Tek başımıza ya da arkadaşlarımızla birlikte vakit geçirirken yaptığımız en eğlenceli aktivitelerin başında konsol oyunları oynamak geliyor. Konsol oyunları dendiğinde ise ilk akla gelen isim PlayStation oluyor. Sony tarafından piyasaya sürülen PlayStation 5 modeli oyun severlerin hayatına bazı yeni özellikler ekliyordu. Ancak teknoloji gelişmeye devam ediyor ve firmalar mevcut modellerinde güncellemeler yapmak durumunda kalıyor. PS5 üzerinde de dönemsel olarak güncellemeler yayınlanıyor. Geçtiğimiz aylarda son sürüm güncellemesi yayınladıktan sonra PlayStation hayranlarını tatmin edici bazı özellikler de kullanıma sunuluyordu. Bu yeni ve etkili özellikler sayesinde PS5, oyun oynama deneyimini artırmak için oldukça büyük çaba göstermiş oluyor.

Ekstra Dahili Sabit Disk Ekleyebiliyorsunuz

PlayStation’ların genel olarak en büyük sorunlarının başında dahili hafıza kapasiteleri geliyordu. PS5’in kapasitesi biraz daha yüksek olsa da yeni piyasaya çıkan oyunların boyutları çok yüksek oluyor. Oyunlardaki grafik ve görüntü kalitesi artmaya devam ettikçe bu boyut da aynı oranda artacak gibi görünüyor. Bu nedenle PS5’in sabit diski ne kadar büyük olursa olsun yetmiyor.

PS5 ile uyumlu bir SSD almanız durumunda konsola yükleyebiliyor ve PS5 oyunlarınız için depolama alanını önemli ölçüde artırabiliyorsunuz.

Televizyon Hoparlörleri İçin 3D Ses Desteği Veriyor

PlayStation 5’in son güncellemesi ile 3D ses seçeneği herkes için kullanılabilir duruma geliyor. Daha önce Sony’nin Tempest 3D ses motoru yalnızca uyumlu kulaklıklarda kullanılabiliyordu. Yapılan son donanım güncellemesi ile birlikte PS5, televizyonunuzun yerleşik hoparlörleri aracılığı ile bu özellik kullanabiliyor.

Bu özellik varsayılan olarak kapalı geliyor. Bu nedenle PS5’inizin “Ses Ayarları”na, oradan da “Ses Çıkışı”na gidiyorsunuz. Ardından “TV Hoparlörleri İçin 3D Ses Etkinleştir”i seçiyorsunuz. Sonrasında ise “3D Ses İçin Oda Akustiğini Ölç”e giriş yapıyorsunuz. Ekranda çıkan talimatları izledikten sonra, doğrudan televizyonunuzdan gelen 3 boyutlu sesin keyfini sonuna kadar çıkarabiliyorsunuz.

PS5 ve PS4 Oyunları Daha Açık Bir Şekilde Görünüyor

Aynı oyunun hem PS4 hem de PS5 versiyonlarına sahip olduğunuzda ana ekranda ya da Oyun Kitaplığı’nda hangi versiyonunu görüntülediğiniz net olarak anlaşılamıyor ve kafa karışıklığına neden oluyordu. Son güncellemeler ile birlikte Sony, oyunun simgeleri üzerinde hangi versiyonun görüntülendiğinin bilgisini veren daha net ifadeler sunuyor. Ayrıca aynı oyunun PS5 ve PS4 versiyonları artık hem ana menüde hem de Oyun Kitaplığı’nda ayrı ayrı görüntülenebiliyor ve bu da onları daha net ayırmanızı sağlıyor.

Ekran Okuyucu İçin Yeni Kontroller Ekleniyor

PlayStation 5’inizin Ayarlar menüsünden Erişilebilirlik alanına giriş yaptığınızda son menüde Ekran Okuyucu bölümü yer alıyor. Yapılan güncellemeler ile bu alana kullanıcılar için yararlı olacak yeni özellikler ekleniyor. Ekran Okuyucu etkinleştirildiğinde, söylenenleri duraklatmak için “PS + Üçgen” tuşlarına basabiliyorsunuz. Buna ek olarak, “PS + R1” tuşlarına bastığınızda ise, Ekran Okuyucu size okuduklarınızı tekrarlıyor. Bu özellik sayesinde Ekran Okuyucu özelliğini daha verimli kullanabiliyorsunuz.

playstation 5 yeni hangi ozelliklere sahip teknosa

Oyun Merkezi’nde Daha Fazla Bilgi Görüntülenebiliyor

Eğer PlayStation oyunlarında bir kupa avcısıysanız ve kazandığınız kupalardan keyif alıyorsanız artık bu bilgileri daha net görebiliyorsunuz. Son yapılan güncellemeden önce, ana menüdeyken ya da sabitlenmiş bir oyununuz varsa sağ alt köşede bir kupa ilerleme kutusu görünüyordu. Burada size toplam kupa tamamlama yüzdeleri ve o ana kadar kaç kupa kazandığınızı gösteriyordu.

Bu alanda yapılan bazı küçük değişiklikler meraklıları için oldukça faydalı görülüyor. Bu kupa ilerleme kutusunda yine aynı bilgilerin yanı sıra kilidini açtığınız Altın, Gümüş ve Bronz kupaların dökümünü de gösteriyor.

Ayrıca PS Now uygulamasına aboneyseniz, bu uygulamadan bir oyunun merkez sayfası artık size oyunun hizmetten çıkıp çıkmayacağını ya da ne zaman çıkacağını söylüyor. Böylece sevdiğiniz oyunlar konusunda kötü sürprizler yaşamamış oluyorsunuz.

PlayStation 5 ile Video ve Ekran Görüntüsü Özellikleri Daha Kullanışlı Hale Geliyor

Bir oyunda en iyi yeni kişisel ayarlarınızı yaptığınızda PS5’iniz bunu algılıyor ve bunu video klip olarak kaydediyor ve arkadaşlarınızla kolayca paylaşmanıza olanak tanıyor. Bu özelliği istemiyorsanız, Yakalamalar ve Yayınlar menüsünden bunu kapatabiliyorsunuz.

Konsolunuzda manuel olarak video kaydediyorsanız, kayıt için geçen süre sayacı artık birkaç saniye sonra kayboluyor. Gerektiğinde tekrar ekranda görünmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra en son oynanış görüntünlerini kaydetmek istediğinizde video uzunluğu olarak seçebileceğiniz daha fazla seçenek bulunuyor.

Ayrıca arkadaşınız sizinle bir video paylaştığında videoya tıkladıktan sonra sayfaya gidip oradan izlemek zorunda kalmıyorsunuz. PS5 ile birlikte artık bildirim üzerinden videoyu izleyebiliyorsunuz. Bunun için bildirimin üzerine geldikten sonra PS düğmesine basmanız yeterli oluyor.

PS5’de video kaydetmenin yanında ekran görüntülerinde de güncelleme bulunuyor. PS5 üzerinde ekran görüntüsü aldığınızda, paylaşmadan önce onu metinlerle süsleyebiliyorsunuz. Ayrıca yapılan son güncelleme ile birlikte daha canlı ekran görüntüleri oluşturabilmeniz için daha fazla yazı tipi bulunuyor.

Ekran görüntüsü alanında yapılan bir başka geliştirme de açılır pencere menüsünde oluyor. Oluştur düğmesine basıp bir anlık ekran görüntüsü aldığınızda, ekranın sağ üst köşesinde kısa bir süre sonra bir açılır bildirim görüntüleniyor. Bu özellik arka arkaya birkaç görüntü almak istediğinizde diğer görüntülerin köşesinde görünmesine neden oluyordu. Yapılan geliştirme ile birlikte bu bildirimleri kapatabiliyorsunuz. Bunu kapatmak için, Ayarlar menüsünden Yakalamalar ve Yayınlar alanına giriş yapıyorsunuz. Oluştur Düğmesi Kısayolları seçeneğine giriş yaptığınızda ekran görüntüsü bildirimlerini kapatabiliyorsunuz.

3 Boyutlu Ses Geliştirmeleri

PS5’in kulaklıklarda 3D ses özelliğini kişiselleştirme imkanınız bulunuyor. Bunun için öncelikle “Ayarlar” menüsünden “Ses” seçeneğine giriş yapıyorsunuz. Burada yer alan “Ses Çıkışı” alanından “3D Ses Profilini Ayarla” kısmına giriş yaptığınızda ses özelliğini kendinize en uygun olacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Artık sağdan ya da soldan gelen sesi izole edebiliyor ya da her iki tarafın birden sesini azaltıp yükseltebiliyorsunuz.

Siz de oyunları ve ekipmanlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
jbl kulaklik onerileri teknosa
Devamını Oku

JBL Kulaklık Önerileri

Çalışırken, spor yaparken ya da günün herhangi bir anında kendimizi dış ortamdan soyutlamak istediğimizde sıklıkla başvurduğumuz cihazlarımızdan biri…
gaming oda aksesuarlari teknosa
Devamını Oku

Gaming Oda Aksesuarları

İçinde bulunduğumuz çağda bilgisayarda oyun oynamak artık bir meslek haline geliyor. Özellikle oyun dünyasına özel geliştirilen teknolojik cihazlar…
god of war 4 teknosa
Devamını Oku

God Of War 4 Oyun İncelemesi

God of War serisi, PlayStation’larda her zaman görsel olarak zamanın ötesinde etkileyici bir deneyim sunuyor. Bilgisayar monitörlerinin görüntü…