Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalarının ilk sıralarında teknoloji yer alıyor. Teknolojik cihazlarımız arasında en önemli yol arkadaşımız laptoplar oluyor. Hem iş hem de eğlence konusunda tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor. Bu yazımızda laptop alırken nelere dikkat edilmeli anlatmaya çalışacağız.

Laptopların en büyük avantajı, taşınabilir özelliğe sahip olmaları. Böylece pek çok amaç için kullanılabiliyor. Masaüstü bilgisayarlarla sabit bir yerde çalışılması gerekiyor. Bir yerden başka bir yere taşımak gerektiğinde ise tüm parçalar sökülüp yeniden birleştiriliyor.

Teknoloji daha çok insanların kullanım ihtiyaçlarına göre gelişme gösteriyor. Daha özgür olma ve her yerden çalışabilme ihtiyacıyla geliştirilen laptoplar sayesinde insanlar sabit bir yerde kalma zorunluluğundan kurtuluyor. İstediğiniz zaman ve istediğiniz yerde rahatça çalışma imkanı sunarken kablosuz internet bağlantısıyla modeme kabloyla bağlanmak zorunda da kalmıyorsunuz.

Eskiden masaüstü bilgisayarlar kadar performans sergileyemediği için laptoplar pek tercih edilmiyordu. Ancak teknoloji geliştikçe özelliklerinin daha da güçlenmesi bilgisayar almak isteyenlerin ilk tercihini laptoptan yana kullanmasını sağlıyor.

Yaşanan gelişmeler, karşımıza çok fazla laptop çeşidi çıkartıyor. Bunlar arasından ihtiyacımıza yönelik olan doğru modeli seçmekte gün geçtikçe daha fazla zorlanıyoruz. Laptop alırken bize sağladığı mobil olma ve kablosuz kullanım gibi birçok avantajının yanı sıra çalışma performansının da güçlü ve verimli olmasını bekliyoruz. Bunun için laptop alırken bazı önemli konulara dikkat etmemiz gerekiyor.

Önce Kullanım Amacımızı Belirliyoruz

Laptop alırken nelere dikkat edilmeli konusunda ilk yapacağımız iş, kullanım amacımızı belirlememiz oluyor. Laptop tercihi yaparken iki temel amacımız bulunuyor. Ya iş ya da eğlence amaçlıyoruz.

Eğer ağırlıklı olarak işimiz için kullanmak istiyorsak, seçim yapacağımız laptopta işlemcinin hızlı olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca ofiste ya da sahada çalışırken sürekli yanımızda olacağı için ağırlığının da hafif olması önemli özellikleri arasında yer alıyor. Toplantılara ya da sunumlara da laptoplarımızla girdiğimiz için farklı giriş yuvalarının olması bize avantaj sağlıyor. Özellikle birden fazla USB girişi, HDMI ve SD kart girişleri birçok şeyi yapabilmemize yardımcı oluyor.

Eğer daha çok eğlence amacıyla bir laptop almak istiyorsak, performansa yönelik özelliklerine dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle işlemcisi, ekran kartı ve çözünürlüğü bizim için en önemli kriterler arasında bulunuyor. Oyun oynarken yaşanacak donma, takılma ya da düşük çözünürlük gibi sorunlar oldukça can sıkıcı olduğu için performansa dayalı özelliklerini iyi inceliyor olmalıyız. Ne tarz oyunlar oynamayı seviyorsak ona yönelik donanım tercih ederek oyundan aldığımız zevki daha çok artırabiliyoruz.

Eğlence amaçlı kullanılan laptoplar sadece oyun amacıyla kullanılmıyor. Dilediğimiz yerden video ya da film izlemek, dinlenirken müzik dinlemek gibi aktiviteleri de laptop ile yapabiliyoruz. Bunlar için çok büyük özelliklere sahip olması gerekmiyor. Ekran çözünürlüğü ve boyutu yeterli bir laptop keyifli vakit geçirmemizi rahatlıkla sağlıyor olacaktır. Hem iş hem de oyun amacıyla alınacak laptoplar bu tarz eğlenceli aktiviteleri karşılaşacaktır.

İşletim Sistemi Hangisi Olmalı?

Laptop modelleri arasında dikkat edeceğimiz en önemli özelliklerden biri işletim sistemi oluyor. İşletim sistemi hem bizim kullanım alışkanlığımızı hem de yapacağımız işleri etkiliyor.

Laptoplarda genel olarak üç ana işletim sistemi bulunuyor. Bu işletim sistemlerinin en esnek olanı ve en çok tercih edileni Windows işletim sistemidir. Windows işletim sistemi, dokunmatik ekran ve parmak izi tanıma gibi birçok özelliği içerisinde barındırıyor. Kullanım alışkanlığınızı değiştirmek istemiyorsanız ve laptopu genel kullanım amacıyla almak istiyorsanız Windows işletim sistemini seçebilirsiniz.

Bir diğer işletim sistemi MacOS laptoplardır. Bu işletim sistemi sadece Apple MacBook’larda kullanılıyor. Windows kadar esnek ve geniş bir kullanım imkanı sağlamasa da tamamen kullanıcı dostu bir çalışma prensibi bulunuyor. Aynı zamanda güvenliği de ön plana çıkarıyor ve daha sağlıklı bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor. Ayrıca Apple marka başka cihazlarınız da bulunuyorsa MacBook laptoplarla uyumlu çalışması birçok avantaj sağlıyor.

Laptoplarda bulunan üçüncü işletim sistemi Chrome OS oluyor. Google’ın sunduğu Chrome OS işletim sistemi, diğerlerine göre daha basit ve daha az özelliği bulunuyor. Menüleri ve kullanıcı arayüzleri Windows’a fazlasıyla benziyor. Chrome OS işletim sistemi Chromebook laptoplarda kullanılıyor.

laptop secimi teknosa

Laptop Boyutu Ne Kadar Olmalı?

Laptopların bize hareket özgürlüğü sağlaması en büyük avantajları arasında yer alıyor. Mobil olarak yanımızda taşıdığımız bir cihaz olduğu için fiziksel boyutları da önemli oluyor.

Laptop boyutuna yapacağınız işlere göre karar vermeniz, kullanırken şikayetçi olmamanızı sağlıyor. Eğer grafik tasarımı gibi üzerinde detaylı çalışacağınız işler yapacaksanız ya da oyun oynayacaksanız daha büyük ekranlı laptoplar tercih etmeniz ihtiyacınızı karşılıyor olacaktır.

Ancak genel kullanım için almak istiyorsanız ve taşınabilirlik önceliğiniz ise küçük boyutlu laptop tercihi edebilirsiniz. 12 ile 14 inç ekran boyutuna sahip laptop modelleri bunun için daha uygun oluyor.

Laptopların kalınlığı ve ağırlığı da boyutlarını etkileyen faktörler arasında yar alıyor. Laptop kullanım amacınız ne olursa olsun daha ince ve hafif olan modeller, tercih sıralamasında her zaman ilk sırada oluyor.

Klavye ve Ekran Kalitesi Önemli mi?

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında klavye ve ekran kalitesi de öne çıkıyor. Laptopta uzun süre yazı yazmanız gerekiyorsa ya da oyun oynamak istiyorsanız klavye ve ekran önemli kriterler arasında yer alıyor.

Klavyenin tuşlarının tam boyutlu olması ve aralarında hareket alanı yaratacak bir boşluk olması kullanım rahatlığı sağlıyor.

Klavyenin yanı sıra ekran kalitesi de ayrı bir önem taşıyor. Öncelikle laptop seçimi yaparken güçlü bir işlemciye sahip modellerden birini tercih ediyorsanız ekran kartının da güçlü olmasına dikkat ediyor olmalısınız. Çünkü güçlü işlemcinin gönderdiği görüntülerin ekranda kusursuz bir şekilde akması gerekiyor. Laptopta çevrimiçi oyunlar oynamak istiyorsanız bu konu biraz daha fazla önem kazanıyor.

Laptop seçimi yaparken ekran çözünürlüğü konusu da dikkat edeceğiniz özellikler arasında yer alıyor. Günümüzde artık 4K çözünürlüğe sahip laptop modelleri de bulunuyor. Bu modeller diğer laptoplara göre daha pahalı olarak satılıyor. Eğer yeterli bütçeniz bulunuyorsa ve ihtiyacınız varsa 4K çözünürlüğe sahip laptop modelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Son yılların popüler laptop ekranları arasında dokunmatik ekranlar bulunuyor. Dokunmatik ekranlı laptop modelleri birçok konuda kullanım kolaylığı sağlıyor. Ancak bu ekranlar diğerlerine göre daha parlak oluyor. Oyun oynarken, video ya da film izlerken bu parlaklık gözlerinizi yoran bir özellik haline geliyor. Eğer tercih edeceğiniz laptop ile video düzenleme ve içerik üretme gibi işler de yapmak istiyorsanız dokunmaktik ekran işinizi zorlaştıran bir özellik olabilir.

Batarya Ömrü En Önemli Konular Arasında

Laptop seçiminizi yaparken donanım özelliklerinden sonraki en önemli konu laptop bataryasının kullanım süresi oluyor.

Eğer bir prize bağlı olarak ve sabit bir masada çalışacağınız ya da bu şekilde oyun oynayacağınız bir laptop arıyorsanız bu konuya çok dikkat etmeniz gerekmiyor. Ancak laptop kullanmanın özgürlüğünü yaşamak, dilediğiniz yerde kullanabilmek istiyorsanız pil ömrü dikkat etmeniz gereken önemli bir konu olacaktır.

Pil ömrü konusunda sadece üretici firmanın yazdığı özellikler arasındaki süreyi göz önünde bulunmamalısınız. Bunun yanı sıra kullanıcı yorumlarını da araştırmanız fayda sağlıyor olacaktır. Çünkü laptop pil ömrü bulunduğunuz ortam şartlarına ve kullanımınıza göre değişkenlik gösteriyor. Üretici firmalar ideal şartlardaki pil ömrünü verdiği için kullanıcı yorumlarını da dikkate almak gerekiyor.

Güçlü Teknik Destek İçinizi Rahatlatıyor

Bir laptop alırken neye dikkat edilir dediğimizde, güçlü teknik destek alabileceğimiz markalar önemli oluyor. Tüm teknolojik cihazlar gibi laptopları kullanırken de bazen sorunlar yaşayabiliyoruz. Fiziksel ya da donanımsal sorunlar yaşadığımızda üretici firmanın sağladığı teknik destek en büyük kurtarıcımız oluyor.

Laptop seçimi yaparken doğru ve zamanında teknik destek verebilen, tecrübeli personeli olan firmaları tercih ederseniz aldıktan sonra da içiniz rahat bir şekilde kullanabiliyor olacaksınız.

Yukarıda laptop alırken nelere dikkat edilmeli anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi laptopları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
microsoft 365 nedir teknosa
Devamını Oku

Microsoft 365 Nedir?

Özellikle iş hayatında en çok kullanılan uygulamaların başında Microsoft Office uygulamaları geliyor. Metin yazıları ve resmi yazılar için…