Film izlemek için en iyi televizyonu seçerken televizyonun bulunacağı odanın aydınlatma koşullarını göz önünde bulundurmak önemli. Karanlık sahnelerde görüntü kalitesinin daha iyi görüneceğini ve daha az yansıma olacağını göz önüne alarak, filmleri karanlık bir odada izlemenin daha iyi bir deneyim yaşatacağını bilmek gerekiyor. Özellikle çok fazla HDR içeriği izleniyorsa; derin siyahlar verebilen, zengin renklere ve parlak vurgulara sahip bir televizyonu tercih etmek gerekiyor. Bir soundbar veya alıcı ile ses deneyimi, geliştirmek istenebilir. Bu nedenle ses geçişini destekleyen bir televizyonu seçmek de önemli hale geliyor. Soğuk kış günlerinin kapıda olduğu bugünlerde kışı büyük ölçüde evde geçirecek birçok kişi, sıcak ev ortamında keyifle televizyon başında yer almanın hayalini kuruyor. Kışın sıcak evinize keyif katacak, en iyi ve kaliteli beş büyük ekran televizyon nelermiş sizin için derledik.

Kışın Ev Keyfinizi Katlayacak En İyi 5 Büyük Ekran Televizyon:

1- Samsung S95B OLED

En iyi televizyonlardan biri, Samsung S95B OLED olarak öne çıkıyor. OLED ve Quantum Dot teknolojisinin en iyi yönlerini birleştiren benzersiz bir QD-OLED paneli kullanan ve parlak vurguların etrafında çiçeklenme olmadan mükemmel derin siyahlar görüntülemesine olanak tanıyan inanılmaz bir 4K TV olarak fark yaratıyor. Renkler inanılmaz derecede canlı ve parlak olduğundan HDR içeriği inanılmaz gerçekçi görünüyor.

Ayrıca, herkes için bir şeyler içeren çok çeşitli ekstra özelliklere sahip bulunuyor. Yerleşik Tizen OS akıllı arayüzünün kullanımı kolay oluyor ve çok çeşitli akış uygulamaları ve oyunlarına sahip bulunuyor. Yeni Xbox Series X veya PS5’lerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen konsol oyuncuları için harika bir TV olarak öne çıkıyor. Dört HDMI bağlantı noktasının tümünde 4k @ 120Hz oyun oynamayı ve ekran yırtılmasını azaltmak için değişken yenileme hızı teknolojisini destekleniyor.

2- Samsung QN90B QLED

İnanılmaz derecede parlak Mini LED arka aydınlatmaya sahip bu TV, aydınlık bir oda için mükemmel bir seçim haline geliyor. HDMI 2.1 bant genişliği dahil olmak üzere aynı harika oyun özellikleri seçimi ile S95B ile neredeyse aynı özelliklere sahip görünüyor.

Bir yatak odası veya ofis için harika olan 43 inç boyutundan en üst düzey ev sineması deneyimi için 85 inçlik devasa bir modele kadar çok çeşitli boyutlarda mevcut bulunuyor. Tüm boyutlar; geniş izleme açısı, derin siyahlar ve HDR içeriği için geniş renk gamıyla aynı inanılmaz görüntü kalitesini sunuyor. Çok çeşitli akış uygulamalarına sahip ve kullanımı çok kolay olan Samsung’un Tizen OS akıllı arayüzünü çalıştırıyor.

en iyi 5 buyuk ekranli televizyon teknosa

3- LG C2 OLED

Özellikle karanlık odalarda çarpıcı görüntü kalitesi sunan birinci sınıf bir televizyon olarak öne çıkıyor ve çeşitli kullanımlar için mükemmel olan çok yönlü bir ekrana sahip bulunuyor. Arkadan aydınlatma yerine pikselleri tek tek kapatarak neredeyse sonsuz kontrast oranı sağlıyor ve parlak nesnelerin etrafında çiçeklenme olmuyor. Bu ister film izliyor ister oyun oynuyor olun, karanlık odalarda harika göründüğü anlamına geliyor. İyi aydınlatılmış odalarda bile, çoğu ortamda parlamayla mücadele edecek kadar parlak oluyor ve yansıma yönetimi inanılmaz görünüyor. Ancak daha eski bir OLED panel türü kullanıldığı için renkler Samsung S95B OLED veya Samsung QN90B QLED kadar parlak olmuyor.

DVD’lerden yerel 4K içeriğe kadar düşük çözünürlüklü içeriği yükseltme konusunda herhangi bir sorunu olmadığı için çeşitli içerikleri izlemek için mükemmel bir TV haline geliyor. webOS akıllı sisteminin kullanımı da kolay oluyor.

4- Sony X95J

Sony X95J, LED arkadan aydınlatmalı ve yerel karartma özelliğine sahip bir 4K TV olarak öne çıkıyor. Sony’nin 2021 BRAVIA XR serisinin bir parçası olarak piyasaya sürülen Sony’nin amiral gemisi 4K LED modeli ve Sony X950H’nin yerini alıyor. HDR’de mükemmel tepe parlaklığı, muhteşem bir yerel karartma özelliği ve gradyan işleme ile etkileyici bir deneyim sunuyor. Farklı markaların birçok amiral gemisi LED arkadan aydınlatmalı modeli gibi, görüş açılarını iyileştiren ek bir filtre katmanına sahip bulunuyor. Oyun deneyimi için değişken yenileme hızı teknolojisini de destekliyor.

Sony X95J çoğu kullanım için harika bir TV olarak öne çıkıyor. Parlak ve iyi kontrasta sahip olduğu için hem SDR hem de HDR’de film izlemek için harika bir TV haline geliyor.

5- Sony A95K OLED

Mümkün olan en iyi OLED ekranı istiyorsanız Sony A95K OLED, en iyi üst düzey OLED TV olarak öne çıkıyor. Samsung S95B OLED gibi, önceki nesil OLED teknolojisinden çok daha parlak renkler ve daha gerçekçi bir deneyim sunan yeni bir OLED panel türü kullanıyor.

Bu TV’yi SDR veya HDR’de film izlemek için diğer OLED’lerden daha iyi yapan şey, daha yüksek HDR tepe parlaklığı ve Sony’nin daha iyi görüntü işlemesi oluyor. Doğru vurgu ayrıntıları ve doğru renk eşleme ile sunmak için daha iyi bir iş çıkarıyor. Samsung S95B OLED’den farklı olarak, en yaygın olarak desteklenen gelişmiş HDR formatlarından biri olan Dolby Vision’ı destekliyor. DTS:X ve DTS ses geçişini de destekliyor.

Televizyon Nasıl Seçilir?

1- Görüş Açısı:

Bir sinema salonuna girdiğinizi ve ekranın tüm genişliğini ve yüksekliğini doğrudan görebileceğiniz koltukları kapmak istediğinizi hayal edin. Sağ ön, en kötü seçenek olurken arkaya doğru bir yer, en iyi seçenek oluyor. Ölçeği küçültüldüğünde, aynı şey ev kurulumunuz için de geçerli hale geliyor. OLED ekran, her yönden ekrana ihtiyaç duyuluyorsa daha iyi bir seçenek olabilir. Aksi takdirde, sadece merkezi bir noktadaysanız, QLED tercih edebilirsiniz.

2- Oda Boyutu ve Ölçüleri:

Ekranınızdan uzaklaştıkça gözlerinize çarpan ışık miktarı önemli ölçüde azalırken yaklaştıkça artıyor. LED TV’lerde parlaklık ölçümü ve ortalama bir set yaklaşık 200 ila 500 arasında değişebiliyor. Ancak 4K sayesinde artık pikselleri görmeden daha yakın oturulabiliyor. Odanız için doğru boyutta ekran hakkında fikir edinmek istiyorsanız TV’nizin olacağı noktadan oturacağınız yere olan mesafeyi ölçün. Sonra 2 veya 2,5’a bölün. Ayrıca duvara yapıştıracağınız bir bantla ekran oluşturabilir, ardından arkanıza yaslanıp rahat bir görüntü olup olmadığına bakabilirsiniz. Doğal göz çizginiz, ekranın yüksekliğinin ortasından alta üçte birlik kısmında olmalı.

3-Aydınlatma:

Karanlık bir odada çok geride oturmak da göz yorgunluğuna neden olabilir çünkü gözbebekleriniz, görüşünüzün merkezindeki tek bir parlak ekran görüntüsüyle karanlığı telafi etmek için genişlemeye başlar. Birkaç saat hatta birkaç dakika sonra tahriş olabilir ve baş ağrısına dönüşebilir. Aydınlatmanın, özellikle de ekranınızın hemen arkasındaki alanı aydınlatan yumuşak bir ışık kaynağı biçiminde olması bu noktada yardımcı olabilir. Bu aydınlatma, gözlerinizdeki yükün çoğunu kaldırabilir, yorulmayı önlemeye yardımcı olabilir ve kaliteyi düşürmeden daha rahat bir izleme deneyimine olanak tanır.

4- Harici Hoparlörler:

TV setleri düzleştikçe ve inceldikçe, kaliteli hoparlörler için içeride giderek daha az yer kalır ve bazen hiç hoparlör olmaz. Güçlü ek hoparlörlere ve yeterli alana sahip olduğunuzda arkanıza yaslanıp tek bir ses ayrıntısını kaçırmadan keyfini çıkarabilirsiniz.

5- QLED ve OLED:

Her iki TV türü de 4K özelliğine sahip bulunur. QLED’in pikselleri çok daha parlak bir ekran için arkadan veya yanlardan aydınlatılırken, OLED piksellerinin her biri ayrı ayrı aydınlatılır yani yalnızca görüntü gerektirdiğinde yanar ve aksi halde kapalı veya siyah olur.

Siz de en yeni televizyon modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
aksiyon kamerasi nedir teknosa
Devamını Oku

Aksiyon Kamerası Nedir?

Outdoor spor yapanlar kadar sosyal medyada vlog çekim yapanların vazgeçilmez ihtiyaçlarının başında aksiyon kameraları geliyor. Çünkü herkes yaşadığı…
akilli saat nasil kullanilir teknosa
Devamını Oku

Akıllı Saat Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez teknolojik cihazlarının başında akıllı telefonlarımız geliyor. Daha önce sadece iletişim için kullandığımız cep telefonlarımız artık…
gampower kulaklik teknosa
Devamını Oku

Gamepower Kulaklık

Oyun kulaklıkları, çevrimiçi olarak arkadaşlarınızla sohbet etmenizi ve oyun oynarken iyi bir ses kalitesine sahip olmanızı sağlıyor. İyi…