Kendi bilgisayarınızı oluşturmak istiyorsanız ya da daha sonra özelliklerini geliştirebileceğiniz bir bilgisayar almak istiyorsanız bilmeniz gereken konuların başında anakart geliyor. Anakart, bir bilgisayarın en önemli parçası olarak geçiyor. Bilgisayarınızda kullanacağınız tüm ekipmanların özelliklerini belirleyen unsur anakart oluyor. Eğer anakartınız düşük güçteyse bilgisayarınızın işlemcisini ya da ekran kartını yükseltemiyorsunuz. Yeni alacağınız işlemciyi desteklemediğinde önce anakartınızı değiştirmeniz daha sonra diğer ekipmanları ona göre tamamlamanız gerekiyor. Anakartın ne olduğunu ve bileşenlerinin ne işe yaradığını bildiğinizde bilgisayar özelliklerine artık daha fazla hakim olduğunuzu görüyorsunuz.

Anakart Nedir?

Anakart, bilgisayar içerisindeki çeşitli bileşenlerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bir tür omurga işlevi görüyor. Bilgisayarınızdaki işlemci (CPU), grafik işlemcisi (GPU), RAM ve bellek gibi bileşenler için farklı bağlantı araçları sağlayan bir baskı devre kartı olarak tanımlanabiliyor.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra akıllı telefon ve tablet gibi bilgisayar özelliklerine sahip tüm cihazlarda her şeyi bir araya getirmek için anakartlar kullanılıyor.

Anakarta yukarıdan baktığınızda sinyalleri ve gücü bilgisayarınıza yönlendirmek ve tüm bileşenleri takabilmenizi sağlamak amacıyla bir araya getirilmiş devreler, transistörler, kapasitörler, yuvalar, konnektörler, ısı alıcıları ve daha birçok gerekli bileşenin olduğunu görüyorsunuz. Bütün olarak bakıldığında karmaşık bir ürün olarak görünüyor.

Bilgisayarınızı açtığınızda ilk gücü alan parça anakart oluyor. Anakart çalışmaya başladıktan sonra işlemci, ekran kartı gibi diğer ekipmanların çalışması için güç aktarımına başlıyor.

Anakart Ne İşe Yarıyor?

Anakart yonga setleri üzerine kurulu bir yapı olarak bulunuyor. Bu yapısı sayesinde bilgisayarın sahip olduğu özelliklerin tamamını merkezi bir konumda tutmuş oluyor. Anakart sayesinde bilgisayarın içerisindeki sistem bileşenleri arasındaki bağlantı kurulabiliyor. Bu bileşenlerin arasında sadece iç donanımları olmuyor, çevresel ara birimler de bunların arasında yer alıyor.

Bu bilgiler ışığında temel olarak anakartlar bilgisayarlarda veri ve güç aktarma aracı olarak kullanılıyor. Bilgisayarın donanım parçalarının birbiriyle iletişim kurmasını sağlayıp aynı zamanda her şeyin merkezi bir yapıda tutulmasını sağlıyor.

anakart nedir teknosa

Anakartın Özellikleri Nelerdir?

Anakartların bilgisayarın çalışmasında işe yarayan çok fazla özelliği bulunuyor. İşlemcinin sistem yolu anakart üzerinde bulunuyor. Bilgisayar bileşenlerinin aynı frekansta kalmaları amacıyla sinyal saat üretimi de anakart tarafından yapılıyor.

Anakartın üzerinde bellek yongaları bulunuyor. Bir anakart üzerinde 6 TB’dan daha fazla sistem depolama alanı bulunuyor. Bu sayede üzerinden yüksek miktarda veri akışı sağlayabiliyor.

Ayrıca parçaların birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlamak için anakart üzerinde yonga setleri ve sistem slotları yer alıyor.

Anakartın Parçaları Nelerdir?

Doğru anakarta karar verirken hem şu andaki ihtiyaçlarınıza hem de gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlarınıza karşılık verecek kapasitede olduğundan emin olmanız gerekiyor. Yeni çıkan teknolojiler oldukça bilgisayarınızın tamamını değiştirmek yerine sadece parçaları geliştirmek istiyorsanız anakartınızın büyüdükçe ihtiyaçlarınızı da aynı derecede karşılayabileceğini biliyorsunuz.

Anakartın düzgün çalışabilmesi için bağlantı portları ve devrelerin dışında başka bileşenler de bulunuyor. Bu bileşenlerin çoğu, bilgisayar içindeki işlemci dahili parçaları bağlamanızı sağlıyor.

Anakart bileşenlerine baktığımızda bilgisayar içerisinde ne için kullanıldıklarını da kolayca anlayabiliyoruz. Anakart içerisinde; güç sağlamak için elektrik konektörleri, daha çok soket olarak geçen işlemci desteği, CMOS saat ve pil, genişletme kartları ya da yuvaları, USB, VGA, DVI ve HDMI giriş ve çıkış panelleri ve mikroişlemci köprüler sayılabiliyor.

Eskiden grafik kartı, ses kartı ve ağ kartı gibi temek bileşenler ayrı ayrı anakarta tanıtılıyordu. Artık yeni dönemde çıkan anakartlar için bu işlemi yapmanıza gerek kalmıyor. Bu tarz temel bileşenleri otomatik olarak entegre ediyor.

Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Anakart bilgisayarın omurgası konumunda bulunuyor. Bilgisayarın tüm bileşenleri ve çevre birimlerinin ona bir bağlantı noktası oluyor. Standart anakartlar kullanıcıların çoğunluğunun bağlantı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanıyor. Ancak USB-C ya da Thunderbolt gibi bağlantı noktaları arıyorsanız o zaman anakartın detaylı özelliklerini kontrol etmeniz gerekiyor.

İşlemci ile arasındaki bağlantıyı sağlayan soket de bir anakart için önemli noktalardan biri oluyor. Her yeni nesil işlemcide genellikle yeni soket de tasarlanıyor. Bu nedenle anakartın soket düzeyine de dikkat etmeniz gerekiyor. Anakart seçimi yaparken boyutu da dikkat edilmesi gereken özellikler arasında yer alıyor. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için farklı boyutlarda anakartlar bulunuyor. Bunun dışında anakartın piyasadaki en güncel versiyonu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. İşlemciler güncel versiyondaki anakartları desteklediği için yükseltilmesine de izin veriyor.

Yukarıda bilgisayarların en önemli parçası olan anakart nedir, ne işe yarar anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi donanımlara sahip bilgisayarları incelemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

1 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Devamını Oku

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle beraber pek çok insan günlük hayatlarında bilgisayarları sık sık kullanmaya başlıyor. İş, eğlence, eğitim, eğlence…
vpn nedir ne ise yarar teknosa
Devamını Oku

VPN Nedir?

VPN, sanal özel ağ anlamına geliyor ve bağlantınızı güvence altına almanın, web trafiğinizi anonimleştirmenin en etkili yollarından birini…
En iyi 10 şarjlı diş fırçası
Devamını Oku

En İyi 10 Şarjlı Diş Fırçası

Kullanım kolaylığı ve çok yönlü temizleme özelliği ile öne çıkan şarjlı diş fırçaları, ağız hijyeninde yüksek konfor sağlar.…