Dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinin ilk sırasında uzun süredir Android yer alıyor. Dünya üzerinde milyarlarca insan tarafından kullanıldığı için bilgisayar korsanlarının da ilk hedefi haline geliyor. Sürekli kullanıcılarının bilgilerini ele geçirmek amacıyla saldırılar düzenlenip, bir sistem açığı aranıyor. Bu durumdan dolayı da Android’in, her zaman güvenli olmayan bir işletim sistemi olduğu söyleniyor. Google, yıllar boyunca Android işletim sistemini daha güvenli olması amacıyla çalışmalara devam ediyor. Son güncellemelerle bu konuda oldukça iyi bir yere gelmiş gibi görünüyor. Burada kullanıcıların da dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Android güvenlik özellikleri ne kadar gelişse de, kullanıcıların hatalı kullanımlarından dolayı da sorunlar yaşanabiliyor.

Çoklu Kullanıcı Özelliği

Eğer Android cihazınızı başka bir arkadaşınız ya da bir aile üyenizle paylaşıyorsanız, güvenliğinizi sağlamak için ona ayrı bir kullanıcı oluşturabiliyorsunuz. Bu özellik, uygulamalarınızı, geçmiş aramalarınızı, finansal veriler ve şifreler gibi size özel bilgileri diğer kullanıcıdan gizli tutmanıza imkan tanıyor.

Aynı kullanıcı hesabını kullandığınızda, kötü amaçlı bir yazılım indirir ya da kullanırsa onun bilgileriyle birlikte sizin bilgileriniz de riske giriyor. Ancak farklı bir kullanıcı hesabı oluşturup herkes kendi hesabını kullandığında böyle bir sorun yaşanmıyor.

Telefonunuzda “Ayarlar” menüsünden “Kullanıcılar”ı açıyorsunuz. Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için “Kullanıcı Ekle” seçeneğini tıklıyorsunuz. Bunun sonrasında herkes kendi hesabıyla giriş yaparak güvenli bir şekilde kullanabiliyor.

Eğer çocuklarınız da aynı cihazı kullanıyorsa onlar için de ayrı birer kullanıcı hesabı oluşturmanız tavsiye ediliyor. Çocukları internetin zararlarından korumak ve kendilerine uygun içeriklere erişmesini sağlamak için bu iyi bir yöntem olarak görünüyor.

android-guvenlik ozellikleri teknosa

Yerleşik Güvenlik Önlemlerini Kullanın

Android cihazınızın sadece yazılım anlamında değil fiziksel olarak da güvenliğini sağlamanız gerekiyor. Öncelikle telefonunuzu kilitlemeyi hiçbir zaman unutmamanız gerekiyor. Telefonunuza her ihtiyacınız olduğunda her defasında kilidi açmak zor gelebiliyor. Ancak güvenlik söz konusu olduğunda bu zor gelen küçük detay önemli bir hal alıyor. Ayrıca ekran kilidi özelliğini kullanırken cihazınızı kolayca açmak isterseniz parmak izi ya da yüz tanıma özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bu kilit açma yöntemi telefonunuzun özelliğine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Telefonunuzun Ayarlar menüsünden “Güvenlik ve Kilit Ekranı” seçeneğine giriş yapıyorsunuz. Burada ekran kilidi ve akıllı kilit seçenekleriyle istediğiniz güvenlik önlemini almış oluyorsunuz.

Uygulama İzinlerini Düzenli Olarak Gözden Geçirin

Android işletim sistemi artık uygulamaların kameranıza, mikrofonunuza, depolama alanınıza ve daha birçok noktasına ulaşabilmek için erişim izni verilmesini istiyor. Ancak durum her zaman bu kadar güvenli bir şekilde gerçekleşmiyor. Uygulamaların bazıları siz ilk kurulumda onay vermedikten bir süre sonra başka şekillerde erişim onayını alabiliyor ve sizin bundan hiç haberiniz bile olmuyor. Ulaşılan bu bilgiler kötü amaçla kullanılıyor diye bir şey söylenemiyor. Uygulamaların çoğu gerektiği için bu izinleri istiyor. Sizin burada yapmanız gereken ise, izin isteyen uygulamanın erişeceği bilgilere gerçekten ihtiyacı olup olmadığını tespit etmek oluyor.

Aynı zamanda düzenli aralıklarla uygulama izinlerini kontrol etmeniz güvenliğiniz açısından oldukça faydalı sonuçlar veriyor. Uygulama izinlerini kontrol etmek için Android telefonunuzdan öncelikle “Ayarlar”a ve ardından “Uygulamalar”a giriş yapıyorsunuz. Burada yer alan “Uygulama İzinleri” menüsünden gerekli kontrollerinizi yapabiliyorsunuz. Yine uygulamalar alanında bir de “Özel Erişim” menüsü bulunuyor. Burada da cihazınız ile ilgili erişilen bilgiler yer alıyor.

Android telefonunuzun güvenliğini sağlamak için öncelikle uygulamayı yüklerken istenen izinlerin hepsini gözden geçiriyorsunuz. Uygulamada olmaması gereken bir izin bilgisine rastladığınızda o uygulamayı yüklememeniz gerekiyor. Örneğin kamera ile ilgili herhangi bir işi olmayan uygulamanın kameranıza erişmek için izin istemesi gibi oluyor.

Uygulamayı yükledikten sonra düzenli olarak aktif olan izinleri kontrol etmeniz gerekiyor. Burada bir uygulamanın kullanmadığı özellikleri için istenen izinleri kontrol edebiliyorsunuz. Yani hiç sesli kayıt yapmadığınız ancak yüklenirken ses kayıtlarınıza erişim izni istediyse onu artık çıkarabiliyorsun.

Uygulamaları ve Sistemi Sürekli Güncel Tutun

Android işletim sistemi ve içerisindeki uygulamaların sürekli olarak güncellemeleri yayınlanıyor. Uygulamaların işleyişinde ya da yapısında bir değişiklik olmamasına rağmen bu güncellemelerin yayınlanmasının nedeni çoğunlukla güvenlikle ilgili oluyor. Çünkü uygulama içerisinde bir güvenlik açığı bulunuyorsa, uygulama sahipleri bu açığı kapatmak için yeni yazılımlar geliştiriyor.

Bu nedenle sadece Android işletim sisteminizi değil, cihazınızda kullandığınız uygulamaların da düzenli olarak güncellenmesi güvenlik anlamında sizi daha rahat hissettiriyor. Bu güncellemelerin yapılmaması güvenlik açıklarına karşı sizi savunmasız bırakıyor ve her an bilgisayar korsanlarının saldırılarıyla karşı karşıya bırakabiliyor.

Uygulamaların yeni güncellemesi gelip gelmediğini kontrol etmekle uğraşmamanız için Android işletim sistemi otomatik güncelleme seçeneği sunuyor. Bu seçeneği aktif tuttuğunuzda bir güncelleme olduğunda cihazınız Wi-Fi ile internete bağlıysa otomatik olarak güncelleme yapıyor ve her zaman en güncel halini kullanmanızı sağlıyor.

Bunu yapabilmek için cihazınızdan Google PlayStore uygulamasına giriş yapıyorsunuz. “Ayarlar” kısmından “Uygulamaları Otomatik Güncelle” seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli oluyor.

Bir Yedekleme ve Geri Yükleme Noktası Oluşturun

Google, Android işletim sistemini güvenli tutmak için sürekli çalışıyor ve siz de güvenlik konusuna dikkat ediyor olsanız da yazılımın doğası gereği hiçbir şeyin garantisi olmuyor. En güncel güvenli yazılımı kullansanız da, bilgisayar korsanları tarafından sistemin bir açığı bulunup saldırı girişiminde bulunabiliyor. Saldırganlar genellikle önemli ve hassas bilgilerinizi ele geçirmeye çalışıyor. Bu durumda cihazınız içindeki verileri yedeklerseniz, yapılan saldırıyı en hafif şekilde atlatma imkanına sahip oluyorsunuz. Bunun için “Ayarlar” uygulamasına giriş yaptıktan sonra “Yedekle ve Sıfırla” menüsüne giriş yapıyorsunuz ve ardından “Verilerimi Yedekle” seçeneğine giriyorsunuz. Burada verilerinizi yedeklemeyi aktif hale getirmeniz yeterli oluyor.

Siz de en iyi Android telefonları incelemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

3 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
karekod nasil kullanilir teknosa
Devamını Oku

Kare Kod Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefon kullanımı artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası diyebiliyoruz. Akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte mobil teknoloji alanında da…
iphone 11 su geciriyor mu teknosa
Devamını Oku

iPhone 11 Su Geçiriyor mu?

iPhone telefonlar, akıllı telefon sektöründe geliştirdiği teknolojilerle her zaman adından söz ettirmeyi başarıyor. Birçok alanda öncülüğü taşıyarak teknolojinin…