Bu yılın yaz aylarında Beta sürümü olarak kullanıcılarına sergilenen Android 12, daha çok gizlilik ve etkileşime odaklanmış yeni bir görünüm gösteriyor. Herkese açık sunulan Beta sürümünde yenilenmiş bildirimler, daha iyi bir ekran görüntüsü desteği ve tek elle kullanım modu gibi birçok yeni özellik yer alıyor. Android 12, Google’ın 2020 yılında piyasaya sürdüğü Android 11’i temel alan 2021 güncellemesi olarak görünüyor. Ancak bu, bir önceki versiyonu tekrarlayan güncellemeden çok daha fazlasını içeriyor. Google, Android 12 güncellemesini, Android tarihindeki en büyük tasarım değişikliği olarak tanıtıyor. Android 12 Beta sürümünü, Pixel 3 veya daha üstü modele sahip olanların yanı sıra Xiaomi Mi 11 , OnePlus 9 ve üstü modeller de dahil olmak üzere bazı kullanıcılar şimdiden indirebiliyor. Yakın zamanda duyurusu yapılan Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun bu yıl Anroid 12 yüklenmiş olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. Diğer Android telefonlarda ise, her markanın, son güncellemenin mevcut telefonlarda çalıştığından emin olmasıyla ilgili çalışmaları devam ediyor. Bu yazımızda Android 12 güncellemesi alacak telefonlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Android 12 Ne Zaman Çıkıyor?

Google’ın duyurusunu yaptığı Android 12, şu anda Oppo, Nokia, OnePlus, Xiaomi, ZTE, Asus, TCL ve Pixel’in de dahil olduğu belli cihazlarda beta sürümü olarak kullanılabiliyor.

Android 12’nin son sürümü ise, işletim sisteminin geçmiş sürümlerinden yola çıkarak Eylül ya da Ekim ayında yayınlanması bekleniyor. Ancak büyük olasılıkla başlangıçta yalnızca Google Pixel 5 ve Pixel 4a gibi az sayıda cihaza geleceği söyleniyor. Daha sonra yeni tasarıma ve özelliklere sahip olan Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ile kullanıma sunulacağa benziyor.

Android 12’nin cihazlara yüklenmesi akıllı telefon üreticilerine bağlı olduğu için bunun yaygın kullanımı birkaç ayı alıyor. Bu nedenle bazı cihazların yeni işletim sistemine kavuşması yıl sonunu bulabiliyor.

Android 12 Guncellemesi Alacak Telefon Teknosa

Android 12 ile Uyumlu Olan Modeller

Android 12’nin geçtiğimiz bir ya da iki yıl içerisinde çıkan telefonların büyük çoğunluğunda kullanılabilmesi bekleniyor. Sadece bazı modellere yüklenmesi biraz zaman alıyor.

Burada Pixel 3 ve Pixel 4a modelleri beta sürümünü desteklediği için Pixel 3’den başlayarak yeni Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’ya kadar tüm Pixel telefonların Adroid 12’ye uyumlu olmasına garanti gözüyle bakılıyor.

Android 12’ye uyumlu telefonlar genel olarak beta sürümünü destekleyen telefonlardan yola çıkılarak tahmin edilmeye çalışıyor. Buna göre yeni işletim sistemine uyumlu telefonlar aşağıdaki şekilde listeleniyor:

 • Pixel 6 ve Pixel 6 Pro
 • Pixel 3  –  Pixel 5  (XL ve A serisi telefonların da dahil olması bekleniyor)
 • Oppo Find X3 Pro
 • Nokia X20
 • OnePlus 9  /  9 Pro
 • Xiaomi Mi 11  /  11 Ultra
 • Xiaomi Mi 11i / 11X Pro
 • TCL 20 Pro 5G
 • Asus Zenfone8
 • Realme GT
 • Vivo iQOO 7
 • Sharp Aquos Sense 5G
 • Tecno Camon 17

Bu modellerin tamamının son Android 12 sürümünü hızlı bir şekilde alacağı tahmin ediliyor. Listede yer alan Pixel modellerinin ise ilk gün güncellemeyi alacağı düşünülüyor.

Samsung Galaxy Z Fold 3 ve Z Flip 3 gibi son zamanlarda duyurusu yapılan modellerin ve Samsung’un daha önceki yıllarda çıkan modellerinin çoğunun da yeni sürüm güncellemesini kesin olarak alacağı söyleniyor.

Android 12 Beta sürümünü indirdiyseniz ya da telefonunuza indirmeyi düşünüyorsanız bir konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Beta sürümü, Pixel telefonlar dışındaki tüm telefonlarda yalnızca uygulama geliştiriciler için önizlemeyi çalıştırıyor. Gerçek işletim sistemiyle birçok tutarsızlığı bulunuyor ve kullanırken hatalarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu nedenle beta sürümünü telefonunuza indirmeden önce bir kez daha düşünmenizde fayda bulunuyor.

Yuklarıda Android 12 güncellemesi alacak telefonlar hakkında bilgiler patlaştık.

Siz de en iyi android işletim sistemi yüklü telefonları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
nfc nedir teknosa
Devamını Oku

NFC Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günlük iletişimimizden bankacılık işlemlerimize, sağlık uygulamalarından alışverişe kadar mobil cihazlarımızı her geçen gün daha fazla kullanıyoruz. Bu kullanıma…
oppo a74 ozellikleri teknosa
Devamını Oku

Oppo A74 Özellikleri

Oppo A74, uygun fiyatlı akıllı telefon arayışında olan kullanıcılar için önemli alternatifler arasında yer alıyor. Kendi segmentindeki telefonlarla…
iphone 13 fiyat teknosa
Devamını Oku

iPhone 13 Fiyat Beklentileri

Apple’ın yaptığı lansman sonrası iPhone 13’lerin de fiyatı netleşmiş oldu. Artık iPhone 13 fiyatlarını merak etmekten ziyade, net…