Günümüzün önemli bir kısmını bilgisayar başında geçirmeye devam ediyoruz. Hem iş hem de eğlence için kullandığımız bilgisayarlarımızın güçlü olmasının yanı sıra ekipmanlarının da ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek özelliklerde olması önemli. Bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa olsun yeteri kadar kaliteli bir monitörünüz yoksa bilgisayarınızdan alacağınız keyif de aynı oranda az oluyor. İhtiyaçlarınızı karşılayacak doğru monitörü kullandığınızda bilgisayar kullanma deneyiminiz farklı bir boyuta taşınıyor. Bu yazımızda monitör alırken nelere dikkat etmelisiniz konusuna değineceğiz.

Hangi monitörü almalıyım sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiyor. Nasıl bir monitör alacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız, bilgisayarınızın kullanım amacına göre seçin yapmanız en doğru yaklaşım olabilir. Çünkü bu şekilde hem gereksiz yere bütçenizi aşmamış oluyorsunuz hem de bilgisayarınızı kullanırken zorluk yaşamazsınız.

Monitör Tercihini Nasıl Yapmalısınız?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte en çok bilgisayar ekipmanları alanında gelişme yaşanıyor. Bilgisayar ekipmanlarının gelişmesi de profesyonel hayatımızda daha iyi işler çıkarabilmemizi ve eğlenceli şeylerden daha fazla keyif alabilmemizi sağlıyor.

Bilgisayarın görsel ekipmanı olduğu için en önemli parçası monitör oluyor. Çünkü bilgisayarda yaptığımız her şeyi en iyi şekilde görebilmemizi sağlıyor. Bu nedenle monitürü bilgisayarınızın donanım özelliklerinden sonra en çok dikkat etmeniz gereken parçası olarak düşünebilirsiniz.

Piyasada çok fazla bilgisayar monitörünün olması seçim yapmamızı da zorlaştırıyor. Neredeyse her bütçeye ve her ihtiyaca göre ürün bulmak artık mümkün oluyor. Bu nedenle bilgisayar monitörü tercihinizi yapmadan önce kullanım alanınıza karar vermeniz gerekiyor.

Günlük Kullanım Amacıyla Nasıl Bir Monitör Tercih Etmelisiniz?

Bilgisayarınızda çok fazla vakit geçirmiyor ve sadece günlük işlerinizi yapıyorsanız çok iyi özelliklerde bir monitöre ihtiyacınız olmayabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey gözlerinizin sağlığıdır. Öncelikle gözlerinizin daha az yorulması için mutlaka yüksek çözünürlüğe sahip Full HD monitör tercih etmelisiniz. Bu sayede daha kaliteli görüntü ve daha gerçekçi renklere sahip monitör ile daha iyi bir bilgisayar deneyimine sahip oluyorsunuz.

Günlük kullanımlarda monitör boyutu pek önemli görünmüyor olabilir. Eğer yer probleminiz bulunmuyorsa büyük ekranlı bir monitör alarak günlük işleriniz dışındaki kullanımlarınızda daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Dinlenmek için bilgisayarınızdan film izlerken ya da bir şeyler okurken bunun avantajını hissediyor olacaksınız.

Oyun İçin Hangi Monitör Alınmalı?

Bilgisayarınızı daha çok oyun oynamak için kullanıyorsanız ilk önceliğinizin bilgisayarın gücünün iyi olmasıdır. Ancak oynadığınız oyundan keyif almanız ve akıcı bir şekilde oynayabilmeniz için monitörünüzün performansının da iyi olması gerekiyor.

İyi bir oyun deneyimi yaşamak için monitör alırken ilk dikkat etmeniz gereken özellik, gecikme süresidir. Gecikme süresi 1 ms olan bilgisayar monitörlerini tercih ederseniz oyun oynarken görüntüyle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca yine görüntünün akışıyla ilgili olan yenileme hızı değerlerini de dikkate alıyor olmalısınız. Yenileme hızı, ekrandaki görüntünün ne kadar sık yenilendiğini gösteriyor. Görüntü ne kadar hızlı yenilenirse o kadar pürüzsüz bir görüntü akışı oluyor.

Gecikme süresi ve yenileme hızının yanı sıra oyun monitörlerde çözünürlük de önemlidir. Yüksek çözünürlüklü monitörler oyun için olmazsa olmaz bir özelliktir. Eğer güçlü bir ekran kartınız varsa 4K çözünürlüklü monitörleri tercih edebilirsiniz. Ancak yeni bir oyuncuysanız ya da yüksek profilli oyunları tercih etmiyorsanız Full HD çözünürlük monitörler de yeterli oluyor. Ekran çözünürlüğü, bilgisayarınızın fiyatını en çok etkileyen özellik olduğu için ihtiyacınızdan fazla çözünürlüğü tercih etmeyerek bütçenizi de aşmayabilirsiniz.

Çözünürlüğün yanı sıra renk zenginliği olan monitörler de oyun deneyiminizi genellikle üst seviyeye çıkarır. Ne kadar renk detayı olursa, oynadığınız oyundan aldığınız zevk de o kadar artar.

Bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanıyorsanız monitör alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise boyutu oluyor. Oynadığınız oyundan keyif almak için oyunu yaşıyor olmalısınız. Her detayını rahatlıkla görüp oyuna hakim hissetmelisiniz kendinizi. Bunun için de boyutları büyük olan monitörleri tercih edebilirsiniz.

monitor alirken teknosa

Profesyonel Kullanım İçin Nasıl Bir Monitör Seçmelisiniz?

Eğer bilgisayarınızı grafik tasarım ya da kurgu gibi profesyonel işlerinizde kullanıyorsanız daha kaliteli bir monitöre sahip olmalısınız. Özellikle renk konusunda en iyi sonuçları sunan monitörler ilk tercihiniz olmalı.

Bir monitörün gösterebileceği renk sayısı sınırlı oluyor. Yaptığınız işlerde kaliteyi artırmak istiyorsanız renk yelpazesindeki en fazla rengi gösterebilecek monitörleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Monitör alırken nelere dikkat etmelisiniz konu başlığında büyük ekranlar da işimizi çok kolaylaştırıyor. Profesyonel işlerinizin daha kaliteli ve daha hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız mutlaka büyük ekranlı monitörler ilk tercihiniz olmalı. Büyük ekranlar sayesinde yaptığınız işin her detayını rahatlıkla görebiliyorsunuz.  Ortaya kusursuz işler çıkarmak için sizin en büyük yardımcınız oluyor.

Monitör Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Özellikler Neler?

Bilgisayar monitörlerinin performansını etkileyen temel özelliklerinin yanı sıra kullanım kolaylığı sağlaması için eklenen birçok özellik bulunuyor. Monitör özellikleri nasıl olmalı diye düşünürken en çok dikkate almanız gerekenlerden biri de dokunmatik ekran özelliği oluyor. Eğer bilgisayarınızı profesyonel amaçlı kullanıyorsanız ve yeterli bütçeniz varsa dokunmatik ekrana sahip bilgisayar monitörlerini tercih edebilirsiniz. Daha kolay kullanım imkanı sağladığı için işlerinizi daha hızlı bitirmenize yardımcı olacaktır.

Bu özelliklerin dışında bilgisayar monitörlerinin USB giriş yuvasının çok olması, yüksekliğinin ayarlanabilir olması, dahili hoparlöre sahip olması ve kavisli ekran gibi özellikleri de bulunuyor. Bu özellikler daha çok sizin bütçenize bağlı özellikler oluyor. Kullanım kolaylığı sağlayan bu özellikler monitörünüzün performansını fazla etkilemiyor.

Bu özelliklerin dışında bilgisayar monitörlerinin özellikleri arasında parlaklık seviyesi de bulunuyor. Parlaklık seviyesi çok dikkat etmenizi gerektiren bir özellik olmayabilir. Çünkü piyasada bulunan monitörler tüm kullanımlar için yeterli parlaklık seviyesine sahip oluyor.

Yukarıda monitör alırken nelere dikkat etmelisiniz anlatmaya çalıştık. Bu bilgiler ışığında monitör seçiminde çok daha bilinçli tercihler yapabilirsiniz.

En iyi monitörleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
apple m1 ne ise yarıyor teknosa
Devamını Oku

Apple M1 Çip Ne İşe Yarar?

Apple, uzun süren çalışmalarının meyvesini M1 çipleri üretmeye başlamasıyla alıyor. Bundan önce bilgisayarlarında bulunan çipler Intel tarafından üretiliyordu.…
metaverse mimarligi nedir teknosa
Devamını Oku

Metaverse Mimarlığı Nedir?

Son zamanlarda “Metaverse” kavramı çok fazla konuşulur hale geldi. Metaverse, kimileri tarafından geleceğimizi şekillendirecek bir gelişme olarak görülürken…
konsol aksesuar oneriler teknosa
Devamını Oku

Konsol Aksesuar Önerileri

Video oyunları son dönemde sürekli olarak popülaritesini artırmaya devam ediyor. Özellikle evde kalınan sürelerin artması ve oyunların çevrimiçi…