Sıcak yaz günlerinin ve keyif dolu anların vazgeçilmezi barbekü, sevdiklerinizle birlikte lezzetli yiyecekler eşliğinde eğlenmenin en iyi yollarından biridir. Çünkü sosyal yönü yüksek bir aktivitedir. İster ailenizle, ister arkadaşlarınızla bir araya gelin, mangal yakmak insanları birleştirir, muhteşem lezzetler sunar. Dolayısıyla pikniklerinizde, mangal partilerinizde kullanacağınız barbekünün sizi yarı yolda bırakmaması gerekir. Barbekü aslında et, tavuk, balık ve sebzeleri doğrudan ateş üzerinde veya ızgarada pişirme işlemidir. Genellikle bahçede, terasta veya piknik alanlarında gerçekleştirilen bu etkinlik, aynı zamanda sosyal bir aktivite haline gelebilir. Bununla birlikte “barbekü” sadece pişirme işlemi için değil pişirici için de kullanılan bir terimdir. Dolayısıyla barbeküden bahsedildiğinde yaygın olarak ateşte ızgara yapmayı sağlayan cihazlar söz konusudur. Barbekü seçimi ise mangal seçimine benzer. Çünkü kömürlü veya gazlı çalışanları olduğu gibi farklı boyut seçenekleri de vardır. İşte barbekü modelleri ve seçiminde yararlanabileceğiniz ipuçları!

Barbekü Modelleri Neler?

Barbekü, yiyeceklere özgü dumanlı ve köz aroması katar. Yavaş yavaş pişirme yöntemi, etin, sebzelerin içten dışa pişmesini sağlar, böylece gıdalar lezzetini, nem dengesini korur. Kömürün ateşi, ızgaranın dokusu ise yiyeceklerin üzerinde hoş bir çizgi bırakarak yiyeceklerin görsel açıdan da çekici görünmesine neden olur. Dolayısıyla bu tür lezzetli yiyecekler hazırlamak için barbekünüzü doğru seçmeniz gerekir. Barbekü seçiminden önce çeşitlerini ve ne tür özelliklere sahip olduklarını öğrenmek önemlidir. İşte aralarından seçim yapabileceğiniz barbekü modelleri!

Taşınabilir Barbeküler

Taşınabilir barbekü, hafif – kompakt tasarımı sayesinde kolayca taşınabilir, farklı mekanlarda kullanılabilir. Bu tip barbeküler genellikle piknikler, kamplar, plaj gezileri, balkonlar ya da bahçelerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Taşınabilir barbeküler, açık havada yemek pişirmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Kömür, tüp veya elektrik gibi farklı yakıt türleri ile çalışabilir. Böylece barbeküyü kullanacağınız alanı da göz önünde bulundurarak yakıt türüne karar verebilirsiniz.

Kömürlü Barbeküler

Kömürlü barbekü en klasik modeldir, doğal odun kömürü veya özel mangal kömürü kullanarak yiyecekleri pişiren barbekü türüdür. Bu tür barbeküler, açık havada yemek pişirmeyi sevenler arasında oldukça popülerdir, geleneksel bir mangal deneyimi sunar. Kömürlü barbekü, kömürün ateşi ve közlerin oluşturduğu sıcaklıkla yiyecekleri lezzetli bir şekilde pişirmenize yardımcı olur. Bununla birlikte ocaklara göre oldukça hızlı pişirme yöntemidir. Çünkü kömür, yüksek sıcaklıklara ulaşabilen, bu sıcaklığı uzun süre muhafaza edebilen yakıt türüdür. Bu nedenle kömürlü barbeküler, hızlı – etkili şekilde ızgara yapabilir.

Gazlı Barbeküler

Gazlı barbekü, sıvı gaz (genellikle propan veya bütan) yakıtını kullanarak yiyecekleri pişiren barbekü türüdür. Bu tür barbeküler, gazın yanmasıyla oluşan alev ve sıcaklıkla yiyecekleri pişirir. Gazlı barbeküler, hızlı ısınma, hassas sıcaklık kontrolü, kullanım kolaylığı gibi avantajları nedeniyle popüler seçeneklerden biridir. Çünkü genellikle ayarlanabilir ısı kontrollerine sahiptir. Böylece, pişirme sıcaklığını hassas şekilde ayarlamanıza, farklı pişirme yöntemlerini kullanmanıza olanak tanır. Ayrıca farklı ısılara sahip ızgara bölgeleri sayesinde et ve sebzeleri aynı anda pişirmeniz için idealdir. Pek çoğunda duman tahrik borusu olduğundan iç mekan kullanımında da tercih edilebilir.

Elektrikli Barbeküler

Elektrikli barbekü, adından da anlaşılacağı üzere elektrik enerjisi kullanarak yiyecekleri pişiren barbekü türüdür. Bu tür barbeküler, ısınma – ızgara yapma işlemlerini elektrik rezistansları veya ısıtıcı elemanlar aracılığıyla gerçekleştirir. Elektrikli barbeküler tıpkı gazlı modeller gibi iç veya dış mekan gibi farklı alanlarda kullanılabilecek şekilde tasarlanmış, kolay kullanım avantajları sunan seçenektir. Bununla birlikte gaz veya kömür yakıtı kullanmadığından daha temiz ve düzenli ızgara deneyimi sağlar. Duman, kül veya alev oluşturmadan yiyecekleri pişirebileceğiniz için en sürdürülebilir barbekü modeli olarak bilinir. Kömür gibi tutuşturma işlemleri olmadığından hemen ısınarak zaman tasarrufu sağlayabilir.

Hibrit Barbeküler

Hibrit barbekü, farklı yakıt türlerini bir araya getirerek çok yönlü pişirme deneyimi sunar. Bu tür barbeküler, genellikle kömür – gaz yakıtı gibi farklı kombinasyonları kullanarak çeşitli pişirme seçeneklerini birleştirmenize olanak tanır. Kısaca kömürle yavaş pişirme, dumanlama veya közde pişirme gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra gazla, hızlı ızgara gibi çeşitli yemek yapma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Dolayısıyla her iki yakıtın avantajlarından yararlanabilir, dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerde barbekü yapabilirsiniz. Bununla birlikte hibrit barbeküler çeşitli boyutlara sahiptir, genellikle kişi sayısında göre seçilir. Ayrıca çeşitli yüzeyleri sayesinde hem yüksek hem de düşük ısıda pişirme yapmanıza yardımcı olur.

Seramik Barbeküler

Seramik barbekü, yüksek sıcaklıklara dayanıklı seramik veya porselen kaplamalı yapıya sahiptir. Genellikle “Kamado Grill” olarak da adlandırılır. Çünkü geleneksel bir Japon yemek yapma yöntemi olan “kamado”dan esinlenmiştir. Seramik barbeküler, yüksek ısı kapasitesi, uzun süreli ve farklı pişirme yöntemleri gibi avantajları nedeniyle tercih edilir. Genellikle doğal odun kömürü veya ahşap pelet gibi doğal yakıt türleriyle kullanılır. Izgaralı bölümün yanı sıra dumanlama rafı, pişirme taşı, ısı dağıtıcı gibi farklı özelliklere sahip olabilir. Böylece, farklı yöntemleri denemek için çeşitlilik sağlar.

Dikey Barbeküler

Dikey barbekü, yiyeceklerin dikey olarak yerleştirildiği ve aşağıdan yukarı doğru pişirme yapan barbeküdür. Dolayısıyla etleri veya diğer yiyecekleri şişlere veya özel dikey rafa takarak pişirme yöntemini kullanır. Dikey barbekü, geleneksel yatay ızgara sistemlerinden farklı bir yaklaşım sunar, özellikle bazı spesifik yiyecekleri (şiş kebap gibi) mükemmel şekilde pişirmek için tercih edilir. Dikey konumu, yiyeceklerin her tarafının eşit şekilde pişmesini sağlar. Bu sayede et ve sebzelerin hem iç hem de dış yüzeyleri homojen şekilde pişebilir. Bu pişirme yöntemi farklı lezzetler elde etmenize olanak tanıyabilir.

Barbekü Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Barbekü, lezzeti, sosyal deneyimi ve açık havada keyfi bir araya getiren unutulmaz bir etkinliktir. Eğlenceli yemek pişirme deneyimi sunan bu gelenek, aynı zamanda insanları bir araya getirir, keyifli anıların paylaşılmasına olanak tanır. Bahar – yaz aylarında mangal yakma keyfi, aileler ve arkadaşlar için unutulmaz anıların başlangıcıdır. Bununla birlikte barbekü, çeşitli yiyeceklerin pişirilmesi için geniş yüzey sunar.

Etler, tavuklar, balıklar ve sebzelerin yanı sıra, marinasyonlar, soslar, baharatlarla denemeler yaparak kendinize özgü tarifler oluşturabilirsiniz. Bu da yaratıcılığınızı mutfak dışında da sergileme fırsatı sunar. Tüm bunlar nedeniyle size en uygun barbeküyü seçmeniz göründüğü kadar kolay olmayabilir. Ancak barbekü seçiminde rehber olması açısından aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilir, keyif dolu kalabalık barbekü partilerine bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Boyut, barbekü seçimi yaparken dikkat edilecekler listesinin başında gelir. Bunun sebebi ise barbekülerin çok farklı boyutlarda üretilmesi ve bu boyutların barbekü yapmak istediğiniz kişi sayısıyla doğru orantılı olmasıdır. Çünkü her barbekünün sınırlı bir pişirme yüzeyi vardır ve tek seferde pişirilen et miktarı kişi sayısı için yeterli olmayabilir. Bu nedenle genellikle kalabalık mangal partileri düzenliyorsanız geniş – büyük barbekü satın almanız tavsiye edilir.

Barbeküyü kullanacağınız alan da boyut seçiminde önemli bir faktördür. Çünkü bahçenizde kullanacağınız barbeküyü özgürce seçebilirken balkon veya teras gibi daha sınırlı alanda kullanacağınız barbekünün boyutları aşağı yukarı bellidir. Dolayısıyla mevcut alanınıza uygun boyutta barbekü modeli seçmeniz önemlidir.

Barbeküler genellikle kömür, gaz – elektrik ile çalışır. Hangi türün size daha uygun olduğuna karar vermeniz gerekir. Bunun için ise pişirme hızlarını ve lezzeti göz önünde bulundurabilirsiniz. Çünkü kömürlü barbeküler lezzetli köz aroması sunarken, gazlı barbeküler hızlı ısınma ve kullanım kolaylığı sağlar.

Hangi tür yiyecekleri ve pişirme yöntemlerini kullanacağınıza karar vermeniz de barbekü seçiminde önemlidir. Izgara, dumanlama, yavaş pişirme gibi yöntemler sunan barbeküler arasından seçim yapabilirsiniz.

Pişirme sırasında sıcaklığı ayarlama, kontrol etme özelliği de oldukça yararlıdır. Hassas ısı kontrolü sunan barbekü modeli seçmek, farklı pişirme gereksinimlerinizi karşılamada yardımcı olur. Dolayısıyla elektrikli – gazlı seçeneklerde bulunan bu özellikler sizin için daha kullanışlı olabilir. Ancak gelişmiş kömürlü modellerde de termostat bulunur, ısıyı manuel de olsa kontrol etmenize olanak tanır. Kömür lezzetinden vazgeçmek istemezseniz bu modellere de göz atabilirsiniz.

Barbekünün yapısı, malzemesi, kullanım ömrünü etkiler. Dolayısıyla kullanacağınız ortam koşullarını, barbekünün parçalarının materyallerini kontrol etmeniz tavsiye edilir. Paslanmaz çelik, dökme demir veya dayanıklı seramik gibi malzemeler genellikle daha uzun ömürlüdür. Bununla birlikte UV koruması sağlayan, çok yüksek ve düşük ısılarda barbeküyü muhafaza edebilen su geçirmez iyi bir barbekü kılıfı ile barbekünüzü daha uzun süre kullanmaya devam edebilirsiniz.

Barbekü seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer konu ise bakım ve temizlik kolaylığıdır. Özellikle pişirme yüzeylerinin temizlenmesi ve bakımı zahmetsiz olmalıdır. Çıkarılabilir ızgaralar, yağ toplayıcı tepsiler gibi özellikler temizlik işlemini kolaylaştırır. Dolayısıyla ek özelliklerine göz atarak barbekü seçimi yapabilirsiniz.

Barbeküyle birlikte gelen veya ayrı olarak satın alabileceğiniz aksesuarlar da seçiminizi etkileyebilir. Örneğin, yan masa, raf, özel ızgara aksesuarları gibi ekstra aksesuarlar işlevselliği artırabilir. Ancak çok beğendiğiniz barbekülerde bu özellikler yoksa harici olarak da satın alarak kendi setinizi oluşturabilirsiniz.

Barbekü seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer kriter ise bütçedir. Çünkü barbekü fiyatları büyük ölçüde çeşitlilik gösterebilir. Bu nedenle öncelikle bütçenizi belirleyebilir, ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte barbekü seçimi yaparken kullanım alanınızı, pişirme ihtiyaçlarınızı, kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu sayede tam da ihtiyaçlarınızı karşılayan, kullanımı kolay ve pişirme sürecini eğlenceli hale getiren barbeküye sahip olabilir, mangal partileri ile tüm sevdiklerinizi bir araya getirebilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
En iyi 10 şarjlı diş fırçası
Devamını Oku

En İyi 10 Şarjlı Diş Fırçası

Kullanım kolaylığı ve çok yönlü temizleme özelliği ile öne çıkan şarjlı diş fırçaları, ağız hijyeninde yüksek konfor sağlar.…