Yeni evlenenler ya da evlenmeye hazırlanan çiftlerin en çok koşturduğu işlerden biri de alınacaklar listesi hazırlamak oluyor. En önemli işler arasında yer alan ev alışverişi planlı olarak yapıldığında ve ihtiyaç listesi önceden hazırlandığında oldukça keyifli hale geliyor. Evinizdeki ihtiyaçlarda alınması gerekenlerin başında mutfak aletleri yer alıyor. Mutfaktaki her bir detayın düşünülmesi ve planlanması gerekiyor. Mutfağınızda kullanacağınız tabak çeşitlerinden çay bardaklarına kadar pek çok mutfak eşyasının yanı sıra yemek yaparken kullanacağınız mutfak aletlerini de öncesinde belirliyorsunuz. Bunların dışında mutfak dekorasyonuna katkı sağlayacak olan eşyalarla da evinizin tarzını tamamlıyorsunuz. Eşinizle birlikte birbirinden güzel yemekler yapmak ve eğlenceli vakit geçirmek için ihtiyacınız olan mutfak aletlerinin evinizde bulunması ayrı bir keyif veriyor. Bu nedenle alışveriş öncesi bir mutfak aletleri listesi oluşturmanız oldukça faydalı oluyor. Bu yazımızda tavsiye niteliğinde, yeni evlenenler için mutfak aletleri listesi paylaşacağız.

Kettle – Su Isıtıcı

Kettle, mutfakta en çok zaman kazandıran ürünlerden biri olarak mutfak aletleri listenizde bulunması gerekiyor. Özellikle yemeklere koyduğunuz suyun hızlı bir şekilde kaynamasını istiyorsanız önceden su ısıtıcınızda kaynattığınız suyu katabiliyorsunuz. Böylece suyun kaynaması için gereken süreyi kısaltmış oluyorsunuz ve yemeklerinizin daha hızlı pişmesini sağlıyorsunuz.

Ayrıca çay suyu için de suyun çaydanlıkta kaynamasını bekleyerek zaman kaybetmiyorsunuz. Kaynatma işlemini kettle ile yaptıktan sonra çayınızı demleyip hazır olmasını bekleyebiliyorsunuz. Bu sayede mutfaktaki birçok işinizde zaman kazanmış oluyorsunuz.

Tost Makinesi

Sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezleri arasında mis gibi hazırladığımız tostlar bulunuyor. Hafta içi yoğun iş temposu içerisinde pratik kahvaltılar için kullandığımız tost makinelerini, hafta sonları uzun kahvaltılarda da kullanabiliyoruz.

Ayrıca gelişen ev aletleri teknolojisi sayesinde tost makinelerinin birden fazla işlevi de bulunuyor. Akşam yemeği için evinizde mangal keyfi yapabildiğiniz gibi çeşitli aparatları sayesinde fırında yapacağınız bazı yemekleri de tost makinesinde rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Çay Makinesi

Gün içerisinde içmeden duramadığımız içeceklerin başında çay geliyor. Sabah kahvaltısının yanındaki en güzel eşlikçi olan çay, günün diğer saatlerinde de bir şekilde içiliyor. En son akşam yemeğinden sonra içtiğimiz çay ile günü tamamlıyoruz.

Evde olduğunuz her zaman çaya ihtiyacınız olacağı için mutfak aletleri listenizin ilk sıralarında da bir çay makinesi olması gerekiyor. Son dönemde çıkan yeni nesil çay makinesi modelleri ile artık daha mükemmel çaylar hazırlayabiliyor hatta zaman ayarı sayesinde istediğiniz saatte çayınızın hazır olmasını sağlayabiliyorsunuz.

Ekmek Kızartma Makinesi

Özellikle hafta sonu sabahları hazırladığımız mükemmel kahvaltıların baş aktörlerinden biri mis gibi kokusuyla tüm eve yayılan kızarmış ekmekler oluyor. Sıcacık kızarmış ekmeğin üzerine sürdüğümüz yağ ve reçelin muhteşem uyumu güne enerjik ve mutlu başlamamızın sebebi olabiliyor.

Kızarmış ekmeğin en önemli özelliği sıcak bir şekilde soframızda bulunması oluyor. Bu nedenle mutfağımızda bir ekmek kızartma makinesinin bulunması oldukça işimize yarıyor. Ekmek kızartma makineleri içerisine koyduğumuz ekmek dilimlerini kısa sürede kızartmasıyla farkını ortaya koyuyor. Bu sayede masamızda makineden yeni çıkan kızarmış sıcak ekmekler her zaman bulunabiliyor.

Meyve Sıkacağı

Sağlıklı yaşamın anahtarlarından biri de taze sıkılmış meyve suları oluyor. Soğuk kış günlerinde C vitamini almak için portakal mandalina gibi meyvelerin suyunu sıkarak hastalıklara karşı kendimizi koruyabiliyoruz.

Sadece kahvaltılarda değil günün her saatinde taze sıkılmış meyve suyumuzu içmek için mutfağımızda bir meyve sıkacağının bulunması iyi oluyor. Hem bozulmak üzere olan meyvelerin suyunu sıkarak bozulmadan hemen tüketip onları ziyan etmiyoruz hem de evde kendi hazırladığımız katkı maddesi olmayan sağlıklı meyve suları tüketmiş oluyoruz.

yeni evlenenler icin mutfak aletleri teknosa

Doğrayıcı

Evde yemek yapmak özellikle yeni evli çiftlerin en keyifli aktivitelerinden biri oluyor. Özellikle birlikte hazırladıkları yemekleri yemek ayrı bir tat veriyor.

Evde yemek yaparken bazı önemli yardımcılara ihtiyacımız oluyor. Doğrayıcılar ya da diğer adıyla rondolar da bunlar arasında yer alıyor.  Yemek hazırlarken ince bir şekilde doğranması gereken ürünleri rondolar ile kolayca halledebiliyoruz. Farklı kalınlıklardaki bıçakları ve farklı kullanımlar için tasarlanmış aparatları ile birçok işlemi doğrayıcılarımızla yapabiliyoruz. Hem mutfakta bize önemli ölçüde zaman kazandırıyor hem de bizim çok ince doğrayamayacağımız durumlarda yardımcımız oluyor.

Mikser ve Blender

Yeni evlenenler için mutfak aletleri listesi önerisi verirken en önemli başlıklardan biri de yemek yaparken hayat kurtarıcı mikser ve blender oluyor. Yemek yaparken genelde birden fazla yiyeceği birbirine karıştırıyoruz. Bu karışımların homojen ve tamamen karışmış olması önemli oluyor. Ya da çorba, ayran ve domates püresi hazırlarken el gücümüzden daha kuvvetli bir yardımcımızın olması gerekiyor. Mutfaktaki böyle anlarda imdadımıza mikser ve blender’larımız yetişiyor.

Kullanım alanlarına göre birçok çeşidi bulunan mikser ve blender’ı buna dikkat ederek kullandığımızda işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Karıştırdığımız ya da çırptığımız ürünler birbirine iyice karışıp pürüzsüz bir hal alırken kollarımız da eskisi kadar yorulmuyor. Hatta blender’larımız sayesinde evde kendimize ve sevdiklerimize milk shake hazırlayarak herkesin hayranlarını kazanabiliyoruz.

Kahve Makinesi

Sabahları ayılmak için, gün içerisinde güzel bir sohbetin yanında ve akşamları da yemekten sonra keyif amacıyla kahve içiyoruz. Uzmanlara göre, kahve içmek için hep bir bahaneler buluyoruz. Gün içerisinde neredeyse çay kadar tükettiğimiz kahve için de ayrı bir kahve makinesi bulunuyor.

Genellikle hazırlanış bakımından iki tür kahve içiyoruz. Bunlardan birincisi Türk kahvesi olurken diğeri ise filtre kahve oluyor. ikisinin de yapılış şekli farklı olduğu için iki farklı model piyasada bulunuyor. Eğer iki kahveyi de içmeyi seviyorsanız hem Türk Kahvesi Makinesi hem de Filtre Kahve Makinesi, mutfak aletleri listesindeki yerini alıyor.

Ekmek Yapma ve Hamur Yoğurma Makinesi

Son yıllarda yaşadığımız zorlu dönemden sonra evde ekmek yapmak en keyif aldığımız uğraşlar arasına girmeyi başarıyor. Evde ekmek yapmayı öğrendikten sonra birçoğumuz farklı tatları denediğimiz ekmekleri sıklıkla yapıyoruz.

Ekmek yapmak temel olarak iki aşamadan oluşuyor. Hamuru doğru kıvamında yoğurmak ve istediğimiz ekmek şeklini verdikten sonra fırına atmak. Bu iki aşama kolayca yapılabilecek şeyler gibi görünüyor olsa da, oldukça hassas bazı durumları bulunuyor.

Hamurun doğru bir şekilde yoğrulmuş olması ekmeğin piştikten sonraki kıvamında son derece etkili oluyor. Bu nedenle hamurun doğru sürede ve kıvamda yoğrulması önem kazanıyor. Ayrıca uzun süre hamur yoğurmak oldukça yorucu bir süreç içeriyor. Doğru şekilde hamuru yoğurmak ve dinlendirmek gerekiyor. Aynı zamanda pişme ayarını da iyi yaptığımızda fırınlarda satılan ekmeklerden çok daha iyisini kendi evimizde yapabiliyoruz.

Eğer  özellikle çift olarak muftakla aranız iyiyse ve mümkün olduğunca tükettiğiniz gıdaları evde kendiniz yapmayı seviyorsanız mutfak aletleri listenizde hamur yoğurma ve ekmek yapma makinelerinin bulunması gerekiyor.

Fritöz

Küçüklüğümüzden itibaren en çok sevdiğimiz yemeklerin başında kızartmalar geliyor. Özellikle birçoğumuz patates kızartmasını her yemeğin yanında hatta sadece ana yemek olarak bile yiyebiliyor. Patatesin yanı sıra çeşitli sebzeleri, hamur işlerini, kaplanmış et, tavuk ve deniz ürünlerini fritözde kızartabiliyoruz.

Fritözün tencerede yaptığımız kızartmalara göre farkı içerisindeki yağı kısa sürede çok yüksek seviyeye çıkarabilmesi ve kızartma için az yağ kullanabilmesi oluyor. Son dönemde geliştirilen birçok fritöz modeli sadece bir kaşık yağ ile kızartma yapabiliyor.

Eğer sizin için de kızartmalar ayrı bir yerde duruyorsa, lezzetli kızartmalar yapabilmek için mutfak aletleri listenizde fritözü mutlaka bulundurmanız gerekiyor. 

Yukarıda yeni evlenenler için mutfak aletleri listesi paylaştık. Bütçenize göre çok daha fazla alternatif olabilir.

Siz de en iyi elektrikli ev aletlerini toplu olarak incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
emojiler anlami teknosa
Devamını Oku

Emojilerin Anlamı

Yazının bulunduğu ilk çağlardan beri simgeler hayatımızda yer alıyor. Avladığı hayvanları göstermek için duvara hayvanın simgesini kazıyan bir…