Doğal afetler hayatın kaçılmaz gerçekleri arasında yer alıyor. Özellikle Türkiye bir deprem ülkesi olarak biliniyor. Dolayısıyla karşılaşılan deprem felaketleri sonrasında hızlı bir şekilde hareket etmek oldukça önemli noktalar arasında. Sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için geliştirilen bir mobil uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar ile afet sonrasında ihtiyaç sahiplerine, enkaz altında kalanlara kısa sürede ulaşılmasını sağlamak amacıyla geliştiriliyor. Bu uygulamalar yalnızca deprem sonrasında değil öncesinde, o an ve sonrasında da kullanıma uygun. Siz de bu uygulamaları kullanarak olası deprem durumlarında bilinçli ve hazırlıklı olabilirsiniz.

 1. AFAD Acil Çağrı

“Tek Tuş Hayata Dokunuş” sloganı ile oluşturulan AFAD Acil Çağrı, T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen yerli ve milli bir yazılım olarak karşınıza çıkıyor. Bu mobil uygulama, başta deprem olmak üzere afet durumlarına kullanımı en yaygın olan ve en bilinen uygulamalar arasında. Afet öncesinde, anında ve hemen sonrasında vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen bu uygulama tüm akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Vatandaşların ihtiyaçlarını tek bir yerde toplayan AFAD Acil Çağrı mobil uygulaması, tek bir tuşla da acil çağrı yapabilmenize olanak sağlıyor. “Kayboldum”, “Yaralıyım”, “Enkaz Altındayım”, “Yakınıma Ulaşamıyorum” seçenekleri ile kısa yoldan acil çağrı yapabilmenizi sağlıyor. Bu mobil uygulama ile acil yardım ekiplerine ulaşabilmenin yanında bulunduğunuz konuma en yakın toplanma alanını da bulabilirsiniz. Ayrıca afet eğitim videoları da bu uygulama ile elinizin altıda olup farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

İşletim Sistemi: iOS ve Android

Dil desteği: Türkçe, İngilizce

Uygulama mağazaları: Google Play ve App Store

Fiyat: Ücretsiz

Resmi Web Sitesi: https://www.afad.gov.tr/afad-acil-uygulamasi—tek-tus-hayata-dokunus-merkezicerik

 • AKUT Güvendeyim

AKUT Arama Kurtarma Derneği ve Genel Bilgi Teknolojileri LTD. Şti. tarafından geliştirilen Güvendeyim mobil uygulaması, afet durumlarında vatandaşlara fayda sağlamayı amaçlıyor. Deprem başta olmak üzere pek çok doğal afet durumunda sevdiklerinize SMS ile konum gönderip “Güvendeyim” mesajı bilgisi gönderebilmenize yardımcı oluyor. Üç farklı platform üzerinden indirilebilen Güvendeyim mobil uygulaması ile yakınlarınıza güvende olduğunuzu anında iletebilirsiniz. Güvendeyim mobil uygulaması, en fazla 10 telefon numarası kaydedebilme kapasitesine sahip. Böylece uygulamanın ana ekranında yer alan “Güvendeyim” butonuna basarak konumunuzu SMS olarak bu 10 telefon numarasına doğrudan gönderebilirsiniz. Uygulama tamamıyla ücretsiz olsa da SMS bedelleri, standart SMS tarifeleri üzerinden operatörler tarafından ücretlendirilebiliyor. Bu mobil uygulamanın size sağlayacağı en önemli özellik ise internet olması fark etmeksizin her koşulda çalışabiliyor olması. Uygulamayı kullanırken yalnızca SMS hakkınızın olması veya tarifenizin SMS gönderme işlemini karşılayabiliyor olması gerekli.

İşletim Sistemi: Android, iOS ve Huawei AppGallery

Uygulama Mağazaları: App Store, Google Play, Huaweis AppGallery

Dil Desteği: Türkçe ve İngilizce

Fiyat: Ücretsiz

Resmi Web Sitesi: https://www.akut.org.tr/guvendeyim

 • 112 Acil Yardım Butonu

Deprem gibi doğal afet durumları başta olmak üzere tüm acil durumlarda fayda sağlamak için geliştirilen 112 Acil Yardım Butonu her vatandaşa kullanabileceği şekilde geliştiriliyor. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen bu mobil uygulama ara yüzü ile tek bir buton üzerinden acil servislere ulaşabilirsiniz. “112 Ara” yazılı butona basarak acil servise konumunuzu bildirebilir ve yardıma ihtiyacınız olduğunu iletebilirsiniz. Sadece kendiniz için değil çevrenizde gerçekleşen ve acil müdahale gerektiren olaylarda da acil servisi bilgilendirebilirsiniz.

İşletim Sistemi: iOS ve Android

Uygulama Mağazaları: App Store ve Google Play

Dil Desteği: Türkçe ve İngilizce

Fiyat: Ücretsiz

Resmi Web Sitesi: https://enabiz.gov.tr/

 • Bridgefy

Bridgefy mobil uygulaması, internet erişiminin olmadığı durumlarda kullanabilmeniz için geliştirilen bir yardım uygulaması olarak karşınıza çıkıyor. Bluetooth aracılığı ile aileniz ve sevdiklerinizle iletişim kurabilmenize yardımcı oluyor. 330 ft (100 m) alan içerisinde bluetooth yardımıyla mesaj gönderebilmenizi sağlıyor. Uygulamayı kullanabilmek için yalnızca ilk açıldığında internete ihtiyaç duyuyor. Uygulamayı kullanırken konum bilgilerinize erişebilmesine izin vermeyi unutmayınız. Böylece uygulama konumunuza da erişerek afet durumlarında kolay bir şekilde yardım isteyebilmenizi sağlıyor.

İşletim Sistemi: Android ve iOS

Uygulama Mağazası: Google Play ve App Store

Dil Desteği: İngilizce ve İspanyolca

Fiyat: Ücretsiz

Resmi Web Sitesi: https://bridgefy.me/

 • Deprem Bilgi Sistemi

Türkiye genelindeki depremleri takip etmek için geliştirilen bir uygulama olan Deprem bilgi Sistemi, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ve AFAD verilerini kullanarak sizlere en doğru bilgileri sunuyor. Deprem Bilgi Sistemi mobil uygulaması ile hissedilme ihtimali yüksek yani 4 ve üstü depremlerin bildirimlerini anında almanızı sağlıyor. Aynı zamanda 10 saniyede bir deprem bilgilerini otomatik olarak güncelleyen sistem, deprem merkez üssünün de haritada detaylı bir şekilde incelemenizi sağlıyor. Tüm bunların yanında depremleri düşük, orta ve yüksek olarak şiddetlerine göre filtreleyebilmenize yardımcı oluyor.

İşletim Sistemi: Android

Uygulama Mağazaları: Google Play

Dil Desteği: Türkçe

Fiyat: Ücretsiz

Resmi Web Sitesi: https://sabahtasarim.com/

 • Deprem Uyarılarım (My Earthquake Alerts)

jRustonApps B.V. tarafından geliştirilen Deprem Uyarılarım uygulaması mobil uyumlu olup tüm akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.  Bu mobil uygulama ile Dünyanın pek çok yerinde gerçekleşen depremlerini öğrenebilirsiniz. Harita üzerinden inceleyebilmenize olanak sağlayan bu mobil uygulama, meydana gelen deprem hakkında tüm detayları öğrenebilmenize yardımcı oluyor. Deprem Uyarılarım uygulaması ile 1970’e kadar geri giderek olan depremler hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz. Uygulama tamamen ücretsiz olup meydana gelen depremler hakkında bildirim almanızı sağlamak amacı taşıyor.

İşletim Sistemi: Android ve iOS

Uygulama Mağazaları: Google Play ve App Store

Dil Desteği: Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca

Fiyat: Ücretsiz

Resmi Web Sitesi: https://www.jrustonapps.com/apps/my-earthquake-alerts

 • Deprem Ağı

Deprem Ağı uygulaması, Futura Innovation SRL tarafından geliştirilen bir deprem uyarı sistemi. “Depremlerdeki en kapsamlı uygulama” olarak kendini tanıtan bu uygulama, uluslararası bir kullanıma sahip. Dünyanın pek çok ülkesinde deprem sonucu oluşan sismik dalgalar ulaşmadan önce size uyararak önlem alabilmenize yardımcı oluyor. Deprem Ağı uygulaması ile gerçek zamanlı deprem uyarısı alabilmenize olanak sağlıyor. Bir nevi deprem erken uyarı sistemi olan bu mobil uygulama birden fazla dil desteğine sahip olup tüm mobil cihazlarda kullanımı mümkün.

İşletim Sistemi: Androis, iOS, Huaqwei AppGallery

Uygulama Mağazaları: App Store, Google Play, Huawei AppGallery

Dil Desteği: Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Yunanca, Endonezce ve Hırvatça

Fiyat: Uygulama içi satın almalar mevcut.

Resmi Web Sitesi:  https://sismo.app/

 • Life360

Sevdiklerinizle bağlantıda kalmanız için geliştirilen Life360 uygulaması, aileniz ve arkadaşlarınızın konum bilgilerini bir harita üzerinden görebilmenizi sağlıyor. Özel olarak geliştirilen bu harita GPS konum verilerini kullanarak konumunuzu sevdiklerinizin görebilmesine yardımcı oluyor. Bu mobil uygulama temelde deprem için özel olarak tasarlanan uygulamalar arasında olmasa da sunduğu özelliklerden dolayı deprem başta olmak üzere diğer doğal afetlerde de kullanımı tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Bu özelliklerinin yanında SOS uyarı özelliği de bulunuyor. Böylece kendinizi güvende hissetmediğiniz durumlarda bu özelliği kullanarak acil durum için kayıtlı olan kişilere yardım çağrısı gönderebiliyor.

İşletim Sistemi: Android ve iOS

Uygulama Mağazaları: Google Play, App Store

Dil Desteği: Türkçe, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Japonca, Korece, İspanyolca, Rusça, Tayca, Ukraynaca, Vietnamca, İngilizce, Portekizce, Endonezce

Fiyat: Ücretsiz

Resmi Web Sitesi: https://www.life360.com/intl/

 • Düdüğüm Uygulaması

Düdüğüm uygulaması, deprem gibi doğal afet durumlarında düdük sesi çıkartarak konumunuzu belli etmek için kullanılan bir uygulama. Özellikle deprem sonrası enkaz altında kalan kişilerin kurtulabilme şanslarını arttırabilmek için geliştirilen bu mobil uygulama ile önceden belirlemiş olduğunuz iki kişiye de konumunuzu ulaştırabilirsiniz. Uygulama açıldığı anda ses yüksekliğini en yükseğe alarak şarjınızı doğru kullanmak için de ekran parlaklığınızı kısıyor.

İşletim Sistemi: Android ve iOS

Uygulama Mağazası: Google Play, App Store

Dil Desteği: Türkçe

Fiyat: Ücretsiz

Geliştirici Web Sitesi: https://hdsotomasyon.com/

Deprem Sonrasında Kullanabileceğiniz Bazı Web Siteleri

Deprem sonrasında kullanabileceğiniz mobil uygulamaların yanında deprem sonrası kullanabileceğiniz ve depremzedelere yardımda bulunabileceğiniz birkaç internet sitesi de mevcut. Böylece deprem bölgesinden uzakta yaşasanız dahi depremzedelere yardımda bulunabilir ya da yakınlarınız hakkında bir bilgi olup olmadığını takip edebilirsiniz. Bu siteler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Misafirim Ol: Depremde evini kaybeden depremzedelere evini kullanıma açarak misafir etmek isteyen yardım severlere aracılık etmek için geliştirilen Misafirim Ol sitesi ile depremden etkilenen vatandaşlara destek olabilirsiniz.
 • Afet.in: Sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirilen Afet.in, afetten etkilenen vatandaşların iş veya staj arayışında onlara destek olmak amacıyla geliştirilen bir web sitesi.
 • Deprem.io: Deprem İmece Platformu olarak yer alan deprem.io, deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine yardım etmek ve afetzedelerin yardım alabilmesini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen bir web sitesi.
 • Yakınımı Bul: Yakınımıbul.net web sitesi üzerinden afet bölgesinde bulunan yakınlarınızdan haber alamadığınız durumlarda kullanabilmeniz için tasarlanan bir site. Bu web sitesi ile yaralı veya enkaz altından çıkarılan afetzedelerin hangi hastanede olduklarını bulabilmenizi sağlıyor. Veriler anlık olarak değil belirli aralılarla güncellendiği için doğruluğu %100 teyit edilemeyebiliyor.
 • Konumat: İhtiyaç sahipleri konumat.org üzerinden konum ve iletişim bilgileriniz hızlı bir şekilde tweet atabilmesine ve yardım isteyebilmelerinizi sağlıyor.
 • Afet Harita: Yardım ekiplerini deprem sonrasında depremzede ve ihtiyaç sahiplerine hızlı bir şekilde yönlendirilmesini sağlayan Afet Harita, sosyal medya üzerinde yapılan ihbarların harita üzerinde gösterilmesini sağlıyor. Böylece ekiplerin vakit kaybetmeden ilgili alanlara gidişini hızlandırıyor.
 • Evim Evindir: Evin Evimdir web sitesi üzerinden depremde evini kaybetmiş depremzedelere evini açmak isteyen yardımseverler bu site üzerinde buluşuyor.
 • Deprem Yardım: Deprem bölgesindeki ihtiyaçları harita üzerinden görebilmenizi sağlayan Deprem Yardım sitesi, deprem bölgelerine ihtiyaçları hızlı bir şekilde ulaştırabilmeyi sağlıyor.
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
playstation 5 oyun tavsiyeleri teknosa
Devamını Oku

PlayStation 5 Oyun Tavsiyeleri

PlayStation 5 oyunları ile çok keyifli saatler geçirebilirsiniz. Günümüzün stresli yaşamından biraz da olsa uzaklaşmak ve macera dolu…