Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte pek çok kişi, kurban etini nasıl saklayabileceğini merak ediyor. Kurban etinin kalitesinin korunması, uzun zaman sağlıklı bir şekilde bekleyebilmesi için en doğru şekilde saklanması gerekiyor. “Kurban eti nasıl saklanır?” sorusuna yanıt verirken dikkat edilmesi gereken birçok unsur var.

Kurban etlerinin uygun koşullarda dinlendirilmesi, bölümlere ayrılması, buzdolabı raflarında ideal sürede bekletilmesi ya da farklı saklama yöntemlerinin doğrulukla uygulanması gerekiyor. Bu yazımızda kurban eti saklama yöntemleri başta olmak üzere “Et dondurucuda ne kadar saklanır?”, “Kurban eti ne kadar süreyle saklanır? ve “Yeni kesilen kurban eti nasıl saklanır?” gibi sıklıkla merak edilen soruların cevaplarını keşfedebilirsiniz.

Kurban Eti Saklama Yöntemleri

Taze kurban eti nasıl saklanır? sorusunun yanıtı çok aşamalı verilmelidir. Kurban eti kesildikten hemen sonra etlerin hijyenik ortamda dinlendirilmesi gerekir. Kesilen etler doğrudan güneş ışığı almayan, serin bir alanda yaklaşık 5 – 6 saat bekletilmelidir. Bu süreçte etin sıcaklığı düşer ve buzdolabında bekletilmeye uygun hâle gelir.

Kurban etleri; buzdolabında, buzlukta veya derin dondurucuda çiğ ya da kavurma formunda saklanabilir.

Etlerin tazeliğinin korunması için buzdolabında saklanmaları doğru bir seçimdir. Ancak buzdolabının geçici bir çözüm olduğu unutulmamalıdır. Kurban kesildikten sonra et uygun koşullarda bekletilip buzdolabına alınabilir. Taze etler buzdolabında yaklaşık 24 saat bekletilerek pişirilmelidir. Böylece et yumuşar ve daha lezzetli bir deneyim elde edilebilir. Kesilen etlerin boyutlarına da bağlı olarak buzdolabında 5 – 6 gün beklemesi mümkündür. Küçük parçalı etlerin ise buzdolabında 1-2 günden fazla bekletilmesi önerilmez. Bilhassa sıcak yaz günlerinde, kurban etlerinin bozulmaması için talimatlara harfiyen uyulması gerekir.

Kurban etleri buzdolaplarının dondurucu kısımlarında yani buzluklarda da saklanabilir. Doğru şekilde porsiyonlanan etler hava almayacak temiz kap veya kilitli buzdolabı poşetlerine koyularak buzlukta yaklaşık 2-3 ay boyunca güvenle tutulabilir. “Buzlukta et kaç derecede saklanır?” sorusuna -18 °C yanıtı verilebilir.

Kurban etlerini saklamanın bir diğer yöntemi ise derin dondurucu kullanmaktır. Etlerin uzun süre besin değerleri korunarak saklanmasını sağlayan derin dondurucular şoklama işlemi yaparlar. Derin donduruculara konulan etler 18 °C’de 6 ay boyunca bekleyebilir.

Kurban eti saklamanın bir diğer yöntemi ise eti önce kavurmak sonra buzdolabında ya da derin dondurucuda bekletmektir. Derin dondurucuda kavurma 3 – 4 ay boyunca tazeliğini muhafaza eder.

Kurban eti saklamak için tüm bu yöntemler tercih edilebilir. Ancak etlerin besin değerlerinin ve tazeliklerinin korunması için dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Kurban etini sağlıklı bir şekilde saklamak ve tüketmek için şu hususlara dikkat edilmelidir:

  • Kesimden gelince etler poşetlerden çıkarılmalı, uygun şartlarda steril ortamda bekletilmelidir.
  • Dışarıda bekleyen ve ideal ısısına inen etler buzdolabına koyulabilir. Porsiyonlanan etlerin yeşermemiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kurban etleri hemen tüketilmemelidir, ideal olan etlerin buzdolabında 12-24 saat bekletilmesidir. Etler dinlendirilirse daha yumuşak ve sulu olur.
  • Kurban etleri ideal miktarda porsiyonlanmalı, porsiyonlanan etler hava almayan steril buzdolabı poşetlerinde ya da kaplarda tutulmalıdır.
  • Dondurulmuş etler tüketileceğinde oda sıcaklığında değil, buzdolabında bekletilmelidir. Oda sıcaklığında çözülmeleri bakterilerin üremesine neden olabilir.

Kurban Eti Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Taze kurban eti nasıl saklanır? sorusuna verilecek ilk yanıt buzdolabında saklanması yönünde olacaktır. Kesilen etler güneş ışığına maruz kalmayan serin bir yerde 5 – 6 saat dinlendirilir. Daha sonra hijyenik şekilde porsiyonlara ayrılır ve geçici süreliğine buzdolabında saklanır.

Buzdolabında saklanacak etlerin hava almayan kaplarda veya kilitli buzdolabı poşetlerinde tutulması mümkündür. Buzdolabının geçici bir saklama alanı olduğu unutulmamalıdır. Kurban etleri büyük parçalanmışsa maksimum 5 – 6 gün buzdolabında bekleyebilir. İdeali ise 3 – 5 gün içerisinde tüketilmesi veya farklı saklama yöntemlerine başvurulmasıdır.

Kurban Eti Buzlukta Nasıl Saklanır?

Kurban etini daha uzun süre saklamak istiyorsanız, buzluk kullanımı sizin için ideal yöntem olabilir. Kurban etini buzlukta doğru şekilde saklamak için parçaladığınız ve porsiyonlara ayırdığınız etleri hava almayacak şekilde, buzdolabı poşetlerine koyabilir ya da streç filmle sarabilirsiniz. Bu şekilde etin tazeliği daha uzun süre korunacaktır. Etlerin birbirine yapışması ihtimalini de göz önünde bulundurarak etleri aralıklı yerleştirebilir ya da aralarına yağlı kâğıt koyabilirsiniz.

“Et buzlukta ne kadar saklanır?” sorusuna buzluğa koyulan etlerin 3 ay içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir şeklinde yanıt verilebilir. Bu nedenle buzluğu doldururken poşetlerin üzerine tarih yazabilirsiniz. Buzluğa et atarken vakumlama yöntemini de değerlendirmeniz mümkün. Uygun ekipmanınız ve konu hakkında bilginiz varsa vakumladığınız etler daha uzun süre taze kalabilir.

Kurban Eti Derin Dondurucuda veya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Kurban etini daha uzun süre saklamak isteyenler için derin dondurucu kullanmak en doğru yöntemdir. Derin dondurucuda doğru şekilde sakladığınız etlerin tazeliğini aylar boyunca koruyabilirsiniz, tabii lezzetini de. Derin dondurucuda etleri 8 – 12 ay boyunca güvenle saklamanız mümkün. Bu işlem için streç film, vakumlu poşet ya da kilitli buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Kurban etinin en uzun süre saklanabildiği yer, derin dondurucudur. Az önce de ifade edildiği gibi buzluklarda bu süre yaklaşık 3 aydır. Bu nedenle sık tüketilen etler için buzluklar, uzun vadeli tüketilecekler için ise derin dondurucular idealdir.

Derin Dondurucuya Konan Etlerin Yapışmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Etlerin birbirine yapışmasını önlemek için, paketlemeden önce her bir et parçasını yağlı kâğıt veya streç film ile sarabilirsiniz. Paketleri dondurucuya yerleştirirken üst üste koymamaya özen göstermelisiniz. İlk aşamada etlerin birbirine temas etmemesi, donma sürecinde yapışmalarını engelleyecektir.

Etlerin tek kat olacak şekilde dondurulması ve aralarında boşluk bırakılması da etlerin yapışmasını engeller. Diğer bir yöntem ise vakumlamadır. Etler porsiyonlara ayrılıp vakumlandığında yapışmaz.

Kurban Eti Ne Kadar Süreyle Saklanır?

Bu sorunun yanıtı kurban etinin hangi yöntemle saklanacağı doğrultusunda değişiklik gösterir. Kurban eti buzdolabında 3 – 5 gün, buzlukta 2 – 3 ay ve derin dondurucuda ise 8 – 12 ay arasında besin değeri ve lezzeti korunarak saklanabilir. Ancak, etlerin kalitesini korumak için saklama koşullarına dikkat etmek önemlidir.

Kurban Eti Uzun Yolda Nasıl Taşınır?

Kurban etini uzun mesafelere taşımanız gerektiğinde, öncesinde dondurmanız gerekir. Yola çıkmadan en az bir gün süreyle buzlukta bekletilen kurban etleri iyice donacaktır. Çözülmemesi için termal çantalardan, soğutucu jellerden veya buz kasetlerinden yardım alınabilir. Yolculuk sırasında etlerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Yolculuk şahsi arabada ve sıcak havalarda yapılacaksa klima düşük sıcaklıkta çalıştırılabilir.

Kavurma Nasıl Saklanır?

Kavurma, kurban etinin en sağlıklı saklama yöntemlerinden biridir. Üstelik bayram günlerinin simgesi olan enfes bir lezzete de sahiptir. Kavurma yapıldıktan sonra etler hem kendi yağları ile birlikte buzdolabında kavanozlarda hem de doğru şartlarda dondurularak derin dondurucu veya buzlukta saklanabilir. Kavurma buzdolabında 1-2 hafta, derin dondurucuda ise 3-4 ay boyunca tazeliğini korur.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin