Hayatımızın önemli bir bölümü çalışarak geçiyor. İş yerimizde verimli çalışmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için, sadece yaptığımız işte yetenekli olmamız yetmiyor. Daha az yorularak daha verimli çalışmanın yolu, doğru çalışma ortamını oluşturmak ve doğru çalışma masasına sahip olmaktan geçiyor. Bu yazımızda çalışma masası alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

İş yerinize çalışma masası seçerken, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, rahat çalışabileceğiniz ergonomik bir masa tercih etmelisiniz. Doğru çalışma masasıyla birlikte uzun saatler boyunca, dikkatiniz dağılmadan çalışmanız mümkün oluyor.

Nasıl bir çalışma masasını tercih etmeniz gerektiğini kendi ihtiyaçlarınıza göre karar veriyor olmalısınız.

Hangi İşi Yapacaksınız?

Çalışma masası seçerken nelere dikkat edilmeli konusunu incelerken ilk başlık, hangi işte kullanacağınız oluyor. İş yerinize çalışma masası seçerken ilk cevaplamanız gereken soru bu oluyor. Çünkü bu konu masanın boyutundan şekline kadar her şeyi etkiliyor.

Eğer bir mimar ya da tasarımcıysanız, çalışırken büyük kağıtlar ve çizim aletleri kullanacaksınız demektir. Bu nedenle büyük bir masa tercih etmelisiniz. Çalışma masanızda uygun yer bulamamak yaptığınız işin kalitesini de olumsuz etkiliyor.

Aksesuar ya da Ekipmanınız Çok mu?

İş yerinde verimli çalışabilmek için ihtiyacımız olan şeylerin elimizin altında olmasını istiyoruz. Bazen de bizi motive eden biblolar ya da sevdiklerimizin fotoğrafları hep bizimle oluyor.

Eğer bu tarz eşyalarınız çoksa ya da yaptığınız işe ait evraklar oluyorsa çekmece ve raflara ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bol miktarda çekmece ve rafı olan çalışma masaları sayesinde hem ihtiyacınız olan evrak ya da eşyalara hemen ulaşabililiyor olacaksınız, hem de bu eşyalar masanızda yer kaplamıyor olacaktır.

İş Yeriniz Ne Kadar Büyük?

Doğru çalışma masası seçiminde çalışma odanızın büyüklüğü de önemli bir rol oynuyor. Odanızın tamamını çalışma masasıyla doldurmak istemezsiniz. Çünkü ferah bir iş yerinde çalışmak her zaman bizi motive ediyor. Çalışma masası seçerken odanın içindeki geçişlerinizi engellemeyecek boyutlarda olmasına da dikkat etmelisiniz.

Eğer büyük bir çalışma odanız varsa çok küçük bir çalışma masası kötü görünüyor olacaktır. Eğer işiniz için çok büyük bir masaya ihtiyacınız yoksa ama odanız çok büyükse, odayla orantılı bir masa tercih etmeniz içeride kendinizi daha rahat hissettirecektir.

Tam tersi durumlar da söz konusu olabiliyor. Odanız küçük ancak ihtiyacınız olan çalışma masası büyük boyutlarda olması gerekiyorsa katlanabilir tasarımdaki çalışma masaları ihtiyacınıza cevap verecektir.

Mobilyalarla Uyumlu mu?

İş yerinde huzurlu ve keyifli hissetmeniz çalışma hayatınız için oldukça önemlidir. Bunun için odanızdaki tüm eşyaların birbiriyle uyumlu olması gerekiyor.

Çalışma masanızın da odanızdaki diğer ofis mobilyalarıyla uyumlu renk ve tasarıma sahip olmasını istersiniz. Her şeyin uyumlu olduğu, gözünüze hoş görünen bir çalışma ortamına girdiğinizde bulunduğunuz yerden keyif alırsınız ve çalışmak için motive olursunuz.

calisma masasi alirken teknosa

Rahatlık ve Estetik Şart mı?

Kendimizi rahat ve konforlu hissedersek saatlerce konsantrasyonumuz bozulmadan çalışabiliyoruz. Peki o halde ideal çalışma masası nasıl olmalı?

İş yerinize çalışma masası seçerken konforlu bir ortam sunuyor olması kritik derecede önemli.

Estetik bir tasarıma sahip olup olmaması sizin tercihinize göre değişiyor. Eğer ofisinize müşterileriniz de geliyorsa, o zaman estetik bir görünüm sizi işinizde farklı bir yere taşıyor olacaktır. Müşterileriniz estetik bir çalışma masasının başından kalkmak istemeyeceklerdir.

Ancak iş yerinizde sadece siz olacaksanız estetik görünümü ön planda tutmayabilirsiniz. Kendi göz zevkinize göre buna karar verebilirsiniz.

Doğru Boyutlarda mı?

Ergonomik masaların belli ölçüleri bulunuyor. Bu ölçüler insanların rahat çalışabilmeleri için oluşturulmuştur. Genellikle bu standartlara uygun çalışma masası seçebilirsiniz.

Eğer çok uzun boylu ve yapılıysanız ya da biraz daha kısa ve inceyseniz standart ölçüler size beklenen konforu sağlamayabilir. Bu durumda kendinize uygun ölçüleri belirleyebilirsiniz.

Masanın yerden yüksekliği, kalınlığı ve boyutları mutlaka sizinle uyumlu olmalıdır.

Yukarıda çalışma masası alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Siz de en iyi çalışma masalarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
toz torbasiz supurge nedir teknosa
Devamını Oku

Toz Torbasız Süpürge Nedir?

Ev eşyaları alanında yaşanan teknolojik gelişmeler hem işimizi kolaylaştırıyor hem de daha kaliteli yaşamamızı sağlıyor. Evimizdeki yaşam kalitemizi…