iPhone telefonlar, diğer tüm akıllı telefonlar gibi lityum iyon pile sahip olarak üretiliyor. Lityum iyon piller defalarca şarj edilebiliyor ancak sonsuz kapasitesi bulunmuyor. Pil kapasitesi daha çok şarj döngüsü üzerinden hesaplanıyor. Her şarj döngüsü pilin tam kapasiteyle doldurulması anlamına geliyor. Yani iPhone telefonunuzun şarjı yarısına kadar bittikten sonra şarj ettiğinizde yarı şarj döngüsü tamamlanmış oluyor. iPhone’ların pil ömrü, telefonunuzu ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak değişirken, onu nasıl şarj ettiğiniz de önemli konular arasında yer alıyor. iPhone’unuzu doğru bir şekilde şarj ettiğinizde pil ömrünü en iyi şekilde kullanmanızı sağlıyor. Bu yazımızda uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde kullanım için iPhone nasıl şarj edilmeli anlatmaya çalışacağız.

iPhone’u Gece Boyunca Şarjda Bırakmak

Cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri onları şarj etmenin en yaygın yolu, gece yatarken şarja takmak oluyor. Böylece sabah uyandığımızda telefonumuz tam şarj olmuş oluyor ve bunun için ek bir zaman harcamıyoruz.

Bu alışkanlık pillerin şarj olma süresinin çok uzun olduğu yıllarda anlamlı geliyordu. Ancak günümüzde bir pili şarj etme süresi oldukça kısaldığı için, cep telefonumuzu şarj etme yöntemlerimizi yeniden şekillendirmemiz gerekiyor. Çünkü lityum iyon piller eski pillere göre daha hızlı şarj olup daha uzun süre kullanılabiliyor. Bunlar güzel özellikleri olsa da lityum iyon pillerin verimli kullanılmasını engelleyen bir durum bulunuyor. Pillerin her gün sıfıra kadar düşürülüp daha sonra yüzde 100’e kadar şarj etmek bu pillerin ömrünü olumsuz olarak etkiliyor.

Apple da diğer akıllı telefon üreticileri gibi iPhone’ların pilini yüzde 40 ila 80 arasında tutmamızı öneriyor. Pili her şarjda yüzde 100’e kadar şarj etmek ve sıfıra düşüp kapanana kadar kullanmak pil ömrünü uzun vadede olumsuz olarak etkiliyor. Aynı zamanda da gün içerisinde pilin daha çabuk bitmesine neden oluyor.

Bu konuda bir istisna bulunuyor. Pillerin düzenli olarak kalibre edilmesi gerekiyor. Bu kalibrasyonu da ayda bir kez yüzde 0’a düşürüp 100’e kadar şarj ederek yapabiliyoruz. Ayda bir kez bunu yaptığımızda pil sağlığını daha uzun süre koruyabiliyoruz.

iPhone telefonumuzun pilini en verimli şekilde kullanabileceğimiz uygulama önerilen seviyeler arasında tutmaya çalışmak oluyor. Bunu sağlamanın en kolay yolu pil seviyemiz alt sınıra yaklaştığında onu şarja takmak ve üst sınıra gelene kadar şarj etmek olarak görünüyor. Akıllı telefonlar mobil cihazlar olduğu için bu pil seviyelerini korumak her zaman mümkün olmayabiliyor. Çünkü gittiğimiz her yerde şarj cihazı bulamayabiliyoruz. Bunun için her zaman yanımızda bir powerbank bulundurmak ya da aracımızda da bir yedek şarj cihazımızın olması önemli bir fayda sağlıyor. Böylece iPhone pil seviyemiz ideal seviyelerde kalabiliyor.

iphone nasil sarj edilir teknosa

iPhone’a Her Şarj Cihazı Uygun Olur mu?

iPhone akıllı telefonlar için en uygun şarj cihazı, telefonla birlikte gönderilen oluyor. Ancak şarj cihazları telefonlar kadar uzun ömürlü olmuyor. Özellikle dikkatsiz kullanım ve taşıma koşullarından kaynaklı olarak kısa süre sonra bozulabiliyor. Bu tarz durumlarla karşılaştığımızda yerine orijinal iPhone şarjı almak en doğru hareket olarak duruyor. Eğer orijinal şarj cihazı bulamıyorsanız ya da fiyatı biraz daha uygun bir cihaz arıyorsanız Apple’ın resmi olarak onayladığı markaların şarj cihazlarını kullanabiliyorsunuz.

Şarj cihazları daha kolay bozulduğu için genellikle fiyatı çok daha uygun olan sahte ürünlere yönelebiliyoruz. Böylece daha az maliyetimiz olduğunu düşünüyoruz. Ancak durum her zaman göründüğü gibi olmuyor. Sahte şarj cihazları diğerlerine göre daha kolay bozulduğu ve iPhone’umuza zarar verdiği için uzun vadede bize daha maliyetli oluyor.

Hızlı Şarj iPhone’a Zarar Verir mi?

Günümüzde üretilen iPhone telefonlar hızlı şarja uyumlu olarak üretiliyor. Hatta Apple kendi hızlı şarj cihazını da piyasada tutuyor. Eskiden telefonun ısınmasına neden olduğu ve cihaza zarar verdiği için tavsiye edilmiyordu. Ancak iPhone 8 ve sonrasında üretilen telefonların yazılımları hızlı şarja uyumlu olduğu için telefonumuza bir zararı dokunmuyor.

Yukarıda iPhone nasıl şarj edilmeli anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi iPhone telefonları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
oppo a74 ozellikleri teknosa
Devamını Oku

Oppo A74 Özellikleri

Oppo A74, uygun fiyatlı akıllı telefon arayışında olan kullanıcılar için önemli alternatifler arasında yer alıyor. Kendi segmentindeki telefonlarla…
kaybedilen iphone telefon nasil bulunur teknosa
Devamını Oku

Kaybedilen iPhone Telefon Nasıl Bulunur?

Akıllı telefon teknolojisi gelişmeye devam ettikçe her türlü işimizi bu cihazlarla halletmeye başladık. Tüm belgelerimiz ve fotoğraflarımız gibi…
iPad 8 Nesil Teknosa
Devamını Oku

iPad 8. Nesil İncelemesi

Apple’ın ince ve hafif 8. Nesil iPad’i neredeyse bir önceki modeliyle benzer görünüyor. Apple, iPad modellerinde dış görünüşü…