Kıvır kıvır dalgalı saçlar birçok kadının en sevdiği modeller arasında yer alıyor. Evinizde saçlarınızı yıpratmadan kolaylıkla saç maşası yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Doğru püf noktaları bildiğiniz takdirde saçları şekillendirmek oldukça kolay! Peki evde saç maşası nasıl yapılır? Konuyla ilgili bilmeniz gereken tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Saçınıza Uygun Bir Maşa Modeli Tercih Edin

Evinizde bir kuaför gibi maşayla saç şekillendirme yapmak istiyorsanız öncelikle doğru bir saç maşası tercih etmeniz gerekiyor. Bunun için de saçınızda nasıl bir dalga istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin sık ve ince dalgalar istiyorsanız ince bir saç maşası kullanmalısınız. Peki kalın saç maşası nasıl yapılır?

Kalın ve geniş bukleler istiyorsanız kalın bir saç maşası tercih etmelisiniz. Eğer Saç maşalarının kalınlığı 9 mm ila 50 mm arasında değişiyor. Bu kalınlıkların her biri farklı türde bir saç kıvrımı için kullanılıyor. Genellikle en sık tercih edilen modeller arasında 19 mm, 25 mm ve 32 mm saç maşaları yer alıyor.

2. Saç Sarım Tekniklerini Öğrenin

Saç maşası yaparken istediğiniz bukleye sahip olmak için doğru sarım tekniklerini de bilmeniz gerekiyor. Saçlarınız düz ve ince bir yapıya sahipse çap kalınlığı dar maşalar tercih ederek daha kalıcı ve sıkı saç dalgalarına sahip olabilirsiniz. Düz saçlarda bukleler zaman geçtikçe açılabiliyor. Bu nedenle sıkı bukleler yapmaya özen göstermelisiniz. Yuvarlak ve sıkı bukleler istiyorsanız ise 9 mm ila 15 mm olan maşalardan tercih edebilirsiniz. Saçlarınız kısaysa sivri uçlu maşaları tercih ederek daha kolay şekillendirme yapabilirsiniz.

3. Saçınıza Maşa Uygulamadan Önce Isıya Dayanıklı Sprey Kullanın

Saçlara düzleştirici, maşa gibi ürünler kullanmadan önce ısıya dayanıklı sprey kullanmak saçların yıpranmasını engelliyor. Spreyler saçlarınızda nemi hapsederek, ısıya karşı koruma sağlıyor. Özellikle çok sık saç şekillendirici ürünler kullanıyorsanız mutlaka bir sprey edinmelisiniz.

4. Maşayı Kuru Saça Uygulayın

Saç maşası modelleri ıslak saça uygun olarak tasarlanmıyor. Çünkü ıslak saçlara uygulanan ısı saçların yanmasına neden oluyor. Bu durum da saçınıza hasar vererek kabarmasına neden oluyor. Saçınızın kuruduğuna emin olmadan maşa uygulaması yapmamak saçınızın sağlığı için büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra ürünü fişe takar takmaz kullanmak kalıcı ve verimli bir sonuç elde edememenize neden olabiliyor, bu nedenle maşanın ısınmasını bekleyerek daha kalıcı ve güzel bukleler elde edebilirsiniz.

Evde Saç Maşası ile Elde Edebileceğiniz Saç Modelleri

Sizlere saç maşa yapma tekniklerinden söz ettik. Peki evde doğal saç maşası nasıl yapılır? Sizler için birbirinden pratik ve şık saç modellerini derledik.

1. Şık Kıvrımlı Saç Uçları

Saçlarının ucunda şık dalgalar istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken saçlarınızı tepeden at kuyruğu olarak toplamak. Ardından elinizle saçınızı tutamlara ayırarak maşaya dolayın. Saçlarınız çok uzun değilse iki at kuyruğu yaparak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem bittikten sonra saçınızı açabilir ve bozulmaması için saç spreyi kullanabilirsiniz.

2. Kısa Saçlar İçin Su Dalgası

Kısa saçta saç maşası nasıl kullanılır sorusunun yanıtı oldukça basit. Kısa saçta en şık duran modeller arasında su dalgası yer alıyor. Peki bu model nasıl yapılıyor?

Öncelikle saçlarınızı sık ve ince tutamlara ayırmalısınız. Bunun için bukle yapacağınız saç tutamını alırken, diğer saçlarınızı toka yardımı ile tutturabilirsiniz. Saç tutamlarını olabildiğince ince almaya dikkat etmeniz gerekiyor. Saçınızın başlangıcından itibaren uçlara kadar saçınızı sararak ilerleyebilirsiniz. Ardından maşanın klipsini hafif açarak saçı maşanın içerisinde döndürmelisiniz. Son olarak maşayı diplere kadar kıvırabilir ve sonrasında saçlarınızı açabilirsiniz.

3. Uzun Saçlar İçin Doğal Dalgalar

Uzun saçlarınız için maşa nasıl yapılır diye düşünüyorsanız hemen bu merakınızı giderelim. Uzun saçlar için doğal dalgalar harika bir tercih oluyor. Kalın bir maşa yardımıyla saçlarınızda doğal dalgalar elde edebilirsiniz. Bunun için maşayı dik tutarak saçlarınızı yukarıdan aşağı gelecek şekilde içe doğru sarmalısınız. Ardından bukleler sıkı olduysa uçlarından sündürerek bukleleri açabilirsiniz. Dilerseniz saçlarınızı tarayabilirsiniz.

Tüm bu önerilerimizden sonra saçlarınıza en iyi şekli verebilecek saç maşası önerileri için tıklayın.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
ramazan sahurda tok tutacak tarifle teknosa
Devamını Oku

Sahurda Tok Tutacak Tarifler

Ramazan ayının gelişi ile beraber 30 gün sürecek oruç ibadeti de başlamış oldu. Bu süreçte iftar sofraları kadar…
hangi isitici alinmali teknosa
Devamını Oku

Hangi Isıtıcı Alınmalı?

Sıcaklık düştüğünde, ekstra ısıya ihtiyacınız oluyor. Ancak, evinizin termostatını yükseltmek enerji faturanızı önemli ölçüde artırabilir. Bir alan ısıtıcısı…
En konforlu mouse pad tavsiyeleri
Devamını Oku

En Konforlu Mouse Pad Tavsiyeleri

Harici bir donanım olan mouse, bilgisayar kullanırken metin, dosya, klasör veya simgeleri hareket ettirmeye yarayan en fonksiyonel bileşenlerden…