Mutfaklarda olmazsa olmaz haline gelen aspiratörler sağlıklı hava açısından önemli rol oynar. Ancak bu cihazlar yağ, kir ve dumanın bulunduğu ortamda çalıştığı için kısa sürede kirlenir. Özellikle hava çekimi ile birlikte aspiratör filtresi genellikle yağ / yemek buharından tıkanabilir. Bu da çekim gücünün düşmesine ve havayı yeteri kadar temizleyememesine neden olur. Dolayısıyla aspiratör filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aspiratör filtresi temizleme, cihazların optimum performansını sürdürmeleri için oldukça önemlidir. Çünkü temiz bir filtre, aspiratörün verimliliğini artırır, daha etkili bir şekilde hava sirkülasyonu sağlar. Peki aspiratör filtresi nasıl temizlenir? Gelin aspiratör filtresi temizliğinde dikkat etmeniz gerekenlere ve adım adım temizlik ipuçlarına birlikte göz atalım.

Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Mutfak aspiratörleri, temiz hava sirkülasyonunu sağlamak ve kötü kokuları engellemek için vazgeçilmezdir. Zamanla bu cihazların filtreleri kirlenerek tıkandığından performans kaybı yaşanabilir. Düzenli aspiratör filtresi temizliği ise cihazların düzgün çalışmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Siz de bu basit adımları düzenli olarak uygulayarak, aspiratörünüzün uzun ömürlü, etkili şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz:

 • İlk olarak aspiratör filtresini çıkarmalısınız. Çünkü aspiratörlerin konumu gereği filtreleri takılı halde temizlemeniz mümkün değildir. Ayrıca elektrikli cihazlar olduğundan güvenli olmayabilir.
 • Çıkarılan filtre için bir kaba sıcak su, yarım bardak karbonat, yarım bardak beyaz sirke ekleyin. Filtreleri bu karışımın içinde bekletin. Karbonat ile sirke, yağı ve kirleri kolayca çözer. Filtreleri bir süre bekletip iyice duruladıktan sonra kurumaya bırakın.
 • İnatçı kirlerin temizliğinde fırça kullanabilirsiniz. Sabunlu su ya da bulaşık deterjanı ile nazik hareketlerle filtreleri fırçalayın. Ayrıca bazı temizlik ürünleri özel olarak aspiratör filtrelerinin temizliği için tasarlanmıştır. Bu ürünleri kullanarak filtreyi fırçalayabilirsiniz. Fırçalama işleminden sonra bez ile tekrar silin, durulayın.
 • Fırçalama / silme işlemleri ile uğraşmak istemezseniz ya da evde kimyasal temizleyiciler tercih etmiyorsanız buharlı temizleyicilerden de yardım alabilirsiniz. Çünkü sıcak su buharı yağlı yüzeyleri temizlemek için ideal yöntemlerden biridir. Buharı filtre üzerine uygulayarak yağ ve kirleri kolayca çözebilirsiniz. Ardından, filtreyi iyice durulamayı unutmayın.
 • Bazı aspiratör filtreleri bulaşık makinesinde yıkanabilir. Kullanma kılavuzunu kontrol ederek filtreyi bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Bu yöntem oldukça zahmetsiz olduğundan haftada bir kez yıkayarak filtrenizi her zaman temiz şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Eğer filtre çok kirlenmiş veya eskiyse, bazen temizlemek yerine yeni bir filtre ile değiştirmek daha iyi bir seçenek olabilir. Aspiratör filtrenizin uzun ve kısa kenarını ölçün, yerleştirme mekanizmasının çift ya da tek tırnaklı olup olmadığını kontrol edin. Böylece cihazınıza uygun filtreyi kısa sürede bulabilirsiniz.

Püf Noktalarıyla Aspiratör Filtresi Temizliği

Aspiratörler kirli havayı, yağ ve yemek buharını çekerek evinizin havasını iyileştiren cihazlardan biridir. Dolayısıyla yemek pişirme ya da kızartma gibi yoğun kirletici yemek yapma sıklığınıza göre filtrelerinizi periyodik olarak temizlemeniz gerekir. Ancak bu cihazlar elektrikli olduğundan temizlik esnasında dikkatli olmalı, uygun deterjan / temizlik gereci seçmelisiniz. Etkili ve güvenli bir temizlik için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Aspiratör filtresini temizlemeden önce cihazı kapatın, prize takılı ise çıkarın.
 • Cihazın modeline bağlı olarak filtreye erişim farklılık gösterebilir. Genellikle aspiratörün altında veya arkasında bulunan kapağı açarak filtreye ulaşabilirsiniz.
 • Filtreyi çıkarmadan önce aspiratörünüzü kullanma kılavuzunu kontrol edin. Filtreyi nasıl çıkaracağınıza dair özel talimatlar olabilir. Filtreyi dikkatlice çıkarın, yerine nasıl yerleştirildiğini unutmamak için not alın.
 • Filtreyi çıkardıktan sonra yağ, kir, duman kalıntılarından arındırmak amacıyla uygun bir temizleyici kullanın. Genellikle sıcak sabunlu su veya bulaşık makinesinde yıkama önerilir. Ancak filtrenin materyaline göre temizleyici seçimi yapmanız daha önemlidir. Bu şekilde filtre ve çerçevesine zarar vermemiş olursunuz.
 • Filtreyi fırça veya sünger yardımıyla nazikçe temizleyin. Filtrenin ana malzemesi genellikle çelik teldir. Dolayısıyla bu kısım için kullandığınız temizleyicilerin çeliğe uygun olması gerekir. Mutfak temizliğine uygun üretilen yağ ve kir çözücülerden yardım alabilirsiniz.
 • Filtreyi temizledikten sonra iyice durulayın ve kurumaya bırakın. Filtrenin tamamen kuruması gerekir. Çünkü nem, aspiratörün içinde kötü koku oluşumuna neden olabilir.
 • Kuruyan filtreyi orijinal konumuna geri takın ve kullanma kılavuzuna uygun şekilde yerleştirin. Filtreyi tam olarak takmadan aspiratörü çalıştırmayın.
 • Filtreyi temizledikten sonra aspiratörü tekrar çalıştırarak hava akışını ve kötü kokuların çekilip çekilmediğini kontrol edin.

Siz de aspiratör filtresi temizleme yöntemlerinden ve ipuçlarından yararlanarak ortam havasının her zaman daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.

0 Shares:
Diğer Yazılarımızı İnceleyin
yazilimcilar icin macbook onerileri teknosa
Devamını Oku

Yazılımcılar için Macbook Önerileri

Genellikle uzaktan çalışan bir yazılımcıysanız, yazılım için en iyi dizüstü bilgisayarları en az bir kez araştırmış olmalısınız. Küresel…
xiaomi urunleri nereden alinir teknosa
Devamını Oku

Xiaomi Ürünleri Nereden Alınır?

Son yıllarda ürettiği başta akıllı telefonlar olmak üzere birçok teknolojik cihazla popüler olan ve kullanıcılarını kendisine hayran bırakan…
SD Kart Ne İşe Yarar?
Devamını Oku

SD Kart Ne İşe Yarar?

Günümüzde SD kartlar, dijital dünyanın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğinden hemen her alanda kullanabileceğiniz minik cihazlardan biridir. Veri…
hangi bebek telsizini almaliyim teknosa
Devamını Oku

Hangi Bebek Telsizi Almalıyım?

Bebeğinizin uyku saatinde ne yaparsanız yapın onu yakından takip etmeniz gerekir. Bu nedenle kaliteli bir bebek monitörü almak…