Özellikle akıllı telefon alanında teknoloji her yıl büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Her yıl akıllı telefon üreticilerinin yaptığı geliştirmeler bizi hayranlık içinde bırakıyor ve her defasında daha ileri gidilemeyeceğini düşünüyoruz. Ancak her zaman bu konuda yanılıyoruz. Akıllı telefonlar hayatımıza girip sürekli kullanılır hale geldikten sonra günlük hayattaki birçok şeyi yapma şeklimiz değişiyor. Artık alışverişlerimizi evimizden çıkmadan akıllı telefonlarımızla yapabiliyor aynı zamanda fatura ödemeleri ve bankacılık işlemlerini de evimizin rahatlığında tamamlayabiliyoruz. Günün herhangi bir saati ve yerinde yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımızla hemen her işimizi hallediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda ilk modelleri piyasaya sürülen katlanabilir telefonlar, gün geçtikçe daha fazla kullanıcıya ulaşabilir hale geliyor. Hayatımızda geleneksel akıllı telefonlar kadar yer kaplaması artık daha gerçekçi geliyor. Bu yazımızda katlanabilir telefon hayatımızda neleri değiştirecek anlatacağız.

Çünkü ilk çıktığı yıllarda bunun ancak kısa bir süre devam edebilecek moda olması bekleniyordu. Ancak şu anda katlanabilir telefonlar bir moda olmaktan çıkıyor, geleceğin telefonlarına uygun tasarımlarda üretilmeye başlıyor. Her kesimden kullanıcıya hitap edilebilmesi için de birçok farklı model daha piyasaya sürülmek için geliştiriliyor.

Akıllı telefonlar hayatımızda bir çok şeyi zamanla değiştirdi. Peki, katlanabilir telefonlar hayatlarımızda neleri değiştirmeyi vaad ediyor?

Çok Daha İyi Bir Ekran Deneyimi Yaşanacak

Geleneksel akıllı telefon teknolojisi gelişirken ekran özellikleri de sürekli olarak geliştirilmeye devam ediyor. Gerçeğe yakın görüntü deneyimi ile akıllı telefon ekranlarında gelinen nokta televizyon ekranları kadar kaliteli bir seviyede bulunuyor.

Her ne kadar ekran kalitesi gelişse de geleneksel akıllı telefonların en büyük dezavantajı tek bir ekrana sahip olması oluyor. Ancak kişisel bilgisayarını bile çift monitöre bağlayarak kullanan teknoloji tutkunları için bu durum çok çekici gelmiyor.

Katlanan telefonlar ile artık tek telefon ekranımız iki ekran haline gelebiliyor. Böylece çoklu görevler yaparken telefonumuzun iki ekranını iki farklı monitör gibi kullanabiliyoruz. Bir ekranda bir şeyler okurken diğer ekranda not alabiliyor, ya da bir ekranda navigasyon cihazımız açıkken diğer ekranda arkadaşlarımızla mesajlaşabiliyoruz.

Bu gelişme sonucunda birçok uygulama çift ekranda birden fazla işlem yapılabilecek yeni güncellemeler üzerinde çalışıyor. Artık mobil uygulamaların kullanıcı deneyimi konusu da başka bir noktaya taşınıyor.

Bunun yanı sıra mobil oyun tutkunları için de büyük avantajlar yaratıyor. Mobil oyunların kısa bir süre sonra yapılacak güncellemelerinde katlanabilir ekranlara özel tasarımlar geliştirilip oyun deneyiminiz en üst düzeye çıkarılmak isteniyor.

Katlanabilir Telefon Neleri Degistirecek teknosa

Kameralar Çok Daha İyi Hale Gelecek

Akıllı telefonlarımızla fotoğraf çekmek en büyük zevklerimiz arasında yer alıyor. Birçoğumuz için telefonların en önemli özelliği kameraları oluyor. Telefon seçimi yaparken ilk önce kamera kalitesine bakıyoruz.

Akıllı telefon üreticileri de kameranın önemini bildikleri için her yeni çıkan modellerinde kamera özelliklerinde mutlaka bir geliştirme sunuyor. En son gelinen noktada telefona birden fazla kamera ekleyip eş zamanlı çalışması sağlanarak profesyonel fotoğraf makinelerinin kalitesine biraz daha yaklaşmayı başarıyorlar.

İlk önce sadece telefonun arka yüzünde kamera bulunurken selfie akımıyla birlikte ön yüzde ikinci bir kamera daha yer alıyor. Bu nedenle kamera özellikleri geliştirilirken iki kameranın da düşünülmesi gerekiyor. Çünkü telefonlarımızın sadece normal fotoğrafları iyi çekmesini istemiyoruz. Selfie çekimleri yaparken de mükemmel portre fotoğraflarımız olsun istiyoruz.

İkiye katlanan telefonlardan özellikle dışa doğru katlanabilir olan modellerinde artık iki kamera zorunluluğu kalkıyor. Çünkü telefonda bulunan bir ana kamera telefonun açık ya da kapalı olması durumuna göre ön ya da arka kamera görevini üstlenebiliyor.

Bu durumda akıllı telefon üreticileri kamera özelliklerini geliştirirken hem kaynaklarını hem de dikkatlerini tek bir kamera üzerine yoğunlaştırabiliyor. Böylece her yeni model katlanabilir telefonda geleneksel akıllı telefonlara göre daha büyük geliştirmeler yapılarak profesyonel fotoğraf makinesi kalitesine kolayca ulaşabilme imkanı bulunuyor.

Kırık Ekranlara Veda Edebiliriz

Katlanabilir ekranlar doğası gereği daha esnek yapıda oluyor. Birinci nesil katlanabilir telefonlar plastik ekranlardan üretildiği için sağlamlık konusunda güven vermiyordu. Geleneksel akıllı telefonların ekranlarına göre daha kolay çiziliyor ve kırılabiliyordu.

Ancak katlanabilir ekranlarda da teknoloji son hızıyla gelişmeye devam ediyor. Yeni nesil katlanabilir telefonların ekranları daha ince cam teknolojisi kullanılarak üretilmeye başlıyor. Bu da onları eskisine göre daha sağlam hale getiriyor.

Geleneksel akıllı telefonların ekranları geçen yıllarla birlikte sağlamlık konusunda büyük gelişme kaydetti ve artık Gorilla Glass ekranlar sayesinde kolay kolay kırılmıyor. Katlanabilir ekran teknolojisi gelişmeye devam ettikçe esnek yapısıyla birlikte geleneksel telefon ekranlarından daha sağlam bir seviyeye gelmesi bekleniyor. Böylece artık akıllı telefonlarımızda ekran kırılması sorunumuz büyük ölçüde ortadan kalkmış oluyor.

Tabletlerin Sonu mu Geliyor?

Tabletler, dizüstü bilgisayarlar ile akıllı telefonların birleşimi olarak piyasada yer alıyordu. İlk çıktığı yıldan itibaren akıllı telefonlardan daha fazla işlem yapılabiliyor olması ve dizüstü bilgisayarlardan daha az yer kaplamasıyla sürekli olarak tercih sebebi oluyordu.

Ancak gelişen teknolojiyle birlikte artık birçok dizüstü bilgisayar modeli daha küçük ve dokunmatik ekran özelliğiyle üretiliyor. Ayrıca Chromebook gibi modeller sunduğu Android benzeri deneyimle birlikte kullanıcılarına tablet kullanımı hissi veriyor. Bunun yanı sıra akıllı telefonların da ekranları her geçen yıl büyümeye devam ediyor.

Bütün bu gelişmeler tablet kullanımının gittikçe azalmasına neden oluyordu.

Katlanabilir telefon teknolojisi belki tabletlerin kullanım alanını daha da daraltabilir. İkiye katlanmış ekranı açtığınızda telefonunuz artık bir tablete dönüşüyor. Aynı işletim sistemine ve aynı özelliklere sahip ikinci bir cihaz oluyor.

Yukarıda katlanabilir telefon hayatımızda neleri değiştirecek anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi akıllı telefonlara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
ilk tv ne zaman icat edildi teknosa
Devamını Oku

İlk Televizyon Ne Zaman İcat Edildi?

Eskiden beri evlerimizde vazgeçemediğimiz beyaz eşyaların başında televizyonlar geliyor. Her akşam ailece vakit geçirdiğimiz, dostlarımızı ağırlarken eğlendiğimiz ya…