Mobil kullanımın sürekli artmasıyla birlikte, kullanıcılar farklı uygulamaları keşfederek telefonlarında günde 3-4 saat vakit geçiriyor. Bu süreden çok daha fazla kullananlar da mevcut. Fazla kullanımlar cep telefonlarının daha çabuk yıpranmasına neden olabiliyor. Çoğu kişi ise aldığı cep telefonunu daha uzun süre kullanmak istiyor. Bu yazımızda cep telefonunuzu daha uzun kullanmak için ne yapmalısınız sorusuna cevaplar bulmaya çalışacağız.

Sıcaklığına Dikkat Edin

Cep telefonları en iyi olarak fazla sıcak olmayan ortamlarda kullanılabiliyor. Telefonunuzun sıcaklığını makul bir ayarda tutmak en verimli çalışma halini sağlıyor. Telefonunuzun ısınmasını önlemelisiniz çünkü kendisi aslında mini bir bilgisayar konumunda. Masa üzerinde işinizi yaparken veya evde şarj ederken telefonunuzu nerede tuttuğunuza dikkat etmelisiniz. Doğrudan güneş ışığı veya yoğun bir ısıya maruz kalıyorsa, bu cep telefonunuzun ömrünü kısaltabilir. Mutfakta ocağınızın yanında şarj ediyorsanız gene telefonunuz çok ısınabilir ve zarar görebilir. Telefonun ömrünü uzatmak için tüm yüksek ısı kaynaklarından uzak tutun.

Dikkatli Kullanmalısınız

Cep telefonunuzu daha uzun kullanmak için ne yapmalısınız önerilerimizde önemli başlıklardan biri dikkatli kullanmak oluyor. Bazen telefonunuzu düşürebilirsiniz veya elinizden kayabilir. Sert bir yüzeye kırılacak şekilde düşebilir. Dayanıklı bir telefon kılıfı kullanmak, böyle bir durumda telefonunuzu korumaya yardımcı olabilir. Yağmur yağıyorsa veya çok terliyorsanız, telefonu nemle temas etmeyecek şekilde saklayabilirsiniz. Nemin telefona girmesini önleyemiyorsanız, onu zarar görmeyecek şekilde evde bırakabilirsiniz.

cep telefonunuzu daha uzun kullanmak icin teknosa

Cihazınızı Temiz Tutun

Cep telefonları oldukça kirlenebilir. Kir ve döküntü, hoparlör deliklerinde ve girintilerinde kötü görüntüler yaratabilir. Yağlar, dikiş yerlerinde veya çatlaklarda birikebilir. Daha da kötüsü, cihazınızı temizlemek için genellikle su veya kimyasallar kullandığınızda zarar görmesi ihtimaldir. Cihazınızı temizlemek için kimyasallar, alkol veya mendil kullanmayın. Kimyasallarla temizlemeye çalıştığınızda cihaza daha fazla zarar verebilirsiniz. En iyi seçeneğiniz, ekrandaki kirleri silmek için ince veya yumuşak bir mikrofiber bez kullanmak olabilir.

Telefonunuzun uzun bir süre dayanmasını istiyorsanız iyi baktığınızdan emin olmanız gerekiyor. Genel olarak baktığımızda, mikrofiber veya yumuşak bir bez kullanarak telefonunuzu temiz tutmak; telefonunuzun dışını dayanıklı bir kılıfla korumak; toz, kir ve çizikleri ekranınızdan uzak tutmak için bir ekran koruyucu kullanmak; telefonunuzu aşındırıcı yüzeylerden veya plaj kumu gibi maddelerden uzak tutmaya çalışmak; telefonunuz su geçirmez ya da suya dayanıklı değilse veya koruyucu kılıfınız yoksa onu nemden ve sudan uzak tutmak; cihazınızın dışını veya ekranını temizlemek için herhangi bir kimyasal kullanmamak; cep telefonunuzu daha uzun kullanmak için yapabileceğiniz ilk şeyler arasında yer alıyor. Akıllı telefonunuza ekstra özen göstermeniz, sadece daha uzun süre dayanması için değil, aynı zamanda onu satmayı planladığınızda daha fazla fiyata satabilmeniz için de size fayda sağlıyor.

Orjinal Olmayan Batarya Kullanmayın

Telefonu uzun süre kullanmak için neler yapmalıyız diye düşünürken göz önünde bulundurmamız gereken bir diğer konu batarya oluyor. Cep telefonunuzun bataryası bozulduğunda asla taklit batarya kullanmayın. Orjinal olmayan bataryalar cep telefonunuzu çok daha hızlı bozabilir.

Güç Tasarruflu Modda Kullanmak Batarya Ömrünü Uzatır

Akıllı telefonunuzu çoğunlukla güç tasarrufu modunda kullanırsanız bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Daha uzun ömürlü bir batarya da aslında daha uzun ömürlü bir cep telefonu anlamına geliyor.

İhtiyacınız Olmayan Uygulamaları ve İçeriği Silin

Cep telefonunuzun kasasını mümkün olduğunca korumanın dışında yazılımsal olarak içindeki uygulamalarda da yapabileceğiniz şeyler var.

Cep telefonunuzda zamanla, bazı uygulamalar büyük veri önbellekleri oluşturabiliyor. Bu da telefonunuzu yavaşlatıyor. Facebook uygulaması buna bir örnek olarak verilebilir. Facebook uygulamasında uzun dönemde oluşan önbellekler telefonunuzu yavaşlatabilir.  Android’de, Ayarlar> Depolama’ya gidebilir, “Önbelleğe Alınmış Veriler” seçeneğine dokunabilir ve buradan önbellekteki kullanmadıklarınızı silebilirsiniz. iOS’da ise uygulamayı kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz. Her iki durumda da cihazınızda yer açılacak ve rahat çalışması sağlanacaktır.

Diğer taraftan kullandığınız uygulamaların mutlaka güncel sürümlerini indirin ve kullanın. Çünkü en son sürümü yüklenmiş uygulamalar cep telefonunuzu daha verimli kullanmanızı sağlar.

Kullanmadığınız fazla uygulamaları da cihazınızdan silin.

Hayatımızda her anımızda bizimle olan cep telefonları en çabuk bozulan cihazlardan biri durumunda. Yukarıda telefonu doğru kullanmak için neler yapmalıyız başlığında öneriler vermeye çalıştık. Bu önerilerimize dikkat ederek siz de cep telefonunuzu daha uzun süre kullanabilirsiniz.

En iyi akıllı telefon alternatiflerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
iphone pil omru uzatma nasil teknosa
Devamını Oku

iPhone Pil Ömrü Uzatma Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez cihazlarının başında yer alıyor. Gelişen özellikleri sayesinde sadece iletişim kurmak için değil günlük işlerimizi…
kaybedilen iphone telefon nasil bulunur teknosa
Devamını Oku

Kaybedilen iPhone Telefon Nasıl Bulunur?

Akıllı telefon teknolojisi gelişmeye devam ettikçe her türlü işimizi bu cihazlarla halletmeye başladık. Tüm belgelerimiz ve fotoğraflarımız gibi…
iPhone 11 vs 12 teknosa
Devamını Oku

iPhone 11 vs 12

Apple, her yıl piyasaya sunduğu yeni iPhone modeliyle gündeme oturmayı başarıyor. Her yeni modeli merakla bekleniyor ve hemen…
iPhone 13 Pro Max teknosa
Devamını Oku

iPhone 13 ve iPhone 13 Pro Max Özellikleri

Her sene teknoloji tutkunlarının merakla beklediği konuların başında iPhone akıllı telefonların yeni modellerinin hangi özelliklere sahip olacağı geliyor.…
mobil imza teknosa
Devamını Oku

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Teknolojinin gelişmesiyle artık her şey dijital ortama aktarılıyor. Günlük hayatımızdaki birçok işimizi dijital ortamda halledebiliyoruz. Güvenlik konusunda yaşanan…