Bizi ya da çevremizdekileri ilgilendiren acil bir durum yaşandığında mümkün olan en kısa sürede haberdar olmak istiyoruz. Bu sayede yaşanan durumlara karşı önlemimizi alabiliyor ve hazırlık yapabiliyoruz. Böyle bir acil durum bildirimini yapmak için kullanılacak en etkili araç cep telefonları ve akıllı saatler oluyor. Artık geleneksel ya da yeni medya üzerinden bilgilendirme yapmak eskisi kadar etkili sonuç vermiyor. Günümüzde herkesin günün her saatinde hareket halinde olma ihtimali yüksek olduğu için medya kanallarından istenen sonucun alınması pek mümkün görünmüyor. Ancak hepimiz akıllı telefonlara ve akıllı saatlere sahip olarak yaşıyoruz. Ayrıca onları gittiğimiz her yere götürüyor ve bir an olsun ayrılmıyoruz. Bu nedenle bu tarz bildirimler için en etkili yöntemlerin başında buraya gönderilecek bildirimler bulunuyor. Her ne kadar hayatımızı güvence altına almak ve kendimizi korumak için bunu istesek de, bu tarz bir acil durumun iletilmesi hepimizin üzerinde tedirginlik yaratıyor. Tüm İphone kullanıcıları belli dönemlerde telefonlarına yüksek sesli bildirim tonuyla gelen, “Hayati Uyarı Bildirimi” başlığındaki mesajla tedirgin anlar yaşayabiliyor. Bu durumu sosyal medya hesaplarında paylaşan kullanıcıların büyük çoğunluğu yaşadığı korku dolu anları dile getirirken bir kısmının ise bu bildirimlerden haberi olmuyor.

Aslında bu bildirim, gönderildiği anda gündeme oturuyor olsa da 2021 yılından itibaren hayatımızda bulunuyor. Covid-19 pandemisinin devam ettiği günlerde ilk “Evde Kal Türkiye” mesajıyla tanışmamız sağlanıyor. O dönemde test amacıyla arka arkaya üç kez gönderilen bu mesaj, birçok kişinin korku dolu anlar yaşamasına neden oluyor ve o dönemde gündemde oldukça fazla yer işgal ediyordu. Kimse tarafından bilinmeyen ve öncesinde operatörlere de bilgi verilmeyen bu bildirim nedeniyle birçok şikayet de yaşanıyor. Bildirimden haberi olmayan Vodafone Türkiye, kullanıcılarından gelen şikayetler üzerine sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayımlıyor ve konunun teknik ekipleri tarafından araştırıldığı bildiriliyor.

Bu hayati uyarı bildirimi ile ilgili Apple tarafından resmi bir açıklama gelmese de, daha sonraları acil durumlarda, hükümet ve kamu güvenliği ile ilgili konularda uyarılar alabileceklerine dair kullanıcılarını bilgilendirme yolunu seçiyor.

Hayati Uyarı Bildirimi Nedir?

Şu anda sadece iPhone ve Apple Watch cihazlarda bulunan hayati uyarı bildirimi özelliği, yaşanan acil durumlarda kullanıcıların uyarılması için toplu bir mesaj gönderme imkanı sağlıyor. Bu mesajlar, ülkede yaşanan bir gelişme sonrası hükümetler ya da hükümete bağlı AFAD gibi kurumlar tarafından yayınlanabiliyor, halkın güvenliğini ya da yaşamını tehdit eden yangın, sel, deprem, aşırı yağış gibi doğal afet durumları hakkında uyarılarda bulunulabiliyor.

iphone hayati uyari bildirim nedir teknosa

Hayati Uyarı Bildirimi Nasıl Açılıp Kapatılır?

Hayati uyarı bildirimi, önem derecesi yüksek bir bildirim özelliği olduğu için iPhone ve Apple Watch cihazlarında varsayılan olarak açık bir şekilde bulunuyor. Bu bildirim sadece cihazınızın ana ekranına mesaj olarak düşmüyor. Aynı zamanda yüksek bir siren sesi de buna eşlik ediyor.

Bazı kullanıcılar bu tarz bildirimlerden rahatsız olduğu için kapatmayı tercih edebiliyor. Bunu yapabilmek için öncelikle cihazınızın “Ayarlar” uygulamasını açıyorsunuz. Burada “Bildirimler” sekmesini bulup dokunuyorsunuz. Açılan seçenekler sayfasında en alta doğru ekranınızı kaydırmanız gerekiyor. Uygulama listesinin en sonuna geldiğinizde ayrı olarak “Hayati Uyarı Bildirimi” seçeneğini görüyorsunuz. Sağ tarafında bulunan yeşil düğmeye bir kez dokunduğunuzda ya da sola doğru kaydırdığınızda pasif hale geliyor. Böylece artık tekrar bu bildirimlerin gelmesini engellemiş oluyorsunuz. Tekrar bildirimleri almak istediğiniz zaman, aynı adımları uygulamanız yeterli oluyor. Bu kez pasif olan düğmeye dokunduğunuzda aktif hale geliyor.

Yukarıda iPhone Hayati Uyarı Bildirimi nedir anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi iPhone telefonları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin