Teknolojinin her geçen gün kendini yenilemesi ile cep telefonlarının da özellikleri değişmektedir. Bu değişime ayak uydurmak ve hayatımızın bir parçası olan cep telefonlarını daha verimli kullanabilmek için satın almadan önce bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Sadece telefon görüşmeleri ve mesajlaşmanın yanı sıra kişisel asistanımız da olan cep telefonları, her ihtiyaca yönelik özellikler taşır. Sosyal medyayı yoğun olarak kullananlar özellikle yüksek kaliteli fotoğraf, video çeken bir cep telefonu ararken oyun tutkunları için büyük ekran, yüksek pil ömrü gibi özellikler önem teşkil eder.

Piyasadaki çeşitli markaların farklı modelleri arasından seçim yapmakta zorlanıyor, hangi cep telefonunu almanız gerektiğine karar veremiyorsanız bu yazımızı rehber niteliğinde kullanabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre cep telefonu seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenleri sizler için kaleme aldık.

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Akıllı telefonların vazgeçilmez bir hâl aldığı çağımızda seçimlerimizi birçok özellik yönlendirir. Sıfır cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenleri inceleyerek ihtiyaçlarınızı ortaya çıkarabilir ve tercihlerinizi bu yönde yapabilirsiniz.

Cep Telefonu Kullanma Amacınızı Belirleyin

Cep telefonuna neden ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek satın alma aşamasında ilk yapmanız gerekendir. Sadece telefon ile görüşmek, mesaj atmak için bir telefon arıyorsanız başlangıç seviyesindeki modelleri tercih edebilirsiniz. Film izlemek, oyun oynamak gibi telefonu uzun süre kullananlar ise uzun pil ömrü ve büyük ekranı olan telefonları inceleyebilir.

Hangi Markayı Kullanmak İstiyorsunuz?

Samsung’tan iPhone’a, Huawei’den Xiaomi’ye kadar uzanan skala arasından karar verirken eğer eski telefonunuzdan memnunsanız kullanmaya alışık olduğunuz markadan yana karar verebilirsiniz. Değişiklik içinse diğer markaların performans, fiyat ve güvenilirliğini değerlendirebilirsiniz.

Bütçenize Uygun Telefonu Bulun

Her markanın fiyat politikası farklıdır. Modellere ve özelliklere göre bu özellik değişse de kimi zaman marka ismi için de belirli bir ücret ödenir. Kullanım amacınız ve telefon özelliklerini baz alarak bütçenize uyan bir telefon bulabilirsiniz. Eğer işlerinizin önemli bir bölümünü cep telefonunuz üzerinden hallediyor veya gerçekten güçlü bir cep telefonuna sahip olmak istiyorsanız maliyet açısından ortalamanın biraz üzerine çıkmanız gerekebilir.

Kullanım Deneyiminizi Etkileyen Ekran Boyutu ve Çözünürlük

Küçük ekranlar daha kolay bir kullanım sunarken büyük ekranlar, özellikle telefondan bir şeyler izleyen biriyseniz görsel beklentilerinize yanıt verir. Dizi veya film izleyenler, oyun oynayanlar büyük ve yüksek çözünürlükteki telefonları araştırabilir. Ayrıca cep telefonu ekran büyüteci kullanarak da büyük ekranda film keyfi yapabilirsiniz.

Uzun Süre Kullanabilmenize Olanak Sağlayan Pil Ömrü Seçin

Cep telefonu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de batarya ömrüdür. Sürekli şarj etmek istemiyor, uzun süre dayanan batarya arıyorsanız yüksek batarya kapasitesine sahip bir model bakabilirsiniz. Ayrıca hızlı şarj özelliği bulunan cep telefonları ile kısa süre içerisinde tekrar cihazınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

İşinizi Kolaylaştıracak Depolama Kapasitesi

Cep telefonundaki depolama alanı ne kadar büyükse o kadar fazla video, fotoğraf, müzik depolayabilirsiniz. Daha fazla veri depolama avantajı sağlayan yüksek GB depolamaya sahip cep telefonunuzu uzun yıllar kullanabilirsiniz. 64, 128 ve 512 GB genellikle piyasadaki cihazların depolama kapasitesidir. GB arttıkça cep telefonu fiyatları da artış gösterir. Bu yüzden hem işinizi kolaylaştıracak hem de bütçenizi zorlamayacak bir telefon seçmelisiniz.

Fotoğraf Makinelerini Aratmayacak Cep Telefonu Kamerası

Teknolojinin hızla ilerlemesi cep telefonlarındaki kameraların da oldukça gelişmesini sağlamıştır. Yüksek kalitedeki kameralar ile çözünürlüğü yüksek ve profesyonele yakın video ve fotoğraf çekmek mümkün hale gelmiştir. Gece, portre, manzara gibi çekim detayları bulunan telefonlar özellikle sosyal medyada aktif olan kişilerin oldukça işine yarar. YouTube videoları çekiyor, sosyal medyada sık sık fotoğraf paylaşıyorsanız kamera kalitesi yüksek cep telefonlarını inceleyebilirsiniz.

İyi Bir Cep Telefonu Nasıl Olmalı?

İyi bir cep telefonu, kullanıcının aradığı özelliklere uygun olmalı ve bunları karşılamalıdır. Genel olarak iyi bir cihazdan beklenenler şöyledir:

 • İşlemcisi çekirdek hızına sahip olmalıdır. Android ve iOS tabanlı telefonlarda genellikle sekiz çekirdekli işlemci kullanılır. En az çift çekirdekli olması ise telefonun kullanım ömrünü uzatır.
 • İşlemci sistemi ile alakalı temel frekans hızı cep telefonunun verimliliğini etkiler. 2,84, 2,86, 3,0, 3,46 GHz piyasadaki frekans hızlarıdır. Telefonu yoğun şekilde kullananlar için yüksek GHz, akıcılık sağlar ve ağır programların sorunsuz çalışmasına imkan verir.
 • Konforlu bir görüntüleme deneyimi sunması için cep telefonu ekranı; yüksek çözünürlüklü, parlak, net ve büyük olmalıdır.
 • İyi bir cep telefonunun pil ömrü uzun olmalıdır. Telefon sahiplerinin gün boyunca cihazlarını kullanmalarını sağlamalıdır. Ayrıca hızlı şarj özelliği avantajına sahip olmalıdır.
 • Düşük ışık koşullarında bile iyi performans gösteren bir kamerası olmalıdır.
 • Hızlı internet bağlantısı, güçlü Bluetooth, Wi-Fi ve NFC gibi bağlantı seçeneklerini barındırmalıdır.
 • İyi bir cep telefonu en az 64 GB veya daha fazla depolama alanı sunmalıdır.
 • Güncellemeleri ve yeni özellikleri taşıyabilecek olmasının yanı sıra düzenli güncelleme alan bir telefon olmalıdır.
 • Kullanım amaçlarının yanı sıra iyi bir cep telefonu estetik bir tasarıma da sahip olmalıdır.
 • Gün boyu kullanım sağlanmasından dolayı olası bir darbeye karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Sıvılara karşı dayanıklı olması da cep telefonu kullanım ömrünü doğrudan etkiler.

Cep Telefonu Kamerasının İyi Olduğunu Nasıl Anlarız?

Cep telefonu seçimi yaparken, telefonun kamerası da dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biridir. Günümüzün cep telefonu kameralarında birçok farklı özellik bulunur. Telefon araştırması yaparken dikkatinizi çekecek bu özellikleri daha iyi anlamak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. Bu sayede eğer kamerası iyi bir model istiyorsanız rahatlıkla bulabilir, içinize sinen fotoğraflar ve videolar çekebilirsiniz.

 • Megapiksel sayısının yanı sıra piksel büyüklüğü de kameranın iyi olduğunu gösterir.
 • Diyafram açıklığı, kameranın daha fazla ışık almasını sağlar ve böylece düşük ışıkta bile yüksek performans elde edebilirsiniz. Bu sayede gece veya kapalı mekân çekimlerini daha rahat yapabilirsiniz.
 • Görüntü sabitleme özelliği net fotoğraflar çekmenizi sağlar.
 • Dijital yakınlaştırma yerine optik yakınlaştırma özelliği bulunan cep telefonu kamerası ile piksel kaybı yaşanmaz ve fotoğraf kalitesi yükselir.
 • 4K çözünürlük, optik görüntü sabitleme, yüksek kare hızına sahip kameralar özellikle iyi videolar çekmek için önemli detaylardır.
 • Portre veya grup fotoğraflarında daha iyi sonuçlar elde etmek için kameranın yüz tanıma ve odaklama özelliği olmalıdır.
 • RAW desteği sunan kameralar, daha fazla görüntü işleme seçeneği sağlar ve bu da görüntü kalitesini arttırır.
 • Alan derinliği, zoom, geniş açı gibi çekimlerin daha iyi yapılabilmesi için kameraların sayısı artmıştır. 4 ve 5 kamerası bulunan telefonlar en iyi kamera olmaya aday modellerdir.

Bu faktörler, iyi bir cep telefonu kamerasını belirlemede yardımcı olabilir. Ancak kameraların performansı ve diğer ayrıntıların yanı sıra yazılım ve işlemci gibi özellikleri de önemlidir. En iyi kameraya sahip modeli seçmek, birçok faktörü göz önünde bulundurmayı gerektirir.

Cep Telefonlarında Lite Sürüm Nedir?

Lite, cep telefonlarında daha az işlevsel bir sürümü ifade eder. Normal sürüme göre daha az bellek, depolama alanı, işlem gücü ve daha az özellik sunar. Buna karşılık fiyat açısından lite sürüm cep telefonları daha uygundur. Üstelik bütçenizi zorlamadan üst modellere yakın özelliklerden yararlanmanıza imkan verir. Ancak yine de satın almadan önce performans bakımından asıl sürümden ne kadar farklı olduğunu iyi incelemek gerekir.

iOS ve Android İşletim Sistemleri Arasındaki Fark Nedir, Hangisini Seçmelisiniz?

iOS ve Android, en popüler cep telefonu işletim sistemleridir. Hangi sistemin size daha uygun olduğuna karar vermek için aşağıdaki başlıkları değerlendirebilirsiniz.

 • iOS, yalnızca Apple tarafından üretilen iPhone, iPad ve iPod Touch gibi cihazlarda çalışırken Android birçok farklı cihazda kullanılır. iOS’un bu özelliği sayesinde diğer Apple cihazlarınız ile telefonunuzu kolayca entegre edebilir, veri akışını sağlayabilirsiniz.
 • iOS’un arayüzü, basit, temiz ve kullanıcı dostudur. Android ise daha özelleştirilebilir kullanıma sahiptir ve kullanıcılar arayüzü kendi zevklerine göre değiştirebilir.
 • iOS’ta kullanılacak uygulamalar sadece App Store’da yer alır. Android, Google Play Store’da daha geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Ancak bu, Android’in daha az güvenli olduğu anlamı gelmez. Çünkü Google, uygulamaları inceleyerek kötü amaçlı yazılımları engeller.
 • iOS sistemleri, Apple’ın tüm cihazları için tek bir güncelleme paketi şeklinde oluşturulur ve güncellemeler genellikle tüm iOS cihazlarında aynı anda kullanılabilir. Android ise farklı markalar tarafından kullanılan bir işletim sistemi olduğundan cihazlar farklı tarihlerde güncelleme alabilir.
 • iOS işletim sistemine sahip iPhone modellerinin sadece Apple tarafından üretilmesi Android cihazları ile arasında fiyat farkı oluşturur. Android ise birçok marka tarafından üretildiği için farklı fiyat aralıklarında sunulabilir.
 • iOS ve Android’in kullanımları birbirinden farklıdır. Bugüne kadar yalnızca iOS kullanan kişiler için Android telefonlara geçişte bir süre zorluk yaşanabilir. Android işletim sistemi ise Samsung, Xiaomi ve Huawei gibi birçok marka tarafından kullanılır. Markalar farklı olsa da sistem benzerdir ve hangi marka, model seçilirse seçilsin kolaylıkla uyum sağlanabilir.

Bu farklılar, her iki işletim sisteminin kendine has özellikleri ve dezavantajlarına sahip olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla kullanıcı seçimleri, kişisel tercihlerine göre değişir.

İhtiyaçlarınızı ve amacınızı belirledikten sonra cep telefonu modelleri arasından kolayca kullanabileceğiniz ve bütçenize uygun cihazı bulabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
isitici cesitleri neler teknosa
Devamını Oku

Isıtıcı Çeşitleri Neler?

Alan ısıtıcıları, tüm evinizin termostatını açmadan tek bir odayı ısıtmanın mükemmel bir yolu olabilir. Bu küçük portatif ısıtıcılar…
elektrikli bisiklet rehberi teknosa
Devamını Oku

Elektrikli Bisiklet Seçim Rehberi

İlk kez elektrikli bisiklet sürmek, bir süper gücü keşfetmek gibi gelebilir. Bunun nedeni, pedal destekli elektrikli bisikletlerin iki…