Android 11 ile Google’ın mobil işletim sistemi sohbet balonları, konuşma bildirimleri ve yerleşik ekran kaydedici gibi araçlar ekleyerek önemli gelişmeler sunuyordu. Ancak geliştirmelerin çoğu IOS 14’ün gösterişli değişikliğinin gölgesinden kurtulamıyordu. Google, bu durumu Android 12 ile aşmayı planlıyor. Tarihindeki en büyük tasarım değişikliği olarak lanse edilen Android 12, “Material You” adı verilen yepyeni bir tasarıma sahip olarak geliyor. Yeni işletim sistemi, ek bir simge paketine ya da üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duymadan telefon ekranınızı özelleştiriyor ve canlandırıyor. Bunların ötesinde, gizlilik panosu, akıllı bildirimler ve uzun süredir kullanıcılarının beklediği birçok yeniliği de karşılıyor. Bu yazımızda Android 12 yeni neler içeriyor anlatacağız.

Android 12 Özellikleri Neler?

Android 12 ile birlikte çok fazla yeni özelliğin gelmesi bekleniyor. Piyasaya sürülen Beta sürümünün dördüncü versiyonu kullanıcıların heyecanlanması için yeteri kadar ipucu veriyor. Gelin Android 12 yeni neler içeriyor birlikte bakalım.

Yeni Kullanıcı Arayüzü

Son birkaç yıl içinde yapılan geliştirmeler arasında en büyük değişimin Anroid 12 ile gerçekleşeceği belirtiliyor. Bu değişimlerin başında ise yepyeni bir kullanıcı arayüzü bulunuyor. Android kullanıcılarını en çok heyecanlandıran konulardan biri de bu oluyor.

Android 12 ile birlikte cihazınızın temasını kendiniz seçme özgürlüğüne sahip oluyorsunuz. Duvar kağıtları daha vurgulu renklerden oluşuyor ve sahip olduğu temalar daha sade sayılabiliyor. Ayrıca bildirimlerde ve hızlı ayarlar menüsünde de bazı değişiklikler geliyor.

Özellikle bildirimler, daha büyük ve daha yuvarlak baloncuklar şeklide görünüyor. Google tarafından bu tasarım daha sezgisel ve daha eğlenceli olarak tanımlanıyor. Ancak kullanım açısından bakıldığında, her şeyi bir bakışta görebilmenin kolaylığını yaşıyorsunuz.

Material You tasarımı kişiselleştirme özelliğini başka bir boyuta taşıyor ve kolaylaştırıyor. Dönüştürücü özelliği sayesinde size özel bir renk paleti sunuyor ve arayüzlerin renklerini bu palete göre kolayca değiştirebiliyorsunuz.

Renk çıkarma aracı, renkleri duvar kağıdından alıp bunları kullanıcı arayüzüne uyguluyor. Böylece duvar kağıdınızı her değiştirdiğinizde bildirim gölgeniz, kilit ekranınız, widget’larınız ve diğer öğelerinizin de renkleri değişiyor.

Bir diğer yeni özellik ise, temalı simgeler oluyor. Bu özellik sayesinde telefondaki simgeleriniz seçtiğiniz renk temasına göre değişiyor. Ancak bu değişim şu anda sadece Google’ın kendi uygulamalarında geçerli oluyor. Üçüncü parti uygulamalarda bu değişikliğin yaşanıp yaşanmayacağını Android 12 yayınlandığında belli olacağı düşünülüyor.

Android 12’de yapılan geliştirmelerden bir diğeri de animasyonlar konusunda oluyor. Google, günlük etkileşimleri daha eğlenceli hale getirebilmek için animasyonları arayüzün tamamına dağıtıyor. Ayrıca enerji açısından da bu arayüzün kullanımını daha verimli hale getiriyor. Yapılan resmi açıklamada yaklaşık %22 daha az enerji kullanıldığı belirtiliyor. Bu da pil ömrüne olumlu bir katkı sağlıyor.

Android 12’de yapılan bir estetik güncelleme de karanlık modda yer alıyor. Android 12’nin güncellenen her Beta sürümünde karanlık mod biraz daha iyileştiriliyor. En son yapılan geliştirmeyle birlikte daha belirgin bir gri ton yakalanmış görünüyor. Ancak AMOLED ekranlarda bu tonun o kadar iyi görünmediği konusunda eleştiriler geliyor. Daha çok IOS’un karanlık modu ile karşılaştırıldığı için Google’un şu anda o kadar iyi bir geliştirme yapması mümkün görünmüyor.

android 12 yeni neler var teknosa

Android 12’de Gizlilik

Google, Android 12 ile gizlilik konusunda kullanıcılarına önemli bir revizyon getiriyor. Yeni gizlilik panosu ile son 24 saat içerisinde hangi uygulamaların kameranıza, mikrofonunuza veya konumunuza eriştiğini görmenizi sağlıyor. Böylece gizliliğiniz konusunda hiçbir şeyi gözden kaçırmıyorsunuz. Ayrıca uygulama izinleri kontrollerini de geliştirmeye ve kolaylaştırmaya devam ediyor.

Android 12 ile uygulamalara yaklaşık konum erişim izni verebiliyorsunuz. Böylece uygulamaya özel ev adresinizi vermek zorunda kalmadan konuma bağlı hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz.

Kamera ve mikrofon izinleri konusunda yapılan değişiklik en büyük geliştirmeler arasında yer alıyor. Artık kamerayı ve mikrofonu, bildirim bölmesinden doğrudan devre dışı bırakabiliyorsunuz ve bu ayar sistem genelinde çalışıyor. Bu nedenle, bir uygulamaya kamera ve mikrofona erişim izni vermiş bile olsanız, bu özel geçiş ile erişimi tamamen geçersiz hale getirebiliyorsunuz.

Bu özellik ile bir uygulamanın ne zaman mikrofon ve kameranıza eriştiğini gösteren bildirimler birleştiğinde gizliliğinizi kontrol altında tutabileceğiniz benzersiz bir deneyim yaşamış oluyorsunuz.

Google, Android 12 ile birlikte kullanıcıların artık web sitelerindeki çerezlerin nasıl kullanılacağı konusunda daha fazla bilgiye ve kontrole sahip olacağını belirtiyor. Buna ek olarak, belirli uygulamalarda kalması gereken kişisel bilgilerin başka bir yerde paylaşılmasını önlemek için uygulamaların bilgileri dışa aktarma güvenliğini de artırıyor.

Android 12’de Bildirimler

Bildirimler konusunda Android 11’de yapılan geliştirmeler kullanıcıları tarafından büyük ilgi gördüğü için Google, Android 12’de de bu konuya fazlasıyla odaklanıyor. Yeni nesil işletim sistemi ile birkaç önemli güncelleme kullanıma sunuluyor.

Android 12’de bildirim bölmesi, büyük metin etiketlerini içerek şekilde yeniden tasarlanıyor. Ayrıca bildirimler özel içerik simgesiyle ya da içerikle alakalı bir fotoğrafla süslenebiliyor. Son olarak da, kilitli ekranda görüntülenen bildirimler için yeni bir güvenlik önlemi de sunuyor. Artık kilitli ekrandaki bildirimleri görebilmek için her zaman kullanıcı kimlik doğrulaması getirilebiliyor.

Bildirimlerde yapılan özel içerik simgesi ve kimlik doğrulama özelliği uygulama geliştiricilerin kullanabileceği bir farklılaştırma özelliği olarak duruyor. Uygulama geliştiriciler daha fazla bildirim tıklaması alabilmek için bildirimlerine içerikle ilgili görseller koyabiliyor ya da bazı uygulamalar özel bildirimlerde kullanıcı doğrulaması isteyerek kullanıcılarının gizliliğini koruyabiliyor. Uygulama geliştiriciler bu özellikleri kullandıkça Android 12’nin kullanıcı deneyimi de gelişmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yukarıda Android 12 yeni neler içeriyor anlatmaya çalıştık.

Siz de Android işletim sistemi yüklü en iyi cep telefonlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
yeni nesil telefon tutucular teknosa
Devamını Oku

Yeni Nesil Telefon Tutucular

Gelişen mobil teknoloji sayesinde cihazlarımızı hiçbir zaman yanımızdan ayırmamıza gerek kalmıyor. Özellikle akıllı telefonlarımız gün içerisinde vazgeçemediğimiz cihazlarımız…
karekod nasil kullanilir teknosa
Devamını Oku

Kare Kod Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefon kullanımı artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası diyebiliyoruz. Akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte mobil teknoloji alanında da…
telefon kılıfı nasıl temizlenir
Devamını Oku

Telefon Kılıfı Temizleme?

Gün içerisinde her türlü işimizi halledebildiğimiz akıllı telefonlarımızı hiçbir zaman yanımızdan ayırmıyoruz. Telefonları sürekli elimizde ya da cebimizde…