Teknolojiyle olan bağlılığın her geçen gün ilerlediği bu çağda bilgisayarlar hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Üretilen birçok bilgisayar modeli ise yenilenen teknolojileri nedeniyle yüksek fiyatlara sahip. Dolayısıyla herkes yeni bilgisayar satın alamayabilir. Bu noktada ise kullanıcıların karşısına yenilenmiş bilgisayarlar çıkar. Yenilenmiş bilgisayar, gerekli düzenleme ve iyileştirmelerin yapıldığı, belli bir garanti süresine sahip ürünlerdir. Maliyetlerinin düşük olması sayesinde her bütçeye hitap eden yenilenmiş bilgisayarlar, herkesin yeni teknolojilerden faydalanmasına olanak tanır. Bu tarz bir ürün satın almadan önce ise dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunur. Maliyetinden özelliklerine, yazılımından aksesuarlarına kadar tüm detayları inceleyerek kendiniz için en ideal yenilenmiş bilgisayarı satın alabilirsiniz. Yenilenmiş bilgisayar alırken dikkat edilecekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için mutlaka içeriğin devamını okuyun.

Yenilenmiş Bilgisayar Nedir?

Yenilenmiş bilgisayarlar, daha önce kullanılmış ve sonrasında kontrol edilip gerekli düzeltmeler ve iyileştirmeler yapılmış bilgisayarlardır. Açık kutulu bilgisayar olarak da bilinen yenilenmiş bilgisayarlar, kullanıcıya yeni bir bilgisayar kadar performans sağlayabilecek özel hale getirilir. Çoğunlukla orijinal fiyatlarından çok daha uyguna bulunabilen yenilenmiş bilgisayarlar, birçok farklı marka tarafından satışa sunulabilir. Yenilenmiş bilgisayarda sadece bilgisayarın parçaları değiştirilmez. Bu cihazlar, birçok testten geçirilir ve işlemci, bellek, depolama ve diğer donanımlar kontrol edilir. Dolayısıyla bu ürünler, neredeyse yeni bir bilgisayar kadar güvenilir hale getirilmiştir.

Yenilenmiş bilgisayarların birçok avantajı vardır. En büyük avantaj ise hiç şüphesiz maliyet. Cihazın yeni modelini almaya bütçeniz yetmiyorsa aynı modelin yenilenmiş versiyonunu daha uygun bir fiyata bulabilirsiniz. Bu cihazlar, çevreye katkı açısından da büyük bir öneme sahip. Teknolojik atıkların azaltılması ve kaynakların daha etkin kullanılmasına katkı sağlayan yeniden kullanım olanağı, yenilenmiş bilgisayarların en önemli avantajlarından. Özellikle günlük kullanım ve basit işlemler için bilgisayar arayışındaysanız yenilenmiş bilgisayarlarla maliyeti biraz düşürebilirsiniz.

Yenilenmiş bilgisayarların avantajları kadar dezavantajları da var. Bu cihazların ömrü, kapalı kutulu cihazlara göre daha kısa olabilir. Dolayısıyla uzun ömürlü cihaz arıyorsanız yenilenmiş bilgisayarlar beklentinizi tam olarak karşılamayabilir. Aynı zamanda bazı yenilenmiş bilgisayarlar orijinal üretici garantisi altında olmadığından herhangi bir teknik arıza sonucunda problemler yaşayabilirsiniz. Garanti ve teknik arıza gibi sorunlar yaşamamak için ise yenilenmiş bilgisayar alırken dikkat edilecek bazı noktaları göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Yenilenmiş Bilgisayar Alışverişinin Püf Noktaları

Yenilenmiş bilgisayar almadan önce cihazın fiziksel hasarlarından donanımındaki problemlere kadar tüm detayları incelemeniz gerek. Normal şartlarda yenilenmiş bilgisayarlarda bu tarz hasar ve problemler olmaması gerektiğinden doğru bir seçim yapmanız önemli. Seçiminizi doğru yapmanız karşılaşabileceğiniz problemleri minimuma indirebilir. Bu sayede yenilenmiş bilgisayarınızla tüm işlemlerinizi çok daha güvenli şekilde sürdürebilirsiniz. Yenilenmiş bilgisayar alışverişinizden önce dikkat etmeniz gereken bazı detaylar şu şekilde:

Tamir Edilmiş veya Yenilenmiş Arasındaki Farkı Bilin

“Tamir edilmiş” ve “yenilenmiş” kavramları arasında çok büyük farklar vardır. Tamir edilmiş bilgisayarlarda hatalı bir bileşen değiştirilerek cihaz yeniden çalışır duruma getirilir. Yenilenmiş bilgisayarlarda ise durum çok daha farklı. Bu cihazlar, tüm detaylarıyla incelenir. Cihazlar yenilenirken tamamen gözden geçirilir ve hatalı tüm bileşenler üzerinde gerekli işlemler yapılır. Diğer bir ifadeyle yenilenmiş bilgisayarlar fabrika ayarlarına döndürülür ve hiç kullanılmamış modellerle arasında çok az fark bulunur. Bu nedenle bilgisayar satın alırken tamir edilmiş değil; yenilenmiş olanları tercih etmeniz önemli.

Özelliklerine Mutlaka Göz Atın

Teknik özellikler, bilgisayarların en önemli detaylarındandır. İşlemci özelliği, RAM kapasitesi, depolama bilgileri, pil durumu ve ekran özellikleri gibi detaylar, bilgisayarın sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını belirler. Bu nedenle tıpkı sıfır bilgisayar alırken olduğu gibi yenilenmiş bilgisayar satın almadan önce de tüm özellikleri incelemeniz gerekir. HDD veya SSD hafıza, oyunlar ve grafik tasarımlar için iyi bir ekran, sağlıklı pil, çoklu görevler için geniş RAM kapasitesi, hız ve çekirdek sayısı gibi bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Yapacağınız işlemlerin yoğunluğuna göre ideal özelliklere sahip bilgisayarları tercih edebilirsiniz.

Çalışmayan Özellikler Olup Olmadığını Öğrenin

Yenilenmiş bilgisayarlar her ne kadar fabrika ayarlarına döndürülüp tüm detaylarıyla incelenseler de bazı özelliklerin çalışmamasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Klavyedeki bazı tuşların basmaması, ekranın bazı bölümlerinde ölü piksellerin olması gibi problemler, ilerleyen süreçlerde büyük sorunlar yaratabilir. Cihazı ilk satın aldığınız günden itibaren çalışma veriminiz problemler nedeniyle düşebilir. Yenilenmiş bilgisayarlarda bulunan bu tarz sorunlar çoğunlukla satıcılar tarafından belirtilse de sizin emin olmanız ve satıcıyla görüşmeler yapmanız oldukça önemli. Satıcının hasar görmüş özellikler için yapabilecekleri hakkında konuşabilirsiniz.

Soğutma Sistemini Kontrol Edin

Yeni alacağınız bilgisayarınızın en önemli bileşenlerinden biri soğutma sistemidir. Özellikle yüksek performanslı bilgisayarlar ve oyun bilgisayarlarının aktif çalışan, etkili bir soğutma sistemlerinin bulunması çok büyük ihtiyaçtır. Aşırı ısınan bilgisayarlarda performans sorunlarıyla ve donanım hasarlarıyla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Bıundan dolayı yenilenmiş bilgisayar alırken soğutma sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. İlerleyen süreçlerde cihazın donanımının zarar görmemesi için soğutma sistemi iyi çalışan bir bilgisayar tercih edebilirsiniz.

Fiziksel Hasarları İnceleyin

İç aksamları ve tüm donanımları mükemmel hale getirilse de bazen yenilenmiş bilgisayarların fiziksel görünümleri ihmal edilebiliyor. Dış kısmı ciddi hasar görmüş bilgisayarlar ise kullanıcıların beklentilerini yeterince karşılamıyor. Bu nedenle bilgisayarınızı almadan önce fiziksel hasarlarını detaylı şekilde incelemelisiniz. Ekran, klavye, touchpad, USB portları ve diğer harici bileşenlerde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol ederek neredeyse yeni gibi görünen bilgisayar satın alabilirsiniz. Fiziksel hasarlara göz atarken kılcal çizikler sizin için bir problem değilse bunları görmezden gelebilirsiniz.

Aldığınız Yerin Güvenilirliğini Sorgulayın

Satın aldığınız yerin güvenilirliği teknolojik aletler söz konusu olduğunda son derece önemli. Karşılaşacağınız sorunları ve olası riskleri minimuma indirgemek için bu tür cihazlar konusunda deneyimli satıcıları tercih etmelisiniz. Bu aşamada satıcının geri bildirimlerini ve değerlendirmelerini kontrol etmenizde fayda var. Sizden önce alışveriş yapan kullanıcıların deneyimleri iyi bir yol gösterici olacaktır. Şikayet sitelerinde satıcı hakkında herhangi bir şikayet olup olmadığına da göz atabilirsiniz. Hem alacağınız bilgisayarda hem de alışveriş yapacağınız mağazada herhangi bir sorun yoksa yeni bilgisayarınızı selamlayabilirsiniz.

Yazılım Kontrollerini Yapın

Yenilenmiş bilgisayarlarda yazılımlar çoğunlukla fabrika ayarlarına döndürülür ancak bu durum sıfır bilgisayarlar kadar güven vermeyebilir. Yapılan eksik uygulamalar nedeniyle cihazın içerisinde eski kullanıcılardan veriler ve yazılımlar kalabilir. Cihazın içerisinde sizin bilginizin dışında yazılımların bulunması ilerleyen süreçlerde kullanımınızı etkileyecek sorunlar doğurur. Yazılımların içerisinde virüslü dosyaların yer alması sizin verilerinize de tehlikeli seviyelere ulaşabilecek virüslerin bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle mümkünse gereksiz veya istenmeyen yazılımları inceleyip bunları ortadan kaldırmaya çalışın.

Aksesuarlarının Olup Olmadığını Sorgulayın

Aksesuarlar teknolojik cihazların olmazsa olmazlarından. Cihazları daha verimli kullanabilmek için mutlaka aksesuarlara sahip olmanız gerekiyor. Aksesuarlar kutusu açılmamış cihazlarda bulunsa bile yenilenmiş cihazlarda yer almayabilir. Özellikle kutu içerisinde şarj cihazının bulunup bulunmadığını öğrenmenizde fayda var. Şarj cihazının yanı sıra mouse, klavye ve benzeri aksesuarlara sahip yenilenmiş bilgisayarları daha verimli kullanabilir; ekstra maliyetleri ortadan kaldırabilirsiniz. Yenilenmiş bilgisayarlarda aksesuarlar bulunsa da bu aksesuarlarda da hasarlar olabilir. Böyle bir sürprizle karşılaşmamak için aksesuarların doğru çalıştığından da emin olmanız gerek.

Garanti Süresi Hakkında Bilgi Alın

Yeni bilgisayarların en az iki yıllık garanti süresi bulunsa da yenilenmiş bilgisayarlarda böyle durumlar söz konusu değil. Yenilenmiş bilgisayarlar, cihazı yenileyen firmanın politikalarına göre belli bir garanti süresine tabi tutulur. Gereken süre birkaç ay olabileceği gibi yeni bilgisayarlardaki gibi iki yıl da olabilir. Önemli olan ise herhangi bir garanti süresi vermeyen bilgisayarlardan uzak durmanız gerektiği. Olası problemlere karşı sizi güvenceye alacak en az 3 aylık garanti süresini mutlaka firmadan talep edin.

Güvenilir Bir Bilgisayarcıda Sürücü Kontrollerini Yaptırın

Bilgisayarınızın sürücülerinin düzgün çalışıp çalışmadığını eğer imkanınız varsa satın almadan önce kontrol ettirmeyi deneyin. Genellikle online alışverişlerde bu tarz bir imkan olmasa da fiziksel mağazalardan alışveriş yaparken firma size bu olanağı tanıyabilir. Bilgisayarın işletim sistemi ve donanımı arasında iletişimi sağlayan sürücülerin çalışmaması bilgisayarın ciddi probleminin olduğunun göstergesidir. Sürücüleri ve diğer bileşenleri güvenilir bilgisayarcılarda test ettirerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Eğer satın alacağınız mağaza bu imkanı sağlamıyorsa kontrolleri bizzat onların yapmasını da isteyebilirsiniz.

Fiyat ve Değer Analizi Yapın

Kullanıcıların yenilenmiş bilgisayarlara yönelme nedeni genel olarak fiyatların sıfır bilgisayarlara oranla daha uygun olması. Çoğunlukla orijinal fiyatının %50’si ile %75’i arasında bir maliyetle satılan yenilenmiş bilgisayarlar, kullanıcının cebini rahatlatırken ihtiyaç duydukları özellikleri de minimum eksikle sunar. Bazı satıcılar ise olağan fiyat aralıklarının dışına çıkarak cihazları çok daha yüksek maliyetle satmaya çalışıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için cihazın yenilenmiş fiyatıyla sıfır fiyatını karşılaştırabilirsiniz. Yapacağınız karşılaştırma sonucunda yenilenmiş bilgisayarın almaya değer olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Daha düşük maliyetle yüksek kaliteli özelliklere sahip bir yenilenmiş bilgisayar satın almak için tüm detayları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede olası sorunların önüne geçebilirsiniz. Siz de kendiniz için en uygun yenilenmiş bilgisayarı satın alarak teknoloji ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla karşılayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
yazilimcilar icin macbook onerileri teknosa
Devamını Oku

Yazılımcılar için Macbook Önerileri

Genellikle uzaktan çalışan bir yazılımcıysanız, yazılım için en iyi dizüstü bilgisayarları en az bir kez araştırmış olmalısınız. Küresel…
bilgisayar sogutucu ne ise yarar teknosa
Devamını Oku

Bilgisayar Soğutucu Ne İşe Yarar?

Günlük hayatımızda bilgisayar kullanımımız gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Hem iş hem de eğlenceli aktiviteler anlamında bilgisayarlar, teknolojinin…
tasinabilir harddisk nedir teknosa
Devamını Oku

Taşınabilir Harddisk Nedir?

Dijital cihazların kullanıcı dostu olmasıyla birlikte kullanım miktarı da artıyor. Her gün evimizde ya da gezdiğimiz yerlerde fotoğraf…
En İyi 10 E-Kitap Okuyucu Modeli
Devamını Oku

En İyi 10 E-Kitap Okuyucu Modeli

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve dijitalleşmenin insan alışkanlıklarına etkileri sayesinde pek çok aktivite daha ulaşılabilir ve kolay bir şekilde…