Bilgisayar hayatımızın hemen her alanına girmeye devam ediyor. Değişen iş yapış tarzımız nedeniyle iş hayatımızın büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçiriyoruz. Bilgisayarların kişisel işlerimizde de kullanılmaya başlanmasıyla günlük hayatımızın vazgeçilmez cihazları arasında yer alıyor. Hem evde hem de iş yerinde bilgisayar kullanımımız gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu durum bizim ortopedik yapımımıza tam olarak uymuyor. Bu nedenle bilgisayar başında geçirdiğimiz süre arttıkça bazı hastalıkların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunun en büyük sebeplerinin başında bilgisayar ekipmanlarının yanlış yerleştirilmesi, bu ekipmanları hatalı kullanmamız ve yanlış pozisyonda oturmamız geliyor. Bilgisayarın yanlış kullanımından kaynaklı oluşan rahatsızlıkların geneli ofis hastalıkları olarak adlandırılıyor. Çalışanlar arasında bunu meslek hastalığı olarak nitelendirenler de oluyor. Ofis hastalıkları daha çok kas ve iskelet sistemimizde sorunlar yaratıyor. Sorun yaşadığımız bölgelerin başında bilgisayar kullanırken en çok mouse ve klavye kullandığımız için el bileklerimiz ve dirseklerimiz geliyor. Yanlış oturmaktan dolayı bel ve boyun bölgemizde yaşadığımız sorunlarda, erken farkına varabildiğimizde bunları gidermek için genellikle önlem alabiliyoruz. Ancak mouse ve klavye kullanımımız konusunda fazla bilgilendirme çevrede bulunmuyor. Hatalı kullandığımızı anlayamayabiliyoruz. Bu yazımızda mouse kullanırken el bileği hangi pozisyonda tutulmalı anlatmaya çalışacağız.

Yanlış Mouse Kullanımı Nasıl Sorunlara Yol Açıyor?

Bilgisayar başında mouse ve klavye kullanırken bileğimiz uzun süre bükülü bir şekilde kalabiliyor. Bileklerimiz 20 derecenin daha üzerinde bir açıyla uzun süre kaldığında, parmaklara giden sinirlerin olumsuz olarak etkilenmesine neden oluyor. Her gün uzun süreler bu şekilde kaldığımızda, bileğimizde bulunan karpal tüneli olarak adlandırılan dar bir alan içinden geçen sinirlerin sıkışmasına neden oluyor.

Yanlış mouse kullanımı, dizüstü bilgisayarın kucakta uzun süre kullanılması ve ergonomik olmayan ekipmanlarla aralıksız çalışma, karpal tünelinde sorunlar yaşamamıza ve Karpal Tüneli sendromuna yakalanmamıza sebep oluyor.

İş ve günlük hayatımızın ritmine kendimizi kaptırdığımızda bu sinsi hastalığın geldiğinin farkına bile varamıyoruz. Yaptığımız hatalardan dolayı biraz da bu hastalığa biz davetiye çıkartıyoruz.

Karpal Tüneli Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Konuyla ilgili ortopedi uzmanları, son yıllarda Karpal Tüneli Sendromunun hızla yaygınlaştığını belirtiyor. Bilgisayar kullanımının iş yeri ile sınırlı kalmayıp evlerimize de taşınmış olması bu hastalığı tetikleyen en büyük etken olarak görülüyor.

Ellerde oluşan şişkinlik, uyuşma ve hissizlik durumları Karpal Tüneli Sendromu’nun belirtileri arasında yer alıyor. Bu hastalığa müdahale edilmediğinde belirtiler daha şiddetli olarak boy gösteriyor. Geceleri uykudan uyandıracak şiddette bilek ağrıları da eklenmeye başlıyor.

Bu belirtiler başladığı halde uzun süre ekipmanları yanlış kullanmaya devam ettiğimizde kas erimesi ve ellerde yetenek kaybına varan sorunlar yaratabiliyor.

Bu nedenle uzun süre bilgisayar kullanmak zorundaysak mouse ve klavye kullanımı ile ilgili yaptığımız yanlışları bir an önce düzeltmemizde fayda bulunuyor.

Mouse Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mouse ve klavye olmadan bilgisayar kullanmamızın imkanı bulunmuyor. Özellikle fazla yazı yazmıyorsak en fazla kullandığımız bilgisayar biriminin mouse olduğunu söyleyebiliyoruz.

Bu nedenle el ve bilek sağlığımız için ergonomik tasarıma sahip mouse kullanmak, yaşayacağımız sorunların bir miktar önüne geçmeyi sağlıyor. Sağlık problemleri yaşamamak için doğru mouse kullanımı kritik önem taşıyor.

Mouse kullanırken el bileği hangi pozisyonda tutulmalı konusunda ilk olarak klavyenin ve mouse’un aynı yükseklikte olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle dizüstü bilgisayar kullanırken klavyeyi daha rahat kullanabilmek için yükseltici kullanıyoruz ancak mouse için aynı şeyi yapmıyoruz. Bu durumda birini kullanırken bileğimiz belli bir açıda bükülüyor ve bir süre sonra sorunların yaşanmasına sebep oluyor.

Ortopedik problemler yaşamamak için mouse kullanırken bileğinizin düz bir çizgide durması gerekiyor.

Bazen kendimizi yorgun hissettiğimiz ancak çalışmak zorunda olduğumuz zamanlar oluyor. Böyle günlerde özellikle mouse ve klavye kullanırken nasıl kullandıığımıza çok dikkat edemeyebiliyoruz. Yorgunluğun verdiği etkiyle bileğimizi sağa ya da sola doğru bükerek kullanıyoruz. Bu şekilde kullanmak da sağlık sorunlarına yol açıyor. Bilek belli bir açıda çok fazla kaldığı için dolaşımla ilgili problemler çıkarabiliyor. Bu nedenle kendimizi nasıl hissedersek hissedelim mouse kullanırken el ve bilek açımıza mümkün olduğunca dikkat ediyoruz.

Klavye ve mouse kullanırken her zaman ergonomik tasarıma sahip ürünler kullanmamız tavsiye ediliyor. Piyasadaki birçok ürün de ergonomik olduğunu belirtiyor. Ancak ergonomik tasarımın mutlaka kendi elimizin boyutlarına göre olması gerekiyor. Elimizden çok büyük ya da çok küçük mouse kullanmamaya özen gösteriyoruz.

Mouse ergonomik olsa bile bizim elimize uygun olmadığında kullanırken şekilde şekile girmesine neden oluyor. Bu da ilerleyen süreçte ortopedik rahatsızlıklar yaratıyor.

mouse kullanirken el bilegi teknosa

Mouse Kullanırken El Açısı Kaç Derecedir?

Bilgisayar kullanırken çevre ekipmanların masadaki yerleşimi kullanım kolaylığı kadar sağlığımız açısından da önemli oluyor. Mouse’un klavye ile aynı yükseklikte ve birbirine yakın durması gerekiyor.

Mouse’u kullanmadığımız zamanlarda genelde elimizi mouse’un üzerinde tutuyoruz ve ekranda yer alan bir şeyleri okumaya dalabiliyoruz. Sıklıkla mouse kullandığımız için böyle anlarda bileğimizi de dinlendirmemizin önemli ölçüde faydası oluyor. Bu nedenle böyle zamanlarda elimizi mouse’un üzerinde tutmak yerine kucağımıza indirebiliriz. Böylece bileğimizdeki kan akışı en azından bir süre normale dönmüş oluyor.

Mouse için kullandığımız mouse pad seçimi yaparken silikon bilek desteği olan modeller arasından tercih yapmak bileğimize ekstra bir destek ve koruma sağlıyor. Böylece uzun süre rahatlıkla kullanabiliyoruz.

Mouse kullanırken elimizin açısı, sağlığımız için önemli durumlardan biri oluyor. El bileğimizin doğal pozisyonunda durması gerekiyor. Yani sıfır açıyla durup aşağı ya da yukarıya doğru belli bir açıyla bükülmesini engelliyoruz. Çünkü düz pozisyonda bileğimizdeki kan akışı herhangi bir aksamaya neden olmuyor ve bileğimizde çok fazla basınç yaratmıyor. Ancak herhangi bir yönde belli bir açıda bükülü olarak kaldığında kan akışı mutlaka değişiyor. Bu da yaşanacak sağlık sorunlarının başlangıcı oluyor.

Silikon destekli mouse pad kullanımı bu nedenle önemli oluyor. Çünkü bu destek bileğimizi bir miktar yükseltip mouse ile bileğimizin bir açı yapmasını engelliyor. Silikon olduğu için bu destek bileğe herhangi bir baskı yapmıyor ve dolaşımı engellememiş oluyor.

Bilgisayar Kullanımından Kaynaklı Ortopedik Rahatsızlıkları Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

Uzun süre bilgisayar kullanmak ve masa başında oturmaktan kaynaklı birçok ortopedik problemle karşı karşıya kalıyoruz. Bu problemleri doğru cihazları doğru bir şekilde kullanarak önleyebiliyoruz. Ancak gün içerisinde bazı küçük egzersizler yaparak da bunu desteklemenin çok büyük faydası oluyor.

Sabahları uyandığımızda ellerimize ve bileklerimize sıcak su uygulamanın oldukça faydasını görüyoruz. Bileğimiz ve ellerimiz rahatlıyor ve o bölgedeki dolaşıma katkı sağlamış oluyoruz.

Bileğimiz gün içerisinde sabit hareketler yaptığı için gerginliği artıyor. Bilgisayar başında olmadığımız zamanlar da fazla hareket etmiyorsak bu daha fazla artıyor. Bu nedenle her sabah uyanıp sıcak su uygulamasını yaptıktan sonra bilek ve parmaklarımıza açma germe hareketleri yapıyoruz. Biraz daha esneklik kazandırıp gerginliğini azaltıyoruz. Buna düzenli olarak devam ettiğimizde bir süre sonra aradaki farkı görüyoruz.

Bunları yaptıktan sonra en son açıp kapama egzersizleri yapmamızın faydası oluyor. Bunun için varsa eğer stres topu kullanabiliyoruz ya da onun gibi yumuşak, süngerimsi bir top da aynı işlevi görüyor.

Sabah güne başlarken yapacağımız bu önerilerin dışında bir de akşamları yatmadan önce yapmamız gereken bir şey bulunuyor. O da gün içerisinde bileğimizdeki yorgunluğu almak için soğuk uygulaması oluyor. Bunun için soğuk suyla ellerimize ve bileğimize masaj yapabiliyoruz ya da bir süre elimizde soğuk su tutmanın da faydasını görüyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta suyun buz gibi olmaması gerekiyor. Soğuk uygulama sayesinde ellerimizde oluşabilecek şişliğin ve ödemin önüne geçmiş oluyoruz.

Yukarıda mouse kullanırken el bileği hangi pozisyonda tutulmalı anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi mouseları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
En iyi 10 elektrikli bisiklet
Devamını Oku

En İyi 10 Elektrikli Bisiklet

Teknolojinin gelişme sürecinde bisikletler hem teknik hem de tasarım açısından gelişerek yeni modeller ile öne çıkmıştır. Son zamanlarda…
hdd ssd farki teknosa
Devamını Oku

HDD SSD Farkı Nedir?

Depolama alanı bilgisayar seçiminde en çok dikkat ettiğimiz donanımsal özelliklerden biri oluyor. Bilgisayar alırken pek çok özelliği göz…
iPhone 11 vs 12 teknosa
Devamını Oku

iPhone 11 vs 12

Apple, her yıl piyasaya sunduğu yeni iPhone modeliyle gündeme oturmayı başarıyor. Her yeni modeli merakla bekleniyor ve hemen…