God of War serisi, PlayStation’larda her zaman görsel olarak zamanın ötesinde etkileyici bir deneyim sunuyor. Bilgisayar monitörlerinin görüntü kalitesi gelişip ekran yenileme hızları 60 fps’nin üzerine çıktığı için God of War sadece PlayStation oyunu olarak kalmıyor. Artık bilgisayarlarda da aynı kalitede oynanabilir hale geliyor. Bu da oyunun daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlıyor. Serinin bu dördüncü oyununda herhangi bir sayı olmadığı için bazı kullanıcılar tarafından oyunun sıfırlandığı düşüncesi oluşsa da God of War 4 oyununda Kratos’un hikayesi kaldığı yerden devam ediyor. Ancak oyunu anlamak için diğer oyunları oynamanıza gerek bulunmuyor. Çünkü oyunun hikayesi bunu düşünerek kurgulanmış görünüyor. Bu da oyunu yeni oynamaya başlayanların haklı takdirini kazanıyor.

God of War 4’de yapılan tek değişiklik hikaye kurgusunda olmuyor. Bunun yanı sıra görsel stil, oynanış ve hız tamamen farklılaştırılmış olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki oyunlarda sabit kamera açısı ve kovalamaca sahnelerinde sadece kamera perspektifiyle oynanıyordu. Buna karşılık God of War 4, çok daha sinematik ve oyunculukla bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Oyuna Kratos, ana silah olarak ağır Leviathan Axe ile başlıyor. Düşmanları ise özel karşılaşmalar dışında genellikle gruplar halinde geliyor. Ancak tek bir düşman bile hazırlıksız yakalandığınızda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Oynanış bakımından tamamen gerçekçi bir havaya sokuyor.

God of War 4, Bir Rol Yapma Oyununa Dönüşüyor

God of War 4’ü oynamaya başladıktan bir süre sonra kendinizi tamamen oyunun içinde buluyorsunuz. Kullanıcıların oyunla ilgili ortak yorumu, oyunun artık bir RPG, yani rol yapma oyunu olduğu yönünde gerçekleşiyor. Oyuna başlamadan önce ve oyun sırasında özelliklerinizi geliştireceğiniz ya da karakter ayarı yapabileceğiniz çok uzun bir liste bulunuyor. Çok fazla özelliğin bulunması oyunculara zaman zaman sıkıcı gelse de, bunlar oyundaki performansınızı önemli derece etkiliyor.

Karakter özellikleri normal RPG oyunlardaki gibi seviyeler üzerinden gitmiyor. Yani bazı özelliklerinizi yükselterek seviye atlamıyorsunuz. Her zamanki güç ve dayanıklılığınızı artırmanın yanı sıra kendinizi büyülere ve fiziksel hasara karşı korumanızı artırıyorsunuz.

Oyunun ikinci yarısı açık bir dünyaya açılıyor ve rol yapma mekaniği daha fazla kendini hissettiriyor. Bu bölümde oyun tarafından size verilen görevler ortaya çıkıyor ve oyunun hikayesine devam ederken bu görevleri de yerine getirmeniz isteniyor. Oyunun ana hikayesi oldukça uzun ve heyecanlı bir yolculuk olmasına rağmen, eklenen bu görevler daha da uzamasına neden oluyor.

god of war 4 oyun inceleme teknosa

God of War 4 Zorluk Seviyeleri

God of War 4 oyununda dört farklı zorluk seviyesi bulunuyor. Bu zorluk seviyeleri hem sizin hem de düşmanlarınızın ne kadar hasar aldığı ile ilgili değişiklik yaratıyor. Aynı zamanda düşmanların yapay zekasını da değiştiriyor. En yüksek iki zorluk seviyesinde düşmanlar daha agresif ve daha dirençli görünüyor.

Ne kadar aksiyon ve RPG oyunu seviyor olsanız da, ilk iki zorluk seviyesi oynanabilirlik açısından çoğu kullanıcı için daha uygun oluyor. Diğer zorluk seviyeleri düşman sağlığını önemli derecede artırıyor ve oyunun ilk başlarında hareket kabiliyetiniz oldukça sınırlı oluyor. Bu da bir düşmanı öldürmek için dakikalarca dövüşmenize neden oluyor. Birçok kullanıcı için oyunun başlangıcını sıkıcı hale getirebiliyor. Düşmanların daha kırılgan olduğu ilk iki zorluk seviyesinde savaşlar daha hızlı gerçekleşiyor ve oldukça tatmin edici oluyor.

Oyundaki ses tasarımı savaş eylemlerini mükemmel derecede vurguluyor. Gelen bir düşmanı savuşturmak için kalkanınızdan gelen gürültü, bıçağın eti delerken çıkardığı ses oyunu tam olarak hissetmenizi sağlıyor.

God of War 4 oyununda, oyuncuları rahatsız eden tek konu, başlangıçtaki hareket setinin az olmasından kaynaklanıyor. Oyunu oynadıkça bu hareket setini açabiliyor ve sonrasında oyundan çok daha fazla keyif almaya başlıyorsunuz.

God of War 4 Ayrıca Bir Babadır

God of War 4 oyununda bir yardımcınız da bulunuyor. Oyundaki hareket setlerinin arasında kısa yayıyla yanınızda bulunan oğlunuz Atreus’a düşmanlara ok atmasını söyleme yeteneği de bulunuyor.

Kratos’un oğlu Atreus, oyun boyunca neredeyse sürekli bir arkadaşınız oluyor ve çeşitli şekillerde sürekli yardım ediyor. Düşmanların üzerine atlayıp onları boğabiliyor, hançerle öldürebiliyor ya da uzaktan ok atabiliyor. Düşmanların şaşırmasını sağladığı için siz de o açıktan faydalanıp onları yok edebiliyorsunuz. Atreus’un ekipmanları da tıpkı babası Kratos gibi yükseltilebiliyor. Ancak bu yükseltme konusunda önceliği Kratos’a vermeniz gerekiyor. Çünkü Atreus’un yardımlarının etkisi oldukça değişken oluyor.

Yukarıda God Of War 4 oyun incelemesi sunduk.

Sizler de en iyi oyun ekipmanlarını incelemek incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin