Apple, yeni bir geliştirme ile iPhone işletim sistemini iOS 16’ya çıkardı. Apple’ın mobil işletim sisteminin bu en son sürümü, geliştirici konferansında anlatıldı. O zamandan beri resmi lansmanından önce ayrı geliştirici ve genel betalar olarak piyasaya sürüldü. Apple’ın iOS 16’sı, iPhone 8 ve sonraki sürümlerin sahipleri için şimdi indirilebilir durumda bulunuyor. Apple, yeni işletim sisteminin “yeni kişiselleştirme özellikleri, daha iyi yapay zeka, daha sorunsuz bir iletişim ve daha çok paylaşım yolu” sunduğunu ifade ediyor. Kilit ekranında yapılan büyük değişikliklerle birlikte fotoğrafçılık, seyahat ve ev otomasyonu alanında da çok sayıda ekleme bulunuyor. İşte 10 yeni iOS 16 özelliği…

iOS 16 ile Hayatımıza Giren 10 Özellik:

1- Yepyeni Bir Kilit Ekranı

iOS 16, “Kilit Ekranı” için artık daha fazla kişiselleştirme sunuyor. Ekranı tamamen yeniden tasarlayan güncelleme, fotoğraflar için daha fazla alan bırakmak üzere bildirimleri ekranın altına kaydırmayı sağlıyor. Widget’lar burada ilk kez destekleniyor ve telefonun kilidini açmaya gerek kalmadan hava durumunu, takvim randevularını veya AirPod’ların pil durumunu ekrana koymaya olanak tanıyor.

Kilit Ekranı fotoğraflarına, grafiklerle örtüşmesine izin verilen bazı akıllı derinlik efektleri ekleniyor. Saat ve tarih için, yazı tipi ve rengi seçilebiliyor. Yerleşik fotoğraf filtreleri, telefona daha benzersiz bir görünüm kazandırmanın hızlı bir yolu oluyor. Kaydırdıkça yazı tipleri otomatik olarak değiştiriliyor.

Kilit Ekranı artık odak özelliğiyle birlikte çalışıyor. Çalışmaya, seyahat etmeye veya evde oturmaya bağlı olarak farklı ekranlar ayarlamaya olanak tanınıyor.

2-Daha Sorunsuz Mesaj Yönetimi

iOS 16, mesajlarda gönderilen her şeyi, en fazla beş düzenleme vererek, gönderdikten sonra 15 dakikaya kadar düzenlemeye izin veriyor. Örneğin bir yazım hatası yapıldığında “teslim edildi” ifadesinin yanında “düzenlendi” bayrağına basılarak düzeltme yapılabiliyor.

Ayrıca, daha sonra geri dönmek istendiğinde mesaj “okunmadı” olarak işaretlenebiliyor. Bir yanıt oluşturmak için zaman olmadığında ve daha sonra kişiye geri dönmek için bir hatırlatıcı olması için ileti, sağa kaydırma ile okunmadı olarak işaretlenebiliyor.

3- Kolaylaştırılmış Dikte

Ses dikte özelliğini, Apple daha da iyi hale getirmiş görünüyor. Artık konuşurken ekran klavyesi görünür durumda kalıyor. Noktalama işaretleri ve emojileri tanıyacak tüm dil işlemleri cihazda gerçekleştiriliyor.

Videolarda metin algılama için iPhone, Neural Engine’i devreye sokuyor. Yani artık bir klip duraklatıldığında içerisindeki metin vurgulanabiliyor ve başka bir uygulamaya yapıştırılabiliyor.

Görsel arama da yeni güncelleme ile bir yükseltme alıyor. Yeni güncelleme ile artık nesneler arka planlarından ayrılıyor ve başka uygulamalara aktarılabiliyor.

Siri’den sesli aramaları kapatması, mesajlara emoji eklemesi ve sözlü bir onaya ihtiyaç duymadan mesaj göndermesi istenebiliyor. Ayrıca Siri, önceden kurulum gerekmeden bir uygulama indirildiğinde kestirmeleri çalıştırabiliyor.

4-Ebeveynler için Kolaylık

Aileler için çocuklarının iOS aygıtlarında yapabileceklerini sınırlamak, iOS 16’da çok daha kolay hale geliyor. Her çocuk için kullanıcı profilleri atamak ve yaşa uygun kısıtlamaları etkinleştirmek artık aygıtlar arasında ve tek bir yerden yapılabiliyor. Erişime izin verilen e-kitaplar, filmler, TV şovları ve uygulamalar üzerinde hassas kontrol sağlanabiliyor.

Ekran başında kalma süresi sınırları belirlenebiliyor ve zamanlayıcı uzatılabiliyor. Aile Denetim Listesi, hangi ebeveyn kontrollerinin etkin olduğunu gözden geçirmeyi hatırlatabiliyor. Çocuklar büyüdükçe sınırları devre dışı bırakmaya veya yükseltmeye yardımcı oluyor.

ios 16 ile 10 yeni ozellik teknosa

5- iCloud ile Aile içi Paylaşım

iOS 16’da aile üyeleriyle fotoğraf paylaşmak çok daha kolay hale geliyor. Tek tek fotoğrafları veya albümleri paylaşmak yerine artık tek bir “iCloud Fotoğraf Kitaplığı” oluşturulabiliyor. Böylelikle diğer iCloud hesaplarına anlık ekleme yapılabiliyor. Kurulduktan sonra, film rulosundan fotoğraflar manuel olarak seçilebiliyor veya başkalarının bakmak isteyebileceği resimleri önermek için yüzleri tanıyan akıllı öneriler kullanılabiliyor.

Paylaşılan bir fotoğraf kitaplığının tüm üyeleri eşit izinlere sahip oluyor. Bu nedenle düzenlemeler, sık kullanılanlar ve silmeler tüm cihazlarda eşitleniyor.

Son olarak, fotoğraflar uygulaması artık telefondaki yinelenen tüm fotoğrafları bir düğmeye basarak gösteren inanılmaz derecede kullanışlı bir kopyalama işlevi bulunduruyor. Daha sonra yinelenen fotoğraflar bir araya getirilerek depolama alanından tasarruf edilebiliyor.

6- Haritalar

Apple, haritalar uygulamasında yaptığı yeni güncellemeler ile navigasyonu daha iyi hale getiriyor. Sanal havadan görünüm, açık ve koyu temalarda çalışıyor. Bu özellik geliştiriciler tarafından kullanıcıları; teslim alma ve paket bırakma noktalarına daha iyi yönlendirmek için kullanılabilir.

Navigasyon, birden fazla kısa durak planlamak yerine birkaç duraklı bir yolculuk planlamaya izin vererek, çok duraklı rota ile bir adım öne çıkıyor. İstendiğinde toplu taşıma ücretini gösterecek ve temassız ödemeler destekleniyorsa, Haritalar uygulamasında Apple Pay’i kullanarak ödeme yapmayı kolaylaştırabilecek.

7- Safari Yenilikleri

Yeni safari özelliği, bir kullanıcının bir grup safari sekmesini arkadaşlarıyla paylaşmasına ve daha sonra herhangi bir kullanıcı tarafından eklenebilmesine olanak tanıyor. İçerisinde yapılan tüm güncellemeler anında grup üyeleriyle paylaşılıyor. Gruba ait sekme, özelleştirilebiliyor.

8- Ev Uygulaması için Düzenleme

Ev uygulaması, tüm evi kaydırılabilir tek bir ekrana koymak için yeni güncelleme ile yeniden tasarlandı. Kategoriler artık ekranın üst kısmında yer alıyor. Güvenlik cihazlarına, ısıtma/soğutma sistemlerine ve ışıklara tek dokunuşla erişim sağlanıyor. Kamera, ön izlemeleri olan genişlikli döşemeye sahip oluyor. Otomasyonlar daha basit hale getiriliyor. Keşfet sekmesi, uyumlu gadget’ları bulmaya yardımcı oluyor. iOS 16‌ ayrıca “Ev Uygulaması”nı daha güvenilir hale getirmek için temel iyileştirmeler getiriyor ve Matter standardını destekliyor. Yeni “Ev Uygulaması” ‌iPhone‌, iPad ve Mac’te kullanılabiliyor.

9- Güvenlik Denetimi

Bu özellik Apple tarafından; “faydalı, ancak umarız hiçbir zaman kullanmanıza gerek kalmaz” açıklaması ile sunuluyor. Güvenlik Denetimi, aile içi istismar mağdurlarına yönelik bir özellik olarak öne çıkıyor. Özellik; takvim randevuları, uygulama ile web sitesi şifreleri ve konum bilgileri de dahil olmak üzere bir ortakla paylaşılan tüm bilgileri anında kaldırmaya olanak tanıyor. Özellik ayrıca iCloud oturumunu kapatmaya, gizlilik izinlerini sıfırlamaya ve mesajlaşmayı aygıtla sınırlamaya yardımcı olan acil sıfırlama özelliği veriyor. Özellik ile kullanıcılar hangi kişilere ve uygulamalara erişim için izni verdiklerini görüp yönetebiliyor.

10- Apple Cüzdan Daha Akıllı Hale Geliyor

Apple Pay sipariş takibi özelliği; kullanıcıların Apple Pay ile yaptıkları alışverişler için Cüzdan uygulaması ile detaylı makbuzları görüntülemelerini ve sipariş takibi yapabilmelerini sağlıyor.

Dokun ve öde özelliği ilk olarak ABD’ye geliyor ve küçük işletmelerin özel kart okuma donanımı satın almak zorunda kalmadan akıllı telefonlarında ödeme kabul etmesine izin veriyor. Mesajlar ve e-posta desteğinin yanı sıra WhatsApp da dahil olmak üzere üçüncü taraf entegrasyonlarıyla dijital anahtarların paylaşılması da artık daha kolay hale geliyor. Bir sanal anahtar gönderildiğinde “Apple Cüzdan”a eklenebiliyor. Destek henüz sınırlı bulunuyor. Apple Pay Later, büyük bir ödemeyi dört eşit ödemeye bölmeye izin veriyor ve daha sonra altı hafta boyunca sıfır faizle geri ödeme yapılabiliyor. Cüzdan ne zaman ödeme yapılacağını hatırlatıyor ve istenilen zamanda bakiyenin tamamını ödeme seçeneği sunuluyor. Şu anda yalnızca ABD’ye verilen bu desteğin yakın zamanda başka ülkelere de verileceği söyleniyor.

Siz de en iyi iOS telefonları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
google deprem uyari sistemi teknosa
Devamını Oku

Google Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Dünyada teknolojinin her geçen gün daha da fazla ilerlemesiyle birlikte yeni sistemler geliştirildi. Bazı sistemler, insan hayatını kolaylaştırmaya…
Fotoğraflarımı Bulutta Nasıl Saklarım?
Devamını Oku

Fotoğraflarımı Bulutta Nasıl Saklarım?

Günümüzde akıllı telefon kullanımının artması, kamera çözünürlüklerinin yükselmesi ve uygulamaların çoğalmasıyla birlikte fotoğraf ve video çekimi yapmak en…
Otomatik saat nasıl çalışır?
Devamını Oku

Otomatik Saat Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomatik saatler, koleksiyoncuların ve saat tutkunlarının en fazla tercih ettiği mekanizma türüne sahiptir. Güvenilir ve uzun ömürlü olmalarının…
5g hayatimiza yeni neler getirecek teknosa
Devamını Oku

5G Hayatımıza Yeni Neler Getirecek?

Dünya çapındaki veri ağları için beşinci nesil bağlantının uygulamaya geçmesiyle hayatımız sonsuza kadar değişiyor. Uzmanlar ve geliştiriciler, 5G…
dslr fotograf makinesi nedir teknosa
Devamını Oku

DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

Fotoğrafçılığa merak salanların ve bu işe yeni başlamak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de DSLR fotoğraf…