Evlerimizde en çok kullandığımız eşyaların başında elektrikli ev aletleri geliyor. Ev ve mutfaktaki işlerimizin çoğunda bu eşyalardan yardım alıyoruz ve hayatımızın büyük oranda kolaylaşmasını sağlıyorlar.

Tüm elektrikli cihazlarda olduğu gibi ev aletlerinin de bir kullanım ömrü oluyor. Bunun için standart süreleri olsa da daha çok kullanım şekline göre değişiklik gösteriyor. Cihazların düzenli olarak bakımları yapılıp, temiz bir şekilde kullanıldığında standart kullanım sürelerinden çok daha uzun süre kullanabiliyorsunuz.

Elektrikli ev aletleri daha uzun süre nasıl kullanılabilir? İşte ipuçları:

Çamaşır Makinesini Daha Uzun Kullanmak İçin Ne Yapmalıyız?

Çamaşır makineleri bakımı iyi yapılmadığında en çok sorun çıkaran eşyaların başında geliyor. Bu nedenle kullanırken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Bu konuda çamaşır makinesi üreticileri, makineyi kullanmadığınız zamanlarda hortumlara takılı muslukların tamamen kapatılmasını öneriyor. Çamaşır makinesi eskidikçe suyun makineye gelmesini sağlayan bağlantı hortumları da eskiyor ve yıpranıyor. Bunun sonucu olarak hortumlar patlayabiliyor ve evinizi su basma ihtimaline neden oluyor. Ayrıca hortumların eskime durumundan kaynaklı olarak ortalama 4 ya da 5 yılda bir hortumları değiştirmeniz de beklenmedik sürprizlerden sizi koruyor.

Çamaşır makinesini kullanırken en çok yaptığımız hatalardan biri de kıyafetlerin ceplerini kontrol etmemek oluyor. Cepte unutulmuş bir bozuk para, sakız ya da kağıt mendil gibi nesneler yıkama esnasında cepten çıkıyor ve makineye zarar verebiliyor. Bozuk para gibi sert nesneler çamaşır makinesinin tamburunu kırmıyor olsa da uzun vadede yıpranmasına neden olabiliyor. Kağıt mendil ya da sakız gibi maddeler ise, sıcak suyla temas ettiklerinde dağılıyor ve tüm makinenin içine yayılabiliyor. Bu durum hem kıyafetlerinizin iyi temizlenmemesine neden oluyor hem de makinede tamiri pahalı olabilecek hasarlara neden olabiliyor.

Çamaşır makinesini daha uzun süre kullanabilmek için yapmanız gereken bir diğer şey de kullanırken ne kadar yüklendiğinizle alakalı oluyor. Eğer çamaşır makinesini çok fazla doldurursanız motoru zorlanıyor ve kullanım ömrünü ciddi anlamda kısaltıyor. Bu nedenle çamaşır yıkarken makineyi tam olarak doldurmamaya özen göstermemiz gerekiyor.

Mikrodalga Fırınları Daha Uzun Süre Kullanabilmek İçin Ne Yapmalıyız?

Mutfakta hızlı yemek pişirme ve kalan yiyecekleri ısıtma konusunda en pratik yardımcımızdan biri de mikrodalga fırınlar. Mikrodalga fırınların temizliği ve doğru kullanımı oldukça önemli konuların başında geliyor. Çünkü bu cihazların arızalanması durumunda yiyeceklerin her yerini eşit miktarda ısıtmıyor ve iyi ısınmayan yerlerde bakteri üremesine neden oluyor.

Mikrodalga fırınları kullanırken hava alabileceği bir yerde konumlandırmanız gerekiyor. Genellikle mutfak tezgahlarının üzeri bunun için en ideal yer olarak görünüyor. Kapağı kapatılan bir dolabın içerisinde olması cihazınızla ilgili ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabiliyor.

Mikrodalga fırınların ömrünü uzatmak için yapmanız gereken şeylerden biri de içerisinde yiyecek dışında bir malzeme kullanmamak oluyor. Sadece kullanım amacına uygun olarak kullandığınızda bir sorun yaşama ihtimalini de düşürmüş oluyorsunuz. Ayrıca kullanmadığınız zamanlarda fişten çekmek de cihazın daha az yıpranmasını sağlıyor.

Tost Makinesini Daha Uzun Süre Kullanabilmek İçin Ne Yapmalıyız?

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri de tost. Hem hızlı bir kahvaltı yapmak istediğimizde hem de farklı tatlar denemek için kullandığımız tost makineleri, günümüzde birçok amaçla kullanılabilir hale geliyor. Üzerinde ızgara da yapabildiğimiz tost makinelerini uzun süre kullanabilmek için bakımına ve temizliğine özen göstermemiz önemli.

Tost makinelerinin ızgara yüzeyleri yiyeceklerle doğrudan temas ettiği için daha fazla kirleniyor. Üzerinde ekmek kırıntıları ve yemek parçaları kalabiliyor. Ayrıca yağlı yiyecekler kullanıyorsak, sıcak yüzeyde akabiliyor ve ızgaranın altına akıp rezisdansa gelme ihtimali bulunuyor. Bu tarz durumlar cihazın ömrünün kısalmasına neden oluyor. Bu nedenle tost makinesini kullandıktan sonra üzerinde bir şey kalmayacak şekilde temizlemeniz daha uzun süre kullanmanız açısından faydalı sonuç veriyor. Aynı zamanda yağ gibi sıvıların akmasını engellemek için kullanırken dikkatli olmanız iyi oluyor. Bunların yanı sıra tost makinelerini kullandıktan sonra kapattığımızdan emin olmamız gerekiyor.

Kahve Makinesinin Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyız?

Sabahları güne başlarken ya da akşamları keyif için en çok tükettiğimiz içeceklerin başında kahve geliyor. Hemen her gün birden fazla kez kullandığımız cihazlardan olduğu için kahve makinesinin kullanım ömrü de bizim için önemli oluyor.

Kahve makinesi kullanırken en çok kirlenen cihazlardan biri ve kullandıktan sonra arkasında çok fazla atık bırakabiliyor. Kahve posasının bıraktığı kalıntılar temizlenmezse bir süre sonra küflenmelere neden olabiliyor. Bu da makinenizin ömrünü kısaltan en önemli etkenlerden biri oluyor. Bu nedenle kahve makinesini her kullanım sonrası temiz bırakmanız gerekiyor. Belli periyotlarda da tüm parçalarını sökerek genel bir temizlik yapmanız oldukça faydalı oluyor. Böylece hem yaptığınız kahvenin gerçek aromasını alabiliyorsunuz hem de makinenizi daha uzun süre kullanabiliyorsunuz.

Bulaşık Makinenizin Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Bulaşık makinesi mutfaktaki en yorucu işlerden olan bulaşık yıkama yükünü üzerimizden aldığı için önemli elektrikli aletlerden biri olarak görülüyor. Bulaşık makinemizin hem daha iyi temizlik yapabilmesi hem de uzun ömürlü olması için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

Bulaşık makinesi içerisinde bulunan kollardan püskürttüğü su ile temizliği sağlıyor. Kollarda bulunan contaların temiz olması makinenin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu bölgenin temiz olmaması bir süre sonra deliklerin tıkanmasına yol açabilir. Bu da hem makinenizin iyi temizlememesine hem de bir süre sonra bozulmasına neden oluyor. Ayrıca bulaşıklardaki yemek artıkları da bu kollarında birikebiliyor. Bu nedenle bulaşık makinenizin ömrünü uzatmak için öncelikle su kollarını düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor.

Bunun dışında belli aralıklarla bulaşık makinenizin genel temizliğini yapmak oldukça faydalı oluyor. Filtreleri ve hortumları kontrol ederek temiz kalmasını sağladığınızda bulaşık makinenizi ilk günkü kullanmaya uzun süre devam edebiliyorsunuz.

elektrikli ev aletlerini daha uzun kullanabilmek icin ne yapmaliyiz teknosa

Buzdolabını Daha Uzun Süre Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yiyeceklerimizi uzun süre saklamamızı sağlayan buzdolabı, mutfağımızın en temel eşyası olarak evlerimizde bulunuyor. Buzdolabını uzun süre kullanabilmek için bakımını ve temizliğini düzenli yapmak faydalı oluyor.

Kapağın etrafındaki contayı belli aralıklarla temizlemek buzdolabının soğutma performansı açısından önemli noktalardan biri. Orada biriken toz ve kir ya da yiyeceklerin dökülmesi gibi durumlar nedeniyle içerideki soğuk hava dışarı sızabiliyor. Bu da buzdolabının performansını olumsuz etkileyip içindeki yiyeceklerin bozulmasına neden olabiliyor.

Dondurucu bulunan bir buzdolabınız varsa kullanırken içerisindeki havalandırma deliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Bu delikleri kapatacak şekilde yiyecekleri yerleştirdiğinizde dondurucunun sıcaklık ayarı bozulabiliyor. Bu durumda hem yiyecekleriniz zarar görebiliyor hem de buzdolabınızın ömrünü kısaltabiliyor.

Saç Şekillendiricinizi Nasıl Daha Uzun Kullanabilirsiniz?

Banyolarımızda kullandığımız en tehlikeli cihazlar arasında saç şekillendirici ve düzleştiriciler bulunuyor. Yüksek ısıda çalıştıkları için kullanırken oldukça dikkatli olmamız gerekiyor. Aynı zamanda suyla herhangi bir temasında çok daha büyük tehlikelere yol açabiliyor.

Bu nedenle saç şekillendiricilerimizi kullandıktan sonra mutlaka fişten çıkartıyoruz. Saklama ve kullanma yerlerimizi lavaboya ya da banyoya düşmeyecek şekilde ayarlıyoruz. Bu cihazlar kapatıldıktan ve fişten çekildikten sonra da bir süre sıcaklıklarını korumaya devam ediyor. Sıcak yüzeyine hemen dokunmayıp soğuyana kadar beklemeniz gerekiyor. Ayrıca hiçbir koşulda saç şekillendirici cihazlarımızı kontrplak, ahşap ya da folyo gibi yüzeyler üzerine bırakmıyoruz. Çünkü bu tarz maddeler oldukça yanıcı oluyor ve ciddi tehlikelere yol açabiliyor.

Size en uygun elektrikli ev aletleri hangileri, incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin