İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez parçaları arasında yer alıyor. Özellikle gençler günlük yaşantılarının her anında internete bağlı olmak istiyor. Ancak mobil hatlarının interneti çoğunlukla yeterli gelmiyor ve ücretsiz WiFi bağlantı noktaları bulduklarında orada internete bağlanıp daha fazla vakit geçirmek istiyorlar. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’nda konaklamaya hak kazanan üniversite öğrencileri için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ücretsiz WiFi hizmeti bulunuyor. KYK öğrenci yurtları hizmetlerini kullanan öğrencilerin talep etmeleri durumunda yurt idaresi tarafından kendilerine verilecek olan kullanıcı adı ve parola ile GSB WiFi erişimine ücretsiz olarak sahip olunabiliyor. Bu yazımızda GSB WiFi Nedir Nasıl Kullanılır anlatmaya çalışacağız.

GSB WiFi Nasıl Giriş Yapılır?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ücretsiz WiFi hizmetinden yararlanabilmek için öncelikle KYK bünyesinde kayıtlı öğrenci olmanız gerekiyor. Eğer KYK öğrenci yurdunda kalıyorsanız yurt idaresine giderek internet erişimi için talepte bulunuyorsunuz. Talebinize istinaden yurt idaresi tarafından size özel bir kullanıcı adı ve parola veriliyor.

Ardından telefonunuzun ya da bilgisayarınızın WiFi erişimini aktif hale getiriyorsunuz. Bağlanabileceğiniz ağlar alanında KYKWIFI isimli bir ağ görüyorsunuz. KYKWIFI ağına tıkladığınızda internet hizmetini kullanabilmeniz için sizden giriş bilgileriniz isteniyor. Yurt idaresinden aldığınız kullanıcı adı ve parolayı bu alana giriş yapıyorsunuz. Ardından internet bağlantınız sağlanmış oluyor.

Eğer internet bağlantısı sırasında giriş bilgilerinizi isteyen sayfa otomatik olarak açılmazsa kendiniz de giriş yapabiliyorsunuz. Bunun için internet bağlantısı yapıldığını gördükten sonra cihazınızın internet tarayıcısını açıyorsunuz ve wifi.kyk.gov.tr internet adresine giriş yapıyorsunuz. Bu adreste açılan sayfada sizden sisteme giriş yapmanız isteniyor. Kullanıcı adı ve şifrenizi burada girerek ücretsiz internet hizmetinden faydalanmaya başlayabiliyorsunuz.

gsb vifi nedir nasil kullanilir teknosa

GSB WiFi Çıkış Nasıl Yapılır?

KYK yurtlarında kalan ve ücretsiz internet hizmetinden faydalanan öğrenciler zaman zaman KYKWIFI ağından çıkış yapmak isteyebiliyor. Eğer internet kotanızı bitirmemek için kullanmadığınız zamanlarda bu ağdan çıkış yapmak istiyorsanız öncelikle yurdun internet çekim alanının içinde olmanız gerekiyor. Daha sonra bağlantı kurarken yaptığınız gibi wifi.kyk.gov.tr adresinde yer alan Çıkış butonuna tıkladığınızda sistemden çıkışınızı yapabiliyorsunuz.

Bu internet adresine normal internet üzerinden ulaşamıyorsunuz. Bu nedenle mutlaka ya kendi hizmet aldığınız yurdun ya da benzer diğer yurtların internetinin çekim alanı içerisinde yer almanız gerekiyor.

GSB WiFi Şifremi Unuttum Yeni Şifre Nasıl Alırım?

Öğrenci yurdunda kullandığınız WiFi hizmetinin kullanıcı adı ve şifresini aldığınızda bir yere kaydetmeniz oldukça faydalı oluyor. Eğer şifrenizi unuttuysanız tekrar yurt idaresine giderek yeni bir şifre talebinde bulunmanız gerekiyor. Çünkü KYKWIFI internet ağı dışarıya kapalı bir ağ olarak hizmet veriyor. Bu nedenle KYK’nın WiFi web sitesinde şifremi unuttum gibi bir alan bulunmuyor.

GSB WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Yurtta kullanacağınız GSB WiFi bağlantısı için verilen şifreyi unutmamak için daha kolay hatırlayabileceğiniz kendinize ait bir şifre ile değiştirebiliyorsunuz. Bunun için yine wifi.kyk.gov.tr web sitesine giriş yapıyorsunuz. Bu sitedeki size ait olan sayfadaki “Çıkış” butonunun hemen üzerinde “Şifre Değiştir” linki yer alıyor. Bu alandan şifre değişikliğini kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Şifre değiştirmek için linki tıkladığınızda öncelikle eski şifrenizi girmeniz isteniyor. Ardından kendi istediğiniz yeni şifreyi belirliyorsunuz. Yeni oluşturacağınız şifrenin en az 6 en fazla da 10 karakterden oluşması gerekiyor. Yeni oluşturacağınız şifrenizde en az 1 tane büyük harf, 1 tane küçük harf ve 1 rakam olması isteniyor. Ayrıca şifrede özel karakterler ya da Türkçe harfler bulunmaması gerekiyor.

GSB WiFi Kota Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK yurtlarında kalan çoğu öğrenci GSB’nin sunduğu ücretsiz WiFi hizmetinden yararlanıyor. Bu nedenle kurum tarafından internet kullanımına belli bir sınır getiriliyor. Bu kısıtlamadan sonra da öğrenciilerin en çok kullandığı sayfalardan biri kota sorgulama ekranı oluyor. Bu ekrandan kaç GB internet haklarının kaldığı hemen öğrenilebiliyor.

GSB WiFi kalan kota bilgilerinizi iki şekilde öğrenebiliyorsunuz. Bunun için birinci yöntem e-devlet sitesi üzerinden giriş yapmak oluyor. TC kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın WiFi işlemleri sayfasını buluyorsunuz. Buradaki Kota Bilgileri sekmesini tıklayarak kalan kota bilginize ulaşabiliyorsunuz.

Kalan kota bilginizi sorguladığınız ikinci bir yöntem de wifi.kyk.gov.tr web adresi oluyor. KYK’nın resmi web sitesi üzerinden yine kendi sayfanızdan kalan kota bilgilerinizi görebiliyorsunuz.

GSB WiFi Kullanıcı Aktif Değil Hatası Neden Alınır?

GSB WiFi kullanırken bazı durumlarda “Kullanıcı Aktif Değil” şeklinde hata alabiliyorsunuz. Bu hatanın iki sebebi olabiliyor. Bunlardan ilki aylık kotanızın dolması oluyor. Eğer aylık kotanız dolduysa yurt idaresine başvuruda bulunarak WiFi hesabınızın yeniden aktif hale getirilmesiyle ilgili talepte bulunabiliyorsunuz. Herhangi bir talepte bulunmadığınızda ayın sonunda hesabınız otomatik olarak tekrar etkinleşiyor.

İkinci sebebi ise, KYK öğrenci yurduna yeni kayıt olduysanız gerçekleşiyor. Resmi evraklarınızda herhangi bir hata olması durumunda yurt kaydınız tamamlanmamış olabiliyor. Bu durumda sistemde kullanıcı bilginiz bulunmadığı için bu hatayı alabiliyorsunuz. Kayıt bilgilerinizde bir hata olup olmadığını kontrol etmek için e-devlet sitesine giriş yaparak kontrolünü yapabiliyorsunuz. Eğer bir hata varsa yurt idaresine başvurarak durumunuzun kontrol edilmesini talep edebiliyorsunuz.

GSB WiFi Giriş Hakkınızı Doldurdunuz Hatası Neden Alınır?

GSB WiFi bağlantısı yaparken bazen “Giriş Hakkınızı Doldurdunuz” şeklinde hata alabiliyorsunuz. Bu hata, sisteme izin verilen sayıdan daha fazla cihazla giriş yapıldığında alınıyor. Eğer giriş yaparken böyle bir hata alıyorsanız daha önce sisteme giriş yaptığınız tüm cihazlardan çıkış yapmanız gerekiyor. Sonrasında GSB WiFi hizmetini tekrar kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Yukarıda GSB WiFi nedir nasıl kullanılır ana hatlarıyla anlatmaya çalıştık.

Sizler de en iyi modemleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
yasam ucgeni nedir teknosa
Devamını Oku

Yaşam Üçgeni Nedir?

Dünya var olduğundan beri, ‘Deprem’, insanoğlunun her dönemde yadsınamaz bir gerçeği olmuştur. Bilimsel olarak incelenmeye başlandığı zamandan itibaren…