Futbol son zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan, kitlelerin eğlenmesini ve kafasını dağıtmasını sağlayan sporların başında geliyor. Avrupa’da ve dünyada yapılan transferler maçların izleme kalitesini artırırken oyundan keyif alınmasını da sağlıyor. Oyun teknolojisinin gelişmeye başlamasıyla futbol simülasyon oyunları ilk çıktığı andan itibaren kullanıcıların en popüler oyunları arasına girmeyi başarıyor. Aradan yıllar geçse de bu ilgi hiç azalmıyor. Futbol oyunları arasında en yaygın olarak oynanan ve her yıl daha da geliştirilen FIFA oluyor. Futbol oyunları arasında en uzun süredir devam eden oyun, teknolojik anlamda da her yıl önemli gelişmeler yaşanıyor. EA Sports firması tarafından sunulan FIFA 22, serinin tarihindeki en etkileyici geliştirmelere sahne oluyor. Oynanış ve görüntü kalitesi bakımından en iyi sürümü olarak kabul ediliyor. Bu yazımızda FIFA 22 incelemesi yapacağız.

FIFA 22 Oynanışı Nasıl?

FIFA 22, serinin yıllardır yayınlanan en iyi versiyonu oluyor. Bunu, yayınlanmadan önce oyunun yapımcılarının FIFA’nın her zaman geliştirmek istedikleri oyun olduğunu açıklamasıyla FIFA meraklıları bekliyordu.

PS5 ve Xbox Series X sürümlerine özel sunulan Hypermotion animasyon sistemi gerçek bir oyun değiştirici oluyor. Sistem oyuna 4 bin yeni animasyon ekliyor ve topla her buluşulduğunda bu farkı önemli derecede hissettiriyor. Bu geliştirmeyle birlikte FIFA 22, oyuncuların her seferinde aynı şekilde tepki verdiği, yazılı animasyonlardan oluşan FIFA oyunu olmaktan çıkıyor. Oyunda her pas attığınızda ya da kaleye şut attığınızda gerçek bir orijinallik hissettiriyor. Ayrıca sadece topla oynamalarda değil topsuz alanlarda da animasyon sistemi devrede oluyor. Böylece oynanışa güzel bir derinlik katıyor.

FIFA 22’de daha önceki oyunlarda atmayı beceremediğiniz golleri atabiliyorsunuz. Sadece ceza sahası dışından gelen kaliteli vuruşlardan gelen gollerde değil, ceza sahası içerisindeki seri paslaşmalar sonucunda atılan gollerde de bu farkı net bir şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca gol atmak için sadece kanatlardan orta yapmak zorunda da kalmıyorsunuz. Hypermotion animasyon sistemi, serinin tüm tarihindeki en büyük geliştirmelerden biri olarak görülüyor. FIFA 22’de gerçeğe en yakın oyun deneyimini yaşadıktan sonra eski versiyonlarına dönmek isterseniz oldukça sıkıcı oyunlar oynadığınızı farkediyorsunuz.

Oyundaki tek gelişme burada kalmıyor. Kalecilerde yapay zeka teknolojisine bağlı önemli bir revizyon gerçekleşiyor. Kaleciler artık kalelerinde daha güven verici duruyor. Kaleciler sahip oldukları özelliklere göre iyi yer tutuyor ve her net pozisyonun golle sonuçlanmasına engel oluyor. Kaleciyle karşı karşıya durumlarda bile artık gol atmanızın garantisi olmuyor. Bu da kaleye şut çekeceğiniz zaman vuruşunuzu yaparken daha dikkatli olmanıza neden oluyor. Ayrıca rakip takım gol pozisyonuna girdiğinde yapay zeka destekli kalecinize de güvenebiliyorsunuz. Böylece rakibiniz bir atak yaptığında kalecinizi kaleden çıkarmaya çalışmak yerine savunma oyuncularınızı kontrol etmeye devam edebiliyorsunuz.

FIFA 22’de topun şeklinde de bir düzeltme görülüyor. Bu da Hypermotion teknolojisiyle birleştiğinde gerçek futbol takipçileri için öngörülemeyen senaryolar yaratıyor. Bilgisayar kontrollü takım savunmasında küçük bir ayar yapıldığında her gol için kendinizi daha fazla geliştirmek zorunda kalıyorsunuz.

fifa-22-inceleme-teknosa

FIFA Ultimate Team Nasıl?

FIFA Ultimate Team ya da kısa adıyla FUT, oyundaki sürekli olarak en popüler mod olarak bulunuyor. Bunun nedenlerinin başında kendi takımınızı kurabilmeniz geliyor. Takım kurarken en iyi oyuncuları bir araya getirmenin mutluluğu ve çevrimiçi platformda en iyi oyuncularla rekabet etmenin keyfine varıyorsunuz.

FIFA Ultimate Team’de oldukça önemli geliştirmeler bulunuyor. FIFA Ultimate Team, Division Rivals ve FUT Champions olarak iki farklı takımdan oluşuyor.

Division Rivals’de eleme maçları sistemi oyundan çıkartılıyor. Artık merdiven usulü bir sıralamaya mevcut olarak ilerliyor. Takımınız iyi performans sergileyip sıramalada üst sıralara çıkabileceği gibi kaybettiği maçlarda da aşağı iniyorsunuz.

FUT Champions modu artık daha erişilebilir olarak görünüyor. Artık tek bir hafta sonu süresince onlarca maç yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Bunun yerine hafta içinde de size uygun olan saatlerde yarışma varsa kazanmanıza yardımcı oluyor. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa kupaları gibi puan bazlı organizasyonlarda hemen yerinizi kapabiliyorsunuz. Buradaki yenilenmiş sistem oldukça iyi çalışıyor. Ancak yine de kısa zaman diliminde yoğun olarak çok fazla oynayabiliyorsunuz.

Kariyer Modu, Volta ve Pro Clubs

FIFA serisinde en çok ihmal edilen özellik kariyer modu oluyordu. EA Sports, FIFA 22’de bu özelliği geliştireceğini söylüyordu ancak yapılan değişiklikler çok fazla görünmüyor.

Örneğin kariyer modunda kendi takımınızı oluşturmak kulağa büyük bir şey gibi gelebiliyor. Ancak pratikte pek öyle olmuyor. Kulübün adını belirlemek, daha önce tasarlanmış armalardan birini ve forma rengini seçmek gibi durumlar için yaklaşık 30 dakikanızı harcıyorsunuz. Takımınızı oluşturduktan sonra tekrar standart kariyer modunda oyunlarınızı oynuyorsunuz.

FIFA 22’de oyuncu kariyer modunda bazı geliştirmeler yapılmış görünüyor. Artık bir maç sırasında yedekten oyuna girebilme imkanınız bulunuyor. Bu oyun zevki açısından hoş bir eklenti oluyor.

Volta ile FIFA sokak futboluna geri dönüyor. Ancak bu özellik sonradan düşünülmüş olarak görünüyor. Çünkü bu sefer uygun bir hikaye modu bulunmuyor. Sadece hızlı oyun ve çevrimiçi oyun oynayabiliyorsunuz. Bir Volta turnuvası ayarlayamıyorsunuz. Ayak tenisi gibi bir dizi mini oyunda sizi çevrimiçi başka bir üç oyuncuyla düello için karşı karşıya getiriyor. Bu mod, kullanıcılar tarafından en eğlenceli olanlardan biri olarak gösteriliyor.

FIFA 22’nin en büyük hayal kırıklığı Pro Clubs modunda yaşanıyor. Pro Clubs oyuncusu için bu moda neredeyse hiçbir şey eklenmemiş görünüyor.

Görüntü ve Ses Kalitesi

FIFA 22 mükemmel görünümlü bir oyun olarak geliyor. Oyuncuların animasyonları çok iyi. Hem yıldız futbolcular hem de diğerleri etkileyici bir şekilde gerçeğe benziyor.

FIFA 22’de maç günü deneyimi de rakip tanımıyor. Büyük oyunlara ağırlık verebilirken bir dizi maç öncesi ara sahneler de ekleniyor. FIFA tarihindeki ilk kadın ses olan Stewart Robson ve Alex Scott gibi yeni yorumcular da ekleniyor. Ancak yorumcuların bazı söyledikleri sahadaki aksiyonla bazen uyuşmayabiliyor.

Oyun müziği açısından FIFA 22, gelecek vadeden sanatçıların hoş bir karışımını sunarken Sam Fender gibi ana akım şarkılara da yer veriyor. Oyun müziklerinden herhangi birini takımınız gol attığında çalan müzik olarak ayarlayabilme özelliği de hoş bir dokunuş oluyor.

FIFA 22 İnceleme Sonucu

FIFA 22, EA Sports’un geleceğe dair atılmış dev bir adım olarak kabul edilebiliyor. Yeni Hypermotion animasuon sistemi sadece pazarlama amacıyla anlatılan bir sistem değil, maçların gerçek spora her zamankinden daha yakın olmasına yardımcı olan dahice hazırlanmış bir oyun değiştici olarak görülüyor.

Eğer kariyer modunda FIFA oynamayı seviyorsanız FIFA 22 bu konuda kullanıcılarını pek tatmin etmeyi başaramıyor. Ancak oyunun oynanış aşaması hiç bu kadar gelişmiş olarak gelmiyordu. FIFA serisini arkadaşlarınızla ya da kendi başınıza oynamayı seviyorsanız FIFA 22’nin yarattığı oyun deneyimi sayesinde bir daha eski versiyonlara dönmek istemiyorsunuz. Bugüne kadarki yapılmış en iyi FIFA oyununu oynamak istiyorsanız FIFA 22 sizler için doğru seçim oluyor. FIFA 21 sürümüne sahip olan kişiler yeni ürünün özelliklerini karşılayamıyor. Bu nedenle EA Sports eski sürüm oyunların FIFA 22’ye yükseltilmesine engel oluyor.

Yukarıda FIFA 22 incelemesi sunduk.

Sizler de teknolojik donanımlara sahip oyun ekipmanlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılarımızı İnceleyin
god of war 4 teknosa
Devamını Oku

God Of War 4 Oyun İncelemesi

God of War serisi, PlayStation’larda her zaman görsel olarak zamanın ötesinde etkileyici bir deneyim sunuyor. Bilgisayar monitörlerinin görüntü…
konsol aksesuar oneriler teknosa
Devamını Oku

Konsol Aksesuar Önerileri

Video oyunları son dönemde sürekli olarak popülaritesini artırmaya devam ediyor. Özellikle evde kalınan sürelerin artması ve oyunların çevrimiçi…
playstation 5 oyun tavsiyeleri teknosa
Devamını Oku

PlayStation 5 Oyun Tavsiyeleri

PlayStation 5 oyunları ile çok keyifli saatler geçirebilirsiniz. Günümüzün stresli yaşamından biraz da olsa uzaklaşmak ve macera dolu…
jbl kulaklik onerileri teknosa
Devamını Oku

JBL Kulaklık Önerileri

Çalışırken, spor yaparken ya da günün herhangi bir anında kendimizi dış ortamdan soyutlamak istediğimizde sıklıkla başvurduğumuz cihazlarımızdan biri…