Herkesin ağız sağlığı ihtiyaçları farklı olabileceği için doğru diş fırçası seçimi yaparken bazı kriterleri dikkate almanız gerekir. Sizin için doğru olan modeli seçerek ağız bakımı deneyiminizi büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz. Diş telleriniz varsa, plak oluşumunu engellemek istiyorsanız ya da hassas dişlere sahipseniz, doğru diş macunu ve fırçasını kullanarak problemlerinizi önemli miktarda azaltabilirsiniz. Doğru diş fırçası seçimi hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça önemlidir. Ağız hijyenini sağlamak, genel sağlık üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Her ne kadar diş fırçaları ağız hijyeni rutinlerinin önemli bir parçası olsa da hangi fırçanın sizin için daha uygun olduğu kişisel ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Doğru diş fırçası seçimi yaparken genel olarak kıl tipine, sertliğine, kılların genel şekline, kalitesine ve kullanım rahatlığına dikkat etmeniz gerekir.

Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir?

Doğru diş fırçası seçimi yaparken bazı parametreleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek seçiminizi nasıl yapabileceğiniz hakkında fikir edinebilir, aklınızdaki soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

 • İlk olarak seçeceğiniz diş fırçasının elektrikli mi elektriksiz mi olması gerektiğine karar vermeniz gerekir. Elektrikli olanlar fırçalama hareketlerinin bir kısmını kendileri yaptığı için birçok kişi tarafından tercih edilir. Elektriksiz olanlar ise manuel hareketlerle istediğiniz bölgeyi fırçalamanıza imkan tanır.
 • Elektrikli olanlar diş fırçalamayı kolaylaştırdığı için engelli olan kişiler için de iyi bir tercih haline gelir.
 • Ardından doğru diş fırçası seçimi yaparken kıl sertliğinin nasıl olması gerektiğini belirlemeniz gerekir. Diş fırçası modellerini incelediğinizde kıl sertliklerinin yumuşak, orta ve sert olmak üzere genel anlamda üç farklı kategoriye ayrıldığını görebilirsiniz.
 • Dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise kılların şeklidir. Genellikle dişlerinizin zarar görmemesi ve diş etlerinizin zedelenmemesi için fırçaların yuvarlak uçlara sahip olması önerilir.
 • Diş fırçalarının uçlarının ölçüleri de tercihte bulunurken göz atılması gereken kriterler arasında bulunur. Seçenekleri incelediğinizde bazı fırçaların daha büyük bazılarının ise daha küçük uçlara sahip olduğunu görebilirsiniz.
 • Küçük uçlara sahip olan fırçalar, erişmeniz zor olan alanlara daha rahat bir şekilde ulaşmanızı mümkün hale getirir. Büyük olanlar ise daha pratik bir şekilde geniş alanları fırçalamanıza yardımcı olur. Hangisinin sizin için daha önemli olduğunu belirledikten sonra seçeneklere göz atabilirsiniz.
 • Doğru diş fırçası seçimi yaparken satın alacağınız modelin sap bölümünü de iyi bir şekilde incelemeniz gerekir. Dişlerinizi en az 2 dakika boyunca fırçalamanız gerektiği dikkate alındığında satın alacağınız modelin de rahat bir kullanım sunması önem kazanır.
 • Bazı diş fırçalarının sap bölümü daha kalın bir yapıya sahipken bazıları daha incedir. Hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar verdikten sonra alternatifler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.
 • Diş fırçalarınızı 3 ayda bir ya da herhangi bir yıpranma belirtisi gördüğünüzde değiştirmeniz gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız. 3 ayda bir yeni diş fırçası satın almaktansa paket içerisinde birkaç adet olanlar arasından tercihte bulunabilirsiniz.

İstediğiniz kriterlere karar verdikten sonra seçenekleri inceleyebilir, sizin için doğru doğru diş fırçası seçimini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Diş Fırçası Hangi Sertlikte Olmalı?

Doğru diş fırçası seçimi yaparken ürünlerin sertliklerini de dikkate almanız oldukça önemlidir. Üç farklı sertliğe ayrılan ürünlerin her biri farklı durumlarda kullanılabilir. Farklı sertlikte fırçalara sahip olan ürünler arasından aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.

 • Yumuşak diş fırçası çeşitleri genellikle diş ve diş etleri hassas olan kişiler tarafından tercih edilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanışlı olan modeller, diş etini tahriş etmeden istediğiniz gibi fırçalamanıza imkan tanır.
 • Orta sertlikte olan modeller sıklıkla tercih edilen diş fırçası çeşitleri arasında yer alır. Orta kuvvetteki fırçalar, yumuşak bir yapıya sahip olanlarla kıyaslandığında istediğiniz sertlikte daha rahat bir şekilde fırçalamanıza yardımcı olabilir.
 • Sert olan fırçalar genellikle günlük fırçalamalar için önerilmese de bazı durumlarda işlevsel hale gelir. Dişlerinizin üzerinde çıkarılması zorlu lekeler varsa sert olan modeller arasından seçim yapmayı düşünebilirsiniz.
 • Sert olan diş fırçaları aynı zamanda takma dişlerini ya da dişlerinin belirli bir bölümünü temizlemek isteyen kişiler için de işlevsel hale gelir.

Doğru diş fırçasına sahip olmanın yanı sıra diş macunu ve uygun sıklıkla fırçalamanın da önemli olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Doğru diş fırçası seçimi yaptıktan sonra sizin için uygun macunları da seçerek ağız bakımınızı pratik bir şekilde gerçekleştirebilir, istediğiniz temiz dişlere sahip olabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
supurge cesitleri neler teknosa
Devamını Oku

Süpürge Çeşitleri Nelerdir?

Evdeki işlerimize yardımcı olması için kullandığımız ev eşyalarımızın özellikleri arttıkça zaman kazanıyor ve kendimize daha çok vakit ayırabiliyoruz.…
mutfak aletleri teknosa
Devamını Oku

Yer Kaplamayan Mutfak Aletleri

Gelişen teknolojiyle birlikte artık daha hızlı yaşıyoruz. Bunun bir sonucu olarak da yaşam tarzımız değişiyor. Yaptığımız her şeyi…