Elektrikli ev aletleri grubunda yer alan bu blender’lar, neredeyse her evde bulunan mutfak aletlerinden. Detaylı yemek hazırlama süreçlerindeki en büyük yardımcınız konumundaki bu ürünler belli bir sistemde çalışarak harikalar yaratıyor. “Blender nedir nasıl kullanılır?” konusuna geçmeden önce blender’ın ne olduğuna açıklık getirmekte fayda var. Blender, yiyecekleri ve içecekleri karıştırmak veya püre haline getirmek için kullanılan bir mutfak aletidir. Üstelik bu aleti sadece yiyecekler için mutfakta değil, diğer maddeleri karıştırmak için laboratuvarlarda da kullanmak mümkün. Şimdi sıra geldi ürünün nasıl çalıştığınız açıklamaya. Blender’lar, bıçaklarının yüksek hızda hareket etmesiyle içinde yer alan yiyecek veya içecekleri döndürmeye başlar. Merkezkaç kuvveti bu dönen sıvıyı dışarı iterken, atmosfer basıncı sayesinde içeride küçük bir girdap meydana gelir. Böylece blender içine yerleştirilen maddeler birbirleriyle iç içe geçerek çalkalanır ve karışır. Kesici bıçaklarla ilk aşama olan doğrama işlemi yapılır. Doğrama sırasında küçüklen parçalar için bıçaklar yetersiz kalırken burada blender’ın mükemmel teknolojisi devreye girer ve şok dalgaları göndererek tüm katı yemek parçalarının küçülmesini sağlar. Bu kullanışlı cihazların çalışma prensibini de kabaca anlattıktan sonra blender kullanımının ip uçlarına geçebiliriz.

Sıcak Ürünlerle Çalışırken Dikkatli Olun

Blender kullanırken yapılan en büyük hatalardan biri de sıcak yiyecek ve içeceklerle çalışırken acele etmek. El blender’ınızı ya da masa üstü blender’ınızı henüz pişirdiğiniz bir çorbada kullanacaksanız, oldukça yavaş ve dikkatli hareket etmenizde fayda var. Aksi halde ürünün çalışma prensibinden dolayı kendinizi yaralama ihtimaliniz artacaktır. Bu sebeple, eğer el blender’ı kullanıyorsanız bir elinizle ürünü, bir elinizle de tencere veya tavanın kulbunu tutarak işinizi sağlama almanızı öneririz. Böylece her iki ürünün de sabitlemiş olarak karıştırma ya da püre haline getirme işinize devam edebilirsiniz. Bu özen smoothie blender kullanımı sırasında da devam etmeli. Bu cihazların içine kaynar bir madde koymadan önce 5-10 dakika kadar bekleyin. Zira smoothie blender’ınızın içine sıcak sıvı koyup çalıştırmaya başladığınızda içeride oluşan buhar basıncı ürünün kapağını havaya uçurup içindeki sıcak sıvının etrafa yayılmasına neden olabilir. Kısacası el blender’ı kullanırken nelere dikkat edilmelidir, konusunun ilk aşamasını tamamlamış olduk. Okumaya devam ettikçe blender kullanımı esnasında göz önünde bulundurulacak faydalı bilgilere sahip olacaksınız.

Blender’ın Bıçaklarının Boş Olduğundan Emin Olun

Blender seri kullanımı sırasında dikkat edilecek bir diğer önemli konu da bıçaklara herhangi bir katı cismin takılması. Çoğunlukla bir adet hazne, bir adet motor, bir adet sürahi, bir adet bıçaklı ağız ve bir adet de çırpıcı içeren bu setler her mutfakta sıklıkla kullanılır. Önemli olan bu küçük ev aletini kullanırken bazı hususlara özen göstermek. Örneğin blender’ın bıçağına herhangi bir katı gıda takıldığında cihazın parçalama performansı düşecektir. Blender bıçağına bir maddenin takılı kaldığını makinenin sesinden pekâlâ anlayabilirsiniz. Böyle bir durumda blender’ı hemen durdurup bıçağa takılan cismin çıkarılması gerekir. Bu işlemi, kullandığınız blender markası ya da modelinden bağımsız olarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Fark edilmediği durumlarda bu olay arızalara yol açabilir.

Her Kullanım Sonrası Elde Yıkayın

Kullanılan ürün; Sarex, Tefal, Russel Hobbs, Grundig, Fakir ya da Arzum marka blender olsun neredeyse hepsinin içinde keçe parçalar bulunur. Bu parçalar yüksek ısıda suya ve uzun süre ıslaklığa maruz kaldığında bozulmaya epey yatkındır. Dolayısıyla blender temizliğini elde yapmanız cihazın mevcut performansını koruyarak ömrünün uzamasına destek olur. Aksi halde zaman içinde deforme olan bu keçe bölümler size tamirat masrafları çıkarabilir ve hatta tamir edilemez hasarlara yol açabilir. Bu sebeple siz siz olun, blender’ınızı her kullanım sonrası elinizde yıkayarak temizlemeyi unutmayın!

Mutfak robot blender nasıl kullanılır?” konulu bu yazımızda sizlere verdiğimiz önerileri dikkate alarak blender’ınızı uzun vadede güvenle kullanabilir, onun yardımıyla mutfakta geçirdiğiniz süreyi kısaltarak harika lezzetler ortaya koyabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
Ütü Nasıl Yapılır?
Devamını Oku

Ütü Nasıl Yapılır?

Ütü yapmak, ev işlerinin önemli parçasıdır ve doğru şekilde yapıldığında giysilerin temiz, düzgün ve bakımlı görünmesini sağlar. Kumaşın…
En iyi hassas mutfak terazi tavsiyeleri
Devamını Oku

En İyi Hassas Mutfak Terazisi Tavsiyeleri

Mutfak terazisi, mutfakta malzemelerin doğru ölçülmesi için kullanılan bir cihazdır. Genellikle elektronik veya mekanik olarak çalışır, farklı birimlerde…
camasir makineleri nasil sokulur teknosa
Devamını Oku

Çamaşır Makinesi Nasıl Sökülür?

Ev işleri arasında belki de en zahmetli olanların başında çamaşır yıkamak bulunuyor. Kıyafetlerimizin temiz görünmesi ve mikroplardan arınarak…