Elektronik cihazlar artık hepimizin hayatının vazgeçilmez parçası haline gelmiş durumda. Artan teknoloji kullanımı ile birlikte çocuklar, doğduktan hemen sonra elektronik cihazlarla tanışıyor. Teknolojinin hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte, bunun kullanım yaşı da giderek düşüyor.

Her ne kadar son yıllarda çocukların elektronik cihazlarla tanışma yaşı tartışılıyor olsa da, gelişen dünya ile birlikte bu zorunluluk haline geliyor. Artık çocukların eğitimleri teknoloji üzerinden gerçekleşiyor. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarının nerede olduğunu merak etmelerinden ve istedikleri zaman ulaşılabilir olmalarını istemelerinden kaynaklı elektronik cihaz kullanımı da çeşitleniyor.

Hem çocukların iyi bir eğitim alması hem de güvenli kalmalarını sağlamak için bazı elektronik cihazları küçük yaştan itibaren kullanmaları gerektiği düşünülüyor.

Çocuğunuz için Gerekli Elektronik Cihazlar:

1- Çocuğunun Güvende Olduğundan Emin Olmak İçin Akıllı Saat

Okula giden bir çocuğunuz varsa, onunla ilgili en büyük endişeniz güvenliği konusunda oluyor. Okula giderken, okuldayken ve eve dönüş yolunda güvende olduğundan emin olmak istiyorsunuz. Bu sürede sürekli onunla iletişim kurmanız imkansız olduğu için de onun bulunduğu konumu takip etmek daha kolay bir yöntem olarak bulunuyor.

Bu nedenle GPS konum takibi, acil durum aramaları ve ebeveyn kontrolü özellikleri bulunan bir akıllı saat, bu konuda en güvenilir yardımcınız haline geliyor. Ayrıca akıllı saatlerde bulunan rota tarihi özelliği sayesinde çocuğunuzun gün içerisinde hangi saatte, nerede olduğunu da kolayca görebiliyorsunuz. Çünkü çocuğunuzun okula gitmek için evden çıktığı andan dönüş anına kadar tüm zamanınızı onu takip ederek geçiremiyorsunuz. Çocuğunuz arkadaşlarıyla bir yerlere gitmeye meraklıysa ya da kendi isteği dışında başka bir yere götürüldüyse, rota tarihini kontrol ederek hemen anlayabiliyorsunuz.

Akıllı saatlerin arama ve aramaları cevaplama gibi bir özelliği de bulunuyor. Bu özellik sayesinde istediğiniz zaman çocuğunuzu arayabiliyor ya da aranabiliyorsunuz. Aynı zamanda mesaj da gönderebiliyorsunuz. Böylece okuldan sonra çocuğunuz arkadaşlarıyla vakit geçirmek istediğinde ya da eve dönüş yolunu karıştırıp size sormak istediğinde hemen iletişime geçebiliyorsunuz.

Akıllı saatlerin bu özellikleri akıllı telefonlarda da yer alıyor. Ancak çocuğunuzun yaşı akıllı telefon kullanımı için uygun değilse akıllı saat daha uygun bir seçenek olarak görünüyor. Ayrıca akıllı telefonlarda bilmediğiniz ya da tanımadığınız kişiler de çocuğunuzla bir şekilde iletişime geçebiliyor, onları arayabiliyor ya da mesaj atabiliyor. Çocuklar için üretilen akıllı saatlerde sizin belirlediğiniz numaraların dışında farklı numaraların iletişim kurmasını engelleyebiliyorsunuz. Bu güvenlik duvarını etkinleştirdiğinizde yalnızca sizin onay verdiğiniz numaralar iletişim kurabiliyor. Bu sayede teknolojinin herkesi görünür yapma özelliğinden çocuğunuzu koruyabiliyor ve bu konudaki endişenizi ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

2- Çocuğunuzun Bilgiye Daha Kolay Ulaşımı İçin Tablet Kullanımı

Son yıllarda dünyada yaşanan pandemi dönemiyle birlikte tabletlerin eğitim hayatındaki önemi daha fazla artıyor. Öğrenciler tabletleriyle uzaktan derslerine katılıp, ödevlerini takip ederek eğitim hayatlarından geri kalmıyor.

Bunun dışında da yapılan araştırmalar, tabletlerin öğrencilerin eğitim hayatlarına çok fazla fayda sağladığını gösteriyor. Öğrenciler, tabletlerle bilgiye ulaşma konusunda daha fazla bağlantıda kalabiliyor. Ayrıca çocuklar arkadaşlarıyla daha kolay işbirliği yapabiliyor ve öğretmenler de öğrencilerin bireysel gelişimini daha rahat takip edebiliyor.

Çocukların eğitimde tablet kullanımı, dikkatlerinin daha kolay dağılmasına ve zamanı etkili bir şekilde yönetmelerini zorlaştırdığı konusunda tartışmalar olsa da, okulların ve ebeveynlerin cihazı doğru bir şekilde tanıtmaları ve çocukların da buna uyum sağlamaları ile bu sorunların zamanla aşılacağı düşünülüyor.

Çocukların okulda tablet kullanımları ile birlikte yenilikçi öğretim yöntemlerinin de geliştirilmesi sağlanıyor. Öğrencilerin bireysel olarak ihtiyaçları daha kolay tespit edilip, gelişmeleri yönünde daha kolay adım atılabiliyor. Tabletler ayrıca öğrenci, öğretmen ve velilerin öğrenme sürecine katılımını da iyileştiriyor. Bu sayede, ebeveynler okulla ve çocuklarının eğitimiyle daha fazla meşgul olabiliyor.

Okulda tablet kullanımı çocukların yaratıcılığı ve derslere katılımını da teşvik ediyor. Neredeyse tüm tabletlerde web kamerası ve dahili mikrofon bulunuyor. Bu, öğrencilerin ödevlerini yaparken ekstra bir yazılıma ihtiyaç duymadan daha yaratıcı bir şekilde yapabilmelerini sağlıyor.

okula giden cocuga lazim olabilecek elektronik cihazlar teknosa

Çocuklar kendi vlog’larını, e-kitaplarını, çizgi romanlarını ve videolarını yapabiliyor, ödevlerini bir sunum haline getirip içerisine animasyonlar ekleyebiliyorlar. Tablet kullanımı çevrimiçi sınavların da yapılabilmesini sağlıyor. Her yerden giriş yapılabilen bu sınavlar sayesinde öğrencilerin derslerindeki ilerleme seviyesi anında tespit edilebiliyor, eksikleri ve iyi yönleriyle ilgili raporlar sunularak sınav sonucu korkusunu yenmelerine yardımcı oluyor.

Çocukların tabletlerini ne için ve ne zaman kullandıklarına dikkat edilmesi gerekiyor. Derslerin tamamında kullanılması gerekiyor mu yoksa sadece belli aktivitelerde mi kullanılacak, önce buna karar veriyorsunuz. Sonrasında çocuğunuz için gerekli programı hazırlarsanız, sadece elektronik cihaza bağımlı kalmasını da engelleyebiliyorsunuz.

3- Çocuğunuzun Güvenliği ve Okulda Yardımcı Olması İçin Akıllı Telefon

Çocuğunuza akıllı telefon almadan önce vermeniz gereken birçok karar bulunuyor. Bir çocuğa telefon vermek için en uygun yaş hangisidir? Çocuğunuz için ne tür bir telefon almalısınız? Telefonun çocuklara özel programları ve ayarları var mı? Ebeveyn kontrolü bulunuyor mu? Bu soruların listesi düşündükçe daha da uzayıp gidiyor.

Çocuğunuz için en uygun yaşın hangisi olduğuna karar vermek için araştırma yaptığınızda her uzmanın ve her araştırmanın farklı yaşlar söylediğini görüyorsunuz. Bu da kafa karışıklığına neden olabiliyor. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların çoğunda 11 ya da 12 yaşından önce çocukların akıllı telefon kullanmalarında bazı sakıncalar yaşanabileceğini gösteriyor. Bu yaşlarda da çocuğunuza telefon vermeden önce onu nasıl kullanacağı konusunda bilgilendirmeniz ve karşısına çıkabilecek tehlikelerle ilgili nasıl davranması, neler yapması gerektiği konularını anlatmanız gerekiyor. Çocuğunuzun bilinçli bir hale geldikten sonra telefon kullanmasına izin vermeniz, içinizin rahat etmesini sağlıyor.

Okula giden çocuğunuza akıllı telefon almanızın birçok faydası bulunuyor. Bunların başında yine çocuğunuzun güvenliği geliyor. Acil bir durumda ebeveynine ulaşmak istemesi durumunda kişi listesinden “Anne” ya da “Baba” kelimelerini bulmak diğer alternatiflerden daha kolay oluyor. Bunun dışında telefonun acil durum arama listesine kendi numaralarınızı kaydederseniz çocuğunuzun size ulaşması çok daha kolay oluyor. Bu sayede çocuğunuzun sizin telefonunuzu ezbere bilmesine ve öğretmenine ya da okul yönetimine bunu söyleyip aratmasına gerek kalmıyor. Hiç zaman kaybedilmemiş oluyor.

Çocuğunuzun başına gelebilecek acil durumların dışında hava muhalefeti beklentisi nedeniyle okullar gün içerisinde tatil edilebiliyor. Böyle bir durumda genellikle okullar teker teker ebeveynlerle iletişime geçip bilgilendirme yapıyor. Ancak çocuğunuzun akıllı telefonundan doğrudan sizinle iletişime geçmesi çok daha kolay ve hızlı bir yöntem sunuyor.

Aynı zamanda telefonu bulma özelliği ile çocuğunuzun bulunduğu konumu istediğiniz an takip edebiliyor ve bilmediğiniz yerlere gitmesine engel olabiliyorsunuz.

Güvenlik önlemlerinin dışında çocuğunuzun akıllı telefona sahip olmasının başka faydaları da bulunuyor. Bunlardan biri de takvim özelliğini kullanmak oluyor. Akıllı telefonların hemen hepsinde takvim özelliği yer alıyor. Bu özellik, öğrencilerin ödevlerini ve yaklaşan sınavlarını takip etmelerini oldukça kolaylaştırıyor. Çocuklar akıllı telefona sahip oldukları andan itibaren ondan çok uzak kalamıyorlar. Okulla ilgili işlerini de oradan takip etmeleri bu nedenle daha kolay oluyor. Akıllı telefonların kamerası da çocukların okulda en çok işlerine yarayacak özelliklerinin başında geliyor. Okulda tahtaya yazılan notları ya da ödevleri not almakta geciktiğinde fotoğrafını çekerek diğer arkadaşlarını yakalayabiliyor.

Siz de tüm teknolojik ihtiyaçlarınız için buraya ziyaret edebilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin