra da lazer epilasyon kullanmıyorsunuz. Teniniz tamamen siyah olacağı için kalıcı cilt lekelerinin oluşmasına neden olabiliyor.

Evde lazer epilasyon kaç haftada bir yapılmalı dediğimizde, Lazer epilasyon cihazını ilk kez kullanmaya başlıyorsanız ilk seanslarınızı iki haftada bir gerçekleştiriyorsunuz. İki haftalık seansları 3 ya da 4 kez tekrarlıyorsunuz. Bu bilginin detayları cihazınızın kullanma kılavuzunda yer alıyor. Oradan yazan bilgiye göre periyotlarınızı belirliyorsunuz.

İki haftalık seanslarınızı tamamladıktan sonra zaten cihazın etkilerini görmeye başlıyorsunuz. Tüyleriniz bölgesel olarak yok olmaya ya da daha cılız çıkmaya başlıyor. Lazer epilasyona başladığınızda mutlaka düzenli olarak devam etmeniz gerekiyor. Aksi halde tüyleriniz bir süre sonra tekrar eskisi gibi çıkmaya başlıyor ve her şeye baştan başlamak zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle kullanma kılavuzunda yer alan peryotlara sadık kalmanız cihazdan verim alabilmeniz için önemli oluyor.

Ayrıca lazer epilasyonu mutlaka temiz ve kuru cilde uygulamanız gerekiyor. Uygulama yapacağınız bölgeye uygun başlığı kullanmak hassas bölgelerde canınızı yakmadan işlemi tamamlamanızı sağlıyor.

Yukarıda evde lazer epilasyon aleti nasıl kullanılır anlattık.

Siz de en iyi epilasyon ürünlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
hangi kir icin dogru camasir yikama nasil yapilir teknosa
Devamını Oku

Doğru Çamaşır Yıkama Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinelerinde, çamaşırları ve diğer ev tekstili ürünlerini en iyi şekilde yıkamayı sağlayan birçok program mevcut oluyor. Programların…
akilli aydinlatma sistemleri nedir teknosa
Devamını Oku

Akıllı Aydınlatma Sistemleri Nedir?

Aydınlatma amacı ile kullanılan cihazların çoğu oldukça fazla enerji harcıyor. Bu alanda teknoloji ilerledikçe hayatımızda bize yardımcı olan…
okul pratik sac modelleri teknosa
Devamını Oku

Okul için Pratik Saç Modelleri

Okula geri dönmek, bir çırpıda hazırlanacak günlük bir rutine geri dönmek demek oluyor. Kitapları, defterleri ve kalemleri çantaya…
fotograf makinesi nasil tutulmali teknosa
Devamını Oku

Fotoğraf Makinesi Nasıl Tutulmalı?

Akıllı telefonlarımızla ve küçük kompakt fotoğraf makineleriyle çekimler yaptıktan sonra birçoğumuz bunu biraz daha ileri bir seviyeye taşımak…