Akıllı bileklikler son dönemlerde kullanıcı dostu özellikleriyle pek çok kişinin bir numaralı tercihi hâline geldi. Geleneksel anlamda yalnızca zamanı gösteren saatlerin akıllı hale gelmesiyle birlikte kullanıcılar artık akıllı bilekliklerini telefonlarıyla eşleştirerek özelliklerini genişletebiliyorlar.

Akıllı bileklikler, giyilebilir ürünler arasında hem fiyat hem tasarım bakımından cazip ve ilgi çekici bir seçenek olarak öne çıkıyor. Teknoloji dünyasının avantaj ve fırsatları yakından takip ederek tarzınıza uygun bir akıllı bileklik sahibi olabilirsiniz. Peki, akıllı bileklik seçerken sizin için doğru olan ürünü bulduğunuzu nasıl anlarsınız?

Akıllı Bileklik Seçiminde Hangi Özellikler Belirleyicidir?

Akıllı bileklik seçimi esnasında tek bir özelliğe bağlı kalarak alışveriş yapmak ideal olmayabilir. Elbette, öncelikleriniz değişiklik gösterebilir ve bir özelliği diğerinden daha ön planda tutabilirsiniz. Ancak her teknolojik cihazda olduğu gibi, akıllı bileklik alırken birkaç faktörü göz önünde bulundurarak uzun vadede doğru bir yatırım fırsatı yakalayabilirsiniz.

Akıllı bilekliklerinizi daha çok vücut kitle endeksinizin, gündelik alışkanlıklarınız ve egzersizlerinizin takibini yapmak amacıyla kullanabilirsiniz. Akıllı telefonlarınızın arama yapma, çağrı cevaplama, e-posta yazma, sesli komut verme veya NFC özelliğiyle elektronik ödeme yapma gibi ekstra özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız akıllı saat çeşitlerini incelemeniz önerilir.

Akıllı bileklikleri bir aksesuar olarak nitelendirmemek gereklidir. Bir aksesuardan çok daha fazla özelliği bir arada bulundurur. Dijital dünyanın değişen yapısına ve yeniliklerine akıllı bilekliklerinizle daha kolay ayak uydurabilirsiniz.

Uyumluluk ve İşletim Sistemi

Akıllı bilekliklerinizin hangi işletim sistemiyle uyumlu olarak çalıştığını belirlemek önemlidir. Aksi takdirde iOS yazılımlı cihazınız Android yazılımıyla üretilen akıllı bilekliğinizde çalışmayabilir. Akıllı bilekler için özelleştirilen Google Wear OS’un desteklediği akıllı bileklikler sayesinde kullanım amacınıza uygun olarak takibinizi daha rahat gerçekleştirebilirsiniz.

İşlevsellik

Akıllı bileklikleriniz, eğer uyumlu ise telefonlarınızla kolayca eşleşir. Aksesuarınız sayesinde telefonunuza gelen gelen mesajlarla bildirimlerinizi kontrol edebilir ve haberlere hızlıca göz atabilirsiniz. Akıllı telefonlarınızdaki uygulamalar arasında geçiş yaptığınız gibi bilekliğinizde de çeşitli uygulamalar arasında geçiş yapabilir, özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

 • Telefonunuz ile arasında WiFi ve Bluetooth bağlantısı kurma,
 • Kalp atış hızı, oksijen satürasyonu, kan basıncı ve sıcaklık gibi hayati durumların takibi,
 • Çok sayıda egzersiz modu seçeneği,
 • Fitness, yürüyüş, koşu gibi egzersizlerinin takibini yapma ve yakılan kalorileri hesaplama,
 • Adım izleme sensörü ile gün içinde attığınız adım sayısını görüntüleme,
 • Uyku izleme imkânından yararlanma,
 • Senkronizesi sağlanmış sosyal medya uygulamaları, mesaj ve e-posta bildirimlerini alma,
 • Dijital olarak saat kontrolü yapma,
 • Zamanlayıcı ve alarm kurma,
 • Hesap makinesi kullanma,
 • Hava durumunu kontrol etme,
 • Harita, pusula ve GPS takibinden faydalanma,
 • Olası bir araba kazası veya düşme durumunu algılayarak acil durum (SOS) sinyali gönderme bu özelliklerin yalnızca bazılarıdır. Seçtiğini akıllı bilekliğin modeline göre özellikler değişiklik gösterebilir.

Tasarım

İyi bir akıllı bileklik seçerken tasarımı büyük önem taşır. Yapısı, dayanıklılığı ve görüntü kalitesi gibi unsurlar, kullanıcının memnuniyetini ve kullanım deneyimini belirleyen faktörlerdir. Sağlam bir metal yapısı veya sert plastik çerçevesi bulunan bir bileklik tercih etmek daha uygun olabilir. AMOLED ekran paneli daha üstün renkli ekran kalitesi sunar. Görüntü kalitesi ve parlaklığıyla diğer ekranları gölgede bırakır.

Akıllı bileklik satın alırken yuvarlak veya kare/dikdörtgen kadran seçenekleri arasından birini tercih edebilirsiniz. Kare veya dikdörtgen kadranlar size daha büyük bir ekran alanı sunar. Akıllı bileklikler, akıllı saatlere göre daha küçük ekranlarla tasarlanır. Kompakt tasarımlarıyla adeta bir akıllı telefon işlevi gören akıllı bilekliklerinizin hem şık hem de uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Akıllı bilekliklerinizi farklı renk kordonlarla kişiselleştirebilir, tarzınıza uygun daha özgün bir görünüm yaratabilirsiniz.

Bilekliğiniz için ayırdığınız bütçeyi artırdıkça daha yüksek kalitedeki malzemelerden üretilen ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Paslanmaz çelik veya alüminyum mekanizmaları olan bileklikler plastik ve silikon yapıdaki bilekliklere kıyasla daha dayanıklıdır. Akıllı bileklikler günlük kullanımda küçük çarpmalara ve darbelere dayanıklı olarak tasarlanır. Fitness için tasarlanan akıllı bilekliklerde IP sertifikası bulunur, toza ve suya karşı dayanıklılık sağlarlar. Yüzme veya diğer spor etkinlikleri için bir akıllı bileklik satın almayı planlıyorsanız cihazınızın IP derecesine dikkat etmeniz önemlidir.

Ekran

Ekran tercihi, akıllı bileklik seçiminde önemli bir yer edinir. OLED ve AMOLED ekranlar daha uzun süreli pil ömrü sunarken, LCD ekranlarda batarya çabuk tükense de iç ve dış mekânlarda daha iyi bir okuma özelliği bulunur. Dokunmatik bir ekran seçimi tamamen kişisel bir tercihtir. Akıllı bileklik seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında dokunmatik ekrandaki sensörlerinin dayanıklı olması vardır.

Akıllı bileklik ekranları, kullanıcının tüm bilgilere erişmesini ve bilekliğin işlevlerini kullanmasını sağlayan temel bir bileşendir. Güneş ışığı altında da iyi çalışabilen yüksek kaliteli bir ekran tercih edilmelidir. Ekran panelinin türü de önemlidir. AMOLED ekranlar daha iyi kontrast, renkler ve güç verimliliği sunar. OLED ekranlar ise daha kompakt bir ekranla daha ince bir tasarım elde etme imkânı sunar. OLED ekran estetik açıdan daha kibar ve şık bir görünüm sağlar. Son olarak, koruyucu camın yüksek kaliteli olması cihazınızın darbelere karşı dayanıklılığı için önemlidir.

Pil Ömrü

Pil ömrü akıllı telefonlarda en çok şikayet edilen özellikler arasında bulunur. Akıllı telefonların aksine, akıllı bilekler genelde daha uzun pil ömrüne sahiptir. Yaklaşık iki güne kadar varabilen pil ömrü ile akıllı bileklikler, sizi uzun süreli görüşmelerinizde ve egzersizlerinizde yarı yolda bırakmaz. Daha az uygulamayla çalışan fitness bilekleri 5-7 günlük bir pil ömrüne sahip olabilir. Dolayısıyla pil ömrü, akıllı bileklik alırken dikkat edilecekler arasında önemli bir yere sahiptir.

Hızlı şarj edilebilirlik özelliği de pil ömrü kadar önemlidir. Hızlı şarj desteği bulunan akıllı bileklikler vakit kaybı yaşamanızı önleyebilir. Çoğu akıllı bileklik kablolu şarj imkanı sunarken, uygun olan modellerde kablosuz şarj seçeneği de sunulmaktadır. Bu özelliğe sahip akıllı bilekler için cihazınızı doğrudan şarja takmanız gerekmez. Bir şarj istasyonu üzerine akıllı bilekliğinizi bırakarak bilekliğinizin şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Akıllı bilekliklerin sınırlı pil ömrünü fazla enerji tüketen özellikleri devre dışı bırakarak uzatabilirsiniz. Örneğin GPS, hücresel veri bağlantısı, sürekli kalp atış hızı takibi gibi uygulamalar devre dışı bırakılarak pil ömrü korunabilir. Ekran parlaklığını azaltmak, titreşimi kapatmak ve akıllı bileklik uygulamalarını sık sık kontrol etmemek de pil ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Bazı modellerde, güç tasarrufu modu seçeneği de bulunur ve bu modu kullanarak pil ömrü daha da uzatılabilir. Son olarak, akıllı bileklikleri her gün şarj etmek yerine belirli bir zaman diliminde şarj etmek de iyi bir çözüm olabilir.

Fiyat

Son teknoloji yeniliklerle tasarlanan akıllı bileklikler şık görünümü ve yapısıyla ön plana çıkar. Akıllı bileklik fiyatları ürün kalitesi, tasarımı ve sistemsel özellikler arasındaki ilişkiyle orantılıdır. Hayatınızı kolaylaştıran, kaliteli ve yenilikçi bir akıllı bileklik satın almak nispeten pahalı olabilir. Uygun fiyatlı modeller, önde gelen modellerde bulunan özelliklerin tamamını barındırmayabilir. Örneğin, gündelik kullanım için aldığınız bir akıllı bileklik, fitness bilekliği gibi detaylı sağlık takibi sunmayabilir. Dolayısıyla fiyattaki dalgalanmalar bu nedenle ortaya çıkar.

Her kullanıcının ihtiyacına ve bütçesine uygun bir model bulmak geniş ürün çeşitliliği sayesinde mümkündür. Orta bütçeli bir akıllı bileklik tercih etmek istiyorsanız ihtiyacınıza en uygun olan modelde karar kılabilir, fazla harcamanın önüne geçebilirsiniz. Akıllı bilekliklere kariyerinizde sıklıkla başvuruyorsanız yatırımınızı ona göre gerçekleştirebilirsiniz. Uygun fiyatlı bir akıllı bileklik aracılığıyla toplantılarınızı yönetebilir veya antrenmanlarınızın takibini yapabilirsiniz.

Kullanım Alanları Göre Akıllı Bileklik Seçimi

Akıllı bileklik kullanmayı tercih eden kişiler genellikle sporcular ve iş insanlarıdır. Tabii ki, gündelik kullanımlar için hibrit modeller de sıklıkla tercih edilir. Günlük kullanım için alınan akıllı bilekliklerde sporcuların ve iş insanlarının tercih ettikleri spesifik özellikler her zaman aranmayabilir.

Akıllı bileklik seçimi, kullanıcının ihtiyaçlarına ve kullanım amacına bağlı olarak belirlenir. Bir sporcuysanız, antrenman takibini yapabilen, kalp atış hızını ölçebilen, adım sayısını takip edebilen ve uyku takibi yapabilen bir akıllı bileklik tercih edebilirsiniz. Fitness bileklikleri, tasarım açısından daha sağlamken, spor meraklılarına yönelik ek özellikleri de kullanıma sunar. Fitness için tasarlanan ultra özellikli akıllı bilekliklerde daha uzun pil ömrü bulunur ve belirli spor dallarına özel tasarlanan modelleri vardır. Spor özellikleri ile donatılmış akıllı bileklikler aynı zamanda yaptığın spora uygun mod ve kalori hesaplama seçenekleri de sunarlar.

Hibrit modeller genellikle geniş bir kullanım alanına sahip olduğundan, farklı ihtiyaçlara uygun özellikler sunabilirler. Örneğin, klasik bileklik görünümü sevenler ve uzun pil ömrüne önem verenler için hibrit bileklikler idealdir. İş insanları için ise, toplantı saatleri, takvim ve bildirimleri yönetebilen bir akıllı bileklik daha uygun olabilir. Gündelik kullanım için bir akıllı bileklik arıyorsanız gelen çağrıları ve mesajları bildiren bir cihaz tercih edebilirsiniz.

Birbirinden İşlevsel Akıllı Bileklikler

Hem iOS hem Android destekli cihazlar sizlere uygun fiyatlarla akıllı bileklik sahibi olma fırsatı sunuyor. Her bütçeye uygun akıllı bileklik modelleri, ihtiyacınıza en uygun özellikleri ayağınıza getiriyor. Siz de doğru bir filtrelemeyle akıllı bileklik seçenekleri arasından size en uygun olanını seçebilir, son teknolojiden günlük hayatınızda faydalanabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
macbook pro ile neler yapabilirsiniz teknosa
Devamını Oku

MacBook Pro ile Neler Yapabilirsiniz?

MacOS işletim sistemli Apple bilgisayarlar, piyasada yaklaşık %10 pazar payına sahip oluyor. MacOS işletim sistemi tamamen kullanıcı dostu…
Windows 10 nasil yuklenir teknosa
Devamını Oku

Windows 10 Nasıl Yüklenir?

İlk kez 2015 yılında piyasaya çıkan Windows 10, her geçen gün popülerliğini korumaya devam ediyor. Bunda Windows’un eski…
elektrikli bisiklet rehberi teknosa
Devamını Oku

Elektrikli Bisiklet Seçim Rehberi

İlk kez elektrikli bisiklet sürmek, bir süper gücü keşfetmek gibi gelebilir. Bunun nedeni, pedal destekli elektrikli bisikletlerin iki…
Wİ-Fİ Güçlendirici Nasıl Kurulur?
Devamını Oku

Wİ-Fİ Güçlendirici Nasıl Kurulur?

İnternet sağlayıcı olan modem, evin her noktasına güçlü internet sinyali iletemeyebilir. Bunun için Wi-Fi güçlendiriciler özel olarak geliştirilmiştir…