Uzun bir dönem boyunca sınav stresi ve bir yığın ödevle mücadele etmeye çalışan öğrenciler, 15 günlük bir ara tatil olan sömestiri iple çeker. Hem çocuklarınızla biraz olsun vakit geçirebilmek hem de onlara karne hediyesi verebilmek adına sömestir, iyi bir fırsat olabilir. Ara tatilde gerçekleştirebileceğiniz birbirinden eğlenceli, eğitici, geliştirici aktiviteler ile çocuklarınız, yeni dönem için kendini motive etme imkânı bulacaktır. Ayrıca bu etkinlikler, öğrencilere aylarca süren yoğun bir çalışmanın ardından zihinlerini dinlendirmek için fırsat sunmaktadır. Peki sömestir tatilinde yapılacak aktiviteler neler? İşte ipuçları…

Sömestir Tatili Aktivite Önerileri:

1- Kayak Merkezlerine Gitmek

Kışın gelişi ile beraber çocuklar, dört gözle kar haberlerini beklemektedir. Çünkü kar yağdığında çocuklar heyecanla dışarı çıkıp oynamak ister. Fakat bazı durumlarda mevsim şartları buna müsaade etmeyebilir. Sömestirde çocuklarınızın kar eğlencesinden mahrum kalmaması için onları kış tatillerine çıkarabilirsiniz. Ailece gidilebilecek bu kayak merkezlerinde hem öğrenciler okul stresini atacak hem de veliler rahat bir nefes alacaktır.

2- Seyahate Çıkmak

Ara tatillerde çocuklarınızın maceraperest yönünü ortaya çıkarmak için birkaç günlük bir seyahate çıkabilirsiniz. Yeni yerler keşfetmek, çocuklarınızın ufkunu genişletebileceği gibi, unutamayacağı anılar biriktirmesine de yardımcı olabilir. 15 günlük sömestirde sırt çantalarınızı alıp, bir doğa gezisine veya tarihi yerleri keşfe çıkabilir, tabiat parklarında kamp kurabilirsiniz.

3- Müze Gezmek

Evden çok fazla uzaklaşacak imkânınız yoksa, çocuklarınızla birlikte bir müze gezi rotası oluşturabilirsiniz. Arkeoloji müzeleri, panorama müzeleri, balmumu müzeleri, oyuncak müzeleri gibi müzeler, içerisinde çocuklarınızın ilgisini çekebilecek pek çok görsellik barındırıyor. Hem eğitici hem de eğlenceli bir aktivite olan müze gezisi sayesinde çocuklarınız tarihten izler taşıyan kalıntıları, icatları veya sanatı öğrenme fırsatı bulabilir.

4- Evde Film Gecesi Yapmak

Yoğun çalışma döneminden bunalan çocuklar ve çalışan ebeveynleri bir araya getiren bu etkinlik sayesinde sömestir döneminde çocuklarınızla sıcak bir aile ortamı elde edebilirsiniz. Çocuğunuzun en sevdiği atıştırmalıkları ve patlattığınız mısırları hazırlayarak kuracağınız film ortamı, ona kendini rahat ve huzurlu hissettirebilir. Çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına uygun filmler seçerek, film bittikten sonra çocuğunuzun filmi yorumlama yeteneğini de gözlemleyebilirsiniz.

5- Tiyatroya Gitmek

Tiyatro, günümüzde sinema kadar popüler olmasa da hala çocukların ilgisini çeken, eğlenceli, sanatsal bir aktivitedir. Sömestir boyunca çocuklarınızı tiyatro oyunlarına götürebilir, onlara tiyatro izleme kültürü aşılayabilirsiniz.

6- Lunaparka Gitmek

Ara tatillerde çocukları lunaparklara götürmek, ebeveynlerin en sık tercih ettiği aktivitelerden biridir. Çünkü lunaparklar, çocukların enerjilerini atabilecekleri, adrenalin seviyelerini yükseltebilecekleri, arkadaşları ile birlikte vakit geçirebilecekleri ideal oyun alanlarıdır. Aynı zamanda lunapark, çocuklarınız için bir karne hediyesi de olabilir. Lunaparklarda yer alan hedef vurma oyunlarıyla çocuklarınız için hediyeler kazanıp onları sevindirebilirsiniz. Sömestirin kış aylarına denk gelmesi sebebiyle genellikle açık hava lunaparklar kapalı olsa da çoğu şehirde AVM gibi mekanların içinde de lunaparklar bulunmaktadır.

somestirde yapilcak aktiviteler teknosa

7- Kutu Oyunları Oynamak

Kutu oyunları, çocukların motor reflekslerini, öğrenme becerilerini, zihinsel faaliyetlerini geliştirebilecekleri hem eğlenceli hem de öğretici oyunlardır. Çocuklarınızın yaşına uygun kutu oyunlarından alıp, sömestirde karne hediyesi olarak onlara verebilirsiniz. Aynı zamanda tatil boyunca arkadaşlarından uzak kalmamasına adına çocuğunuzun arkadaşlarını da eve davet edip birlikte vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Öte yandan, çalışan ebeveynler için de kutu oyunları, çocukları ile vakit geçirme imkânı sunmaktadır. Çocuklarınız ile birlikte akşam saatlerinde bir oyun gecesi düzenleyebilirsiniz.

8- Evcil Hayvan Sahiplenmek

Çocuklarınıza ara tatilde küçük bir sürpriz yapabilir, en sevdiği evcil hayvanı sahiplenebilirsiniz. Evcil hayvan bakımı, çocukların sorumluluk bilincini yükselterek onlara hayvan sevgisini aşılar. Çocuklarınız sömestir boyunca evcil hayvanını gezintiye çıkarabilir, onlara kulübe inşa edebilir, oyunlar oynayabilir ve onları eğitebilir. Böylece çocuğunuz hem tatilde hem de okuldan eve döndüğünde sıkılmadan minik dostu ile zaman geçirecektir.

9- Mutfakta Vakit Geçirmek

Eğer tatil boyunca çocuklarınızla vakit geçirmek için pek fazla zaman bulamıyorsanız, ev işlerini veya yemek yapmayı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çocuklarınıza en sevdiği yemeklerin püf noktalarını öğretebilir, sevimli kurabiyeler veya pastalar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızın sevmediği bir yemek varsa, bu yemeği onun pişirmesine yardımcı olarak heveslendirebilir, yemeği sevmesini sağlayabilirsiniz. Bu aktivite, aynı zamanda çocuğunuzun el becerilerini geliştirmesine de katkıda bulunabilir. Bu aktiviteyi gerçekleştirirken çocuklarınızın güvenliğini sağladığınızdan emin olup, kesici aletlerden uzak durmasına dikkat edebilirsiniz.

10- Kitap Okumak

Sömestir, eğitim-öğretime verilen kısa bir ara olsa da eğitimi de çok aksatmamak gerekebilir. Teknoloji çağında çocuklarınız bilgisayar karşısında çok fazla vakit geçiriyor ve kitap okuma alışkanlığı kazanamıyorsa, tatil boyunca seveceği kitaplardan alarak bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığı edinmek zaman isteyen bir olgudur. Bu yüzden sömestir boyunca ailece kitap okuma saatleri düzenleyerek hep birlikte vakit geçirebilirsiniz. Kitaplar bittikten sonra birbirinizle değiştirip, kitabı çocuğunuzla yorumlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz pek çok zihinsel beceri elde edebilir. Bu aktivite sayesinde, çocuğunuz yeni döneme adapte olmuş bir şekilde girecektir.

11- Online Eğitimlere Katılmak

Tatilde eğitim fikri, çocuğunuzun kulağına pek hoş gelmese de çocuklarınızı heveslendirecek pek çok eğlenceli online eğitim dersleri bulunmaktadır. Üstelik çocuklarınız okuldaki matematik, tarih gibi derslerden ziyade farklı alanlarda da uzmanlaşabilir. Ebeveynlerin de izleyerek öğrenebileceği bu derslere çocuklarınızla birlikte katılarak bir aktivite oluşturabilirsiniz. Yeni bir dil veya bilgisayar programlarını öğrenmek, çocuklarınızın gelecekteki kariyer hedeflerine de katkı sağlar.

12- Yeni Bir Hobi Edinmek

Resim yapmak, bir müzik aleti çalmak, yazı yazmak, spor yapmak gibi hobiler, çocukların gelişimlerinde önemli rol oynayan aktivitelerdir. Sömestir ile birlikte gelen 15 günlük bir ara da bu hobileri edinmek için fırsat olabilir. Görsel, işitsel, zihinsel ve bedensel olmak üzere birçok zekâ türü ve beceriye katkı sağlayan bu hobiler sayesinde aynı zamanda ebeveynler de çocukların gelişimini takip etme imkânı bulacaktır. Tatilini evde geçirecek olan çocuklar, edineceği hobiler sayesinde sıkılmadan yeni döneme hazırlanabilir.

13- Macera Parklarına Gitmek

Macera parkı, çocukların atlama, zıplama, tırmanma gibi bedensel becerilerinin yanı sıra denklem, bulmaca çözme gibi zihinsel becerilerini de geliştirebilecekleri hem eğitici hem de öğretici oyun alanlarıdır. “Sömestirde yapılacak aktiviteler” dendiğinde sık sık tercih edilen bu macera parkları, çocuklarınızın yeni arkadaşlar da edinmesini sağlayabilir.

14- Akvaryuma Gitmek

Binlerce çeşit deniz canlısını görebileceğiniz ve öğrenebileceğiniz akvaryumları gezmek, sömestir döneminde çocuklarınızın seveceği bir aktivite olabilir. Aynı zamanda çocuklarınız bu akvaryumlara bir dalgıç eşliğinde girerek balıkları ve deniz canlılarını yakından görebilir.

15- At Binme

Sömestir dönemi boyunca hem çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılamak hem de onların yeni bir hobi edinmesini sağlamak için binicilik kulüplerini ziyaret edebilirsiniz. At binmek, çocuklarınız için daha önceki deneyimlerinden çok farklı ve eğlenceli bir aktivite olacaktır. Denge kurma ve odaklanma konusunda kendilerini geliştirebilecekleri bu aktivite sayesinde aynı zamanda sosyalleşebilecekleri bir ortama da sahip olabilirler. Sömestirde yapılacak bu aktiviteler, aynı zamanda çocuklarınıza bir karne hediyesi olabilir. Kariyer hedeflerine ulaşmak için basamakları birer birer tırmanan çocukların yükünü bir nebze hafifletmek için, onlarla birlikte bu aktiviteleri yapabilir, ihtiyaç duydukları zamanlarda onlara olan desteğinizi gösterebilirsiniz.

Siz de tatile giderken yanınıza alacağınız tüm teknolojik ihtiyaçlarınız için buraya ziyaret edebilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin