Teknoloji son yıllarda büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Gelişmelerin ulaştığı noktada teknolojik cihazlar artık sadece hayatımızı kolaylaştırmıyor. Eklenen yeni özelliklerle sağlığımızı ve hayatımızı da korumaya çalışıyor. Eskiden telefonlarda bulunan acil çağrı özelliği ile bir tuşla acil yardım hattına bağlanabiliyorduk. Son yıllarda yapılan geliştirmeler bunun çok ötesine geçiyor. Artık akıllı saatlerimizde bulunan düşme sensörü sayesinde hareketsiz kaldığımız anda akıllı saatimiz başımıza bir şey geldiğini anlayıp sağlık yetkililerine ulaşabiliyor. Şimdilerde ise hayatımızı kurtaracak yeni bir teknolojik gelişmeden bahsediliyor. Bu yazımızda Xiaomi depremi önceden haber veren teknoloji hakkında bilgiler paylaşacağız.

Xiaomi Deprem Uyarı Sistemi İçin Patent Alıyor

Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Xiaomi’nin, potansiyel olarak hayat kurtarıcı olarak tanımlanan bir akıllı telefon teknolojisi için yeni bir patent kaydı aldığı görülüyor. Güvenilir web sitelerinin yayımladığı rapora göre, Xiaomi’nin sismik aktiviteleri izleyebilen ve depremleri meydana gelmeden önce tahmin edebilen yeni bir teknoloji ortaya çıkardığı belirtiliyor.

Xiaomi, bir süredir kullanıcılarını yaklaşan bir deprem karşısında uyaran, deprem uyarı sistemi üzerinde çalışıyordu. Son zamanlarda şirket, bu özelliği Çin genelinde 25 ilde kullanılabildiğini açıklıyor. Deprem erken uyarı fonksiyonu devreye alındıktan sonra, büyüklüğü 4.0 ve daha yüksek olan 35’den fazla depremi başarıyla tahmin edebildiği iddia ediyor. Ayrıca Xiaomi tarafından yapılan açıklamada cep telefonlarının sadece deprem uyarı bilgisine sahip olmadığı, aynı zamanda depremlerin de izlenebildiği belirtiliyor.

Yeni deprem uyarı fonksiyonu, farklı bir bilgi işlem teknolojisi kullanıyor. Sismik dalgaları hissetmek için cep telefonlarında yerleşik düşük güç sensörü kullanılıyor. Daha sonra yapay zeka algoritması sismik bilgileri etkili bir şekilde hesaplıyor ve ardından gelen bir deprem olması durumunda kullanıcıları hemen uyarıyor.

Xiaomi Deprem Erken Uyarı Sistemi Henüz Net Olarak Doğrulanamıyor

Xiaomi’den yapılan açıklamalarda, deprem izleme özelliğini tek başlarına yapmadıkları ve Chengdu High-Tech Afet Azaltma Araştırma Enstitüsü ile ortak bir çalışmanın sonucunda geliştirdikleri belirtiliyor. Bu özelliğin tüm Xiaomi telefonlara gelmesi bekleniyor. Şu anda bazı Xiaomi / Redmi telefonlar bu özelliği destekleyebiliyor. Yakın bir gelecekte ise daha fazla cihaza yayılması planlanıyor.

Şu anda Xiaomi’nin geliştirdiği deprem erken uyarı sisteminin ne kadar doğru çalıştığı tam olarak doğrulanamıyor. Bunda deprem tahminin çok karmaşık bir süreç olması da etkili oluyor. Ayrıca küresel anlamda depremlerin çok doğru ve başarılı tahminleri bulunmuyor.

Xiaomi Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Xiaomi deprem erken uyarı sistemi, tahminlerde bulunmak için daha hızlı yayılan sismik dalgaların zaman farkını kullanıyor. Bu dalgalar yüzey derinliklerinde yayıldığından çok hızlı hareket ediyor. Bu nedenle uyarı süresi de genellikle saniye cinsinden oluyor. Boyuna olan dalgalar daha hızlı yayılırken enine dalgalar ise ondan daha yavaş hareket ediyor. Bu iki dalganın arasında ise önemli bir ilişki bulunuyor.

Boyuna olan dalgalar genellikle zararsız oluyor ve önce geliyor. Bununla ilişkili olan ve daha yıkıcı olan enine yüzey dalgaları ise bundan daha sonra geliyor. Xiaomi’nin geliştirdiği sistem de enine gelecek olan dalganın varış zamanını hızlı bir şekilde tahmin edebilmesi şeklinde çalışıyor.

Bu dalgalar arasındaki zaman farkı genellikle çok küçük oluyor. Teorik olarak yapılan çalışmalarda, erken uyarı süresi 3 saniye olması durumunda depremde yaşanacak kayıpların yaklaşık olarak %14 oranında azaltabileceğini gösteriyor. Daha erken uyarılarda ise bu oran oldukça yükseliyor. 10 saniye önceden uyarı yapıldığında kayıp oranı %39 azalırken, erken uyarı süresi 20 saniyeye ulaştığında ise bu oran %63’e kadar yükseliyor. Xiaomi’nin geliştirdiği erken uyarı sisteminde ne kadar önceden uyarı yapıldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Bu durum hem enine dalgaların ne kadar süre sonra geleceğine hem de telefonda kullanılan yapay zekanın bunu hesapla hızına göre değişeceği için net bir bilgi de olmayacak gibi görünüyor.

Bu yazımızda Xiaomi depremi önceden haber veren teknoloji hakkında bilgiler paylaştık.

Siz de hayatımızı kolaylaştıran ve en iyi teknolojik donanımlara sahip Xiaomi telefonları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
En iyi 10 ekmek kızartma makinası
Devamını Oku

En İyi 10 Ekmek Kızartma Makinesi

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarından biri sıcacık kızarmış ekmekler. Kokusuyla ve kıtır kıtır tadıyla kahvaltıyı zenginleştiren kızarmış ekmekleri hazırlamanın…