Buzdolabı soğutmuyor!” dediğiniz bir durumda buzdolabınızın farklı yerlerinde bir arıza söz konusu demektir. Bunun için araştırmalara başlamadan önce bilgi sahibi olmanız gereken konular var. Örneğin evdeki elektrik şebekesinde ani gidip gelmeler varsa buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalar kendini aşırı akımlara karşı korumaya almak için motoru durdurabilir. Bu durumda motor kilitlendiği için içinde belli bir ısı vardır. Bu aşamada yapılması gereken ilk şey motor ısısı kontrol edilip, sıcaksa buzdolabının fişinin çekilmesi olacaktır. Soğuduktan sonra fişe takılarak tekrar çalıştırılan buzdolabınızı belirli bir süre takip ederek tekrar ısınıp ısınmadığını denetlemelisiniz. Bazı durumlarda ise buzdolabının alt tarafında karlanma oluşabilir. Bu, radyatörün artık işlevini yerine getirmediği anlamına gelir ki burada arızanın kaynağının bulunup bir an önce çözüme kavuşturulması gerekir. Nofrost buzdolabı neden soğutmaz, sorusuna gelirsek bunun pek çok farklı sebebi olabilir. Çoğunlukla kapı çevresinde yoğunlaşan arızaların neden olduğu bu durumlarda buzdolabının kapak contalarının kontrol edilmesinde fayda var. Buzdolaplarında soğuk havanın ideal biçimde muhafaza edilebilmesi adına büyük önem taşıyan contalarda bükülme ya da deformasyon gözlüyorsanız, bu problemi evde uygulayacağınız basit bir yöntemle halledebilirsiniz. Saç kurutma makinesini bükülen contanın üzerine tutarak contaya ısı uygulamanız yeterli. Belli bir seviyeden sonra düzelmelerin görüldüğü contalar istenilen forma geldiğinde buzdolabının kapağını kapatabilirsiniz. Bunların yanı sıra buzdolabının alt ve üst kısımlarında meydana gelebilecek soğutma arızaları ve çözümleri için yazımızın geri kalanını okumaya devam edebilirsiniz.

Buzdolabı Üst Kısmı Neden Soğutmaz?

Her buzdolabında su tahliyesi yapmakla görevli bir hortum vardır. Bu hortum zamanla pislik ya da atıklarla tıkanabilir. Belli aralıklarla yapılan bakım ve temizlik işlemleriyle bu tıkanıklıklar gözlemlenip çözüme kavuşturulmazsa buzdolabınızın performansında düşmeler kaçınılmaz olacaktır. Alt kısmından dolayı buzdolabı soğutmuyorsa, bunun bir diğer sebebi de motor değişimi esnasında gazın fazla verilmesi olabilir. Böyle bir sorunda çözüm sizde değil, buzdolabını satın aldığınız markanın servisindedir. Motor arızası durumlarına kendiniz müdahale etmeye kalkarsanız tehlikeli durumlara mahal verebileceğiniz için herhangi bir aksiyondan kaçınmanızda fayda var. Ayrıca vakumlama işleminin tam olarak yapılamaması, kompresörde meydana gelebilecek herhangi bir tıkanıklık ya da buzdolabının kapısının uzun süre açık kalması “Buzdolabı üst kısmı neden soğutmaz?” sorusuna verilebilecek diğer cevaplar olabilir. Bunun için Samsung, LG, Altus, Grundig, Dijitsu, Electrolux ya da Bosch olsun her markanın yetkili servis elemanlarından destek alarak buzdolabınızın arızasına en kısa sürede çözüm bulmalısınız.

Buzdolabı Alt Kısmı Neden Soğutmaz?

Buzdolabı alt kısmı neden soğutmaz, sorusuna cevap aramadan önce buzdolabınızın üst kapak butonun çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizde fayda var. Bu buton çalışmadığında sistem açık devreye girer ve buzdolabının alt tarafı soğutmamaya başlar. En sık görülen buzdolabı arızaları arasında yer alan bu problemin bir diğer nedeni de makinenin defrost rezistansının bozulmuş olabilme ihtimalidir. Zira böyle bir durumda evaporatör üzerinde meydana gelen buzun erimesi engellenir ve böylece dolabın alt kısmında soğuk hava sirkülasyonu oluşamaz. Diğer yandan buzdolabının fan bölgesindeki hava kanallarında oluşan tıkanmalar sebebiyle de makinenin alt kısmı soğutamayabilir. Bu durumda buraya dolan buzlar kanalları tıkayarak hava akımının engellenmesine sebebiyet verir. Bu engellenme nedeniyle alt tarafa soğuk hava ulaşamayacağı için soğutma işlemi de gerçekleşemeyecektir.

Buzdolabı Soğutmuyorsa Ne Yapılabilir?

Buzdolabınız artık eskisi gibi soğutmuyorsa, herhangi bir çözüm yolu aramadan önce sorunun kaynağını bulmanızda fayda var. Bunun ilk öncelikle dondurucu kısmındaki fanın çalışıp çalışmadığını denetlemeniz gerekir. Burada herhangi bir sıkıntı yoksa ikinci adımda bakacağınız yer kompresör olmalı. Kompresörün çalışıp çalışmadığını ise buzdolabının çıkardığı seslerden anlamanız mümkün. Eğer olağan dışı bir ses duyamıyorsanız emin olmak için buzdolabının arkasındaki paneli çıkararak siyah bir bovling topuna benzeyen parçanın titreşimlerini kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca boru hattında yeterli miktarda soğutucu gazın olduğundan da emin olmalısınız. Tüm bunlara ek olarak her buzdolabında dondurucuyla alt kısımlar arasındaki hava akışını saplayan bi bölüm olur. Bu bölümün her daim açık olması, soğuk havanın buzdolabının içinde özgürce dolaşabilmesi için son derece önemlidir. Kontrollerinizi yaparken bu konuya da dikkat ettiğinizde buzdolabı arızaları ve çözümleri hakkında detaylı bir araştırmaya girebilirsiniz.

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
transistor nedir ne ise yarar teknosa
Devamını Oku

Transistör Nedir?

Transistörü temel olarak, zayıf bir sinyali düşük dirençli elektrik devresinden yüksek dirençli devreye aktaran yarı iletken bir cihaz…
preo markali urun tavsiyeleri teknosa
Devamını Oku

Preo Markalı Ürün Tavsiyeleri

Teknolojinin öncü markalarından Teknosa’nın kendisine ait öz markası Preo, ürettiği gelişmiş ürünlerle teknoloji meraklıları için vazgeçilmez markalardan biri…