Oyun oynamak gündelik hayatın stresinden uzaklaşmayı, sanal dünyada sosyalleşmeyi, hikayelerin içinde kaybolmayı hatta o hikâyenin kahramanı olmayı sağlayabilen bir aktivite olarak hayatlarımızda yer alıyor. Farklı zevkteki kişiler oyunların çeşitliliği sayesinde kendine uygun bir dünya oluşturuyor. Oyun severler isteklerine göre tek kişilik hikayelerde, çoklu oyuncularla oynanabilen oyunlarda ya da online oyunlarda çeşitli deneyimler kazanabiliyorlar. Oyuncuların bu deneyimleri en iyi şekilde edinebilmeleri için ise oyunun oynandığı aygıtların oyunculara göre özelleştirilmesi oldukça önemli. Oyun severler için oyun içinde yaşanan deneyim son derece önemli. Bu deneyimin sağlayıcısı olan aygıtların verimliliği ise oyun severler için o aygıtı tercih etme sebebi haline gelebiliyor. Bu noktada oyunculara özel tasarlanmış gamepadler, sadece oyun için oluşturulmuş olmaları yönüyle oldukça tercih edilebilirler. Tasarımlarıyla oyuncuların oyunları daha gerçekçi algılamalarını sağlamak ve daha kullanışlı olmaları yönleriyle ilgi çekici oluyorlar. İlk tasarımlarında kablolu olarak üretilmiş. Kablolu olanların oyun oynamakta, dönemine göre kullanım rahatlığı sağladığı söylenebilir. Ancak kablonun sınırlayıcılığı sebebiyle çeşitli sorunlar da oluşturduğu göz ardı edilemez bir gerçek. Kablonun bozulması ya da sıkıntılı bir iletkenlik sağlaması, oyun deneyiminin kesilmesi oyun severler için can sıkıcı bir sorun olarak görülebilir. Bu sebeple bluetooth gamepadlerin oyun severlere büyük kolaylıklar sağladığı söylenebilir. Bluetooth olanların, şarj oldukları durumda, her yerde kullanılabilir olması, kablolu olmadıkları için alan özgürlüğü tanımaları ve oyun deneyimini artırıcı donanımlarla desteklenmiş olmaları oyun severler için büyük kolaylıklar sağlayan özellikleri arasında yer alıyor. Bu kolaylıkların başında kablosuz bağlanmanın sağlamış olduğu hareket özgürlüğü ve uzaktan bağlanmanın vermiş olduğu rahatlıklardan da bahsedilebilir.

Bluetooth Gamepad Nedir?

Gamepad yalnızca oyun için tasarlanmış olması sayesinde oyuncular için daha fazla deneyim sunuyor. İlk tasarımları kablolu olarak tasarlanmışken son zamanlarda üretilmiş yeni nesil olanlarda kablosuz tasarımların arttığı da görülüyor. Son zamanlarda üretilmiş yeni nesil bluetooth gamepadleri, kablosuz olmaları ve şarj edilerek kullanılmaları sayesinde eski nesil kablolu modellerinden ayırabilir.

Bu kol, oyun oynayan kişilere, oynadıkları oyunların özelliklerine göre oynanılan aygıt karşısında belirli bir uzaklıktan kontrol sağlama imkânı tanıyabiliyor. Eski nesil gamepadlerden kablosuz olma özellikleriyle ayrılan yenileri, kendi aralarında da mesafe dolayısıyla farklılaşıyor. Her bluetooth gamepadin, içeriğinde kullanılan teknolojiye göre kablosuz olarak kullanımı, kontrol mesafesinin değişimi gibi özellik farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıklarının aksine ortak özelliğiyse 360 derece kontrol sağlayabilmesi oluyor.

uzaktan kontol bluetooth gamepad modelleri teknosa

Bluetooth Gamepadler Nasıl Kullanılır?

Bluetooth gamepadler kullanılan aygıt ile uyumlu olmasına bağlı olarak kullanılabilir. Kullanılan gamepadin özellikleriyle oyun oynanacak aygıtın özelliklerinin uyumlu olması gamepadin çalışabilmesi için önemli bir unsur. Oyun oynanacak aygıt ile bluetooth gamepadin tanımlanması ile artık gamepad ile oyun oynanabiliyor. Bluetooth gamepadin kablosuz özelliğinden yararlanabilmek için şarj edilmiş olması gerekiyor. Bluetooth gamepadin özelliklerindeki bataryaya bağlı olarak kablosuz özellik uzun süreli olarak kullanılabilir. Ayrıca bluetooth gamepadin özelliklerine bağlı olarak oyun oynanacak aygıt ile daha uzak mesafeden etkileşim kurulabilir.

Bluetooth Gamepad ile Uzaktan Bağlantı Kurmak

Bluetooth gamepadin (controller) sağladığı en büyük avantajının kabloya ihtiyaç duymadan oyun dünyasına dahil olmak olduğu söylenebilir. Peki, kablosuz oyuna bağlanmanın sağladığı rahatlıklar neler olabilir? Bunlardan birisi tabii ki de kısıtlanmamış bir oyun zevki olabilir.

Eski Nesil Gamepadlerdeki Temassızlık Sıkıntısından Kurtulmak

Kablolu cihazlarda yakınılan kablonun temas etmemesi ürünün kullanım süresinin artmasıyla beraber ortaya çıkabilir. Bu oyuncular için oyun deneyiminin kesilmesiyle sonuçlanabiliyor. İstenmeyen bu durum bluetooth controller cihazları sayesinde bitebilir. Kablo şarj halindeyken gerekli olup bataryanın özelliklerine göre oyun oynarken uzun süre kablosuz olarak kullanılabilir.

Gamepadlerin Arızalanma Risklerinin Azalması

Kablolu aygıtlarda dikkatsizliklerden ya da sakarlıklardan kaynaklı kablolarda beklenmedik zedelenmeler yaşanabiliyor. Sonrasında yaşanan arızalanmalar kablolu aygıtın kullanılabilirliği olumsuz olarak etkileyebiliyor. Bu sıkıntıların düzeltilmesi için ya tamir edilmesi ya da aygıtın değiştirilmesi gerekebiliyor. Oyuncular için de bu durumlar kablolu kollarda sıklıkla yaşanabiliyor. Oyunun heyecanı içinde dikkatsizce çekilmesi, kablonun üzerine basılması ya da çantada taşınırken gamepad kablosunun ezilmesi tamire ihtiyaç duymasına ya da değiştirilmesine sebep olabiliyor. Bu istenmeyen durumların yaşanmaması için de kullanımı sırasında ekstra dikkate ihtiyaç duyulabiliyor olması. Bluetooth gamepadlerin kablosuz olması bu sorunların yaşanmasını engelleyebiliyor. Bu sayede basacağınız, ezeceğiniz ya da yanlışlıkla koparacağınız can sıkıcı kablolardan kurtulmuş olabiliyorsunuz. Kablosuz kollar ile oynadığınız oyunların zevkini sonuna kadar çıkarabiliyorsunuz.

Bluetoothlu Gamepadlerin Oyuna Odaklanmayı Kolaylaştırması

Bluetooth gamepadlerin kablosuz olması bir yandan da dikkat dağıtıcı nesnelerin azalmasını sağlayabiliyor. Bu sayede oyun oynarken heyecanınızı engelleyen ya da elinizin dolandığı kablolardan arınmış olabiliyorsunuz. Ayrıca bağlayan bir kablonun olmayışı oyun oynarken özgür bir hareket alanı oluşmasına imkân tanıyabiliyor. Böylece oyuncu oyuna kolaylıkla odaklanabilir ve oyundan daha fazla zevk alabilir hale gelebiliyor.

Bluetoothlu Gamepadlerin Taşıma Rahatlığının Bulunması

Şarj edilmiş bir gamepad ile uyumlu taşınabilir aygıta sahip olunduğunda oyun oynanmak istenilen her yerde kullanım imkanına sahip olabiliyor. Ayrıca bir kablonun olmayışına bağlı olarak kablonun zedelenme riski olmaması çantanızda rahat taşınmasına olanak tanıyabilir.

Bluetoothlu Gamepadler Sayesinde Uzaktan Bağlanmak

Oyun oynarken herkesin oyun oynama pozisyonu farklılık gösterebiliyor. Kablolu olanların kabloya bağlı ortaya çıkardığı sınırlı pozisyonlar bluetooth gamepadlerin sağladığı özgürlükle isteğe göre şekillenebiliyor. Yatarak oyun oynamayı sevenler yataklarından kontrol edebilir ya da daha uzak mesafeden oyunlarını oynamayı sevenler buna göre bir pozisyonda oyunlarını rahatlıkla oynayabiliyor. Taşınabilir cihazlarıyla oyun oynamayı sevenler ise herhangi bir sınır olmaksızın istedikleri yerde oyunlarını kolayca oynayabiliyor.

Bluetoothlu Gamepadlerin Erişim Kolaylığı

Kablolu gamepadlerin oyun oynanacak aygıt ile bağlı olabilmesi için kablosunun aygıt ile uyumlu olması gerekebiliyor. Kablonun uyumlu olmadığı aygıtlarda ise bu durum gamepadin kullanılamamasına neden olabiliyor. Bluetooth kollar ise oyun oynayan kullanıcılarına kablosuz bağlantının tanımlanabildiği her aygıtta rahatlıkla kullanılabilme kolaylığı sağlayabiliyor. Bluetooth gamepad ile oyun oynanabilir ve kablosuz bağlantının tanımlanabilir olduğu tüm aygıtlarda oyun oynama imkanını edinmiş olabilirsiniz. Hayatımıza girmesiyle beraber oyun oynama deneyiminin sınırlarının giderek arttığı söylenilebiliyor. İstenilen her yerde şarj olabilen bluetooth gamepadlerle oyun oynamak daha eğlenceli ve sınırsız bir hale gelebiliyor. Sadece oyun oynamak için tasarlanmış olan gamepadlerin kablosuz olmasıyla oyun deneyiminin çok daha iyi hale geldiği görülüyor. Kablosuz bağlantının sağlanabildiği herhangi bir aygıtla istenilen yerde, istenilen pozisyonda ve istenilen mesafede rahatlıkla oyun oynamak, oyun severler için mükemmel bir rahatlık oluyor.

Siz de en iyi oyun ve oyuncu ekipmanlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
10 en iyi radyo markasi teknosa
Devamını Oku

En İyi 10 Radyo Markası

Dijital çağın gerisinde kalarak tarihin tozlu sayfalarına gömülen radyo ve radyo dinleme kültürü, bazıları için hala büyük bir…
airpods resetleme nasil yapilir teknosa
Devamını Oku

Airpods Resetleme Nasıl Yapılır?

Birçoğumuz kulaklıklarımızı takıp sevdiğimiz şarkı listesini açıp müzik dinlemeyi çok severiz. Artık gelişen teknoloji sayesinde bunu yapmak daha…
guvenli mod nedir nasil kullanilir teknosa
Devamını Oku

Güvenli Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızı başlatmanın alternatif yollarından biri de güvenli mod oluyor. Bu şekilde bilgisayarınızı başlatmanın en önemli farkı, bilgisayarınız sadece…
regulator teknosa
Devamını Oku

Regulatör Nedir?

Elektronik cihazlar hayatımızın her alanında kullanmaya başladığımız ve hayatımızı kolaylaştıran eşyaların başında geliyor. Gün içerisinde hemen her işimizi…