Kettle (su ısıtıcısı), suyu ısıtmak veya kaynatmak için kullanılan ve günlük hayatta çok sayıda kolaylık sağlayan bir mutfak aletidir. Paslanmaz çelik veya ısıya dayanıklı cam gibi malzemelerden üretilen kettle modelleri, suyun kolayca dökülmesi için kavisli ağza ve dayanıklı bir kulpa sahiptir. Suyu hızla kaynatmak için kullanışlı ve verimli bir araç olan su ısıtıcılar; ev, ofis ve iş yerlerinde çay ve kahve hazırlamak için sıklıkla tercih edilir. Elektrikli ısıtma elemanları ile donatılan hızlı su ısıtıcılar, kahve makinesi ve çay makinesi altına eklenecek şekilde de tasarlanabilir. Kettle cihazının içini ve dışını düzenli aralıklarla temizlemek ise cihazı daha uzun süreler boyunca kullanabilmek ve performans kayıplarının önüne geçebilmek açısından büyük önem taşır.

Kettle Temizlemek Neden Önemlidir?

Kettle cihazını temiz tutmak hem su ısıtıcısının performansını hem de hazırladığınız içeceklerin tadını korumak için gereklidir. Suyun sertliğine ve cihazın kullanımına bağlı olarak zamanla kettle iç yüzeylerinde kireç ve mineral tortuları gibi kalıntılar oluşur. Çelik yüzeyleri kaplayan bu tortular, suya karışabilen küf, bakteri veya kirleticileri içerebilir. Düzenli temizlik sayesinde bu kirleticileri ortadan kaldırmak, daha temiz ve hijyenik bir kullanım sağlamak mümkündür.

Çelik, cam veya plastik benzeri yüzeylere yapışan mineraller temizlenmediğinde beyaz, sarı ve kahverengi benzeri tortuların oluşmasına neden olur. Su ile metal yüzey arasında ekstra katman oluşturan kireç tabakası ısıtıcı içindeki rezistansın normalden daha fazla ısınmasına yol açabilir. Kettle kireç temizliği, tortu oluşumunu engelleyerek ısıtıcının hem performanslı ve verimli çalışmasını hem de enerjiden tasarruf ederek daha hızlı ısınmasını sağlar.

Kireç tortusu çay, kahve ve çorba gibi sıcak içeceklerin tadının değişmesine de yol açabilir. Suya karışan mineral birikintileri, içecek hazırlamak için kullanılan suyun saflığını, aromasını ve berraklığını bozarak tadının değişmesine neden olur. Kettle temizleme işlemi sayesinde ısıtıcının gözüken dış alanları, kulpu, kapağı, tabağı ve aksesuarları da temizlenerek daha estetik ve temiz bir görüntü elde edilir.

Kettle Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfakların ve ofislerin olmazsa olmazı su ısıtıcılar hem su içindeki mineraller hem de ortamdaki dış etkenlere bağlı olarak kirlenir. Kettle içini ve dışını belli aralıklarla temizlemek hem daha sağlıklı bir şekilde su kaynatmayı kolaylaştırır hem de ısıtıcının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Su, limon, sirke, karbonat ve limon tuzu gibi tamamen doğal malzemeler kettle aletini temizlemek için kullanılabilir. Nano fiber bezler, yumuşak süngerler ve pamuklu bezler de dış yüzeyleri çizmeden temizler. Kullanılmamış diş fırçası, bulaşık fırçası veya kavanoz fırçası da kireç artıklarını iç yüzeyden sökmek için tercih edilebilir.

Kettle İç Yüzey Temizliği

Su ısıtıcısının iç kısmındaki kireç tortusunu ve mineral birikintilerini arındırmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Fişten aldığınız su ısıtıcısının içine yarım fincan kadar limon suyu veya sirke ekleyin.
 • Beyaz sirke daha hafif bir içeriğe sahip olduğu için öncelikli olarak tercih edilebilir.
 • Evinizde beyaz sirke yoksa elma veya üzüm sirkesi gibi geleneksel sirkeler de kullanılabilir.
 • Sirkenin keskin kokusunu azaltmak için suyla seyreltme işlemi de yapılabilir.
 • Sirke veya limonu ısıtıcıya döktükten sonra ısıtıcının maksimum seviyesine kadar çeşmeden su ekleyin.
 • Su ısıtıcısını fişe takın ve iyice kaynayana kadar çalışmasına izin verin.
 • Su kaynadıktan sonra ısıtıcıyı fişten çıkarın ve ılımasını bekleyin.
 • 15-20 dakikalık bir bekleyişin ardından su içindeki yüksek asitli solüsyon, kireç tortularının yumuşamasını ve çelik yüzeyden ayrılmasını sağlayacaktır.
 • Kettle içindeki çözeltiyi daha sonra kullanmak üzere geniş boş bir kaba boşaltın.
 • Kalıntıları gidermek için sünger, bulaşık fırçası veya diş fırçası yardımıyla iç yüzeyleri fırçalayın.
 • Bolca durulama yaparak ısıtıcıyı kirden ve sirkeden arındırın.
 • İşlem sonunda hafif bir sirke kokusu kaldıysa temiz bir sünger ve az bir bulaşık deterjanı ile iç yüzeyleri sabunlayıp durulayın.

Kettle Dış Yüzey Temizliği

 • Su ısıtıcısından alıp boş bir kaba boşalttığınız limonlu ya da sirkeli çözeltiyi ısıtıcının dış yüzeylerini ve diğer parçalarını kireç lekelerinden arındırmak için kullanabilirsiniz.
 • Cam, plastik ve metal dış yüzeyleri çizmeden silmek için yumuşak bir sünger veya pamuklu bir bez tercih edebilirsiniz.
 • Fişten aldığınız kettle cihazının dış yüzeylerini, kapağını, kulpunu ve cam haznesini bu sıcak çözelti ile silebilirsiniz.
 • Elektrik aksamı olmayan parçaları bol suyla durulayabilir ve kireç lekelerinden kurtulabilirsiniz.

İnatçı Kireç Tortusunu Temizleme

İnatçı kireç kalıntılarını temizlemek için yukarıdaki gibi hazırlanan sirkeli çözelti içine karbonat veya limon tuzu da eklenebilir. Özellikle 1 yemek kaşığı kadar eklenen limon tuzu, sirke ve sıcak su ile etkileşime girerek kalın kireç tortularının dökülmesine yardımcı olur.

Kettle Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kettle cihazını temizlerken kullanacağınız suyu iç haznenin maksimum seviyesine kadar getirmeye özen gösterin.
 • Su ile temizleme yaparken su ısıtıcısının elektrik aksamına ve tabanına su temas etmemesine dikkat edin.
 • Kaynayan kireç sökücü çözeltiyi kettle tabanından aldıktan sonra mutlaka fişi de çekin.
 • Kireç çözücü karışımdan tam verim alabilmek için suyun kaynamasını ve ardından da en az 15-20 dakika kadar ılımasını bekleyin.
 • Hassas dış yüzeyleri temizlerken mutlaka yumuşak bir bez veya sünger kullanın. Süngerin sert yeşil kısmını dış yüzeylere kesinlikle uygulamayın.
 • Hazırlanan yoğun karışım biraz buhar ve kokuya neden olabilir, bu nedenle temizlik yaptığınız yeri uygun bir şekilde havalandırın.
 • Sirke veya limon kalıntılarını yok etmek için su ısıtıcısının içini temiz suyla ve sünger yardımıyla bolca durulayın.

Çaycı, kahve makinesi ve kettle gibi su ısıtıcılarını belli dönemlerde temizleyerek cihazın verimliliğini yükseltebilir, sadece temiz su kullanarak tortu birikimini azaltabilir ve sağlıklı bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
evinize televizyon secimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler teknosa
Devamını Oku

Evinize Televizyon Seçerken Bilmeniz Gerekenler!

Evlerimize televizyon seçimi sırasında karar vermekte çoğunlukla zorlanabiliyoruz. Marka sayısının fazlalığı, markaya göre değişen televizyon özellikleri ve fiyatları…
Derin Dondurucuda Et Nasıl Saklanır?
Devamını Oku

Derin Dondurucuda Et Nasıl Saklanır?

Besinlerinizin tazeliğini koruyarak, sağlıklı bir şekilde uzun süre saklamak için en çok önerilen yollardan biri kuşkusuz derin donduruculardır.…
su tasarrufu saglama yollari teknosa
Devamını Oku

Su Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Su, gezegenimizin en temel yaşam kaynağı olduğu gibi aynı zamanda yeri doldurulamayacak ihtiyaçlarımızın da başında geliyor. Hal böyle…