İşlevsellik, taşınabilirlik, özellik ve maliyet yönünden iyi bir performansa sahip mükemmel bebek telsizini (bebefon) bulmak en bilgili ebeveynler için bile zor olabiliyor. En iyi bebek telsizini bulmaya çalışan ebeveynler, farklı bebek telsizleri arasında kafa karıştırıcı seçeneklerle karşılaşıyor. Piyasada; wifi bağlantılı, çoklu kamera sistemli, solunum, hareket ve ağlama algılamasına sahip birçok modeli görebilmek mümkün oluyor. Çeşitli bebek telsizi seçeneklerinin arasından en iyi bebek telsizi nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız, işte pratik ipuçları:

Bebek Telsizi Nasıl Seçilir?

1- Gündüz ve Gece Görüşü Netliği

Ekranlı kablosuz bebek izleme sistemleri piyasaya ilk sürüldüğünde; grenli, çarpık ve genellikle güvenilmez bir görüntü sunan eski ekran teknolojisi kullanıyordu. Daha yeni bebek monitörleri; akıllı telefonunuzda ve diğer elektronik cihazlarınızda kullanılanlara benzer bir sıvı kristal ekran kullanıyor. Bu nedenle bu video özellikli bebek monitörleri, kaliteli renk kontrastına ve yüksek çözünürlüğe sahip olma eğiliminde oluyor. Aynı zamanda önemli ölçüde daha güvenilir hale geliyor. Günümüzde bebek monitörlerinin genellikle tümü yüksek kaliteli ekranlara sahip oluyor. Piyasada hala nispeten eski moda modeller görülebiliyor ancak bu modeller güvenlik açısından önerilmiyor. Gece görüşünde renk kullanılmıyor. Bu nedenle ekran ya gri tonlamalı oluyor ya da hafif yeşil bir ton sağlanıyor. Bunu ilk kez denemeden önce akılda tutmak önemli oluyor.

2- Geleneksel ve Wifi Bebek Monitörleri

2010’dan itibaren birçok ebeveyn; kameralı ve ekranlı bebek monitörlerini kullanmak yerine akıllı telefon, tablet ve kişisel bilgisayar üzerinden akış yapabilen wifi kameralı bebek monitörlerini kullanmaya başladı. Evde değilken bile ev ortamını görebilmek isteyen ebeveynlerin tipik bir bebek monitörü yerine bir wifi monitör kullanmaları gerekiyor. Bir wifi bebek monitörü (bazıları kablolu, bazıları yalnızca wifi üzerinden) internetinize bağlanıyor. Böylelikle telefonunuzdaki uygulamaya canlı video akışı yapılıyor. Bu özellik, hızlı bir internet bağlantınız olduğu sürece evde veya dışarıda çalışıyor.

İnternet hızı, wifi kameralar ve wifi bebek monitörleri için bir zorluk haline gelebiliyor. Yüksek çözünürlüklü video (720p veya 1080p) içeren kameralar isteniyor ancak çoğu internet bağlantısı, bu yüksek kaliteli videoyu gerçek zamanlı olarak yayınlamak için yeterince hızlı olmuyor. Bu nedenle, ebeveynler videoyu dalgalı, gecikmeli ve güvenilmez buldukları için HD wifi bebek monitörleriyle gerçekten hayal kırıklığına uğrayabilirler. Çoğu modern wifi kamera, videonun çözünürlüğünü düşürmenize izin verir. Böylece bebeğinizi görmeye devam edebilirsiniz ancak yüksek çözünürlükte değil.

Çoğu insanın akıllı telefonunda sınırsız veri yoktur ve wifi bebek monitörlerini yalnızca birkaç saat izledikten sonra çok yüksek veri kullanımını görünce şaşırırlar. HD video ile sadece birkaç saat içinde birkaç gigabaytlık veri harcayabilirsiniz. Bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Telefonunuz wifiye bağlıysa önemli değil ancak hücresel veri kullanıyorsanız kesinlikle yavaş bir video kalitesi ve fazla veri kullanımı olabilir.

İnternetiniz kesilirse, bebek telsiziniz kapanır. Bir wifi bebek monitörü; sunucularla ve ardından uygulamanızla iletişim kurmak için evinizin internet bağlantısını kullanır. Yani internet bağlantınız kesilirse bebeğinizin videosunu izleyemezsiniz. Bu akılda tutulması gereken çok önemli bir nokta oluyor. Çünkü internetinizin ne zaman yavaşlayacağını, birkaç dakika veya saat boyunca çalışmayı durduracağını asla bilemezsiniz. İnternet kesildiğinde yerel olarak (evinizin ağı içinde) iletişim kurmaya devam edecek birkaç wifi bebek monitörü vardır. Bu özellik, bir kesinti algılandığında internetten yerel alan ağına geçilerek sağlanır. Böylece evinizdeki kablosuz ağa bağlı olsanız bile bebeğinizi göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Telefonunuzun pil ömrü iyi olmayabilir. Wifi bebek telsizi kullanan birçok ebeveyn, bebek telsizinden canlı video ve ses akışı yaparken akıllı telefonlarının pil ömrünün o kadar da iyi olmadığının farkına varır. Daha yeni bir iPhone veya Android cihazınız varsa muhtemelen oldukça iyi sonuç verecektir. Ancak daha eski bir telefonunuz varsa, batarya muhtemelen biraz daha zayıf olabilir ve kullanım sırasında pil ömrünüzün oldukça hızlı bir şekilde düştüğünü fark edersiniz. Bu nedenle, geleneksel bebek monitörü ve wifi bebek monitörü arasında seçim yaparken akıllı telefonunuzun pil ömrünü ve şarj seçeneklerini kesinlikle göz önünde bulundurun.

Wifi hizmeti sunan ve geleneksel bir bebek kamerası bulunan bebek telsizi monitörleri arasında hangisini alacağınıza karar veremiyorsanız hem geleneksel bir ebeveyn ünitesi ekranı sunan hem de wifi üzerinden bir akıllı telefon uygulamasında yayın yapma seçeneği bulunan bebek telsizi monitörleri de piyasada bulunabiliyor.

bebeginiz icin en iyi bebek telsizi nasil secilmeli teknosa

3- İyi Menzilli Taşınabilir Ana Ünite

Bebekler anne babalarından daha erken uyur ve gündüzleri de uyumayı severler. Zamanınızı bebek telsizi ana ünitesinin yanında oturarak video akışını izleyerek geçirmek istemiyorsanız, uzak menzilli ve iyi pil ömrüne sahip bir ünite isteyeceksiniz. Bu özellik, bebeğinizi görmeye devam ederken üniteyi yanınıza almanıza ve örneğin çöpü çıkarmanıza veya varsa köpeğinizi dışarı çıkarmanıza izin verir. Daha da iyisi, en iyi derecelendirilmiş bebek monitörlerinin çoğu tamamen kablosuzdur ve nerede olursanız olun dijital renkli video akışını kablosuz olarak görüntülemek için akıllı telefonunuzda iPhone veya Android uygulamalarını çalıştırarak çalışır. Bu özellik size daha taşınabilir bir bebek monitörü sunar ve bebek izlemeyi her zamankinden daha kolay hale getirir.

4- Ayarlanabilir Kamera: Kaydırma, Eğim, Yakınlaştırma

Bebek telsizi kullanırken olabilecek en sinir bozucu şeylerden biri, kapıyı kapatıp video monitörünü açtığınızda kameranın bebeğinize dönük olmadığını ve bebeğinizi göremediğinizi fark etmeniz olur. Bebek izleme sistemlerinin çoğu, bebeğinizin odasına geri dönmenizi ve kamerayı manuel olarak ayarlamanızı gerektirir. Ancak yeni sistemlerden bazıları uzaktan ayarlanabilir kamera açılarına sahip olabiliyor. Böylece bebeğinizin odasına geri dönmek zorunda kalmadan kamera açısını kaydırabilir, kamerayı yukarı ve aşağı eğebilir, yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz.

5- Değiştirilebilir Kamera Lensleri

En yeni bebek monitörlerinden bazıları, bebeğinizin odasına en iyi şekilde uyması için değiştirilebilir lenslere sahip oluyor. Kamerayı beşik kenarı veya yakındaki bir şifonyer gibi bebeğe yakın konumlandırdıysanız, geniş açılı kamerayı tercih edebilirsiniz. Kamerayı, odanın diğer tarafındaki bir kitaplık gibi bebekten nispeten uzağa yerleştirdiyseniz, normal dar açılı kamerayı tercih edebilirsiniz.

6- Sesli İletişim Sistemi

En iyi bebek monitörlerinden bazılarında, bebeğinizle konuşmanıza (örneğin ninni söylemenize) veya ebeveynler olarak birbirinizle konuşabilmenize izin veren sesli iletişim özelliği bulunuyor.

7- Çocuk Güvenliği

Bebek izleme sistemleriyle ilgili güvenlik sorunları, ebeveynin gerekli özeni göstermesi nedeniyle de olabiliyor. Kabloları bebeğinizin erişemeyeceği ve göremeyeceği bir yere sabitlemeye, kamerayı bebeğinizin erişemeyeceği bir yere koyduğunuzdan emin olmaya çalışın. Telsizi, kamerayı ve monitörü; sudan ve nemlendiricilerden uzak tutun. Bu temel güvenlik ipuçlarına ek olarak daha yeni; kalp atış hızı izleme, solunum izleme ve hareket izleme sistemleri bebeklerinin farklı bir odada uyumasından endişe duyan ebeveynlere güven katabilir.

Güvenilirlik Piyasada mükemmel özellikler vadeden ancak ilk birkaç ay içinde arızalanma veya tamamen bozulma eğiliminde olan birçok bebek telsizi bulunuyor. Bu, özellikle birçok tanınmayan marka için geçerli oluyor. Bu nedenle güvenilir bir markadan bebek telsizi alıp almadığınızdan emin olmanız gerekebilir. Güvenilirlikle ilgili bahsetmeye değer bir diğer nokta, çoğu modern wifi bebek telsizleri, internet kapalıyken bile uygulamanıza yerel bir bağlantı sağlıyor. Yani hala evinizde olduğunuz sürece, internet kapalıyken bile video akışına devam edebilirsiniz.

Siz de en iyi teknolojik donanımlara sahip bebek telsizlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
nesnelerin interneti nedir teknosa
Devamını Oku

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Basit bir şekilde tanımlamak gerekirse nesnelerin interneti, internet üzerinden iletişim kuran, birbirine bağlı fiziksel cihazlardan oluşan bir sistem…
ram nedir ne ise yarar teknosa
Devamını Oku

Ram Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarların çalışmasını sağlayan ve sahip olduğu özellikleri belirleyen büyük küçük yüzlerce donanım parçası bulunuyor. Bu parçalar arasında bulunan…