Cep telefonu teknolojisi gelişmeye devam ettikçe hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oluyor. Gün içerisinde ihtiyacımız olan hemen her şeyi cep telefonlarımızla halledebildiğimiz gibi, her an ulaşılabilir olmanın yolunu da sağlıyor. Böylece hem iş anlamında hem de sevdiklerimizle iletişim kurma anlamında en büyük yardımcımız oluyor. Bu nedenle cep telefonlarımızı gittiğimiz her yere götürüp her an elimizin altında olmasını istiyoruz. Günümüzde herkes bir cep telefonu sahibi ve sürekli iletişim halinde diyebiliyoruz. Ne yaparsak yapalım genellikle elimizden düşürmüyoruz. Ancak cep telefonunu kullanırken bazı görgü kurallarına dikkat etmemiz ve sorumlu davranışlar sergilememiz gerekiyor. Bu davranışlara kimsenin dikkat etmediği durumlarda bir kargaşa ve ortamda çirkin bir gürültü oluşabiliyor. Bu da içinde bulunduğumuz topluluğu ve bizi rahatsız eden durumlara yol açıyor. Peki telefon kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kalabalık Bir Salonda Arama Gelirse Salondan Ayrılın

Kalabalık bir salonda ya da odada bulunduğunuzda bir arama geldiğinde acil değilse daha sonra arayacağınızı mesaj olarak gönderip cevaplamamak daha iyi oluyor. Ancak acil cevaplamanız gereken ya da beklediğiniz bir telefonsa bulunduğunuz kalabalık mekandan kimseyi rahatsız etmeden çıkmanız gerekiyor. Daha rahat ve özgürce konuşabileceğiniz bir yere çıktıktan sonra telefonu cevaplıyorsunuz. Etrafınızdaki insanları rahatsız etmemek için bu tip durumlarda telefonunuzu titreşim moduna almanız telefon sesinin de önüne geçiyor.

Toplantılarda Telefonunuzu Nasıl Kullanmalısınız?

Telefon kullanımı konusunda en çok dikkat etmeniz gereken yerlerin başında toplantılar geliyor. Özellikle önemli bir toplantının ortasında ortama yayılan telefon melodisi sesi genel olarak pek hoş karşılanmıyor. Bu nedenle toplantıya girmeden önce telefonunuzu kapatmak en rahat çözüm oluyor. Toplantı süresince gelen aramalardan bilginizin olmasını istiyorsanız telefonu sessiz moda almanız da alternatif bir çözüm sunuyor.

Toplantı sırasında cevaplamanız gereken acil bir telefon geldiyse, odadaki herkesin iznini alarak dışarıya çıkıp telefonunuzu cevaplayabiliyorsunuz. Ancak bunun uzun bir görüşme olmaması gerekiyor. Çünkü toplantı odasındaki diğer insanlar devam etmek için sizin gelmenizi bekliyor olabiliyor. Kendinize ve toplantıdakilere sorun yaratmamak için telefonda arayan kişiye toplantıda olduğunuzu söyleyip bitiş saatini vererek kapatmanız en doğru seçenek oluyor.

telefon kullanirken nelere dikkat etmeli teknosa

Sinema ve Tiyatro Salonlarında Telefonunuzu Nasıl Kullanırsınız?

Sinema ve tiyatro gibi bazı özel alanlarda ve etkinliklerde cep telefonu kullanımı kısıtlanıyor. Sadece sesli görüşmeler değil, bu tarz yerlerde mesaj gönderip almak bile hoş karşılanmıyor. Bu nedenle bu tip mekanlara girmeden önce cep telefonunuzu mutlaka kapatmanız gerekiyor. Ayrıca içeri girdikten sonra da kapalı olup olmadığını tekrar kontrol etmek faydalı oluyor. Çünkü bazen unutabiliyoruz ve kapattığımızı düşünerek tekrar bakmıyoruz. Kurallara uyum sağlamak açısından buna dikkat etmemiz hem bizi hem de başkalarını rahatsız etmekten kurtarıyor.

Telefon Görüşmelerinizi Özel Tutun

Her ne kadar evlerimizde kendi özel alanlarımızı yaratıyor olsak da, dışarıda bir topluluk içerisinde yaşıyoruz. Aslında topluluğun içerisinde bile herkesin kendine ait özel alanı bulunuyor. Bu nedenle asansör, toplu taşıma araçları ya da kafe ve restorant gibi yerlerde telefon kullanımımıza dikat etmemiz gerekiyor. Böyle ortamlarda çok uzun telefon görüşmeleri yapmak ve bunu yüksek sesle gerçekleştirmek çevremizdeki herkesin rahatsız olmasına neden oluyor. Bu tarz yerlerde çok uzun süreler kalmıyoruz. Bu nedenle bir telefon geldiğinde açıp daha sonra arayacağınızı söylemeniz daha doğru oluyor. Eğer uzun süe o mekanda kalacaksanız görüşmenizi uzun tutmadan ve normalden daha kısık bir sesle konuşmanıza devam edebiliyorsunuz. Çevrenizdeki isanların karşı tarafla neler konuştuğunuzu bilmesine gerek bulunmuyor.

Telefon Kullanırken Ses Tonumuz Nasıl Olmalı?

Telefon kullanırken kimi zaman sesimizi uzaktaki bir kişiye duyurmaya çalışıyormuş gibi hissedebiliyoruz. Bu nedenle sesimiz istemeden yükselebiliyor ve kendimizi bir anda karşımızdakine bağırıyor bulabiliyoruz. Bu durumda etrafımızdaki herkesi rahatsız ediyor ve ortamda gereksiz bir gürültü yaratıyoruz. Ayrıca sadece etrafımızdakiler değil telefonla konuştuğumuz kişiyi de yüksek sese maruz bırakmış oluyoruz.

Bu nedenle telefonla konuşurken her zaman daha düşük ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Telefonun mikrofonu ağzımıza yakın olduğu sürece karşımızdaki kişi ne kadar düşük sesle konuşuyor olsak da bizi rahatlıkla duyabiliyor.

Araba Kullanırken Telefonu Nasıl Kullanmalıyız?

Araç kullanırken cep telefonumuzla konuşmak hem yasalara karşı bir durum hem de kendimize ve çevremize zarar verebileceğimiz ortamlar yaratabiliyor. Çünkü araç sürmek tam konsantrasyon gereken bir eylem oluyor ve biz o sırada telefon kullandığımızda sürüş konsantrasyonumuzu kaybedebiliyoruz. Trafikte çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Hem kendi canımızı hem de başkalarının canını tehlikeye atabiliyoruz. Bu nedenle özellikle araç kullanırken cep telefonumuzu kullanmıyoruz. Son yıllarda üretilen arabaların neredeyse hepsinde Bluetooth bağlantı modu bulunduğundan araca girdiğimizde telefon otomatik olarak bağlanıyor. Bu şekilde telefonla ilgilenmeden aramaları kabul edip arama yapabiliyoruz. Ancak bir yandan yola bakarken diğer taraftan telefona da odaklanmamız gerekiyor. Cep telefonunun araç içinde bu şekilde kullanımı diğerine göre daha az risk teşkil ediyor.

Gece Yatarken Telefonu Nasıl Kullanmalıyız?

Gece yattığınızda da cep telefonunuz evin içindeki herkesi rahatsız edebiliyor. Bu nedenle gece yatarken telefonumuzu sessize almamız çok iyi oluyor.

Yukarıda telefon kullanırken nelere dikkat etmeliyiz anlatmaya çalıştık.

Siz de hayatınızın vazgeçilmezi en iyi cep telefonlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
baz istasyonu nedir teknosa
Devamını Oku

Baz İstasyonu Nedir?

Günümüzde mobil iletişim hayatımızın vazgeçilmez unsurlarının başında geliyor. Akıllı telefon ve tablet kullanımımız her geçen gün artmaya devam…