Ev işleri arasında en çok zamanımızı alan ve çoğumuzun pek hoşlanmadığı işlerin başında ev süpürmek geliyor. Ne kadar hoşlanmasak da hepimiz temiz evlerde oturmayı istiyoruz. Bu nedenle evlerimizi düzenli olarak temizliyoruz. Ev süpürmek fiziksel olarak yorucu olmasının yanı sıra oldukça zamanımızı alan işlerden biri oluyor. Özellikle büyük ve çok eşyası olan evlerde bu iş ciddi bir efor istiyor. Ev süpürmeyi etkileyen durumlardan biri de elektrikli süpürge oluyor. Elektrikli süpürgenin kullanım performansı ve çeşidi de kullanırken harcadığımız eforu ve zamanı doğrudan etkiliyor. Eskiden bu işler için çok fazla zaman harcanırken günümüzde gittikçe kısalıyor. Çünkü gelişen ev eşyaları teknolojisi işlerimizi kolaylaştıracak özellikler bulmaya ve bunları eşyalara eklemeye devam ediyor. Şarjlı süpürgeler de bu teknolojik gelişmeler sonucu hayatımıza giren eşyalardan biri oluyor. Güçlü çekim gücü ve kolay taşınabilir olmasıyla hayatımızı olumlu anlamda etkiliyor. Bu yazımızda şarjlı süpürge hakkında bilgiler vereceğiz.

Şarjlı Süpürge Nedir?

Şarjlı süpürgeleri genel olarak tanımlayacak olursak, şarj edilebilir bataryası olan kablosuz temizleme cihazı olduğunu söyleyebiliyoruz. Taşınabilir elektrikli süpürge olarak da bilinen bu kablosuz cihazlar, son dönemde çok fazla çeşide sahip olarak üretilmeye devam ediyor.

Yeniden şarj edilebilir süpürgeler, yüzeylerden kir ve toz parçacıklarını toplayabilmek için bir emme portu kullanması bakımından kablolu elektrik süpürgesiyle aynı şekilde çalışıyor. Eskiden şarjlı süpürgeler kablolu olanlara göre çok daha düşük bir performans sergiliyordu. Hem emiş gücü hem de kullanım süresi bakımından kullanışsız oluyordu. Yapılan teknolojik geliştirmeler sayesinde günümüzde şarjlı süpürgelerin bazı modelleri, kablolu elektrikli süpürgelerden çok daha iyi emiş gücüne sahip olarak üretiliyor. Ayrıca kullanım kolaylığı bakımından da eskiye göre işimiz çok daha kolaylaşıyor.

Cihaza bir kablo bağlı olmadığından süpürge serbestçe hareket ettirilebiliyor ve taşınabiliyor. Bu kolaylık, şarj edilebilir elektrikli süpürgenin ev kullanımı için olduğu kadar arabalarda ve açık hava teraslarda kullanılmasına da olanak tanıyor. Aynı zamanda şarjlı süpürgeler, çalışması için bir elektrik kablosu gerektiren geleneksel elektrikli süpürgelerden daha az enerji harcadığı için de kullanıcılar tarafından popülerliğini koruyor. Şarj edilebilir teknoloji ile cihaz, bataryası şarj olurken sınırlı bir süre için elektrik kaynağına takılı kalıyor. Batarya yeterli güce sahip olduğunda, ek bir güce ihtiyaç duymadan kullanılabiliyor.

sarjli supurge nedir ne ise yarar teknosa

Şarjlı Süpürge Çeşitleri Nelerdir?

Şarj edilebilir sistemlere sahip süpürgeler, farklı tasarım ve boyutlara sahip olarak üretiliyor. Temel olarak üç ana çeşide sahip oluyor. Bunlardan ilk sırada, el tipi süpürgeler olarak adlandırılan ve daha çok dökülen şeyleri hemen temizlemek ve ulaşılması zor alanları süpürmek için pratik kullanıma sahip olan küçük şarjlı süpürgeler sayılabiliyor.

İkinci olarak, el tipi süpürgelerden sonra geliştirilen teknoloji ile dikey elektrikli süpürge olarak da adlandırılan normal boyutlardaki şarjlı süpürgeler geliyor. Evin genel temizliği için kullanılabilen bu cihazlar hem temizleme gücü yüksek hem de hafif modelleriyle büyük bir kullanım kolaylığı sağlıyor.

Akıllı cihaz teknolojisinin ev aletlerine entegre edilmesiyle birlikte, ev işlerimiz gittikçe daha kolay hale geliyor. Sahip olduğu yeni teknolojilerle üretilmeye başlanan akıllı robot süpürgeler de temel yapısı gereği şarjlı süpürgeler arasına giriyor. İçerisinde bulunan navigasyon ve sensör sistemleri ile kullanıcılar tarafından yönlendirilmeye ihtiyaç duymadan tüm evi tek başına süpürebiliyor, içerisindeki kiri ve tozu boşaltma ünitesine kendi boşaltıp, kendi kendini şarj edebiliyor. Akıllı robot süpürgeler ile birlikte ev süpürmek zaman alan bir iş olmaktan çıkıyor.

Kullanım kolaylığı sağlayabilmek için çoğu üretici, şarjlı süpürgeleri hafif olacak ve minimum depolama alanı gerektirecek şekilde tasarlıyor. Bataryası tamamen şarj edildikten sonra her modelin kullanım süresi kendine göre değişiyor. Bazıları tek bir şarjla orta büyüklükteki tüm evi temizleyebilirken bazıları o kadar uzun bir performans sergileyemiyor. Bazı şarjlı süpürgeler büyük alanların temizliğinde sorun olmaması için ek batarya ile satılabiliyor.

Şarjlı Süpürgelerin Avantajları Nelerdir?

Şarjlı süpürgelerin sağladığı avantajların başında kullanım kolaylığı geliyor. Geleneksel elektrikli süpürgeleri kullanırken hareket alanınız her zaman kablonun boyu ile sınırlı kalıyor. Ancak şarjlı süpürgelerde evin istediğiniz yerini kolayca süpürebiliyorsunuz. Evin farklı odalarına geçerken kabloyu prizden çekip yeni yerine takmakla zaman kaybetmemiş oluyorsunuz. Ayrıca uzun elektrik kablosunu açmak ve kullanım sonrası geri sarmakla uğraşmadığınız için şarjlı süpürgeleri kolayca yerine kaldırıp, ihtiyacınız olduğu anda hemen çalıştırabiliyorsunuz. Eğer akıllı robot süpürgeleri kullanmaya başladıysanız kendiniz herhangi bir şey yapmadan akıllı telefonunuzu kullanarak çalıştırmaya başlıyor ve geri kalanına karışmıyorsunuz.

Şarjlı süpürgelerin sağladığı diğer avantajlardan biri hareket özgürlüğü olduğu için arabanızın içini süpürmek istediğinizde kolayca yanınıza alıp yapabiliyorsunuz. Bunun için bir uzatma kablosuna ya da başka bir eklentiye ihtiyaç duymuyorsunuz.

Şarjlı Süpürgelerin Dezavantajları Nelerdir?

Şarjlı süpürgelerin sınırlı bir güç kaynağı bulunuyor. Belli bir kullanım süresinden sonra bataryasının şarjı bittiğinde, süpürgenin tekrar şarj edilmesi gerekiyor ve yeniden kullanmaya başlamak için yeterli süre şarj olması bekleniyor. Bu durum geniş alanların süpürülmesi için pek kullanışlı olmuyor. Sahip olduğunuz şarjlı süpürgenin modeline bağlı olarak, bataryası tam dolduğunda birkaç saate varan kullanım süresi elde edebiliyorsunuz. Ancak bazı modellerin daha düşük kullanım süresi olduğu için bu durum zorluk yaratabiliyor. Şarjlı süpürgelerin ev temizliğinde yarattığı bir diğer dezavantaj da toz toplama bölmelerinin küçüklüğü oluyor. Daha hafif olması için toz bölmesinin küçültülmesi, temizlik sırasında dolduğunda boşaltmak için temizliği yarıda kesmenize neden oluyor.

Yukarıda şarjlı süpürge nedir ne işe yarar anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi şarjlı süpürgeleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
hangi bebek telsizini almaliyim teknosa
Devamını Oku

Hangi Bebek Telsizi Almalıyım?

Bebeğinizin uyku saatinde ne yaparsanız yapın onu yakından takip etmeniz gerekir. Bu nedenle kaliteli bir bebek monitörü almak…
microsoft 365 nedir teknosa
Devamını Oku

Microsoft 365 Nedir?

Özellikle iş hayatında en çok kullanılan uygulamaların başında Microsoft Office uygulamaları geliyor. Metin yazıları ve resmi yazılar için…
bios nedir ve ne ise yarar teknosa
Devamını Oku

BIOS Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayar kullanımımız artmaya başladıktan sonra içerisindeki donanım özelliklerini daha fazla inceler hale geliyoruz. Bilgisayar kullanan herkesin en azından…