Epilatör kullanımı, pürüzsüz bir cilt elde etmek isteyen birçok kişi için etkili epilasyon yöntemlerinden biridir. Bu cihazlar, tüyleri kök kısmından kopararak uzun süreli sonuçlar sunar ve cildinizi tüylerden arındırmanıza yardımcı olur. Ancak, epilatör kullanımıyla ilgili bazı önemli noktaları bilmek, istenmeyen tüylerden kurtulma sürecinizi kolay ve etkili hale getirebilir. Gelin cildinizi pürüzsüzleştirmek için bu pratik cihazı nasıl kullanacağınızı, epilatör aleti kullanımıyla ilgili ipuçlarını ve püf noktalarını birlikte inceleyelim.

Epilatör Nasıl Kullanılır?

Epilatör, istenmeyen tüylerden kurtulmanın etkili ve uzun süreli bir yolunu sunan pratik bir cihazdır. Profesyonel sonuçlar elde etmek için epilatörü doğru şekilde kullanmak önemlidir. Bununla birlikte epilatör kullanımı dikkat ve pratik gerektiren bir süreçtir. Ancak ilk kullanımdan sonra bile cildinizde uzun süreli sonuçları fark edebilirsiniz. Şu ipuçlarını takip ederek, epilatörü profesyonel şekilde kullanabilir ve cildinizin sürekli olarak pürüzsüz kalmasını sağlayabilirsiniz:

 • Öncelikle epilatör aleti kullanımı öncesi cildinizi hazırlamanız gerekir. Çünkü temiz / kuru bir cilt daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur. Örneğin duş alarak veya birkaç dakika sıcak banyo yaparak cilt gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece tüylerin alınması esnasında daha az acı hissedersiniz.
 • Epilatörü kullanmadan önce cildinizi temizlemelisiniz. Temiz bir cilt, cihazın tüyleri daha iyi yakalamasına yardımcı olur. Aynı zamanda enfeksiyon riskini de azaltır.
 • Epilatörünüzün temiz ve çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Başlıkları değiştirebilir veya temizleyebilirsiniz.
 • Tüyleri almak için epilasyon cihazını dik tutarak kullanın. Böylece, cihazın, tüyleri etkili şekilde yakalamasını sağlayabilirsiniz.
 • Epilatörü cildinizin üzerinde yavaş hareketlerle yönlendirin. Cihazı hızlıca hareket ettirmek yerine, yavaşça ilerlemek daha fazla tüyün çekilmesine yardımcı olur. Bu sayede sürtünme nedeniyle olası cilt tahrişlerinin de önüne geçebilirsiniz.
 • Epilatörü kullanırken cildinizi hafifçe gerdirerek tüylerin alınmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • İlk kez epilasyon cihazı kullanıyorsanız, cildinizin tepkisini gözlemlemeniz gerekebilir. Acı hissi normaldir, ancak zamanla alışabilirsiniz. Eğer cildiniz oldukça hassassa, ağrıyı azaltmak amacıyla önce vücudunuzun nispeten dayanıklı bölgeleriyle başlayabilirsiniz.
 • Epilasyon işlemi bittikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayarak gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz. Ardından nemlendirici uygulamak cildinizi rahatlatmaya yardımcı olur.
 • Son olarak epilatör başlıklarını temizleyin, sterilize edin.
 • En iyi sonuçları elde etmek için epilatörü düzenli olarak kullanın. Tüyler tekrar uzadığında cihazı tekrar kullanarak pürüzsüz cilt elde edebilirsiniz.

Epilasyon Aleti Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Epilasyon aleti, vücudun farklı bölgelerinde istenmeyen tüylerden kurtulmak için son derece kullanışlıdır. Ancak, her bölgeye uygun başlıkları ve yöntemleri kullanmak önemlidir. Bunun nedeni ise epilasyon yapılabilecek vücut kısımlarının farklı cilt tiplerine ve hassasiyetlere sahip olmasıdır. Epilatörleri farklı bölgelerde kullanmak için bazı önemli noktalar bulunabilir. Cilt tipinize, hassasiyetinize dikkat etmek epilasyon deneyiminizi iyileştirir. Epilasyon aletinin kullanılabildiği bölgeler ve dikkat etmeniz gereken detaylar ise şöyle sıralanabilir:

 • Bacaklar, epilasyonun en yaygın kullanıldığı bölgelerden biridir, ayrıca hassasiyeti- söz konusu olduğundan en dayanıklı bölge olarak kabul edilir. Epilatörü bacaklarınıza uygularken cildinizi hafifçe gerdirerek, sabit hareketlerle çalışarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Kollar da epilasyona uygun bölgelerdir. Ancak, kolların hassas bir cilt yapısına sahip olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, epilasyon cihazınızı kollarınızda kullanacaksanız düşük hızda başlayabilirsiniz.
 • Koltuk altı bölgesi, epilasyon için hassas bölgelerden biridir. Buradaki tüyler genellikle daha kalın ya da sık olduğundan cildinizin tepkisini kontrol etmeniz gerekir. Küçük veya hassas ciltlere uygun başlıklar kullanarak koltuk altı epilasyonunu kolaylaştırabilirsiniz.
 • Bikini bölgesi, epilasyon söz konusu olduğunda en hassas bölgedir. Dikkatli olmalı ve bu bölgeye özel başlıklar kullanmalısınız. Epilasyon işlemini bu bölgede yaparken cildinizi iyice germeniz hassasiyeti azaltabilir.
 • Yüzdeki tüyler de ise özel yüz başlıkları olan epilatörler kullanabilirsiniz. Üst dudak üzerindeki ya da çenedeki tüylerin alınması gibi amaçlarla kullanılabilir.
 • Bazı epilatörler özel başlıklarla hassas bölgelere uygun hale getirilir. Bu bölgeler arasında el ile ayak bilekleri, boyun gibi yerler bulunur. Dolayısıyla epilasyon yaparken hassas ciltlere uygun başlıkları kullanmalısınız.

Epilatör Aleti Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın etkili bir çözümü olan epilatörleri doğru şekilde kullanmak son derece önemlidir. İlk olarak, cilt hazırlığı büyük rol oynar. Epilasyon öncesinde cildin temiz olması gerekir. Fakat bazı epilatörler su altında da kullanılabildiğinden ürünün kılavuzuna bakmanız tavsiye edilir. Ayrıca, duş alarak veya sıcak banyo yaparak cildinizi yumuşatmanız, tüylerin çekilmesini kolay hale getirebilir. Epilasyon aletlerinde dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise cihazların her zaman temiz olmasıdır. Çünkü epilasyon esnasında tüyler köklerinden alınacağı için enfeksiyon ya da batık riski oluşabilir. Enfeksiyon ya da farklı cilt problemlerinin önüne geçmek açısından her kullanım öncesi ya da sonrası cihazlarınızı ve tüm başlıkları dezenfekte etmeyi unutmamalısınız. Bu nedenle başlıkların temizliğine dikkat etmek, istenmeyen tüylerin çekilmesi işleminin daha etkili ve güvenli olmasına yardımcı olur. Ayrıca kesintisiz bir işlem için epilatörünüzün şarj durumunu da öncesinde kontrol etmeniz gerekir.

Epilatörler farklı bölgeler için tasarlanmış farklı başlıklara sahip olabilir. Örneğin, bacak / kol bölgeleri için geniş başlıklar daha uygunken hassas bölgelerde, örneğin koltuk altı veya bikini bölgesinde hassas başlıklar kullanmanız gerekebilir. Epilatörü tüylerin çıkış yönüne ve doğru açıyla tutarak, tüylerin etkili şekilde alınmasını sağlayabilirsiniz. Epilasyon işlemi sırasında cihazı yavaş ve sabit hızda hareket ettirmek, daha fazla tüyün çekilmesine yardımcı olurken ani hareketlerden kaçınılmalıdır. İşlem tamamlandığında, cildinize buz uygulayabilirsiniz. Bu şekilde ağrı hissi de azalabilir. Siz de bu önemli ipuçlarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurarak epilatörünüzü profesyonel şekilde kullanabilir, pürüzsüz cilde sahip olabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
ev temizligi tavsiyeleri teknosa
Devamını Oku

Ev Temizliği Tavsiyeleri

En hoşlanmadığımız ev işlerinin başında genellikle ev temizliği yer alıyor. Ancak hepimiz temiz bir evde oturmayı seviyoruz. Bu…
anneler gunu hediye tavsiyeleri teknosa
Devamını Oku

Anneler Günü Hediye Tavsiyeleri

Annelerimiz için hediye seçmek hepimizin en çok zorlandığı şeylerden biri oluyor. Dünyada her şeyden daha çok değer verdiğimiz…