Mouse, bilgisayarları çok daha verimli ve pratik bir şekilde kullanabilmek açısından önemli bir ekipmandır. Özellikle oyuncular için mouseların teknolojisi, tasarımı ve özellikleri önemlidir. Bununla birlikte pek çok işi kolayca yapabilmek için de mouse’lara ihtiyaç vardır. Masaüstü bilgisayarlar için mouse kullanımı daha gereklidir; dizüstü bilgisayarlarda ise touchpad kısmının yetersiz kaldığı durumlar olabilir. Dolayısıyla farklı bilgisayar türleri için mutlaka bir mouse almak gerekir.

Mouse modelleri kendi içinde kablolu ve kablosuz olmak üzere ikiye ayrılır. Dolayısıyla seçim yaparken bu özelliği dikkate almak gerekir. Özellikle daha verimli bir kullanım yapmak isteyenler kablolu mouse mu kablosuz mu daha iyi diye merak eder. Kullanım alanınıza ve amacınıza göre bu sorunun yanıtı değişiklik gösterir. Her iki çeşidin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları değerlendirerek kendinize en uygun mouse modelini kolayca bulabilirsiniz.

Kablolu Mouse ile Kablosuz Mouse Arasındaki Farklar

Kablolu ve kablosuz mouselar, sahip oldukları özelliklere göre bazı farklara sahiptir. Bu farklar mouse seçimi yaparken size yardımcı olur. Öncelikle bu iki mouse çeşidi arasındaki fark hızdır. Kablolu mouse modelleri, genellikle kablosuz olanlara göre daha hızlı çalışır. Çünkü bilgiyi kablolu bir şekilde iletirler ve bu da gecikme süresini minimuma indirger. Özellikle oyuncular için kablolu mouselar çok daha işlevseldir. Kablosuz mouselar, çevredeki frekansların parazitlerinden dolayı mouse hareketlerinin kesintiye uğramasına neden olabilir. Bu sorun ortadan kalkana kadar da mouse kullanım dışı kalabilir. Ancak kablosuz mouse’larda yaşanan bu durum çok nadirdir. Kablosuz mouse ile sizin aranızda herhangi bir engel olmadığı takdirde kablosuz mouse’unuzu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Konfor açısından bakıldığında kablosuz mouse’ları taşımak çok daha kolaydır. Kabloya sahip olmadıkları için hem çanta içinde hem de masaüstünde çok yer kaplamazlar. Bu sayede daha rahat konumlandırabilirsiniz. Ayrıca kablosuz olmaları, kablo karmaşası yaşanmasına da engel olur. Aynı zamanda kablosuz mouselar, birkaç metre mesafede çalışabilir. Bu mesafe kablolu mouse’ların kablo uzunluğundan daha fazladır. Yani mouse’un kullanmak için bilgisayara yakın olmanıza gerek yoktur. Kablosuz mouse’larda bulunan çoklu cihaz desteği sayesinde aynı anda birden fazla cihaza mousenızı bağlayabilir ve tek tuşla cihazlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede çok daha pratik bir kullanım sağlar.

Kablolu ve kablosuz mouselar arasında pil açısından da farklılık vardır. Kablolu modeller enerjiyi bilgisayardan alır; dolayısıyla şarj bitme gibi bir durum söz konusu değildir. Kablosuz mouse’lar ise kendi şarj istasyonlarında ya da bir kablo ile şarj olurlar. Dolayısıyla kablosuz modellerde kesintisiz bir kullanım için mouse’unuzu belli aralıklarla şarj etmeniz gerekebilir.

Kablolu Mouse Modellerinin Avantajları ve Dezavantajları

Özellikle ofis ortamında sıkça tercih edilen kablolu mouse’lar, sabit çalışma sistemine sahip kişilere hitap eder. Hem verimli hem de bütçe dostu olan kablolu mouse’lar, kullanım açısından pek çok avantaja sahiptir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüksek DPI seviyesine sahip modeller, çok daha hassas ve profesyonel çalışır.
 • Kablolu mouse’lar, genellikle tak çalıştır özelliğe sahiptir.
 • Ergonomik tasarıma sahip kablolu mouse’lar, kullanım konforu sunar.
 • Kurulum gerektirmeyen kablolu mouseları hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarla kullanabilirsiniz.
 • Kablolu mouse seçenekleri arasında uygun fiyatlı modeller bulmak mümkündür.
 • Kablolu mouse’lar direkt bilgisayardan güç aldığı için gecikme süresi neredeyse sıfırdır.

Kablolu mouselar bu avantajların yanı sıra bazı eksilere de sahiptir. Bunlar ise şu şekildedir:

 • Yer kaplama açısından dezavantajlıdır ve kablo karmaşasına yol açabilir.
 • Çalışma alanı bakımından daha kısıtlıdır.

Kablosuz Mouseların Artıları ve Eksileri

Taşınabilir olmaları ile öne çıkan kablosuz mouselar, özellikle sıkça seyahat edenlerin ilk tercihleri arasındadır. Uzaktan çalışanlar, hem evde hem de ofiste çalışanlar ya da çalışma alanı sürekli değişenler için kablosuz mouselar idealdir. Bu mouse çeşitlerinin sunduğu avantajlar şunlardır:

 • Kablosuz çalışma rahatlığı sunduğu için mouse’unuzu daha esnek konumlandırabilirsiniz.
 • Geniş menzile sahip çekim güçleri sayesinde çalışma alanınıza uyum sağlar.
 • Bazı kablosuz mouse’lar Bluetooth bağlantısına sahiptir; bu sayede kablo temassızlığı ya da USB kaybı gibi durumlar yaşamanıza engel olur.
 • Herhangi bir kabloya bağlı olmadıkları için daha rahat hareket ettirilebilirler; aynı zamanda daha hafiftirler.
 • Tek tuşla kolay bir şekilde istediğiniz cihaza kablosuz mouse’unuzu bağlayabilirsiniz.
 • Kablosuz mouse’lar, birden fazla cihaza bağlanabilir ve çok yönlü kullanım imkanı sunar.

Kablosuz mouse’lar ile ilgili pek çok avantaj vardır. Bununla birlikte bazı dezavantajlar da söz konusudur. Bunlar:

 • Kablosuz mouse’lar, genellikle pil ömrü açısından kısa bir kullanım ömrü sunar.
 • Kablosuz bağlantıda kopukluk yaşandığında kablosuz mouse’ları kullanmak güç olabilir.

Kimler Hangi Mouse Çeşidini Tercih Etmeli?

Mouse alırken kablolu mu yoksa kablosuz mu tercih edeceğinize karar veremiyorsanız, bu mouse’ların özelliklerine, beklentilerinize ve kullanım alanınıza göre daha kolay seçim yapabilirsiniz. Kablolu mouse vs kablosuz mouse karşılaştırma yaparken bu mouse’ların genel özellikleri ile birlikte modellerin spesifik özelliklerini de değerlendirmelisiniz. Eğer ofiste ya da evde sabit bir kullanım yapacaksanız, kablolu mouse’ları tercih edebilirsiniz. Bu çeşitler, genellikle daha hızlı çalışmaları sayesinde size avantaj sağlar. Aynı zamanda düşük gecikme süresine sahip oldukları için oyun esnasında kullanım açısından da idealdir. Eğer çalışma alanınız sık sık değişiyorsa, sürekli seyahate çıkıyorsanız ya da kablo karmaşası ile uğraşmak istemiyorsanız, kablosuz mouselar size daha uygundur. Aynı zamanda kablosuz mouse modellerinde birden fazla cihaza bağlanma özelliği bulunduğu için ortak kullanımlarda da bu mouse çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Siz de aradığınız özelliklere sahip en iyi oyuncu mouseları hakkında bilgi almak için Teknosa Blog’u ziyaret edebilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
nanocell tv nedir teknosa
Devamını Oku

Nanocell TV Nedir?

Evlerimizin en güzel köşesi her zaman televizyon için ayrılmış oluyor. Televizyonlar en çok kullandığımız ve önem verdiğimiz beyaz…
En İyi Kablosuz Klavyeler
Devamını Oku

En İyi Kablosuz Klavyeler

Bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biri olan klavyeler artık yenilikçi teknoloji sayesinde daha fonksiyonel kullanıma sahip. Klavyeler sadece bilgisayar…
hangi bebek telsizini almaliyim teknosa
Devamını Oku

Hangi Bebek Telsizi Almalıyım?

Bebeğinizin uyku saatinde ne yaparsanız yapın onu yakından takip etmeniz gerekir. Bu nedenle kaliteli bir bebek monitörü almak…