Fotoğraf ve video çekimlerinde kameraya destek sağlayan tripod, temel bir fotoğrafçılık aksesuarıdır. Tripod bir fotoğrafçının olmazsa olmaz malzemelerinden biri olarak öne çıkar. Özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayan kişiler tarafından “tripod nedir?” sorusu sıklıkla araştırılır. Farklı açılar ve yüksekliklere göre ayarlanabilen tripod, “üç ayak” anlamına gelir. Adından da anlaşıldığı gibi tripodun üç ayağı bulunur. Bu ayaklar sayesinde denge sağlanarak kamera sabit tutulur. Video çekiminde titreme olmaması, uzun pozlama veya gece çekimlerinde fotoğrafların daha net çıkması için kullanılan tripodun sağladığı birçok avantaj vardır. Sadece profesyonel kamera ile çekim yapanların değil telefon ile de kaliteli görüntü elde etmek isteyenler tripod kullanarak içeriklerini daha kaliteli hale getirebilir. Siz de tripodun ne işe yaradığını, fotoğraf ve video çekimlerinde sağladığı faydaları merak ediyorsanız detaylara göz atabilir, tripod almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Tripod Parçaları Nelerdir?

Tripodlar genellikle üç ana parçadan oluşur. Ayak, merkezi sütun ve kafa tripodun kullanımını sağlayan parçalardır.

Tripod Ayağı

Tripodun temel parçası ayağıdır. Zemine temas eden, tripodun sağlamlığını sağlayan ayaklar genellikle teleskopik olarak uzatılabilir ve kilitlenebilir. Ayarlanabilir ayaklar, düz olmayan veya eğimli yüzeylerde tripodun dengede durmasını sağlar. Kauçuk kaplı ayaklara sahip tripodlar ise ekstra tutuş sağlayarak kaymasını engeller.

Merkezi Sütun

Merkezi sütun, tripodun yüksekliğini ayarlamak için kullanılan borudur. Ayakların üzerinde bulunur. Genellikle yukarı aşağı doğru hareket ettirilebilir. Merkezi sütun uzatılabilir, tutma kollarıyla sabitlenebilir. Tutma yerleşimi sağlayan bu parça çekimler sırasında farklı konumlarda çalışılmasına olanak tanır.

Kafa

Tripod başı veya kafa, kameranın sabitlendiği, yönlendirildiği bölümdür. Kafalar genellikle değiştirilebilir ve farklı tiplerdedir. Top kafa ile pim kafa yaygın olarak kullanılan türlerdir. Top kafa tripod başlıkları, kameranın 360 derece döndürülmesini, eğilmesini sağlar. Bu da kameranın çevrilmesi ile farklı açılarda çekim yapılmasına olanak tanır. Top kafa, genellikle video çekimi yapan kişiler tarafından tercih edilir. Pim kafa tripod başlığı da yine video çekimi yapanların sıklıkla tercih ettiği bir modeldir. Pürüzsüz pan ve tilt hareketlerini elde etmek için kol kullanılır. Video çekimi sırasında hassas hareket kontrolü sağlayarak akış hareketleri elde edilmesine yardımcı olur.

Tripod Neden Üç Ayaklıdır?

Tripodun üç ayaklı olmasının temel nedeni, kameraya denge sağlamasıdır. Üç ayak sayesinde tripod düzgün ve güvenli bir şekilde durur. Ayrıca ağırlığın eşit olarak dağıtılması bu üç ayak sayesinde olur. Üç ayaklı bir yapı, tek ayak veya iki ayak bir yapıya göre daha fazla stabilite sağlar. İki ayaklı yapıda, dengeyi sağlamak için sürekli olarak ağırlık aktarımı yapmak gerekir. Üçgen formundaki üç ayak ise sağlam temel sunar ve düşmelere, devrilmelere karşı daha dayanıklıdır. Tripodun ayakları farklı uzunluklarda ayarlanabilir özelliktedir. Bu sayede eğik veya engebeli bir zeminde de kullanılır hale gelir. Ayrıca tripodun yüksekliği üç ayak sayesinde gereksinimlere göre uyarlamayı sağlar.

Tripod Ne İşe Yarar?

Üç ayaklı işlevsel bir ürün olan tripod, fotoğraf ve video çekimi yapan herkesin vazgeçemediği ekipmandır. Tripod kullanarak daha iyi çekimler yapmak, netlik ve istikrarı korumak, yaratıcı içerikler üretmek mümkündür. Tripod ile yapılabilecek şöyle sıralanabilir:

 • Kamerayı veya çekim yapılan cihazı sabitleyici tripod, özellikle düşük ışıklı ortamlarda veya uzun pozlamalarda titreşimleri önler. Gece manzaraları gibi çekimlerde kameranın sabit durması gerekir ve tripod gereken stabiliteyi karşılar.
 • Yakın çekimler sırasında genellikle daha yavaş ve anlık bir hıza ihtiyaç duyulur. Tripod, bu ortamlarda netliği ve ayrıntıyı yakalamaya yardımcı olur.
 • Time lapse (zaman atlamalı çekim) sırasında kamerayı sabit bir noktaya koymak gerekir. Kameranın belirli aralıkla fotoğraf çekmesi, her karede bütünlüğü koruması için tripod kullanılarak akıcı bir hareket etkisi yaratılır.
 • Tripod, video çekimi sırasında titremeleri en aza indirerek pürüzsüz ve profesyonel görüntülerin ortaya çıkarılmasını sağlar. Özellikle yavaş kaydırma hareketlerinde tripod kullanımı öne çıkar.
 • Tripod ile çekilen görüntülerde perspektif hataları minimuma indirilebilir.
 • Panorama fotoğraflar tripod ile daha özenli çekilir.
 • Uzaktan kumandaya ihtiyaç duyulan fotoğraflarda da sıklıkla kullanılır. Buna grup fotoğrafları örnek gösterilebilir.
 • Portre çekimlerinde netliği yakalamak için tripod kurulur, kişiye odaklanma sabitlenir.
 • Özellikle ağır kameralarda tripod kullanım rahatlığı sağlar. Böylelikle daha az yorularak çekim yapılabilir.

Tripod Nasıl Kullanılır?

Tripodu yerleştirmek için öncelikle ayaklarındaki kilitleri açmanız gerekir. İhtiyaç duyduğunuz yükseklikte ayakları uzattıktan sonra sabit kalması için tekrardan kilitlemelisiniz. Kurulumdan sonra, kamerayı yerleştirmeden önce ayakların stabil durumda olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra kameranızı tripoda yerleştirebilirsiniz. Kameranızın altında montaj deliği ya da plakası varsa tripodun deliği ile birleştirmelisiniz. Eğer bir telefon kullanacaksanız telefon tutucusunu tripod üzerindeki uygun yuvaya yerleştirmeli, kilitlemelisiniz.

Pim veya top kafa gibi bir başlık kullanacaksanız çekime başlamadan önce hareket yeteneğini denemelisiniz. Başlığı kullanarak kamerayı istediğiniz açılarda döndürebilir, eğebilir veya sabitleyebilirsiniz. Gerekli parçaların da tripoda sabitlenmesinin ardından özellikle uzun pozlama veya netlik gerektiren çekimlerde tripoda dokunmaktan kaçınmalı ve kullanmayı minimumda tutmalısınız. Uzaktan kumanda gibi teknolojik özellikler barındıran tripod sahibi iseniz de çekim yapmadan önce kullanım kılavuzunu okuyarak talimatları takip edebilir, sorunsuz çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

Her İhtiyacı Karşılayan Tripod Çeşitleri

İhtiyaçlara göre farklı tripod çeşitleri mevcuttur. İster amatör ister profesyonel çekim yapıyor olun farklı tripod çeşitleri arasından aradığınızı bulabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan bazı tripod modelleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Başlangıç seviyesi tripodlar: Hafif yapıda bu tripodlar uygun maliyetleri ile de sıklıkla tercih edilir. Başlangıç seviyesindeki tripodlar ile grup fotoğrafı çekebilir, telefonunuzu rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.
 • Seyahat tripodu: Hafif ve toplanır yapıdaki seyahat tripodları rahat şekilde paketlenebilir. Orta boy kameralar, hafif DSLR kameralar için uygundur.
 • Stüdyo tripodu: Profesyonel kullanımlar için tasarlanan stüdyo tipi tripodlar, ağır kameralar, büyük lensleri taşıma kapasitesine sahiptir. Dayanıklıdır, tam bir denge sağlarlar. Normal tripodlara göre daha yükseğe çıkarlar. Ağır oldukları için genellikle tekerlekli olurlar.
 • Esnek tripod: Ahtapot tripod olarak da bilinen bu modeller, esnek ayaklara sahiptir. Ağaç dalları, boru, çit ve diğer yerlere kolayca sarılabilir. Özellikle vlog çeken kişilerin tercihi telefonlarını da rahatlıkla koyabildikleri bu tripod modeli olur. DSLR, sistem kameraları da esnek tripod için uygundur.
 • Monopod: Küçük ve orta boy DSLR fotoğraf makineleri için ideal olan monopodlar, tek ayaklı tripod çeşididir. Daha hızlı ilerleme, daha hızlı hareket imkânı sağlayan monopodlar, özellikle spor etkinlikleri veya hareketli çekimler için kullanılır. Ancak kamera sabitleme yeteneğinin üç ayaklı bir tripod kadar başarılı olmadığı bilinmelidir.

Tripod Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf ve video çekimlerinden ileri düzeyde performans almak için kullanılacak tripodu en ince kadar ayrıntısına kadar incelemek gerekir. Tripod satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bu başlıkları ihtiyaçlarınızı bilerek inceleyebilir, buna göre karar verebilirsiniz. Tripod seçerken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Tripodun seçeceğiniz ekipmanların ağırlığını taşıyabilecek kapasitede ve sağlamlıkta olması gerekir. Kamera, lens ve diğer ekstra ekipmanların toplam ağırlığını göz önünde bulundurarak tripodun yük taşıma kapasitesini kontrol etmelisiniz.
 • Tripodun yükseklik ayarı gereksinimlerinize uygun olmalıdır. Çekim yaparken planladığınız konumlar ile çekim açılarını göz önünde bulundurularak tripodun yeterli yükseklik aralığına sahip olmasına dikkat edin. Bazı tripodlar, daha düşük veya daha yüksek konumlarda kullanmak üzere ayarlanabilir merkez sütuna sahip olabilir.
 • Tripod ayaklarının malzemesi ve özellikleri önemlidir. Sağlam, dayanıklı ayaklar tercih etmelisiniz. Ayakların kilitleme düğmeleri, yükselme veya engebeli zeminlerde tripodun stabilitesini sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca ayakların kauçuk kaplı olması kaymalara engel olur.
 • Seyahat ederken veya hareket halindeyken kullanmak için tripod seçiyorsanız hafif, katlanabilir modelleri incelemelisiniz. Kolayca katlanabilir, paketlenebilir olmasının yanı sıra taşıma çantasına veya kılıfa sahip olması da işinizi kolaylaştırır.
 • Tripod kafası kameranın yönlendirilmesi ve hareketlerin kontrol edilmesi için önemlidir. Top kafa veya pim kafa gibi farklı türler bulunur. Kafaların hareket kabiliyeti ve akıcılığı, çekimlerinizdeki kaliteyi etkiler. Çekime ve tercihlerinize göre uygun bir kafa seçmeye özen göstermelisiniz.
 • Alüminyum, karbon fiber gibi malzemelerden yapılan tripodlar, genellikle daha dayanıklı ve sağlam olurlar. Kaliteli bir tripod, daha fazla çekim yapmanıza ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
 • Tripodlar farklı fiyat aralıklarındadır. İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak en iyi kalite ve uygun fiyatlı bir ürün seçmeye çalışın. Dikkatli bir araştırma yaparak gereksinimlerinizi karşılayacak olanı bulabilirsiniz.

Telefona Uyumlu Tripod Modelleri ile İçeriklerinizin Kalitesini Arttırın

Günümüzde birçok kişi internet platformlarında içerik üretmek için fotoğraf ve video çeker. İster bir vlogger olun isterseniz de sadece hobi olarak fotoğraf çekin kaliteli görüntüler için tripod kaçınılmazdır. Telefona uyumlu tripod çeşitleri mevcuttur. Bunların yanı sıra tüm tripodlar amatör, profesyonel fark etmeksizin cep telefonuna uyum sağlar. Bunun için sadece tripod kafasına uygun bir telefon tutucu almak gerekir.

Telefonla rahatça kullanılabilecek modellerin başında mobil tripodlar gelir. Kompakt bu ürünler ayarlanabilir ayaklara ve telefon tutucuya sahiptir. Hafif yapılarıyla ile hem günlük hayatta hem de seyahatlerde kullanılabilir. GorillaPod ise içerik üreticileri tarafından sıklıkla tercih edilen bir başka modeldir. Farklı yüzey ve nesnelere kolayca bağlanan bu modeller, zorlu açılarda farklı içerik üretmeye yardımcıdır.

Siz de daha iyi çekimler yapabilmek için cihazlarınızın özelliklerine uygun tripod modellerine göz atabilir, en iyi seçenekler arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
devre kesici nedir teknosa
Devamını Oku

Devre Kesici Nedir?

Elektronik cihazların bu kadar fazla olduğu günümüz dünyasının en önemli güvenlik mekanizmalarının başında devre kesiciler geliyor. Evimizde ya…
En iyi 10 şarjlı diş fırçası
Devamını Oku

En İyi 10 Şarjlı Diş Fırçası

Kullanım kolaylığı ve çok yönlü temizleme özelliği ile öne çıkan şarjlı diş fırçaları, ağız hijyeninde yüksek konfor sağlar.…